تیروزین مکملی است که ممکن است به بهبود هوشیاری، توجه و تمرکز کمک کند. بسته به دوز، ممکن است به تقویت عملکرد فیزیکی و ذهنی کمک کند. اما، همه تحقیقات قطعی نیستند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. تیروزین مواد شیمیایی مغزی مهمی تولید می کند که به سلول های عصبی کمک می کند تا ارتباط برقرار کنند و حتی ممکن است خلق و خو را تنظیم کنند.۱). با وجود این فواید، مکمل تیروزین می تواند عوارض جانبی داشته باشد و با داروها تداخل داشته باشد. این مقاله همه آنچه را که باید در مورد تیروزین بدانید، از جمله فواید، عوارض جانبی و دوزهای توصیه شده به شما می گوید.

تیروزین چیست و چه کاربردی دارد؟

تیروزین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن از اسید آمینه دیگری به نام فنیل آلانین تولید می شود. در بسیاری از غذاها، به ویژه در پنیر، جایی که برای اولین بار کشف شد، یافت می شود. در واقع، “tyros” در یونانی به معنای “پنیر” است.۲). همچنین در مرغ، بوقلمون، ماهی، لبنیات و بسیاری دیگر از غذاهای پر پروتئین یافت می شود.۳). تیروزین به ساخت چندین ماده مهم از جمله (۴):
  • دوپامین: دوپامین مراکز پاداش و لذت شما را تنظیم می کند. این مهم است مواد شیمیایی مغز برای حافظه و مهارت های حرکتی نیز مهم است (۵).
  • آدرنالین و نورآدرنالین: این هورمون ها مسئول هستند برای پاسخ جنگ یا گریز به موقعیت های استرس زا. آنها را آماده می کنند بدن برای «جنگ» یا «فرار» از حمله یا آسیب درک شده (۵).
  • تیروئید هورمون ها: هورمون های تیروئید توسط تیروئید تولید می شوند غده و مسئول اصلی تنظیم متابولیسم (۶).
  • ملانین: این رنگدانه به پوست، مو و چشم شما رنگ می دهد. افرادی که پوست تیره دارند ملانین بیشتری نسبت به پوست روشن دارند مردم (۷).
همچنین به عنوان یک مکمل غذایی موجود است. می توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با سایر مواد مانند مکمل قبل از تمرین خریداری کنید. تصور می شود که مکمل تیروزین باعث افزایش سطح انتقال دهنده های عصبی دوپامین، آدرنالین و نوراپی نفرین می شود. با افزایش این انتقال دهنده های عصبی، ممکن است به بهبود حافظه و عملکرد در موقعیت های استرس زا کمک کند.۴).

ممکن است عملکرد ذهنی را در موقعیت های استرس زا بهبود بخشد

استرس چیزی است که همه آن را تجربه می کنند. این استرس می تواند با کاهش انتقال دهنده های عصبی بر استدلال، حافظه، توجه و دانش شما تأثیر منفی بگذارد.۸، ۹).
بیشتر بخوانید
آشواگاندا: فواید سلامتی، عوارض جانبی و نحوه استفاده
به عنوان مثال، جوندگانی که در معرض سرما (یک عامل استرس زای محیطی) قرار گرفتند، به دلیل کاهش در انتقال دهنده های عصبی، حافظه را مختل کردند.۱۰، ۱۱). با این حال، زمانی که به این جوندگان مکمل تیروزین داده شد، کاهش انتقال‌دهنده‌های عصبی معکوس شد و حافظه آنها بازسازی شد. در حالی که داده های جوندگان لزوماً به انسان ترجمه نمی شود، مطالعات انسانی نتایج مشابهی پیدا کرده است. در یک مطالعه روی ۲۲ زن، تیروزین به طور قابل توجهی حافظه کاری را در طول یک کار سخت ذهنی در مقایسه با دارونما بهبود بخشید. حافظه کاری نقش مهمی در تمرکز و رعایت دستورالعمل ها ایفا می کند.۱۲). در یک مطالعه مشابه، به ۲۲ شرکت‌کننده قبل از تکمیل آزمون مورد استفاده برای سنجش انعطاف‌پذیری شناختی، مکمل تیروزین یا دارونما داده شد. در مقایسه با دارونما، تیروزین برای بهبود انعطاف پذیری شناختی (۱۳). انعطاف پذیری شناختی توانایی جابجایی بین وظایف یا افکار است. هرچه یک فرد سریعتر بتواند وظایف خود را تغییر دهد، انعطاف پذیری شناختی او بیشتر می شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که مکمل تیروزین برای افرادی که کم خواب هستند مفید است. یک دوز از آن به افرادی که خواب شبانه خود را از دست داده اند کمک می کند تا سه ساعت بیشتر از آنچه که در غیر این صورت انجام می دادند هوشیار بمانند.۱۴). علاوه بر این، دو بررسی به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل تیروزین می‌تواند زوال ذهنی را معکوس کند و شناخت را در موقعیت‌های کوتاه‌مدت، استرس‌زا یا نیازهای ذهنی بهبود بخشد.۱۵، ۱۶). و در حالی که تیروزین ممکن است مزایای شناختی داشته باشد، هیچ مدرکی نشان نداده است که عملکرد فیزیکی را در انسان افزایش می دهد.۱۶، ۱۷، ۱۸). در نهایت، هیچ تحقیقی نشان نمی دهد که مصرف مکمل تیروزین در غیاب یک عامل استرس زا می تواند عملکرد ذهنی را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، قدرت مغز شما را افزایش نمی دهد.

ممکن است به مبتلایان به فنیل کتونوری کمک کند

فنیل کتونوری (PKU) یک بیماری ژنتیکی نادر ناشی از نقص در ژن است که به ایجاد آنزیم فنیل آلانین هیدروکسیلاز کمک می کند.۱۹). بدن شما از این آنزیم برای تبدیل فنیل آلانین به تیروزین استفاده می کند که برای ایجاد انتقال دهنده های عصبی استفاده می شود.۴). با این حال، بدون این آنزیم، بدن شما نمی تواند فنیل آلانین را تجزیه کند و باعث تجمع آن در بدن می شود.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره توپامکس
راه اولیه برای درمان PKU پیروی از یک رژیم غذایی خاص است که غذاهای حاوی فنیل آلانین را محدود می کند.۲۰). با این حال، از آنجایی که تیروزین از فنیل آلانین ساخته می شود، افراد مبتلا به PKU ممکن است دچار کمبود تیروزین شوند که می تواند به مشکلات رفتاری کمک کند.۲۱). مکمل تیروزین ممکن است گزینه مناسبی برای کاهش این علائم باشد، اما شواهد متفاوت است. در یک بررسی، محققان اثرات مکمل تیروزین را در کنار یا به جای یک رژیم غذایی با محدودیت فنیل آلانین بر هوش، رشد، وضعیت تغذیه، میزان مرگ و میر و کیفیت زندگی بررسی کردند.۲۲). محققان دو مطالعه شامل ۴۷ نفر را تجزیه و تحلیل کردند اما تفاوتی بین مصرف مکمل تیروزین و دارونما پیدا نکردند. مروری بر سه مطالعه شامل ۵۶ نفر نیز هیچ تفاوت معنی‌داری بین مصرف مکمل تیروزین و دارونما در نتایج اندازه‌گیری شده مشاهده نکرد.۲۳). محققان به این نتیجه رسیدند که هیچ توصیه‌ای نمی‌توان در مورد اینکه آیا مکمل‌های تیروزین برای درمان PKU موثر هستند یا خیر ارائه کرد.

شواهد در مورد اثرات آن بر افسردگی مختلط است

همچنین گفته شده است که تیروزین به افسردگی کمک می کند. تصور می شود که افسردگی زمانی رخ می دهد که انتقال دهنده های عصبی در مغز شما نامتعادل شوند. داروهای ضد افسردگی معمولاً برای کمک به تنظیم مجدد و متعادل کردن آنها تجویز می شوند.۲۴). از آنجا که تیروزین می تواند تولید انتقال دهنده های عصبی را افزایش دهد، ادعا می شود که به عنوان یک ضد افسردگی عمل می کند.۲۵). با این حال، تحقیقات اولیه این ادعا را تایید نمی کند. در یک مطالعه، ۶۵ فرد مبتلا به افسردگی روزانه ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم تیروزین، ۲.۵ میلی گرم بر کیلوگرم یک داروی ضد افسردگی معمولی یا دارونما به مدت چهار هفته دریافت کردند. مشخص شد که تیروزین هیچ اثر ضد افسردگی ندارد (۲۶). افسردگی یک اختلال پیچیده و متنوع است. به همین دلیل است که مکمل غذایی مانند تیروزین در مبارزه با علائم آن بی اثر است. با این وجود، افراد افسرده با سطوح پایین دوپامین، آدرنالین یا نورآدرنالین ممکن است از مکمل تیروزین سود ببرند. در واقع، یک مطالعه در میان افراد مبتلا به افسردگی کمبود دوپامین اشاره کرد که تیروزین مزایای بالینی قابل توجهی دارد.۲۷). افسردگی وابسته به دوپامین با انرژی کم و کمبود انگیزه مشخص می شود.۲۷).
بیشتر بخوانید
6 فواید رودیولا روزیا: چیست و چگونه از آن استفاده کنید
تا زمانی که تحقیقات بیشتری در دسترس نباشد، شواهد کنونی از مکمل تیروزین برای درمان علائم افسردگی پشتیبانی نمی کند.۲۵).

عوارض جانبی تیروزین

تیروزین “به طور کلی به عنوان ایمن شناخته شده است” (GRAS) توسط سازمان غذا و دارو.۲۸). این مکمل با دوز ۶۸ میلی گرم به ازای هر پوند (۱۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن در روز تا سه ماه به طور ایمن تکمیل شده است.۱۵، ۲۹، ۳۰). در حالی که تیروزین برای اکثر افراد بی خطر است، می تواند عوارض جانبی ایجاد کند و با داروها تداخل داشته باشد.

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)

تیرامین یک اسید آمینه است که به تنظیم فشار خون کمک می کند و از تجزیه تیروزین تولید می شود. هنگامی که تیروزین و فنیل آلانین توسط آنزیمی در میکروارگانیسم ها به تیرامین تبدیل می شوند، تیرامین در غذاها تجمع می یابد.۳۱). پنیرهایی مانند چدار و پنیر آبی، گوشت های پخته شده یا دودی، محصولات سویا و آبجو حاوی سطوح بالایی از تیرامین هستند.۳۱). داروهای ضد افسردگی معروف به مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) آنزیم مونوآمین اکسیداز را که تیرامین اضافی را در بدن تجزیه می کند، مسدود می کند.۲، ۳۲، ۳۳). ترکیب MAOI با غذاهای پر تیرامین می تواند فشار خون را تا حد خطرناکی افزایش دهد. با این حال، ناشناخته است که آیا مصرف مکمل تیروزین ممکن است منجر به تجمع تیرامین در بدن شود، بنابراین برای کسانی که MAOI مصرف می کنند احتیاط لازم است.۳۴، ۳۵).

هورمون تیروئید

هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) به تنظیم رشد و متابولیسم در بدن کمک می کنند. مهم است که سطح T3 و T4 نه خیلی بالا و نه خیلی پایین باشد. مصرف مکمل تیروزین ممکن است بر این هورمون ها تأثیر بگذارد (۳۶). این به این دلیل است که تیروزین یک بلوک ساختمانی برای هورمون های تیروئید است، بنابراین مصرف مکمل با آن ممکن است سطح آنها را بیش از حد بالا ببرد. بنابراین، افرادی که داروهای تیروئید مصرف می کنند یا تیروئید پرکار دارند باید در مصرف مکمل تیروزین احتیاط کنند.

لوودوپا (L-dopa)

لوودوپا (L-dopa) دارویی است که معمولاً برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود.۳۷). در بدن، L-dopa و تیروزین برای جذب در روده کوچک با هم رقابت می کنند، که می تواند در اثربخشی دارو اختلال ایجاد کند.۳۸).
بیشتر بخوانید
دانازول. اطلاعاتی در مورد مصرف دانازول (دانول)
بنابراین، دوزهای این دو دارو باید چند ساعت فاصله داشته باشند تا از این امر جلوگیری شود. جالب توجه است که تیروزین برای کاهش برخی از علائم مرتبط با زوال شناختی در افراد مسن مورد بررسی قرار گرفته است.۳۸، ۳۹).

نحوه مصرف مکمل تیروزین

به عنوان یک مکمل، تیروزین به عنوان یک اسید آمینه آزاد یا N-استیل L-تیروزین (NALT) در دسترس است. NALT نسبت به همتای آزاد خود در آب محلول تر است، اما نرخ تبدیل آن به تیروزین در بدن پایین است.۴۰، ۴۱). این بدان معنی است که برای دریافت همان اثر به دوز بیشتری از NALT نسبت به تیروزین نیاز دارید و فرم آزاد را به انتخاب ترجیحی تبدیل می کند. تیروزین معمولاً در دوزهای ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از ورزش مصرف می شود، حتی اگر فواید آن بر عملکرد ورزشی بی نتیجه باقی بماند.۴۲، ۴۳). به نظر می رسد برای حفظ عملکرد ذهنی در موقعیت های استرس زای فیزیکی یا دوره های محرومیت از خواب، زمانی که در دوزهای مختلف از ۴۵ تا ۶۸ میلی گرم به ازای هر پوند (۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن مصرف شود، موثر است. این برای یک فرد ۱۵۰ پوندی (۶۸.۲ کیلوگرمی) ۷ تا ۱۰ گرم است. این دوزهای بالاتر ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود و به دو دوز جداگانه تقسیم شود که ۳۰ و ۶۰ دقیقه قبل از یک رویداد استرس زا مصرف می شود.

خلاصه

تیروزین یک مکمل غذایی محبوب است که به دلایل مختلف استفاده می شود. در بدن، از آن برای ساختن انتقال دهنده های عصبی استفاده می شود، که در دوره های استرس زا یا شرایط سخت روانی کاهش می یابد. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد مکمل تیروزین این انتقال دهنده های عصبی مهم را دوباره پر می کند و عملکرد ذهنی را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد. نشان داده شده است که مکمل با آن حتی در دوزهای بالا بی خطر است، اما پتانسیل تداخل با برخی داروها را دارد که احتیاط را ضروری می کند. در حالی که تیروزین فواید زیادی دارد، اهمیت آنها تا زمانی که شواهد بیشتری در دسترس نباشد نامشخص است.

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link