جراحی بای پس قلب: انواع روش، زمان بهبودی و چشم انداز

جراحی بای پس قلب که به عنوان پیوند بای پس عروق کرونر نیز شناخته می شود، روشی برای درمان بیماری عروق کرونر قلب است. این شایع ترین شکل جراحی قلب در بزرگسالان است.

نام پزشکی جراحی بای پس قلب، پیوند عروق کرونر (CABG) است. این روش شامل برداشتن رگ خونی از قفسه سینه، بازوها یا پاها و استفاده از آن برای ایجاد یک مسیر انحرافی یا بای پس در اطراف انسداد شریان کرونری است که قلب را تغذیه می کند. این باعث می شود که خون دوباره به قلب برسد.

جراحی بای پس قلب یک روش نسبتا ایمن و موثر است که خطر حمله قلبی و مرگ را کاهش می دهد. این روش همچنین ممکن است علائم بیماری عروق کرونر مانند درد قفسه سینه را کاهش دهد.

جراحی بای پس قلب یک روش پیچیده است که شامل مقدار قابل توجهی از آماده سازی و زمان بهبودی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

جراحی بای پس قلب: انواع روش، زمان بهبودی و چشم انداز

رویه چیست؟

پزشکان معمولاً یک طیف وسیعی از گزینه ها برای درمان انسداد پزشکان ممکن است سعی کنند با داروها و روش های کم تهاجمی مانند استنت مشکل را حل کنند، اما همیشه اینطور نیست.

جراحی بای پس قلبروش درمانی ترجیحی در موارد بیماری عروق پیچیده است ، اگر فردی نیاز به بای پس های متعدد داشته باشد، یا اگر دارای سایر بیماری های زمینه ای مانند دیابت باشد.

نمودار مصور جراحی بای پس قلب

مراحل یک روش بای پس باز عبارتند از:

 • بیهوشی عمومی: پس از آماده شدن برای جراحی، متخصص بیهوشی یک بیهوشی عمومی تجویز می کند تا فرد را بخواباند و یک لوله تنفسی را در نای فرد قرار دهد.
 • برداشت رگ های پیوند: جراحان رگ های هدف را از پا، بازو یا قفسه سینه فرد خارج می کنند.
 • برش و باز شدن: جراح برشی را در مرکز قفسه سینه ایجاد می کند و جناغ جناغ را برای دسترسی به قلب جدا می کند. آنها به طور موقت ضربان قلب را در این مرحله متوقف می کنند.
 • بای پس قلبی ریوی: پزشکان ممکن است فرد را روی بای پس قلبی ریوی قرار دهند. این شامل اتصال فرد به دستگاهی است که فرآیندهای قلب و ریه او را کنترل می کند. همه جراحی ها نیاز به استفاده از این بای پس ندارند.
 • پیوند: جراحان عروق پیوند جدید را به دو طرف انسداد متصل می کنند تا جریان خون را منحرف کنند.
 • بازگرداندن جریان خون: پزشکان در صورت لزوم بای پس قلبی ریوی را برمی دارند و سپس بررسی می کنند که آیا خون به درستی در رگ پیوند شده جریان دارد.
 • بسته شدن: جراحان پس از بررسی جریان خون از طریق پیوند، جناغ سینه را با سیم‌های فلزی ثابت کرده و محل برش را می‌دوزند. فرد برای بهبودی به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شود.
بیشتر بخوانید
فلبیت یا ترومبوفلبیت یا التهاب ورید چیست؟

روش معمولا طول می کشد ۳-۶ ساعت، اما این بسته به تعداد پیوندهایی که یک فرد نیاز دارد می تواند متفاوت باشد.

در مرکز اختصاصی ما درباره سلامت قلب بیشتر بدانید.

انواع جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس انواع مختلفی دارد.

جراحی بای پس چندگانه

زمانی که جراح باید تنها یک شریان مسدود شده را دور بزند، این یک عمل بای پس است. اگر بیش از یک شریان انسداد داشته باشد، چندین بای پس ضروری خواهد بود. جراحان همچنین ممکن است انجام دهند:

 • جراحی بای پس دوبل: در صورت انسداد در دو شریان، دو پیوند لازم است.
 • جراحی بای پس سه گانه: اگر سه انسداد وجود داشته باشد، سه پیوند بای پس ضروری است.
 • جراحی بای پس چهارگانه: اگر چهار شریان کرونری دارای انسداد باشند، چهار پیوند برای بای‌پس لازم است.
 • جراحی بای پس پنجگانه: این شامل هر پنج شریان اصلی تغذیه کننده قلب است و به پنج پیوند بای پس نیاز دارد.
بیشتر بخوانید
اتواسکلروز چیست؟ علل و درمان

کم تهاجمی

جراحان می توانند بدون باز کردن کامل قفسه سینه فرد، عمل جراحی بای پس قلب را انجام دهند. آنها می توانند برش های کوچکی در پهلوی فرد، بین دنده ها ایجاد کنند. سپس دوربین‌های کوچک و ابزار جراحی را برای انجام جراحی بای‌پس وارد می‌کنند. جراحان ممکن است این کار را با یا بدون کمک رباتیک انجام دهند.

جراحی قلب کم تهاجمی معمولا دارای یک زمان بهبودی کوتاه تر است.

روی پمپ و خارج از پمپ

جراحی بای پس قلب معمولا یک عمل جراحی قلب بازیعنی جراح قفسه سینه را باز می کند تا به قلب برسد است. سپس جراح می‌تواند جراحی را «روی پمپ» یا «خارج از پمپ» انجام دهد.

جراحی روی پمپ شامل استفاده از دستگاه قلب-ریه است که خون را به گردش در می آورد و عملکرد تبادل گاز ریه ها را انجام می دهد. ماشین به پزشکان برای متوقف کردن قلب اجازه می دهد ، که عمل را آسان تر می کند.

جراحی خارج از پمپ که به آن “جراحی قلب تپنده” نیز می گویند، در حالی انجام می شود که قلب هنوز در حال تپیدن است، اما از دستگاه قلب و ریه استفاده نمی شود.

افراد قبل از جراحی چه انتظاراتی باید داشته باشند؟

قبل از جراحی بای پس قلب، مردم باید:

 • در صورت لزوم بلافاصله سیگار را متوقف کنید
 • با جراح مشورت کنید که کدام داروها را ادامه دهید یا قطع کنید
 • ترتیبی دهید که پس از بازگشت به خانه، شخصی در کنار آنها بماند
 • از خوردن و آشامیدن بعد از نیمه شب در شب قبل از عمل خودداری کنید
 • سایر دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا تیم مراقبت را دنبال کنید
بیشتر بخوانید
جراحی رفع فشار قفسه سینه چیست؟

فردی که تحت عمل برنامه ریزی شده بای پس قلب قرار می گیرد، این فرصت را خواهد داشت تا قبل از عمل، در مورد این روش با پزشک خود صحبت کند. تیم مراقبت در مورد جراحی توضیح می‌دهد، زمان‌های ورود را تعیین می‌کند و به تکمیل مدارک کمک می‌کند.

آن ها خواهند قبل از جراحی تحت آزمایشات قرار بگیرند ، از جمله نوار قلب (EKG)، اشعه ایکس قفسه سینه، و آزمایش خون. قبل از عمل، پرستاران یک IV را در بازوی فرد قرار می دهند. IV اجازه می دهد تا مایعات و دارو در صورت نیاز وارد بدن شوند.

یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است نواحی را که جراح برش های خود را در آنجا ایجاد می کند بتراشد.

خطرات و عوارض

خطرات و عوارض احتمالی برای هر فرد متفاوت است. این به نوع عمل انجام شده، سلامت شخصی و عوامل خطر شخصی بستگی دارد.

عوارض بالقوه بای پس قلب عبارتند از:

 • عفونت
 • آریتمی
 • حمله قلبی و سکته مغزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به رگ های خونی و بافت ها
 • خون ریزی
 • آسیب کلیه
 • حافظه و سایر مشکلات شناختی

عواملی که ممکن است خطر عوارض را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن چندین پیوند همزمان
 • میزان آسیب قلبی موجود
 • سن بالاتر
 • داشتن سایر شرایط مزمن
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی

میزان موفقیت

جراحی بای پس قلب یک روش جدی اما نسبتا بی خطر است. نتایج جراحی بای پس قلب معمولاً مثبت است. این روش می تواند علائم انسداد شریان را کاهش دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

زمان بهبودی

پس از بیدار شدن از خواب، یک فرد لوله ای خواهد داشت که به او کمک می کند تا نفس بکشد. احساس غریب و ناراحت کننده خواهد بود، اما لازم است. معمولاً پزشک بعد از ۲۴ ساعت لوله را خارج می کند.

بیشتر بخوانید
سطح کلسترول من در سن من چقدر باید باشد؟

لوله ها و درن ها در قفسه سینه و همچنین مانیتورهای خارجی روی پوست است. تیم مراقبت های بهداشتی بر خروجی این دستگاه ها نظارت می کند و در صورت لزوم آنها را حذف می کند. آنها همچنین فشار خون را کنترل خواهند کرد.

به طور متوسط، یک فرد پس از جراحی حدود یک هفته در بیمارستان می ماند. معمولاً احساس درد و تعریق شبانه وجود دارد و احتمالاً مقداری مایع در ریه‌ها وجود دارد، بنابراین افراد باید منتظر سرفه باشند.

افراد معمولاً بلافاصله پس از برداشتن لوله تنفسی توسط پزشک شروع به خوردن و حرکت می کنند.

داروهای رایج پس از جراحی معمولاً شامل مهارکننده‌های پلاکتی هستند که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند.

فیزیوتراپی و توانبخشی قلبی نیز ممکن است برای بهبودی لازم باشد.

چشم انداز

عوارض ممکن است اما غیر معمول است. با فرض اینکه هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد، اکثر افراد می توانند خیلی زود پس از جراحی انتظار کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

بردن

بیماری قلبی همچنان یکی از مشکلات اصلی سلامت در ایالات متحده است. گزینه های زیادی برای درمان بیماری قلبی وجود دارد. برای صدها هزار نفر در سال، جراحی بای پس قلب بهترین انتخاب برای رفع رگ های مسدود شده است.

جراحی بای پس قلب ایمن و موثر است و می تواند به افراد کمک کند تا کیفیت زندگی خود را که قبل از ابتلا به بیماری قلبی تجربه کرده بودند، به دست آورند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه