هنگام قورت دادن یک جسم خارجی چه اتفاقی می افتد؟

هر کسی می تواند یک جسم خارجی را ببلعد. با این حال، نوزادان و کودکان نوپا یک کنجکاوی و تمایل طبیعی به گذاشتن اشیا در دهان خود دارند، که آنها را در معرض خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان قرار می دهد.

در بسیاری از موارد، دستگاه گوارش جسم بلعیده شده را پردازش می کند و جسم به طور طبیعی از بدن خارج می شود. در موارد دیگر، جسم ممکن است گیر کند یا در مسیر بدن صدماتی ایجاد کند. اگر این اتفاق افتاد، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید. بسته به شرایط ممکن است جراحی لازم باشد.

چه کسانی در معرض خطر بلعیدن یک جسم خارجی هستند؟

کودکان نوپا و نوزادان اغلب با گذاشتن اقلام در دهان خود به کاوش و یادگیری در مورد آنها می پردازند. اکثر افرادی که جسم خارجی را می بلعند زیر ۳ سال سن دارند.

جسم خارجی بلعیده شده (یا استنشاق شده).

خطر قورت دادن چیزی بالقوه خطرناک در کودک زمانی افزایش می‌یابد که تحت نظارت کم یا بدون نظارت باقی بماند. خطر همچنین زمانی افزایش می یابد که انواع اشیاء زیر در دسترس آنها باشد:

 • سکه ها
 • باتری های کوچک
 • دکمه ها
 • سنگ ها
 • ناخن ها
 • پیچ ها
 • پین ها
 • آهنرباهای کوچک
بیشتر بخوانید
مدفوع گازی: علل گاز بیش از حد هنگام دفع

هر چیزی که بتواند در دهان کودک نوپا جای بگیرد، ممکن است در نهایت به آنجا ختم شود، اگر کسی با دقت کودک را تماشا نکند. با دور از دسترس نگه داشتن این وسایل، محل بازی کودک را همیشه محافظت کنید.

چگونه بفهمم جسم خارجی بلعیده شده است؟

علائم یک جسم خارجی بلعیده شده معمولاً به سختی فراموش می شود. اگر جسم راه هوایی را مسدود کند، فوراً متوجه علائم خواهید شد. شایع ترین علائم عبارتند از:

 • خفگی
 • مشکل در تنفس
 • سرفه کردن
 • خس خس سینه

اگر کودکی یک شی را به راحتی بلعیده باشد و در گلویش گیر نکرده باشد، ممکن است علائم فوری وجود نداشته باشد. جسم در حال حاضر در دستگاه گوارش است. به‌طور طبیعی از بین می‌رود یا اگر بدن در دفع آن مشکل داشته باشد، علائم بعداً ظاهر می‌شود.

علائم احتمالی که هنگام گیر کردن یک شی در مری یا روده رخ می دهد عبارتند از:

 • استفراغ
 • آب دهان
 • دهان بستن
 • درد سینه یا گلو
 • امتناع از خوردن
 • درد شکم
 • تب

چیزی که برای مدت طولانی در بدن بدون هیچ درمانی گیر کرده است می تواند باعث عفونت شود، مانند ذات الریه آسپیراسیون مکرر. این ممکن است منجر به درد قفسه سینه، سرفه خلط آور و خس خس سینه شود. گاهی اوقات تب با این علائم همراه است.

بیشتر بخوانید
علت افزایش بزاق دهان و جمع شدن آب زیاد در دهان

اگر شما یا فرزندتان جسم خارجی را بلعیدید، مهم است که با پزشک مشورت کنید – حتی اگر فکر می کنید که می تواند به طور طبیعی از بین برود.

بلعیدن یک جسم مغناطیسی یک اورژانس پزشکی است. اگر شما یا کسی که می شناسید یک جسم مغناطیسی را بلعیده است، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

پزشک چگونه فردی را که جسم خارجی بلعیده است معاینه می کند؟

اگر مشکوک هستید که فرزندتان جسم خارجی را بلعیده است، به دنبال درمان پزشکی باشید.

در صورتی که فرد نتواند به راحتی نفس بکشد، پزشک ممکن است یک عکس رادیوگرافی برای تعیین محل مورد یا برونکوسکوپی برای بررسی دقیق مجاری تنفسی انجام دهد. برونکوسکوپی روشی است که در آن پزشک از یک لوله نازک همراه با دوربینی به نام برونکوسکوپ برای مشاهده راه های هوایی استفاده می کند.

پزشکان هنگام تشخیص علائم دیگر را نیز در نظر می گیرند. ممکن است لازم باشد فهرستی از علائمی را ارائه دهید که باعث می شود به بلعیده شدن یک جسم خارجی مشکوک شوید.

درمان ها چیست؟

درمان به وضعیت فرد بستگی دارد.

درمان اورژانسی

اگر فرد به دلیل مسدود شدن راه هوایی به سختی نفس بکشد، درمان اورژانسی معمولا ضروری است. جسم خارجی ممکن است با ضربات پشت، مانور Heimlich یا CPR از راه هوایی خارج شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سردرد و حالت تهوع من می شود؟

بیشتر بخوانید: مانور هایملیخ »

اشیاء نوک تیز می توانند مری یا روده را سوراخ کنند. باتری های کوچک، مانند باتری ساعت، می توانند باعث آسیب بافت شوند. این موارد باید فورا حذف شوند. برای هر یک از این شرایط به دنبال کمک پزشکی باشید.

مراقبت در منزل

اگر فرد جسم خارجی را خفه نمی‌کند و به نظر می‌رسد که آن را کاملاً بلعیده است، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که صبر کند و ببیند که آیا بدن به طور طبیعی جسم را دفع می‌کند یا خیر. ممکن است لازم باشد علائمی مانند استفراغ، تب یا علائم درد را مشاهده کنید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که مدفوع را بررسی کنید تا مطمئن شوید که جسم از بدن خارج شده است.

جراحی ها

اگر جسم خارجی باعث درد یا آسیب به روده یا مری شود، احتمالاً پزشک شما بلافاصله این مشکل را درمان خواهد کرد. این ممکن است نیاز به جراحی یا آندوسکوپی برای برداشتن جسم بدون سوراخ کردن روده یا مری داشته باشد. در آندوسکوپی از یک لوله کوچک با دوربین و ابزار جراحی کوچک استفاده می شود. پزشک آن را وارد دهان و پایین مری می‌کند تا جسم خارجی را خارج کند.

بیشتر بخوانید
6 ماده مغذی لازم برای کولیت اولسراتیو

چگونه می توانم از قورت دادن جسم خارجی توسط شخصی جلوگیری کنم؟

می توانید با دور نگه داشتن اشیاء کوچک از دسترس نوزادان و کودکان نوپا از این مشکل جلوگیری کنید. از قرار دادن اجسام خارجی کوچک در دهان خود بپرهیزید – به خصوص مواردی که می توانند از گلوی شما بلغزند و راه هوایی شما را مسدود کنند. به یاد داشته باشید، هر کسی می تواند به طور تصادفی یک جسم خارجی را ببلعد.

چشم انداز بلندمدت چیست؟

نوزادان، کودکان نوپا و حتی بزرگسالان می توانند اجسام خارجی را ببلعند. در بیشتر موارد، دستگاه گوارش به طور طبیعی مورد را پردازش می‌کند و بدن ظرف هفت روز بدون ایجاد آسیب، آن را دفع می‌کند.

با این حال، یک جسم خارجی باقی مانده در بدن می تواند باعث عفونت یا آسیب به اندام ها شود. بهتر است با پزشک خود چک کنید. اگر جسم راه هوایی را مسدود کرد، به دنبال درمان فوری باشید.