جراحی چاقی: چگونه کار می کند، فواید، غذاها و موارد دیگر

با ادامه افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده، ممکن است تعجب آور نباشد که تعداد جراحی های چاقی نیز در حال افزایش است. به گفته آمریکایی، اگرچه چنین جراحی‌هایی خط اول درمان نیستند، اما برای بسیاری از آمریکایی‌هایی که مشکلات وزنی شدید دارند، این جراحی‌ها یک روش موثر هستند، با مطالعات نشان می‌دهد که این روش‌ها می‌توانند خطر مرگ زودرس بیمار را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.  انجمن جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS) .

الن مورو، استادیار و جراح در دانشگاه یوتا بهداشت که دارای گواهینامه جراحی چاقی است، می‌گوید: «جراحی چاقی هر عمل جراحی است که برای کاهش وزن در نظر گرفته شده است.

طبق گفته کلینیک کلیولند، جراحی چاقی سیستم گوارش شما را تغییر می دهد، معمولاً با اصلاح معده و گاهی اوقات روده کوچک، برای کمک به کاهش وزن فرد . این جراحی همچنین می تواند مزایای دیگری مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری ها از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب داشته باشد. کریستن اسمیت، RD ، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی و مدیر برنامه چاقی در Piedmont Healthcare در آتلانتا، می‌گوید: «من با بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت کار کرده‌ام که توانسته‌اند انسولین خود را قطع کنند یا داروهای فشار خون خود را کاهش دهند.

در حالی که جراحی چاقی اغلب یک روش موثر برای کاهش وزن است، اما با خطراتی همراه است، و فرد را ملزم می کند که تغییرات دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کند تا سالم بماند و وزن خود را کاهش دهد.

با این حال، پس از جراحی، اغلب تغییرات بزرگی در کیفیت زندگی بیمار ایجاد می شود. این باور نکردنی است که شاهد بهبود سبک زندگی که بسیاری از بیماران پس از جراحی چاقی تجربه می کنند، باشیم. اسمیت می‌گوید بسیاری از بیماران فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند که سال‌ها قادر به انجام آن نبوده‌اند، مانند سوار شدن بر ترن هوایی، پرواز آسان‌تر با هواپیما، یا تکمیل ۵K.

در اینجا، اطلاعات بیشتری را که باید در مورد جراحی چاقی بدانید، و همچنین اینکه چه کسی ممکن است کاندیدای مناسبی برای این عمل باشد، بیابید.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چهار نوع جراحی چاقی چیست؟
انواع جراحی چاقی شامل گاسترکتومی اسلیو، بای پس معده Roux-en-Y و انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ دوازدهه است. نوار معده قابل تنظیم نوع دیگری است اما در طول این سال ها کمتر اجرا شده است.
نکات منفی در مورد جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی ممکن است با خطراتی همراه باشد، از جمله مشکلات گوارشی (مانند استفراغ و اسهال)، سوء تغذیه، زخم، فتق، و در موارد بسیار نادر، مسائلی مانند لخته شدن خون، عفونت و نشت (که زمانی اتفاق می افتد که اتصالات جدید به طور کامل بهبود نیافته باشند. ).
ایمن ترین جراحی کاهش وزن چیست؟
اسلیو گاسترکتومی یک جراحی چاقی معمولی است که کمترین خطر را دارد. در حالی که بخشی از معده برداشته می شود، روده ها تحت تاثیر قرار نمی گیرند، که می تواند خطر عوارض احتمالی را که می تواند همراه با سوء جذب باشد کاهش دهد.
چه کسانی واجد شرایط جراحی چاقی هستند؟
معیارهای مؤسسه ملی سلامت برای جراحی چاقی شامل بزرگسالانی است که شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بیشتر دارند. بزرگسالانی که BMI 35 یا بیشتر دارند و همچنین دارای یک مشکل جدی سلامت مرتبط با چاقی مانند بیماری قلبی هستند. و بزرگسالان با BMI 30 یا بیشتر مبتلا به دیابت نوع ۲ که درمان آن دشوار است.
امید به زندگی پس از جراحی چاقی چقدر است؟
تحقیقات نشان می دهد که جراحی چاقی با امید به زندگی طولانی تر در مقایسه با درمان های غیر جراحی چاقی همراه است. یک مطالعه نشان داد که میانگین امید به زندگی برای افراد پس از جراحی چاقی سال‌ها بیشتر از افراد گروه کنترل است.

چرا به جراحی چاقی نیاز دارید؟

افراد در درجه اول برای کاهش وزن و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند. دکتر مورو می‌گوید: «به نظر می‌رسد جراحی چاقی مؤثرترین راه برای کاهش وزن [برای افراد چاق] باشد، اما خطراتی نیز دارد. خطر بسیار کمتری نسبت به گذشته دارد و ایمنی آن با سایر جراحی های شکمی که اغلب انجام می دهیم، مانند برداشتن کیسه صفرا، قابل مقایسه است. به گفته UCLA Health ، خطر مرگ ناشی از جراحی چاقی حتی به طور قابل توجهی کمتر از جراحی تعویض مفصل ران است . در مورد تعیین اینکه چه کسی کاندید جراحی چاقی است، معیارهای انتخابی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد توسط  مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ایجاد شده است . به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این تا حد زیادی بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) است، محاسبه وزن افراد بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد آنها بر حسب متر . طبق بیانیه NIH، هرکس واجد یکی از شرایط زیر باشد، واجد شرایط است:
 • بزرگسالانی که BMI بالای ۴۰ دارند
 • بزرگسالانی که BMI بالای ۳۵ دارند و همچنین مشکلات پزشکی مرتبط با وزن قابل توجهی دارند
 • بزرگسالان دارای BMI 30 یا بیشتر و دیابت نوع ۲ که کنترل آن حتی با درمان های پزشکی و تغییر سبک زندگی دشوار است.
مورو می گوید: «برخی از شایع ترین مشکلات پزشکی مرتبط با وزن که افراد را واجد شرایط می کند، آپنه انسدادی خواب، گاهی اوقات رفلاکس، فشار خون بالا و مشکلات قلبی است. متخصصان پزشکی همچنین باید هنگام ارزیابی افرادی که واجد شرایط هستند، خطرات احتمالی را در نظر داشته باشند. مورو می‌گوید: «وقتی نوبت به کاهش خطر می‌رسد، باید به عوامل بیمار که بر آن تأثیر می‌گذارند فکر کنیم. به عنوان مثال، سیگار کشیدن می تواند یک عامل خطر برای فردی باشد که به جراحی چاقی فکر می کند. مورو می‌گوید: «اگر برای بیمار بی‌خطر نباشد، ما نمی‌خواهیم عمل جراحی انجام دهیم. سلامت روان نیز قبل از جراحی مورد توجه قرار می گیرد. مورو می گوید: «مصرف مواد یا مسائل مربوط به سلامت روان می تواند مشکل ساز باشد. ما مطمئناً بیماران زیادی داریم که تشخیص سلامت روان یا چالش‌هایی داشته‌اند، اما می‌خواهیم مطمئن شویم که آنها برای آن حمایت می‌شوند و قبل از انجام عمل جراحی به خوبی مدیریت می‌شوند.»

مزایای بالقوه جراحی چاقی

اگر فردی واجد شرایط جراحی باشد، در اینجا مزایای بالقوه انجام آن آورده شده است.

جراحی چاقی به کاهش وزن کمک می کند

با جراحی چاقی، کاهش وزن اغلب چشمگیر است. با توجه به کلینیک کلیولند، میانگین کاهش وزن اضافی بدن ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از جراحی چاقی ۵۰ درصد است (همچنین اشاره می‌کند که برخی از جراحی‌ها ممکن است به بیمار کمک کند بیشتر از سایرین کاهش وزن داشته باشد). در حالی که همیشه احتمال افزایش وزن وجود دارد، بیماران پس از عمل که از رژیم غذایی خاص و سایر توصیه‌ها به دقت پیروی می‌کنند، در کاهش وزن موفق هستند. مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۲۱ در International Journal of Surgery Open منتشر شد  ، نشان داد که پنج سال پس از جراحی چاقی، "دوام کاهش وزن قابل توجهی" وجود دارد، به این معنی که مقدار قابل توجهی از وزن کم می شود. مورو می گوید: «بنابراین اگر به نتایج کاهش وزن نگاه می کنید، این موثرترین گزینه است، اما قطعاً مزایای دیگری نیز وجود دارد.

جراحی چاقی می تواند شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی را بهبود بخشد

طبق CDC، افرادی که به عنوان چاق طبقه بندی می شوند، در معرض خطر ابتلا به بیماری ها و شرایط جدی هستند (در مقایسه با افراد با وزن مناسب  ) . اما اگر فرد از طریق جراحی چاقی وزن کم کند، بسیاری از این مشکلات سلامتی قابل بهبود است. مورو می گوید: «حتی با کاهش ۱۰ درصدی وزن بدن، ما می دانیم که مردم شاهد بهبود قابل توجهی در سلامت و مشکلات پزشکی مرتبط با وزن خود خواهند بود. این فواید را می توان با کاهش وزن بیشتر به طور چشمگیری مشاهده کرد. مورو می‌گوید: «بنابراین، به‌ویژه با کاهش وزن ۳۰ درصدی، شما واقعاً می‌توانید شاهد بهبود برخی از مشکلات پزشکی مرتبط با وزن، مانند دیابت ، آپنه خواب ، فشار خون بالا و کلسترول بالا باشید. به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ، در اینجا لیست کاملی از بیماری هایی وجود دارد که ممکن است پس از جراحی چاقی بهبود یابد :
 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • سطح کلسترول ناسالم
 • آپنه خواب
 • بی اختیاری ادرار
 • درد زانو، لگن یا سایر دردهای بدن

جراحی چاقی می تواند درد را کاهش دهد

اگر فردی چاق باشد، به احتمال زیاد ممکن است در نواحی مانند زانو یا باسن خود درد داشته باشد. انتشارات سلامت هاروارد خاطرنشان می کند که چاقی ممکن است به بافت نرم مفاصل آسیب برساند (به طور بالقوه منجر به آرتروز). جراحی چاقی ممکن است کمک کند. مطالعه ای که در سپتامبر ۲۰۲۲ در JAMA Network Open منتشر شد  ، تقریباً از ۱۵۰۰ نفر (اکثر آنها زن) در مورد درد قبل و بعد از انجام دو مورد از رایج ترین انواع جراحی چاقی سؤال کرد. این مطالعه تا هفت سال بعد پیگیری شد و نشان داد که ۴۱ تا ۶۴ درصد از شرکت‌کنندگان بهبودی در درد و عملکرد فیزیکی و همچنین توانایی راه رفتن خود داشتند.

جراحی چاقی می تواند به طور بالقوه عمر شما را طولانی کند

به گفته NIH، افراد مبتلا به چاقی شدید که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند، ممکن است بتوانند طول عمر خود را افزایش دهند. مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۲۳ در مجله Obesity منتشر شد  ، نشان داد افرادی که جراحی چاقی انجام داده اند در مقایسه با گروه هایی که جراحی را دریافت نکرده اند، ۱۶ درصد شانس کمتری برای همه علل مرگ دارند.

انواع جراحی چاقی و نحوه عملکرد هر کدام

در حال حاضر سه نوع اصلی جراحی چاقی انجام می شود. به گفته ASMBS، اگرچه هنوز هم انجام می شود، نوع چهارم - باند معده قابل تنظیم - یک روش قدیمی تر و قدیمی تر است که به دلیل توسعه تکنیک های موثرتر از بین رفته است  . هر جراحی مزایا و معایبی دارد. مورو می گوید: نتایج کاهش وزن متوسط ​​و عوارض جانبی یا خطرات بالقوه متفاوتی وجود دارد. او می افزاید: «به طور کلی، به نظر می رسد خطر یک روش به نوعی با فواید مشابه است. برای مثال، اسلیو گاسترکتومی ممکن است از برخی جهات خطر کمی کمتر داشته باشد، اما منجر به کاهش وزن کمی می شود، در حالی که سوئیچ اثنی عشر به طور بالقوه عوارض طولانی مدت بیشتری دارد، اما همچنین بزرگترین نتایج کاهش وزن را دارد. . ضعف سه جراحی اصلی را کشف کنید. و توجه داشته باشید: اگر به دنبال جراحی چاقی هستید، بهتر است هر کدام را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین گزینه برای شما تعیین شود.

اسلیو گاسترکتومی

این گزینه محبوب ترین نوع جراحی چاقی است. مورو می گوید: «گاسترکتومی اسلیو در حال حاضر رایج ترین روشی است که در سراسر کشور انجام می شود. طبق ASMBS، این روش شامل برداشتن ۸۰ درصد از معده است. چیزی که باقی می ماند شکمی است که به اندازه و شکل یک موز است. مورو توضیح می دهد که به طور کلی، روش های چاقی به یکی از دو روش کار می کنند - یا گاهی اوقات هر دو. «راه اول با محدودیت است. همه روش‌های چاقی معده را تغییر داده‌اند و سعی می‌کنند افراد معده کوچک‌تری داشته باشند و احساس سیری بیشتری داشته باشند. معده، بنابراین از نظر مفهومی بسیار ساده است.” راه دیگر شامل سوء جذب است (در ادامه در مورد آن بیشتر خواهد شد). گاسترکتومی اسلیو ساده ترین روش است و به زمان زیادی روی میز عمل نیاز ندارد. مورو می گوید: «اجرای آن تقریباً یک ساعت طول می کشد. طبق گفته کلینیک کلیولند، کاهش وزن بیش از حد پس از برداشتن معده اسلیو می تواند بین ۳۰ تا ۸۰ درصد باشد.

