توده روی آلت تناسلی: ۱۶ علت و درمان

توده های روی آلت تناسلی یک اتفاق رایج است که در برخی مواقع بیشتر مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. اکثر توده‌ها جای نگرانی ندارند، زیرا معمولاً جوش یا توده‌های بی‌ضرر هستند.

با این حال، یک توده روی آلت تناسلی می تواند ناشی از یک  عفونت مقاربتی  (STI) باشد. و در موارد نادر، توده های آلت تناسلی می توانند سرطانی باشند.

در این مقاله، ۱۶ علت بالقوه ایجاد توده در آلت تناسلی را فهرست می کنیم و پیشنهاد می کنیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنید.

لکه های فوردایس

این لکه های کوچک زرد یا سفید غدد ریز هستند که روی سر یا ساقه آلت تناسلی ظاهر می شوند. افراد همچنین می توانند  لکه های فوردایس را  روی لب ها یا گونه های خود ببینند.

توده روی آلت تناسلی: 16 علت و درمانmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

لکه های فوردایس بسیار شایع هستند و  تا ۹۵ درصد  از بزرگسالان را مبتلا می کنند. آنها نیازی به درمان ندارند و اکثر موارد به موقع برطرف می شوند.

پاپول آلت تناسلی مرواریدی

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی، توده های گنبدی شکل و به رنگ پوست هستند که در اطراف سر آلت تناسلی ظاهر می شوند. آنها معمولاً  در ردیف تشکیل می شوند . پزشک ممکن است به آنها به عنوان پاپیلوم هیرسوتوئید اشاره کند.

این توده های ریز طبیعی هستند، علائمی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان ندارند. پاپول های آلت تناسلی مرواریدی ممکن است با افزایش سن فرد کاهش یا ناپدید شوند.

جوش ها

افراد می توانند   در هر ناحیه ای از بدن از جمله آلت تناسلی دچار جوش شوند. آنها ممکن است به صورت توده های قرمز کوچک، سرسفید یا  سر سیاه ظاهر شوند .

رشد  موی درونی  نیز می تواند باعث ایجاد جوش در ساقه آلت تناسلی شود.

این برجستگی ها معمولا پس از چند روز یا چند هفته از بین می روند. از ایجاد جوش ها خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

لنفوسل

هنگامی که یک کانال لنفاوی در آلت تناسلی مسدود می شود، تورم سختی می تواند در ساقه آلت تناسلی ایجاد شود. این تورم یک لنفوسل است و  معمولاً  بعد از رابطه جنسی یا خودارضایی رخ می دهد.

این انسدادها به سرعت از بین می روند، بنابراین درمان معمولاً غیر ضروری است.

غدد تایسون

غدد تایسون روغن تولید می کنند و به صورت جفت در دو طرف فرنولوم قرار می گیرند. فرنولوم نوار الاستیک بافت زیر آلت تناسلی است که آن را به پوست ختنه گاه متصل می کند.

این غدد می توانند به صورت برجستگی های کوچک سفید یا زرد در زیر سر آلت تناسلی ظاهر شوند. غدد تایسون  ساختارهای طبیعی هستند  و جای نگرانی ندارند. بنابراین درمان لازم نیست.

آنژیوکراتوم

آنژیوکراتوم آلت تناسلی ضایعاتی غیر معمول اما بی ضرر در آلت تناسلی است. زمانی که رگ های خونی نزدیک پوست پهن تر می شوند تشکیل می شوند.

آنژیوکراتوم ها به صورت برجستگی های ریز و قرمز روشن به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. آنها می توانند در هر زمانی شکل بگیرند، اما  با افزایش سن افراد شایع تر می شوند  .

این برجستگی ها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند و معمولاً درمان لازم نیست. برخی از افراد به دلایل زیبایی مایل به حذف آنها هستند و پزشک می تواند اطلاعات بیشتری ارائه دهد.

خال ها

مردی روی تختش نشسته بود و در مورد توده روی آلت تناسلی اش فکر می کرد.
توده روی آلت معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

خال یک رشد پوستی است که معمولاً سیاه یا قهوه ای است. خال ها می توانند روی آلت تناسلی یا هر قسمت دیگری از بدن ایجاد شوند.

با گذشت زمان، خال ها به آرامی تغییر می کنند یا ناپدید می شوند. آنهایی که بزرگتر می شوند، شکل نامنظمی پیدا می کنند یا احساس خشن می کنند ممکن است سرطانی شوند، بنابراین برای پزشک مهم است که این موارد را بررسی کند. خال های دردناک یا خونریزی دهنده نیز نیاز به بررسی دارند.

با این حال، اکثر خال ها بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند. هر کسی که مایل به برداشتن خال است – به دلایل زیبایی یا سلامتی – باید به متخصص پوست مراجعه کند.

کیست ها

کیست ها  برآمدگی های پر از مایع هستند که سفت می شوند. آنها همرنگ پوست هستند و ممکن است باعث ایجاد حساسیت شوند، اگرچه معمولاً در لمس دردناک نیستند.

کیست ها ممکن است به طور موقت بزرگتر شوند، اما باید در عرض چند هفته کوچک شده و از بین بروند. کیست های بیرون زده می توانند باعث عفونت شوند، بنابراین از انجام این کار خودداری کنید.

درمان

برخی از کیست ها بزرگ می مانند و برنامه روزانه فرد را مختل می کنند. در این صورت، پزشک ممکن است تصمیم به  برداشتن  کیست، چه از طریق جراحی یا با تخلیه آن بگیرد.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی  یک اختلال بافت همبند آلت تناسلی است. ممکن است  حدود ۶ درصد  از مردان ۴۰ تا ۷۰ ساله را تحت تأثیر قرار دهد.

علت مشخص نیست، اما معمولاً پس از آسیب یا خم شدن مکرر آلت تناسلی در حالت نعوظ رخ می دهد. این باعث ایجاد بافت اسکار می شود.

بیماری پیرونی مسری نیست. بیشتر در افراد  ۴۵ تا ۶۰ ساله رخ می دهد . علائم عبارتند از:

 • یک توده یا نوار سفت در ساقه آلت تناسلی به دلیل تجمع بافت اسکار
 • نعوظ خم شده
 • درد در هنگام نعوظ

این علائم ممکن است رابطه جنسی را دشوارتر کند.

درمان

برخی از درمان ها شامل داروهای تزریقی، استفاده از دستگاه هایی برای کشش آلت تناسلی یا کاشت آلت تناسلی است.

لیکن پلان

لیکن پلان  یک بثورات خارش دار است که زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی به سلول های پوست حمله می کند. این باعث ایجاد برجستگی های صاف و بنفش قرمز روی آلت تناسلی یا سایر قسمت های بدن از جمله بازوهای داخلی، مچ دست یا مچ پا می شود.

سایر علائم لیکن پلان عبارتند از:

 • خارش
 • تاول هایی که ترشح می کنند و سپس پوسته پوسته می شوند
 • زخم های دردناک و توری سفید در دهان

لیکن پلان مسری نیست.

درمان

موارد خفیف اغلب به مراقبت های خانگی، از جمله حمام کردن بلغور جو دوسر، استفاده از کمپرس خنک و استفاده از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه پاسخ می دهند.

موارد جدی تر ممکن است نیاز به داروهای تجویزی داشته باشند.

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی  زائده های کوچک و ناهمواری هستند که روی ساقه یا سر آلت تناسلی یا زیر پوست ختنه گاه ظاهر می شوند. ممکن است باعث خارش و ناراحتی شوند.

این  زگیل‌ها  نوعی بیماری مقاربتی هستند که از  ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV) ایجاد می‌شوند.

قبل از واکسن HPV، سالانه ۳۴۰۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده به دنبال درمان زگیل تناسلی بودند. حدود ۱٪ از بزرگسالان فعال جنسی در ایالات متحده در هر زمان معینی زگیل تناسلی دارند.

درمان

درمان شامل کرم های موضعی یا برداشتن جراحی است. با این حال، زگیل ها احتمالاً در آینده باز خواهند گشت، زیرا هیچ درمانی برای ویروس HPV وجود ندارد.

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی یکی دیگر از بیماری های مقاربتی   است. این می تواند ناشی از عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ یا ۲ باشد. بیش از  ۱ نفر از هر ۶ نفر ۱۴ تا ۴۹ ساله در ایالات متحده دارای تبخال تناسلی هستند.

علائم شامل تاول های خارش دار و دردناک روی آلت تناسلی است.

افراد باید از دست زدن به زخم ها خودداری کنند، زیرا این امر می تواند باعث انتشار آنها به سایر قسمت های بدن شود. همچنین در هنگام شیوع بیماری از فعالیت جنسی با افراد دیگر خودداری کنید.

درمان

هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما داروها می توانند از شیوع آن جلوگیری کرده یا آن را کوتاه کنند. برخی از داروها می توانند خطر انتقال عفونت به شرکای جنسی را کاهش دهند.

سیفلیس

سیفلیس  یکی دیگر از بیماری های مقاربتی است. در مرحله اولیه، می تواند باعث ایجاد زخم یا زخم بدون درد در آلت تناسلی شود.

این زخم ها  ۳ تا ۶ هفته طول می کشد  و می تواند بدون درمان بهبود یابد. با این حال، عفونت می تواند سپس به مراحل بعدی پیشرفت کند.

درمان

در مراحل اولیه، درمان شامل  آنتی بیوتیک  یا  تزریق پنی سیلین است  .

اگر فردی تحت درمان قرار نگیرد، سیفلیس می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

Molluscum contagiosum

این عفونت ویروسی پوست باعث ایجاد خوشه هایی از برجستگی های کوچک، صاف و سفت روی پوست می شود. هنگامی که  مولوسکوم کونتاژیوزوم  اندام تناسلی یا کشاله ران را تحت تأثیر قرار می دهد، پزشکان آن را یک بیماری مقاربتی می دانند.

در حالی که برجستگی ها اغلب بدون درمان پس از  ۱۲ تا ۱۸ ماه از بین می روند ، فرد ممکن است بتواند عفونت را برای چندین سال منتقل کند.

رفتار

پزشکان اغلب برداشتن ضایعات را از طریق جراحی، انجماد یا دارو توصیه می کنند. این به جلوگیری از انتقال عفونت به فرد کمک می کند.

گال

گال  یک بیماری پوستی مسری است که زمانی ایجاد می‌شود که  کنه‌های Sarcoptes scabiei  به داخل پوست فرو می‌روند. می تواند بسیاری از نواحی بدن از جمله آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد.

تماس جنسی و داشتن چندین شریک جنسی  خطر  ابتلا به گال در آلت تناسلی را افزایش می دهد.

علائم عبارتند از:

 • تاول ها یا برجستگی های ریز روی پوست که به صورت خطوط نازک و نامنظم ایجاد می شوند
 • خارش شدید به خصوص در شب

علائم ممکن است تا  ۴ تا ۶ هفته طول بکشد  تا پس از اولین مواجهه با کنه ها ظاهر شوند. در افرادی که قبلا گال داشته اند، علائم می تواند در عرض ۱ تا ۴ روز پس از تماس ظاهر شود.

درمان

درمان شامل مصرف دارو برای از بین بردن کنه ها است. همچنین، درمان‌های خانگی، مانند کمپرس خنک و آنتی‌هیستامین‌های بدون نسخه، می‌توانند تا زمانی که عفونت برطرف شود، ناراحتی را کاهش دهند.

سرطان آلت تناسلی

سرطان  آلت تناسلی نادر است. با توجه به  انجمن سرطان آمریکا ، در سال ۲۰۱۸ و در ایالات متحده، تقریباً موارد زیر وجود داشت:

 • ۲۰۸۰ مورد جدید سرطان آلت تناسلی
 • ۴۱۰ مرگ ناشی از سرطان آلت تناسلی

علائم عبارتند از:

 • یک توده غیر طبیعی روی آلت تناسلی که ممکن است بزرگتر و قرمزتر شود
 • سوزش در هنگام ادرار
 • ضخیم شدن پوست
 • تورم در اطراف آلت تناسلی
 • ترشح غیر معمول آلت تناسلی
 • خون ریزی

درمان

درمان بسته به مرحله سرطان متفاوت است. گزینه ها شامل برداشتن پوست ختنه گاه،  شیمی درمانی یا برداشتن بافت سرطانی با جراحی است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

دکتر در حال نشان دادن یادداشت به بیمار
اگر فردی در حین دفع ادرار احساس سوزش کرد، باید با پزشک خود صحبت کند.

اگر هر توده یا رشد جدیدی روی آلت تناسلی او ایجاد شود، به خصوص اگر ظرف ۴ هفته از بین نرود   یا تغییر کند، باید به پزشک مراجعه کند. حتی اگر توده علامتی ایجاد نکند، پزشک باید آن را معاینه کند.

اگر علائم دیگری همراه با توده بود، زودتر به پزشک مراجعه کنید، از جمله:

 • سوزش در هنگام ادرار
 • تب  یا لرز
 • ترشحات بدبو یا غیر معمول آلت تناسلی
 • افزایش تکرر یا فوریت ادرار
 • زخم های باز در ناحیه تناسلی
 • نعوظ یا انزال دردناک
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح

خلاصه

در بیشتر موارد، وجود توده روی آلت تناسلی جای نگرانی ندارد. معمولاً یک جوش، یک ساختار طبیعی مانند غدد تایسون یا یک بیماری شایع مانند لکه های فوردایس است.

از آنجایی که یک توده روی آلت تناسلی می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری جدی‌تر مانند STI یا سرطان آلت تناسلی باشد، اگر توده‌ها یا برآمدگی‌ها برای بیش از چند هفته باقی ماند، در صورت بدتر شدن یا بروز علائم دیگر، به پزشک مراجعه کنید.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «توده روی آلت تناسلی: ۱۶ علت و درمان;

 1. سلام آقای دکتر روز بخیر و خسته نباشید خدمت شما.
  پسری ۲۵ ساله هستم. و یک مشکلی دارم. ممنون میشم کامل متن رو بخونید. ببخشید طولانیه یکم توضیحات.

  اقای دکتر حدودا ۲ سالی هست یک توده, زیر پوست سمت چپ بدنه الت تناسلیم پیدا شده.
  این توده در زمانی که آلت در حالت خوابیده است مشخص نیست و ظاهر الت طبیعی است.

  در حالت خوابیده وقتی محل توده رو با دست فشار میدم , مثل یک رگی است که حالت غضروفی پیدا کرده و سفت شده .
  این توده که به شکل یک خط است به اندازه ۱ الی ۱.۵ سانت , ثابت نیست و کمی به سمت بالا و پایین تکون میخوره وقتی با دست فشارش میدم. ( یه جوری انگار میپره به سمت بالا و پایین )

  ولی در حالت نعوظ این توده مثل یک برامدگی یا بادکردگی روی الت مشخص میشود.
  و باز هم هنگام فشار با دست مثل یک طناب زیر پوست کمی تکون میخوره به سمت بالا و پایین.
  انگار یک رگی هست که با غضروف نرم پرش کردن و کمی سفت شده.

  وقتی هم پوست الت رو با دست کاملا به سمت عقب میکشم دیگه مشخص نمیشه حتی در حالت نعوظ.

  جناب دکتر هیچ مشکلی ایجاد نکرده. نه درد داره . نه در رابطه جنسی مشکل ایجاد کرده و نه هنگام ادرار.
  من از کودکی همیشه به روی شکم میخوابیدم و همیشه نعوظ صبحگاهی داشتم. میتونه مربوط به این باشه ؟.
  جناب دکتر ازمایش کلی دادم , از قبیل عفونت های و التهابات بدن که همه چیز طبیعی بود.

  جناب دکتر چند عکس براتون ارسال میکنم . در حالت نعوظ و حالت خوابیده ببینید.
  لطفا راهنمایی کنید جناب دکتر. من در جنوب کشور زندگی میکنم و اینجا دکتر زیاد نداریم.
  پیشاپیش ممنونم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه