حالت تهوع ناراحتی معده و احساس میل به استفراغ است. حالت تهوع می تواند پیش ساز استفراغ محتویات معده باشد. این بیماری دلایل زیادی دارد و اغلب قابل پیشگیری است.

چه چیزی باعث تهوع می شود؟

حالت تهوع می تواند از دلایل مختلفی ناشی شود. برخی از افراد نسبت به حرکت یا برخی غذاها، داروها یا اثرات برخی شرایط پزشکی بسیار حساس هستند. همه این موارد می تواند باعث تهوع شود. علل شایع تهوع در زیر توضیح داده شده است.

سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) می تواند باعث شود محتویات معده شما هنگام غذا خوردن به سمت مری برگردد. این باعث ایجاد احساس سوزش می شود که باعث تهوع می شود.

تهوع: علل، پیشگیری و زمان جستجوی کمکhealthline.comhttps://www.healthline.com › na...

عفونت یا ویروس

باکتری ها یا ویروس ها می توانند بر معده تأثیر بگذارند و منجر به حالت تهوع شوند. باکتری های موجود در غذا می توانند باعث بیماری موسوم به مسمومیت غذایی شوند. عفونت های ویروسی نیز می توانند باعث تهوع شوند.

بیشتر بخوانید
رفلاکس اسید و تنگی نفس

داروها

مصرف برخی داروها – به عنوان مثال، درمان های سرطان مانند شیمی درمانی – می تواند معده را ناراحت کند یا به حالت تهوع کمک کند. حتماً اطلاعات دارویی را برای درمان های جدیدی که ممکن است مصرف کنید، به دقت بخوانید.

خواندن این اطلاعات و صحبت با پزشک در مورد هر گونه دارو و درمانی که دریافت می کنید می تواند به شما کمک کند تا حالت تهوع ناشی از مصرف دارو را به حداقل برسانید.

بیماری حرکت و دریازدگی

بیماری حرکت و دریازدگی می تواند ناشی از سواری ناهموار با وسیله نقلیه باشد. این حرکت می تواند باعث شود که پیام های ارسال شده به مغز با حواس هماهنگ نشود و منجر به حالت تهوع، سرگیجه یا استفراغ شود.

رژیم غذایی

پرخوری یا خوردن برخی غذاها مانند غذاهای تند یا پرچرب می تواند باعث ناراحتی معده و ایجاد حالت تهوع شود. خوردن غذاهایی که به آنها حساسیت دارید نیز می تواند باعث تهوع شود.

درد

درد شدید می تواند به علائم تهوع کمک کند. این برای شرایط دردناکی مانند پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا و یا سنگ کلیه صادق است.

بیشتر بخوانید
پروکتوسیگموئیدیت چیست؟ علائم، علل، و بیشتر

زخم

زخم‌ها یا زخم‌های معده یا پوشش داخلی روده کوچک می‌توانند به تهوع کمک کنند. وقتی غذا می خورید، زخم می تواند باعث احساس سوزش و حالت تهوع ناگهانی شود.

حالت تهوع همچنین نشانه ای از چندین بیماری پزشکی دیگر است، از جمله:

 • سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV)
 • عفونت گوش
 • حمله قلبی
 • انسداد روده
 • نارسایی کبد یا سرطان کبد
 • مننژیت
 • میگرن

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

اگر حالت تهوع شما با علائم حمله قلبی همراه است، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. علائم حمله قلبی شامل درد قفسه سینه، سردرد شدید، درد فک، عرق کردن، یا درد در بازوی چپ است.

همچنین اگر حالت تهوع همراه با سردرد شدید، سفتی گردن، مشکل در تنفس یا گیجی را تجربه کردید، باید به اورژانس مراجعه کنید. اگر مشکوک هستید که یک ماده سمی را بلعیده اید یا اگر دچار کم آبی شده اید، به دنبال کمک پزشکی باشید.

اگر حالت تهوع باعث شده بیش از ۱۲ ساعت نتوانید بخورید یا بنوشید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر تهوع شما در عرض ۲۴ ساعت پس از انجام مداخلات بدون نسخه فروکش نکرد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد معده و حالت تهوع شود؟

اگر نگران هستید که ممکن است یک اورژانس پزشکی را تجربه کنید، همیشه به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

حالت تهوع چگونه درمان می شود؟

درمان حالت تهوع به علت آن بستگی دارد.

به عنوان مثال، نشستن در صندلی جلوی اتومبیل ممکن است بیماری حرکت را تسکین دهد. بیماری حرکت را می توان با داروهایی مانند دیمن هیدرینات (درامامین)یک آنتی هیستامین یا با استفاده از الف پچ اسکوپولامین برای تسکین دریازدگی

مصرف داروها برای رفع علت زمینه ای تهوع نیز می تواند کمک کننده باشد. مثالها عبارتند از کاهش دهنده های اسید معده برای GERD یا داروهای مسکن برای سردردهای شدید.

هیدراته نگه داشتن می تواند به کاهش کم آبی بدن پس از رفع حالت تهوع کمک کند. این شامل نوشیدن جرعه های کوچک و مکرر مایعات شفاف مانند آب یا نوشیدنی حاوی الکترولیت است.

هنگامی که شروع به معرفی مجدد غذا می کنید، رعایت رژیم غذایی BRAT (موز، برنج، سس سیب و نان تست) مفید است تا زمانی که معده شما آرام تر شود.

بیشتر بخوانید
زخم معده: فاموتیدین به عنوان درمان و پیشگیری

چگونه از حالت تهوع جلوگیری می شود؟

اجتناب از محرک های تهوع می تواند به جلوگیری از شروع حالت تهوع کمک کند. این شامل اجتناب از:

 • نورهای سوسو زننده، که می تواند باعث حملات میگرنی شود
 • گرما و رطوبت
 • سفرهای دریایی
 • بوهای قوی مانند عطر و بوی آشپزی

مصرف یک داروی ضد تهوع (اسکوپولامین) قبل از سفر نیز می تواند از بیماری حرکت جلوگیری کند.

تغییر در عادات غذایی شما، مانند خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر، می تواند به کاهش علائم تهوع کمک کند. اجتناب از فعالیت بدنی شدید بعد از غذا نیز می تواند حالت تهوع را به حداقل برساند. اجتناب از غذاهای تند، پرچرب یا چرب نیز می تواند کمک کننده باشد.

نمونه هایی از غذاهایی که کمتر باعث تهوع می شوند عبارتند از غلات، کراکر، نان تست، ژلاتین و آبگوشت.
Source link