بای پس معده Roux-en-Y

اکثر مردم کلمات "بای پس معده" را شنیده اند اما ممکن است نام رسمی آن را ندانند: بای پس معده Roux-en-Y ( بر اساس ASMBS ، Roux-en-Y به معنای "به شکل Y" فرانسوی است). مانند گاسترکتومی اسلیو، این روش اغلب در ایالات متحده انجام می شود. مورو می گوید: «من شخصا و همکارانم در دانشگاه یوتا بیشترین بای پس معده را Roux-en-Y انجام می دهیم که به نوعی استاندارد طلایی محسوب می شود. طبق ASMBS، در این روش، معده به بخش بالایی و پایینی (بخش بالایی - که کیسه نیز نامیده می شود - تقریباً به اندازه یک تخم مرغ است) جدا می شود. بخش پایینی دیگر برای هضم غذا استفاده نمی شود (از این رو کلمه "بای پس" نامیده می شود)، و بخشی از روده کوچک (به نام اندام روکس) درست به کیسه معده جدید متصل می شود. مورو می گوید: "بای پس معده Roux-en-Y از طریق سوء جذب عمل می کند، بنابراین برای این روش، مقداری بازآرایی روده نیز وجود دارد تا اساساً پاسخ هورمونی بدن شما به غذا را تغییر دهد، که مهم است." مورو اضافه می کند که برای یک فرد سالم، سوء جذب چیزی مطلوب نیست، اما از نظر جراحی چاقی، می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. یک مطالعه توضیح می‌دهد که جراحی چاقی که از طریق سوءجذب عمل می‌کند، هضم و جذب مواد مغذی را محدود می‌کند، که باعث کاهش کالری دریافتی بیمار می‌شود و به کاهش وزن اجازه می‌دهد. از آنجایی که ویتامین ها و مواد مغذی کمیاب نیز کمتر جذب می شوند، پیروی از رژیم غذایی توصیه شده پس از جراحی برای جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته مهم است. با این حال، برخلاف سوئیچ اثنی عشر (که در زیر توضیح داده شده است)، قسمت زیادی از ناحیه روده تحت تاثیر قرار نمی گیرد، که منجر به سوء جذب کمتر می شود. مورو می گوید: "با بای پس معده Roux-en-Y، بیشتر ناحیه روده شما هنوز برای جذب در دسترس است، بنابراین عوارض سوء جذب کمتری را در این عمل مشاهده می کنیم، اگرچه ممکن است اتفاق بیفتد." طبق گفته کلینیک کلیولند، پس از این جراحی، میانگین کاهش وزن حدود ۷۰ درصد وزن اضافی بدن است و طبق گفته UPMC ، ۹۰ دقیقه طول می کشد.

انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ اثنی عشر

این جراحی، که اغلب به عنوان یک سوئیچ اثنی عشر شناخته می شود، با بیشترین کاهش وزن همراه است، اما خطرات بالقوه بیشتری نیز دارد. طبق کلینیک مایو ، کمتر رایج است. مورو می گوید: "سوئیچ اثنی عشر در برخی از برنامه ها انجام می شود، و اگرچه ما در حال حاضر آن را انجام نمی دهیم، من فکر می کنم می تواند انتخاب خوبی برای برخی از بیماران باشد." طبق کلینیک کلیولند ، این به ویژه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر است. مورو می‌گوید: «سوئیچ اثنی عشر دارای کمی سوء جذب بیشتر [در مقایسه با بای پس معده Roux-en-Y] است. طبق گفته کلینیک مایو، جراحی دو مرحله کلیدی دارد. اولین مورد انجام گاسترکتومی اسلیو است، بنابراین حدود ۲۰ درصد معده باقی می ماند. مرحله دوم اتصال انتهای روده است - با عبور از قسمت زیادی از روده - به دوازدهه (بخش کوچکی از روده کوچک که به معده متصل می شود). این بدان معناست که بیمار نمی تواند به اندازه کافی غذا بخورد و تعداد مواد مغذی بدنش محدود است. در حالی که این می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود - طبق گفته کلینیک کلیولند، کاهش وزن اضافی بعد از این جراحی ۸۰ درصد است - می تواند خطرات بیشتری مانند سوء تغذیه را در کلینیک مایو ایجاد کند. طبق گفته UPMC ، اجرای آن نیز بیشتر طول می کشد، حدود ۹۰ دقیقه تا ۳ ساعت . در حالی که یک رژیم غذایی خاص برای همه کسانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرند بسیار مهم است، برای افرادی که دارای سوئیچ اثنی عشر هستند، رعایت دقیق دستورالعمل های غذایی کاملا ضروری است. آنها باید واقعا مراقب خوردن پروتئین کافی باشند، در غیر این صورت ممکن است دچار کمبود پروتئین شوند و آب کافی بنوشند، بنابراین دچار کم آبی نشوند، و مجبورند هر روز ویتامین مصرف کنند، اغلب بیش از یک بار در روز بسته به مورو می گوید کدام مکمل های ویتامین را انتخاب می کنند.

چگونه برای جراحی چاقی آماده شویم

با توجه به ASMBS، موارد زیادی به سمت قبل از عمل جراحی چاقی می رود . تیم مراقبت‌های بهداشتی بیمار در ماه‌ها و هفته‌های قبل از جراحی چاقی برای آنها برنامه‌ریزی می‌کند و نیاز به ایجاد تغییرات در سبک زندگی قبل از عمل دارد. اسمیت می‌گوید: «من همیشه به بیماران می‌گویم، هرچه قبل از عمل جراحی تغییرات بیشتری در سبک زندگی ایجاد کنید، انتقال پس از جراحی آسان‌تر خواهد بود. در اینجا، کشف کنید که یک طرح قبل از جراحی چاقی ممکن است چگونه باشد.

۱. با جراح خود ملاقات کنید

در حالی که جلسات مکرری با یک متخصص تغذیه متخصص تغذیه خواهید داشت، جراح نیز احتمالاً با شما ملاقات خواهد کرد تا این روش را بررسی کند، سابقه پزشکی شما را بررسی کند و به سوالات پاسخ دهد. در برنامه ما، جراحان دو بار قبل از جراحی با بیماران ملاقات می کنند. این در همه جا صادق نیست، اما آنها احتمالاً باید حداقل یک بار با جراح خود ملاقات کنند.

۲. یک ارزیابی روانشناختی بگیرید

این یکی دیگر از جلسات مهم قبل از جراحی است. از آنجایی که جراحی مستلزم تغییرات دائمی در رژیم غذایی است، یک تغییر قابل توجه در زندگی است، و ASMBS خاطرنشان می کند که مهم است که بیمار با یک روانشناس ملاقات کند تا مطمئن شود که هر شرایطی درمان یا تثبیت می شود.

۳. اغلب با یک متخصص تغذیه متخصص تغذیه ملاقات کنید

بسیاری از بیماران ممکن است تصور کنند که ملاقات با یک متخصص تغذیه پس از جراحی بسیار مهم است، اما مهم است که قبل از جراحی نیز با متخصص تغذیه خود ملاقات کنید. اسمیت می‌گوید: «لازم است که بیمار قبل از جراحی با یک متخصص تغذیه متخصص تغذیه کار کند تا در مورد چگونگی ایجاد تغییرات سالم‌تر در سبک زندگی و درک بهتر عادات غذایی توصیه‌شده برای بعد از جراحی، مشاوره دریافت کند.» آموزش های زیادی در مورد نحوه غذا خوردن بعد از جراحی باید زودتر از موعد انجام شود. برای بیماران مهم است که بدانند چگونه می‌توانند با معده جدید خود غذا بخورند و همچنین غذاهای باکیفیت و مغذی که همه ما باید روی آن تمرکز کنیم. مورو می‌گوید: حتی پس از انجام این روش‌ها احتمال بازگشت وزن وجود دارد، بنابراین ما می‌خواهیم بیماران بفهمند که انتخاب غذای باکیفیت برای آنها برای حفظ کاهش وزن در طولانی‌مدت بسیار مهم است. استراتژی های تغذیه سالم نیز احتمالا مورد بحث قرار خواهد گرفت. اسمیت می‌گوید: «بیماران تشویق می‌شوند تا با گوش دادن به نشانه‌های گرسنگی، جویدن غذایشان به اندازه کافی و غذا نخوردن در محیط‌های حواس‌پرتی، عادات غذایی آگاهانه را تمرین کنند.» مورو می‌گوید که تیم‌های تغذیه و پزشکی می‌خواهند مطمئن شوند که هیچ مشکلی قبل از عمل جراحی از نظر کمبود ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد. بسیاری از بیمه‌گران از بیمار می‌خواهند قبل از جراحی چاقی، سه تا شش ماه کاهش وزن تحت نظارت پزشکی را انجام دهد. مورو می‌گوید: «به‌عنوان یک جراح، دیدگاه من این است که این فرصتی است که در آن دوره به بیماران آموزش دهیم. برای مثال، در برنامه مورو، پنج جلسه یا بیشتر با یک متخصص تغذیه قبل از جراحی وجود دارد.

۴. برای آپنه خواب غربالگری شوید

بر اساس یک بررسی ، یکی از عوامل اصلی ایجاد آپنه خواب، چاقی است . مورو می‌گوید: «ما همچنین دوست داریم همه بیمارانمان را از نظر آپنه خواب غربالگری کنیم، زیرا مهم است که در صورت وجود آن، قبل از عمل جراحی درمان شود، زیرا در بین افراد چاق بسیار رایج است. طبق گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون ، آپنه خواب زمانی است که در طول شب چندین بار تنفس را متوقف می کنید. یک دستگاه تنفس مانند دستگاه فشار هوای مثبت مداوم (CPAP) می تواند به درمان این بیماری کمک کند.

۵. سیگار را ترک کنید

اگر سیگار می کشید، باید قبل از جراحی چاقی سیگار را به خوبی ترک کنید. مورو می‌گوید: «ما ترجیح می‌دهیم که بیمار در شش ماه یا یک سال گذشته سیگار نکشیده باشد، بسته به روشی که در نظر گرفته است». به این دلیل که سیگار کشیدن به دلایل مختلفی مضر است. «سیگار کشیدن خطر هر عمل جراحی بزرگ را تا حد زیادی افزایش می دهد. مورو می‌گوید: این خطر ابتلا به بیهوشی عمومی را افزایش می‌دهد، توانایی بدن شما را برای بهبودی کاهش می‌دهد ، و همچنین در مورد جراحی چاقی با توجه به خطر زخم معده، مسائل خاصی وجود دارد، به ویژه اگر کسی در نظر دارد بای پس معده انجام دهد. مطالعه ای که در فوریه ۲۰۲۳ در مجله بین المللی زخم منتشر شد  نشان داد که سیگار کشیدن خطر عوارض زخم بعد از عمل را افزایش می دهد.

خطرات کلی جراحی چاقی چیست؟

در حالی که جراحی چاقی یک روش موثر برای درمان چاقی است، با توجه به اینکه یک جراحی بزرگ است، با مجموعه‌ای از خطرات همراه است. خطرات بالقوه زیر با جراحی چاقی همراه است.

خون ریزی بیش از حد

در حالی که نادر در نظر گرفته می شود، خونریزی گوارشی می تواند پس از جراحی رخ دهد. مروری بر تحقیقات منتشر شده در آوریل ۲۰۲۲ در ژورنال Mini-Invasive Surgery  اشاره می کند که میزان خونریزی پس از عمل به دنبال جراحی چاقی همچنان در حال کاهش است.

عفونت

عفونت در محل برش ممکن است پس از جراحی اتفاق بیفتد، اما طبق گفته Temple Health ، این اتفاق برای کمتر از ۱.۷ درصد از افرادی که جراحی چاقی انجام می‌دهند اتفاق می‌افتد. سایر منابع اشاره می کنند که میزان عفونت تا ۵ درصد است.

مشکلات احتمالی مربوط به بیهوشی

با وجود اینکه بیهوشی به طور کلی بی خطر است، طبق گفته انجمن بیهوشی آمریکا (ASA) ، هنوز خطراتی وجود دارد که ممکن است مشکلی پیش بیاید. شرایط خاصی مانند چاقی، بیماری قلبی و دیابت، بیهوشی را خطرناک تر می کند. طبق ASA، چاقی احتمال ابتلا به آپنه خواب را افزایش می دهد، که همچنین می تواند بیهوشی را خطرناک تر کند (به همین دلیل است که آپنه خواب باید قبل از جراحی درمان شود).

لخته شدن خون

لخته شدن خون یکی دیگر از خطرات نادر است. بر اساس مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا ، ۱ درصد خطر لخته شدن در پاها پس از جراحی چاقی وجود دارد و خطر شکسته شدن لخته و رفتن به قلب یا ریه ها کمتر از ۱ درصد است.

نشت در سیستم گوارش شما

این یکی از جدی ترین خطرات جراحی بای پس معده است، اما باز هم، فوق العاده نادر است. مورو می‌گوید: «این بدان معناست که اتصالات جدید در سیستم GI به طور کامل بهبود نمی‌یابند و افراد می‌توانند از آن بیمار شوند. با توجه به پزشکی جانز هاپکینز ، این نشت ها می توانند در ۱.۵ تا ۶ درصد از روش های بای پس رخ دهند و بیشتر در عرض سه روز پس از جراحی رخ می دهند.

بسیار نادر، مرگ

بر اساس تحقیقات منتشر شده در فوریه ۲۰۲۳ در مجله Obesity ، مشخص شده است که جراحی چاقی احتمال مرگ زودرس بیمار را کاهش می دهد. با این حال، این روش به خودی خود خطر مرگ بسیار کمی دارد. طبق مطالعه ای که در نوامبر ۲۰۲۱ در مجله Obesity Surgery منتشر شد ، میانگین خطر مرگ و میر ۳۰ روزه پس از جراحی ۰.۱۹ درصد بود (با خطر مرگ در مردان بیشتر از زنان).

در طول جراحی چاقی چه انتظاری داریم؟

در روز جراحی، بیماران می توانند انتظار دریافت بیهوشی عمومی را داشته باشند ( Penn Medicine اشاره می کند که بیماران برای کل جراحی در خواب هستند). این جراحی بسته به نوع جراحی چاقی که جراح انجام می دهد، از یک ساعت (احتمالا کمتر) تا چند ساعت طول می کشد. برای مثال، اسلیو گاسترکتومی، روشی کوتاه‌تر از مثلاً سوئیچ دوازدهه خواهد بود. طبق گفته کلینیک مایو، اکثر جراحی ها به روش لاپاراسکوپی انجام می شود، به این معنی که یک ابزار کوچک با دوربین از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می شود. این تکنیک می تواند در مقایسه با جراحی هایی که نیاز به برش های بزرگتر دارند، به سرعت بخشیدن به زمان بهبودی کمک کند. به گفته کلینیک مایو، هنگامی که جراحی کامل شد، در اتاق ریکاوری بیدار خواهید شد، جایی که از نظر عوارض تحت نظر خواهید بود و احتمالاً باید چند شب در بیمارستان بمانید. به گفته Penn Medicine، ممکن است در روز جراحی پیاده روی کنید و در حالی که هنوز در بیمارستان هستید مایعات می نوشید. اسمیت می‌گوید: «همه بیماران ما تشویق می‌شوند تا دو ساعت پس از جراحی از رختخواب بلند شوند و راه بروند.

عوارض عمومی و عوارض جراحی چاقی چیست؟

عوارض جانبی ممکن است جزئی باشد یا چیزی باشد که باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. مورو می‌گوید: «شایع‌ترین آن‌ها احتمالاً عوارض جانبی گوارشی هستند، که منطقی است زیرا این سیستمی است که ما روی آن عمل می‌کنیم. در اینجا، برخی از عوارض و عوارض جانبی رایج - و همچنین بسیار نادر - جراحی چاقی را کشف کنید.

عوارض

در حالی که بسیار نادر است، عوارض خاصی پس از جراحی چاقی ایجاد می شود. مورو می‌گوید: «برخی از عوارض قابل توجهی وجود دارد که ما به عنوان جراح نگران آن هستیم، که خوشبختانه بسیار نادر هستند. میزان این عوارض جدی تر - لخته شدن خون و نشت - حدود ۱ درصد است. بنابراین برخی از نشانه های این عوارض جدی تر و در عین حال نادر چیست؟ مورو می گوید: علائم نگرانی در یک بیمار در حال بهبودی شامل این است که آیا ضربان قلب آنها نرمال است، آیا تب وجود دارد یا خیر، و اینکه آیا آنها مقدار طبیعی درد بعد از عمل دارند یا خیر. عوارض نادری که ممکن است رخ دهد (اما باز هم بسیار نادر هستند) عبارتند از:
 • لخته شدن خون
 • نشت در دستگاه گوارش
 • عفونت
 • خون ریزی بیش از حد
 • مشکلات مربوط به بیهوشی
 • بسیار نادر، مرگ

اثرات جانبی

برخی از عوارض جانبی پس از جراحی چاقی جزئی در نظر گرفته می شوند، در حالی که سایر عوارض جانبی نادرتر می توانند تأثیر بیشتری بر کیفیت زندگی و سلامت بیمار داشته باشند. طبق گفته کلینیک مایو، اینها عوارض جانبی بالقوه ای است که می تواند همراه با جراحی چاقی باشد:
 • انسداد روده
 • سندروم دامپینگ (طبق کلینیک کلیولند ، زمانی که معده شخص خیلی سریع داخل روده کوچک را تخلیه می کند، که می تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم شود)
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • قند خون پایین که هیپوگلیسمی نامیده می شود
 • سوء تغذیه
 • زخم ها
 • استفراغ
 • رفلکس اسید
 • نیاز به یک دوم، یا تجدید نظر، جراحی یا روش
 • به ندرت، مرگ

مراقبت های عمومی بعد از جراحی چاقی

دریافت مراقبت های مناسب پس از جراحی چاقی ضروری است زیرا جراحی چاقی سیستم گوارشی شما را تغییر می دهد. شما باید یک رژیم غذایی خاص را برای مادام العمر دنبال کنید و سالانه تحت نظر متخصصان پزشکی باشید (در سال اول بیشتر اوقات). در اینجا نحوه مراقبت پس از جراحی به شما ارائه می شود.

دستورالعمل های غذایی خاص را دنبال کنید

برای جلوگیری از سوءتغذیه یا افزایش وزن پس از جراحی چاقی، بیماران باید از یک روش تغذیه سالم پیروی کنند و مرتباً با یک متخصص تغذیه ملاقات کنند. مورو می‌گوید: «امیدواریم که بیماران حداقل در سال اول به طور مرتب با یک متخصص تغذیه ملاقات کنند، و سپس از بیماران خود می‌خواهیم که پس از آن سالانه مراجعه کنند. در ماه اول، رژیم غذایی بعد از عمل نیاز به استراتژی خاصی دارد. اسمیت می گوید: «من اغلب آن را شبیه به غذا دادن به نوزاد می دانم. اسمیت اضافه می کند که پیشرفت رژیم با مایعات شروع می شود، به سمت غذای پوره شده پیش می رود و در نهایت به بافت های جامد می رسد (و کلینیک مایو موافق است). به گفته مورو، رژیم غذایی ممکن است بسته به پزشک یا متخصص تغذیه متفاوت باشد، اما برخی از توصیه های اصلی عدم مصرف نوشابه، حداقل ۶۰ گرم پروتئین در روز و ۶۴ اونس آب در روز است. به طور کلی، اسمیت دستورالعمل های غذایی پس از جراحی را به عنوان خوردن مکرر وعده های غذایی کوچک، تاکید بر غذاهای غنی از پروتئین، و به حداقل رساندن کربوهیدرات های تصفیه شده، و همچنین اجتناب از غذاها و نوشیدنی های حاوی قندهای تصفیه شده توصیف می کند. سالم بودن و کیفیت غذاهایی که بیمار مصرف می کند نیز کلیدی است. پروتئین بدون چربی قطعا مورد تاکید است. مورو می گوید: سبزیجات و فیبر رژیمی نیز باید مورد تاکید قرار گیرند. اسمیت معمولاً هنگام اشاره به برنامه از کلمه "رژیم غذایی" اجتناب می کند. او می‌گوید: «من سعی می‌کنم به الگوی غذا خوردن بعد از جراحی چاقی به عنوان یک سبک زندگی جدید و سالم‌تر اشاره کنم. یک متخصص تغذیه علاوه بر کمک به بیماران در پایبندی به برنامه غذایی خاص، ممکن است راهبردهای ساده ای برای پیروی از رژیم غذایی ارائه دهد. مورو می‌گوید: «یک عامل واقعاً مهم یادگیری نحوه خرید و برنامه غذایی است، زیرا بسیاری از ما وقتی برنامه‌ای نداریم و آماده نیستیم، انتخاب‌های سالم کمتری انجام می‌دهیم - انتخاب‌های راحت. اسمیت بیماران را تشویق می کند که مراقبت های بعدی را رعایت کنند. بسیاری از بیماران را دیده‌ام که از انجام ویزیت‌های بعدی می‌ترسند یا خجالت می‌کشند، زیرا برای حفظ یک سبک زندگی سالم‌تر تلاش می‌کنند، اما سعی می‌کنم به بیماران یادآوری کنم که تمام تیم چاقی، از جمله متخصص تغذیه ثبت‌شده، برای کمک کردن آماده هستند.» اسمیت می گوید.

با پزشک خود ملاقات کنید

مورو می گوید، علاوه بر ملاقات منظم با متخصص تغذیه، مرتباً با یک ارائه دهنده پزشکی یا جراحی نیز ملاقات خواهید داشت. «مطمئنم که این بسته به جایی که شما جراحی می‌کنید متفاوت است، اما در برنامه ما، ما بین جراحان و دستیاران پزشک خود از نظر افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به تناوب تغییر می‌کنیم، زیرا آنها در سال اول ویزیت‌های بسیار مکرر برای پیگیری هستند. مورو می گوید در حالی که بیماران به سرعت در حال کاهش وزن هستند. پس از سال اول، معمولاً یک ویزیت سالانه می شود، مگر اینکه پزشک شما درخواست کند که بیشتر مراجعه کنید. ما از بیماران خود می خواهیم که سالانه پس از آن سال اول بازگردند. مورو می‌گوید: «همه همیشه نمی‌توانند این کار را در صورت جابه‌جایی یا تغییر بیمه انجام دهند، اما ما می‌خواهیم با بیماران خود پیگیری طولانی‌مدت داشته باشیم.

مکمل مصرف کنید

طبق ASMBS ، پس از جراحی چاقی، برای جلوگیری از بیماری های جدی که می تواند همراه با کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد، باید برای مادام العمر از مکمل ها استفاده کنید  . این مکمل ها معمولاً شامل مولتی ویتامین، ویتامین B12، کلسیم، ویتامین D و آهن هستند.

در صورت نیاز از سلامت روان کمک بگیرید

تغییرات زیادی پس از جراحی چاقی رخ می دهد، و در حالی که قرار ملاقات های برنامه ریزی شده با یک متخصص سلامت روان بخشی از مراقبت های بعد از آن نیست، می تواند برای برخی مفید باشد. ASMBS اشاره می کند که روابط، برای مثال، می تواند به دلیل استرس بیشتر و تغییرات بالقوه در تصویر بدن تحت تاثیر قرار گیرد. با این حال، فقط بدانید که باید مدافع خود باشید و هرگونه نگرانی در مورد سلامت روان را با پزشک خود در میان بگذارید.

خلاصه

جراحی چاقی موثرترین راه برای کاهش وزن است. با این حال، هر نوع جراحی کاهش وزن با خطرات و عوارض جانبی بالقوه همراه است و نیاز به تعهد مادام العمر برای ایجاد تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی دارد. اسمیت می‌گوید: «این ضروری است که بیماران تعهد مادام‌العمر به یک سبک زندگی سالم‌تر را درک کنند. علیرغم آنچه عموم مردم ممکن است باور کنند، جراحی چاقی راه آسانی برای کاهش وزن نیست. اگرچه ممکن است برای برخی مناسب باشد، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. با پزشک خود صحبت کنید که آیا جراحی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد یا خیر.
بیشتر بخوانید
اضافه وزن باعث افسردگی می شود؟ (رابطه چاقی و افسردگی)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه