در بیشتر موارد، توده ناشی از فتق است. فتق شکمی زمانی است که ساختارهای حفره شکمی ضعف در عضلات دیواره شکم شما را تحت فشار قرار می دهند. معمولاً با جراحی به راحتی می توان آن را اصلاح کرد.

در موارد نادرتر، توده ممکن است یک بیضه نزول نکرده، یک هماتوم بی ضرر یا یک لیپوم باشد. حتی در شرایط نادرتر، ممکن است یک تومور سرطانی باشد.

توده شکمی

اگر همچنین تب، استفراغ یا درد در اطراف یک توده شکمی دارید، ممکن است به مراقبت های اورژانسی نیاز داشته باشید.

علل احتمالی توده شکمی

فتق باعث ایجاد اکثر توده ها در شکم می شود. فتق ها اغلب پس از کشیدگی عضلات شکم با بلند کردن چیزی سنگین، سرفه های طولانی مدت یا یبوست ظاهر می شوند.

انواع مختلفی از فتق وجود دارد. سه نوع فتق می توانند یک توده قابل توجه ایجاد کنند.

فتق اینگوینال

فتق مغبنی زمانی رخ می دهد که در دیواره شکم ضعف وجود داشته باشد و بخشی از روده یا سایر بافت نرم از آن بیرون بزند. به احتمال زیاد توده ای را در قسمت پایین شکم خود در نزدیکی کشاله ران خود مشاهده یا احساس خواهید کرد و هنگام سرفه کردن، خم شدن یا بلند کردن بدن احساس درد خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
عفونت نوروویروس - علائم و علل

در برخی موارد، تا زمانی که وضعیت بدتر شود، هیچ علامتی وجود ندارد. فتق معمولاً به خودی خود مضر نیست. با این حال، باید با جراحی ترمیم شود زیرا می تواند عوارضی مانند از دست دادن جریان خون به روده و/یا انسداد روده ایجاد کند.

فتق ناف

فتق نافی بسیار شبیه به فتق مغبنی است. با این حال، فتق نافی در اطراف ناف رخ می دهد. این نوع فتق بیشتر در نوزادان دیده می شود و اغلب با بهبودی خود به خود دیواره شکم آنها ناپدید می شود.

علامت کلاسیک فتق ناف در نوزاد، برآمدگی بیرونی بافت توسط ناف هنگام گریه است.

اگر فتق ناف تا چهار سالگی به خودی خود بهبود نیابد، جراحی برای رفع فتق ناف لازم است. عوارض احتمالی مشابه عوارض فتق اینگوینال است.

فتق برشی

فتق برش زمانی اتفاق می افتد که یک برش جراحی قبلی که دیواره شکم را ضعیف کرده است، اجازه می دهد تا محتوای داخل شکم از بین برود. برای جلوگیری از عوارض به جراحی اصلاحی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد و سرگیجه من می شود؟

علل کمتر شایع توده شکمی

اگر فتق دلیل برآمدگی شکم نباشد، چندین احتمال دیگر وجود دارد.

هماتوم

هماتوم مجموعه ای از خون در زیر پوست است که از شکستگی رگ های خونی ناشی می شود. هماتوم معمولاً در اثر آسیب ایجاد می شود. اگر هماتوم در ناحیه شکم شما ایجاد شود، ممکن است برآمدگی و تغییر رنگ پوست ظاهر شود. هماتوم ها معمولاً بدون نیاز به درمان برطرف می شوند.

لیپوم

لیپوم یک توده چربی است که در زیر پوست جمع می شود. شبیه یک برآمدگی نیمه سفت و لاستیکی است که با فشار دادن کمی حرکت می کند. لیپوم ها معمولاً بسیار آهسته رشد می کنند، می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند و تقریباً همیشه خوش خیم هستند.

آنها را می توان با جراحی برداشت، اما در بیشتر موارد، جراحی لازم نیست.

بیضه نزول نکرده

در طول رشد جنین پسر، بیضه ها در شکم تشکیل شده و سپس به داخل کیسه بیضه فرود می آیند. در برخی موارد، یکی یا هر دوی آنها ممکن است به طور کامل پایین نیایند. این ممکن است باعث ایجاد یک توده کوچک در نزدیکی کشاله ران در پسران تازه متولد شده شود و می توان آن را با هورمون درمانی و/یا جراحی اصلاح کرد تا بیضه در موقعیت خود قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
دلیل و درمان گازها و باد شکم بدبو

تومور

اگرچه نادر است، اما یک تومور خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) روی اندامی در شکم یا پوست یا عضلات می تواند باعث ایجاد توده قابل توجهی شود. اینکه نیاز به جراحی دارد یا نوع دیگری از درمان بستگی به نوع تومور و محل آن دارد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فتق دارید، پزشک احتمالاً می تواند آن را در طول معاینه فیزیکی تشخیص دهد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که تحت یک مطالعه تصویربرداری، مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن شکم خود قرار بگیرید. هنگامی که پزشک شما وجود فتق شکمی را تأیید کرد، می توانید در مورد ترتیبات اصلاح جراحی صحبت کنید.

اگر پزشک شما معتقد نباشد که این توده فتق است، ممکن است به آزمایشات بیشتری نیاز داشته باشد. برای یک هماتوم یا لیپوم کوچک یا بدون علامت، احتمالاً نیازی به آزمایشات بیشتری نخواهید داشت.

در صورت مشکوک بودن به تومور، ممکن است برای تعیین محل و وسعت آن به آزمایش های تصویربرداری نیاز داشته باشید. احتمالاً برای تعیین خوش خیم یا بدخیم بودن تومور نیز به بیوپسی نیاز خواهید داشت که شامل برداشتن بافت می شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث تشنگی مفرط می شود؟

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

اگر احساس کردید یا توده‌ای در شکم خود مشاهده کردید که نمی‌توانید آن را تشخیص دهید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگر همچنین تب، استفراغ، تغییر رنگ یا درد شدید در اطراف توده دارید، ممکن است به مراقبت های اورژانسی نیاز داشته باشید.

در وقت ملاقات با پزشک، می توانید انتظار داشته باشید که شکم خود را معاینه فیزیکی کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در حین معاینه شکمتان به نوعی سرفه یا فشار بیاورید.

سوالات دیگری که ممکن است بپرسند عبارتند از:

  • چه زمانی متوجه توده شدید؟
  • آیا اندازه یا محل توده تغییر کرده است؟
  • چه چیزی باعث تغییر آن می شود، اگر اصلا؟
  • آیا علائم دیگری دارید؟