هدف TOD کاهش فشار بر ساختارهای داخل حفره قفسه سینه است. دو نوع وجود دارد: برداشتن دنده اول (FRR) و آنژیوپلاستی با بالون یا ونوپلاستی.

نوع جراحی مورد نیاز شما بستگی به نوع TOS و شدت آن دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد جراحی TOD و آنچه که باید انتظار داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

جراحی رفع فشار قفسه سینه چیست؟

انواع رفع فشار خروجی قفسه سینه

هدف از جراحی TOD کاهش فشار روی اعصاب و عروق خونی در حفره قفسه سینه است.

دو نوع اصلی جراحی TOD وجود دارد. نوع توصیه شده توسط پزشک به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع TOS شما
 • شدت فشرده سازی
 • وریدها، شریان ها یا اعصابی که تحت تأثیر قرار می دهد

اولین برداشتن دنده

FRR شامل برداشتن اولین دنده با جراحی است. این دنده در بالای قفسه سینه است که اغلب در TOS نقش دارد.

گاهی اوقات، جراحان ممکن است سایر بافت‌ها را نیز بردارند، مانند بافت اسکار که ممکن است عروق خونی مجاور، اعصاب یا ماهیچه‌ها را فشرده کند. آنها همچنین ممکن است ماهیچه های اسکلن را که از خروجی قفسه سینه عبور می کنند، خارج کنند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی قبل از جراحی به شما یک بیهوشی عمومی می دهد.

بیشتر بخوانید
چرا پاهای من ورم کرده است؟

برای دسترسی به دنده، جراح برشی را در بالا یا زیر استخوان ترقوه ایجاد می کند. سپس دنده را برمی دارند و از بخیه برای بستن برش استفاده می کنند.

بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. در این مدت، باید استراحت کنید و فعالیت های معمول خود را محدود کنید.

آنژیوپلاستی با بالون یا ونوپلاستی

آنژیوپلاستی با بالون و وریدوپلاستی با بالون با هدف باز کردن رگ های خونی در بازو و قفسه سینه انجام می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی شما ممکن است این روش را پس از FRR توصیه کند.

آنژیوپلاستی با بالون به باز شدن رگ ها کمک می کند، در حالی که وریدوپلاستی با بالون به باز شدن رگ ها کمک می کند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی قبل از هر یک از این روش ها به شما بی حسی موضعی می دهد.

سپس جراح یک دستگاه بلند و قابل انعطاف به نام کاتتر را در شریان یا ورید بازو قرار می دهد. آنها کاتتر را به بخش باریک رگ خونی هدایت می کنند و بالون را باد می کنند تا آن را منبسط کند.

فرآیند ۳۰-۹۰ دقیقه طول می کشد .

طرز تهیه

قبل از هر دو روش، یک پرستار یک خط داخل وریدی (IV) در بازوی شما آماده می کند. این به شما امکان می دهد مایعات و داروها را دریافت کنید. سپس یک متخصص مراقبت های بهداشتی بیهوشی عمومی را به شما می دهد تا در طول عمل بخوابید و نتوانید دردی را احساس کنید.

بیشتر بخوانید
5 تغییر سبک زندگی برای کمک به کاهش فشار خون

بیهوشی عمومی می تواند کوتاه مدت باشد اثرات جانبی مانند سردرگمی و سردرگمی رانندگی تا زمانی که این عوارض جانبی از بین نرود ایمن نیست، بنابراین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان تحویل دهد.

در بیشتر موارد، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ۱-۳ روز شما را ترخیص می کند .

جدول زمانی بازیابی

اکثر افرادی که FRR دارند می توانند ظرف چند روز پس از عمل به خانه بروند. در این بین، تیم مراقبت شما به دقت علائم حیاتی شما را زیر نظر خواهد گرفت و در صورت نیاز به آنها داروهای مسکن می دهد.

احتمالاً احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد، اما نباید درد شدیدی را احساس کنید.

تیم مراقبت شما احتمالاً شما را تشویق می کند که در طی یک یا دو روز پس از جراحی شروع به حرکت کنید. این می تواند به جلوگیری از عوارض جراحی مانند لخته شدن خون کمک کند.

پس از جراحی، شما باید بتوانید به بسیاری از فعالیت های معمول خود بازگردید، اما باید از ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین دوری کنید.

متخصص مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل های خاصی را در مورد کارهایی که باید انجام دهید و از آنها اجتناب کنید برای اطمینان از بهترین بهبودی به شما می دهد. آنها همچنین یک قرار ملاقات بعدی برای بررسی بهبودی شما ترتیب خواهند داد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

انواع سندرم خروجی قفسه سینه

سه نوع از TOS وجود دارد.

نوروژنیک TOS

TOS نوروژنیک زمانی اتفاق می افتد که شبکه بازویی فشرده می شود. شبکه بازویی  شبکه اعصاب که از گردن شروع می شود و از قفسه سینه به زیر بغل می رسد.

این رایج ترین نوع TOS است که برای آن ۹۵% از موارد می شود

علامت اصلی دست Gilliatt-Sumner است که در آن عضله گوشتی در پایه انگشت شست از بین می رود و بسیار ضعیف می شود. سایر علائم بالقوه شامل درد مبهم و دردناک در گردن، شانه و زیر بغل و همچنین بی حسی یا گزگز در دست و انگشتان است.

TOS وریدی

TOS وریدی زمانی اتفاق می افتد که ورید ساب ترقوه، یک ورید اصلی، فشرده می شود. این رگ بزرگ و عمیق اندام فوقانی را تخلیه می کند.

TOS وریدی نادر است و تنها ۴ درصد موارد TOS را تشکیل می دهد.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نبض ضعیف یا غایب در بازوی آسیب دیده
 • ضعف در گردن یا بازو
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا درد در دست ها و انگشتان
 • تورم دست و انگشتان
بیشتر بخوانید
برادی کاردی - تشخیص و درمان

TOS شریانی

TOS شریانی شامل فشرده سازی یک شریان ساب ترقوه است. این شریان ها درست زیر استخوان ترقوه قرار دارند و تامین خون به اندام فوقانی، گردن و سر.

این نادرترین نوع TOS است که تنها ۱٪ موارد را شامل می شود.

می تواند علائم زیر را در دست ها و انگشتان ایجاد کند:

 • گردش ضعیف
 • تغییر در رنگ
 • حساسیت به سرما
 • بی حسی
 • مور مور
 • تورم و سنگینی

خلاصه

TOD نوعی جراحی برای درمان TOS است.

دو نوع اصلی TOD وجود دارد: FRR و آنژیوپلاستی با بالون یا ونوپلاستی. FRR شامل برداشتن اولین دنده است که اغلب در TOS نقش دارد. آنژیوپلاستی با بالون و ونوپلاستی با بالون روش هایی هستند که به گشاد شدن رگ های خونی فشرده کمک می کنند.

اکثر افرادی که دچار TOD می شوند می توانند بیمارستان را در عرض ۱ تا ۳ روز پس از عمل ترک کنند. احتمالاً می‌توانید بیشتر فعالیت‌های روزانه‌تان را از سر بگیرید، اما تا زمانی که بدنتان به طور کامل بهبود نیافته است، نباید ورزش‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین انجام دهید.