توراکوتومی جراحی برای باز کردن قفسه سینه است. در طی این روش، جراح برشی در دیواره قفسه سینه بین دنده‌های شما ایجاد می‌کند که معمولاً ریه‌های شما را جراحی می‌کند. از طریق این برش، جراح می تواند بخشی یا تمام یک ریه را بردارد.

توراکوتومی اغلب برای درمان سرطان ریه انجام می شود. گاهی اوقات از آن برای درمان مشکلات قلب یا سایر ساختارهای قفسه سینه مانند دیافراگم استفاده می شود. توراکوتومی همچنین می تواند برای کمک به تشخیص بیماری استفاده شود. به عنوان مثال، می تواند جراح را قادر سازد تا یک تکه از بافت را برای بررسی بیشتر (بیوپسی) بردارد.

توراکوتومی در مقابل توراکوستومی

اگرچه توراکوتومی و توراکوستومی تقریباً یکسان به نظر می رسند، این اصطلاحات دو روش بسیار متفاوت را توصیف می کنند:

 • توراکوتومی جراحی است که برشی برای دسترسی به قفسه سینه ایجاد می کند. اغلب برای برداشتن بخشی یا تمام ریه در افراد مبتلا به سرطان ریه انجام می شود.
 • توراکوستومی روشی است که یک لوله را در فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه (فضای پلور) قرار می دهد. این کار برای تخلیه مایع، خون یا هوا از ناحیه اطراف ریه شما انجام می شود.
بیشتر بخوانید
بهترین مکمل ها برای بیماری انسدادی مزمن ریه COPD

توراکوستومی برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • ذات الریه یا عفونت ریه دیگری که باعث تجمع مایع در فضای اطراف ریه شده است
 • آسیب به دیواره قفسه سینه که باعث خونریزی در اطراف ریه های شما می شود
 • عفونت در فضای پلور
 • سقوط ریه (پنوموتوراکس)
 • سرطانی که باعث تجمع مایع در اطراف ریه های شما شده است
 • مایعی که در حین جراحی قفسه سینه در اطراف ریه های شما جمع شده است

روش

قبل از انجام این جراحی به شما بیهوشی عمومی داده می شود. بیهوشی تضمین می کند که شما در طول عمل خواب و بدون درد هستید. شما همچنین یک اپیدورال، که یک لوله کوچک در ستون فقرات شما است، برای ارائه داروی درد در طول جراحی خواهید داشت.

در حالی که شما به پهلوی خود قرار گرفته اید، جراح یک برش ۶ تا ۸ اینچی در زیر تیغه شانه، بین دنده های شما ایجاد می کند. سپس جراح ماهیچه‌های شما را تقسیم می‌کند و دنده‌ها را برای رسیدن به ریه‌ها یا قسمت دیگری از قفسه سینه باز می‌کند یا برمی‌دارد.

اگر ریه خود را جراحی می کنید، ریه آسیب دیده با یک لوله مخصوص تخلیه می شود تا جراح بتواند روی آن کار کند. یک لوله تنفسی به نام ونتیلاتور باعث می شود ریه دیگر کار کند.

بیشتر بخوانید
آمفیزم مادرزادی: آنچه باید بدانید

توراکوتومی اغلب با روش دیگری انجام می شود. برای درمان سرطان ریه، جراحان می توانند انواع مختلفی از روش ها را انجام دهند. اینکه کدام جراحی انجام می دهید بستگی به مرحله سرطان شما دارد.

 • برداشتن گوه یک قطعه گوه ای شکل را از ناحیه ریه شما که حاوی سرطان و مقداری بافت سالم اطراف آن است جدا می کند.
 • سگمنکتومی یک بخش از ریه را بر می دارد.
 • لوبکتومی لوب ریه شما را که حاوی سرطان است از بین می برد.
 • پنومونکتومی یک ریه کامل را از بین می برد.
 • پنومونکتومی خارج جنب یک ریه، پوشش ریه و قلب شما (پلور) و بخشی از دیافراگم شما را برمی دارد.

اگر سرطان گسترش یافته باشد، ممکن است غدد لنفاوی را نیز حذف کنید.

پس از انجام عمل، جراح ریه شما را دوباره باد می کند. لوله های موقت در قفسه سینه شما مایع، خون و هوا را که ممکن است در حین جراحی در اطراف ریه های شما جمع شده باشد تخلیه می کنند. این لوله ها برای چند روز در جای خود باقی می مانند.

بیشتر بخوانید
ماساژ سینوسی: 3 تکنیک برای تسکین درد

سپس دنده های شما ترمیم شده و زخم با بخیه یا منگنه بسته می شود. کل این روش دو تا پنج ساعت طول می کشد.

  جانبی

به احتمال زیاد بعد از عمل کمی درد و احساس سوزش در قفسه سینه خود خواهید داشت. پزشک برای کمک به کنترل درد به شما دارویی می دهد. معمولاً درد طی چند روز یا چند هفته از بین می رود.

هر جراحی می تواند خطراتی داشته باشد. خطرات احتمالی توراکوتومی عبارتند از:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • هوا از ریه های شما نشت می کند
 • ذات الریه
 • لخته خون در پای شما (ترومبوز ورید عمقی) که می تواند به ریه برود و باعث انسداد شود (آمبولی ریه)

بهبود

پس از جراحی، شما را به اتاق ریکاوری می برند تا از عمل بیدار شوید. پرستاران ضربان قلب، فشار خون، تنفس و سطح اکسیژن شما را کنترل می کنند. ممکن است لازم باشد اولین روز پس از جراحی را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بگذرانید. هنگامی که به ثبات رسیدید، برای بهبودی به یک اتاق معمولی بیمارستان خواهید رفت.

شما باید چهار تا هفت روز در بیمارستان بمانید. در طی آن مدت، کادر پزشکی شما را از نظر عوارض احتمالی جراحی بررسی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
سرفه سیگاری: درمان، مدت زمان

ممکن است در ابتدا نفس کشیدن برای شما سخت باشد. تنها زمانی که احساس آمادگی کردید به فعالیت های عادی خود بازگردید. شما باید به مدت شش تا هشت هفته پس از جراحی از فعالیت های شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

چشم انداز

چشم انداز شما بستگی به شرایطی دارد که باعث شده شما به جراحی نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، اگر سرطان دارید، دیدگاه شما به مرحله بیماری و نوع جراحی انجام شده برای درمان آن بستگی دارد.

برش باید ظرف چند ماه بهبود یابد. درد باید به تدریج در آن دوره بهبود یابد. در موارد نادر، اگر اعصاب در حین جراحی آسیب دیده باشند، درد ممکن است تا چند ماه پس از جراحی شما ادامه یابد. به این سندرم درد پس از توراکوتومی می گویند.

اگر مشکوک هستید که در نتیجه جراحی دچار عوارض جانبی یا عوارضی شده اید، با پزشک خود تماس بگیرید.

Source link