تنفس کتوژنیک: علائم، علل و نحوه خلاص شدن از شر آن

یکی از عوارض جانبی رایج شروع رژیم کتوژنیک تنفس کتو است. اگرچه موقتی است، اما داشتن آن باعث می شود فرد احساس خجالت کند، به خصوص در موقعیت های اجتماعی.

خبر خوب این است که می توانید با چند نکته مفید از شر نفس کتو خلاص شوید. برای اطلاع از بوی کتو، علائم مرتبط و چرایی وقوع آن در وهله اول بخوانید.

نفس کتو چیست؟

نفس کتو که به آن تنفس کتوزیس نیز گفته می شود، یک عارضه جانبی ناخواسته کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی شما است. در حالی که تنفس کتو اغلب با رژیم کتوژنیک همراه است، اما در هر رژیمی که شامل کاهش کربوهیدرات باشد، مانند رژیم گوشتخواران بدون کربوهیدرات، رژیم اتکینز و رژیم کم کربوهیدرات پالئو رخ می دهد.

برخی از افراد ممکن است نفس کتو را در نور بدی مشابه معمولی مشاهده کنند بوی بد دهاناما این نشانه آن است که رژیم کتو به نفع شما عمل می کند – به طور خاص، به این معنی است که بدن شما برای تامین انرژی چربی می سوزاند.*).

مهم: توجه داشته باشید که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ که مدیریت ضعیفی دارند، نفس کتو می تواند نشانه ای از سطوح بسیار بالای کتون باشد و این خطر ابتلا به کتواسیدوز را در آنها افزایش می دهد. این افراد همراه با کتون های بالا، سطح قند خون بالایی نیز دارند.*).

نفس کتو چه بویی دارد؟

متوجه خواهید شد که نفس خود بوی میوه ای می دهد یا شبیه پاک کننده لاک ناخن است. این نشان دهنده وجود استون است که یکی از اجسام کتونی است که توسط کبد شما از تجزیه چربی تولید می شود. به گفته ویلیام کمپر، ​​مالک Kemper DMDنفس کشیدن روی کف دست می‌تواند راهی مطمئن برای شناسایی این بوی متمایز «کتوز» باشد که یادآور یک میوه بسیار شیرین یا رسیده است.

سایر علائم تنفس کتو

همراه با این بوی میوه ای یا استون مانند، ممکن است متوجه شوید که دهانتان طعم فلزی می دهد. کاتلین ناوارو، RDH، DMD، و مشاور برای مامان بهترین ها را دوست دارد، خاطرنشان می کند که افراد ممکن است خشکی دهان را نیز تجربه کنند. هنگامی که دهان شما خشک می شود، می توانید احساس تشنگی نیز داشته باشید.

بیشتر بخوانید
فواید کلم ترش در رژیم کتوژنیک

علل تنفس کتو

وقتی کربوهیدرات ها را محدود می کنید بدن شما دستخوش یک سری تغییرات می شود. دانستن این تغییرات به شما کمک می کند تا مکانیسم پشت نفس کتو را درک کنید.

کاهش شدید کربوهیدرات منجر به کاهش سطح گلیکوژن شما می شود. (گلیکوژن از مولکول های گلوکز ساخته شده از غذاهای حاوی کربوهیدرات است.) هنگامی که این اتفاق می افتد، شما شروع به تجزیه اسیدهای چرب می کنید، که سپس به اجسام کتون تبدیل می شوند.*). یکی از این کتون ها استون است و از طریق تنفس از بدن شما خارج می شود. به همین دلیل است که افرادی که در کتوز تغذیه ای قرار دارند، تنفسی شبیه به استون دارند.*).

ممکن است این بوی استون را دوست نداشته باشید، اما یک شاخص مهم برای کتوز است، که برای افرادی که هدفشان کاهش وزن و بهبود سلامت از طریق کربوهیدرات کم است، چیز خوبی است.

تنفس کتو چقدر طول می کشد؟

نفس کتو در عرض چند روز پس از انجام رژیم کتوژنیک شروع می شود. کتوز تغذیه‌ای معمولاً ۳ روز پس از کاهش کربوهیدرات‌ها انجام می‌شود، بنابراین ممکن است انتظار داشته باشید که تنفس کتو را در روز ۳ یا بعد از کتو مشاهده کنید.

فیث الکس، یک پزشک طبابت در وظیفه ملی، اشاره می کند که نفس کتو باید پس از چند هفته رژیم کتو از بین برود.

تا زمانی که به کاهش کربوهیدرات ها و حفظ مصرف چربی بالا ادامه دهید، بدن شما با موفقیت با رژیم غذایی جدید سازگار می شود. سازگاری با کتو (که به آن سازگاری با چربی نیز گفته می شود) حداقل ۴ هفته یا یک ماه پس از رسیدن و حفظ کتوز رخ می دهد. با ادامه حالت چربی سوزی، نفس کتو فروکش می کند.

چگونه از شر نفس کتو خلاص شویم

نیازی به ترک رژیم کتو و بازگشت به عادات کربوهیدرات قدیمی خود نیست. خوشبختانه، داروهای طبیعی وجود دارد که بوی کتو تنفس را پنهان می کند. این نکات را بررسی کنید:

۱. از یک روال بهداشت دهان و دندان پیروی کنید.

عادات روزانه مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن بین دندان ها یک بار در روز به کاهش بوی بد دهان کمک می کند.*). ممکن است استفاده از دهانشویه را نیز در نظر داشته باشید، با این حال، حتما دهانشویه ای را انتخاب کنید که بدون قند باشد.

بیشتر بخوانید
عوارض رژیم کتوژنیک 7 علائم ورود به کتوز

اگر برای معاینه دندان برنامه ریزی شده اید، این فرصت خوبی برای بررسی سایر علل بوی بد دهان مانند حفره های دندانی است. در حالی که کاملاً به کتوز ربطی ندارد، این بخشی از بهداشت کلی دهان شما است و نباید از آن غفلت کرد.

۲. آدامس بدون قند بجوید.

آدامس های بدون قند می توانند به پوشاندن نفس شما کمک کنند بدون اینکه کالری زیادی به رژیم غذایی شما اضافه کنند. به عنوان مثال، در حالی که آدامس معمولی حاوی ۱۰ کالری در هر وعده است، یک نسخه بدون قند تنها ۵ کالری و کمتر از ۲ گرم کربوهیدرات دارد.* ، *).

جویدن آدامس در حالی که بدن شما سعی می کند خود را با رژیم غذایی کم کربوهیدرات وفق دهد، به کاهش احساس گرسنگی کمک می کند. در یک مطالعه متقاطع تصادفی، محققان دریافتند که میزان گرسنگی روزه‌دار در افرادی که آدامس‌های بدون قند می‌جویدند کمتر بود.*).

۳. خود را در طول روز هیدراته نگه دارید.

روش دیگر برای کاهش بوی کتون در تنفس نوشیدن آب بیشتر است. هیدراتاسیون اضافی به بدن شما اجازه می دهد تا کتون ها را از طریق ادرار دفع کند.

فقط به خاطر داشته باشید که از هیدراتاسیون بیش از حد جلوگیری کنید. بستن آب به طور مداوم می تواند سطح الکترولیت شما را کاهش دهد. این می تواند منجر به سطوح پایین سدیم شود که می تواند منجر به سردرد و از دست دادن انرژی شود.*).

۴. سعی کنید مصرف پروتئین خود را کاهش دهید.

هنگامی که در ابتدای سفر کتو مقادیر زیادی پروتئین مصرف می کنید، ممکن است بوی بد دهان ایجاد شود. پروتئین از اسیدهای آمینه تشکیل شده است و اسیدهای آمینه اضافی تولید آمونیاک می کند که از طریق تنفس بازدم می شود.*).

می توانید مقداری پروتئین مصرفی خود را کاهش دهید و روی مصرف چربی بیشتر تمرکز کنید. این باید به به حداقل رساندن تولید آمونیاک (که بوی نامطبوع دارد) کمک کند و در عین حال از بدن شما از طریق سازگاری با چربی حمایت کند.

۵. با اسانس لیمو غرغره کنید یا آب لیمو را بنوشید.

لیمو دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. مطالعه نشان می دهد که تولید ترکیب گوگرد فرار (VSC) که باعث بوی بد دهان می شود، به طور قابل توجهی توسط اسانس لیمو مهار می شود.*).

بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک در کبد چرب

با اضافه کردن سه قطره اسانس لیمو به آب دهانشویه لیمو درست کنید و مخلوط را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. از طرف دیگر، می توانید در طول روز آب لیمو بنوشید. یک لیموی نازک را در یک بطری بریزید و آن را با آب با دمای اتاق پر کنید.

۶. به رژیم کم کربوهیدرات خود متعهد بمانید.

کلید واقعی غلبه بر نفس کتو، پایبندی به رژیم کتو است. نفس کتو فقط موقتی است و باید تا زمانی که بدن شما با این روش غذا خوردن سازگار شود، از بین برود، که ممکن است ظرف یک ماه اتفاق بیفتد.

مانند باقی ماندن در هر رژیم غذایی، می توانید همین کار را برای کتو نیز انجام دهید، با پاک کردن غذاهای غنی از کربوهیدرات و قند از یخچال، برنامه ریزی وعده های غذایی کتو از قبل و نگه داشتن میان وعده های سالم در دسترس. و شاید به خاطر داشته باشید که کتو بیشتر یک سبک زندگی است تا یک اصلاح کوتاه مدت!

سوالات متداول نفس کتو

در اینجا سوالات و پاسخ های متداول مربوط به کتو و بوی بد دهان آمده است:

آیا می توان از تنفس کتو جلوگیری کرد؟

آره. یک راه ساده برای مبارزه با آن، مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن است. این بخشی از بهداشت خوب دهان و دندان است که با کاهش بوی ناشی از ذرات غذا که بین دندان های شما گیر کرده است عمل می کند.

آیا نفس کتو می تواند بر اشتهای من تأثیر بگذارد؟

اشتهای شما در هنگام کتوز تغذیه ای کاهش می یابد، اما این به خاطر نفس کتو نیست (عوارض جانبی کتو). در عوض، کاهش اشتها و گرسنگی ناشی از افزایش سطح کتون و موثرتر شدن بدن شما در سوزاندن چربی های ذخیره شده است.

آیا نفس کتو می تواند بر سلامت دهان شما تأثیر بگذارد؟

دکتر الکس گفت: از آنجایی که رژیم کتو یک رژیم کم کربوهیدرات است، به کاهش تجمع پلاک و پوسیدگی دندان کمک می کند. قند حاصل از غذاهای غنی از کربوهیدرات (شیرینی، سیب زمینی و غیره) می تواند باکتری های مضری را که از آن تغذیه می کنند جذب کرده و روند تشکیل پلاک را آغاز کند.

بیشتر بخوانید
آناناس در رژیم کتوژنیک: آنچه باید بدانید

آیا نفس کتو از بین می رود؟

نفس کتو ممکن است باعث شود در صحبت کردن با دیگران احساس ناراحتی کنید، اما بدانید که این فقط موقتی است. در نهایت با تطبیق با رژیم جدید کتو که تا یک ماه یا بیشتر طول می کشد، کاهش می یابد. برای رسیدن به این تنظیم متابولیک، به محدود کردن کربوهیدرات ها و افزایش مصرف چربی ادامه دهید.

آیا هنگام کاهش وزن نفس شما بو می دهد؟

اگر ذخایر گلیکوژن خود را تخلیه کنید، کاهش وزن به بوی بد دهان کمک می کند و باعث متابولیسم چربی می شود. متابولیسم چربی منجر به کتون می شود و یکی از این کتون ها به نام استون از نفس شما خارج می شود. تنفس استون بوی لاک ناخن یا میوه می دهد.

خلاصه

رژیم‌های کم کربوهیدرات، مانند کتو، به دلیل سوزاندن چربی‌های ذخیره‌شده بدن و تولید کتون‌ها برای سوخت، می‌توانند منجر به بوی بد دهان شوند. در میان سه کتون تولید شده در کتوز، استون مقصر اصلی است که باعث می‌شود نفس شما بوی لاک ناخن یا یک تکه میوه رسیده را بدهد.

به طور کلی، لازم نیست نگران نفس کتو باشید زیرا در نهایت از بین می رود. همچنین، بوی بد دهان در کتو بی ضرر است، مگر اینکه شرایط دیگری غیرمرتبط با کتو داشته باشید که باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

نکاتی مانند حفظ بهداشت دهان و دندان، آبرسانی به بدن، جویدن باشگاه بدون قند و نوشیدن آب لیمو همگی به کاهش تنفس استون مانند بدون افزایش مصرف کربوهیدرات کمک می کنند. به علاوه، ممکن است کاهش پروتئین رژیم غذایی را آزمایش کنید و ببینید که آیا کمک می کند یا خیر.

وقتی بدن شما در استفاده از کتون ها به عنوان منبع انرژی موثرتر شود، کتون های کمتری را خارج می کنید. علاوه بر این، شما مزایای کامل کتو را تجربه می کنید.
Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه