یک جسم خارجی در گوش می تواند باعث درد، عفونت و کاهش شنوایی شود. معمولاً اگر چیزی در گوش شما گیر کرده است، می دانید. اما کودکان کوچک ممکن است از آن آگاه نباشند. کودکان ممکن است علائمی مانند گوش درد، گیجی یا گریه داشته باشند.

بیشتر بخوانید
هموروئید عفونی: علل، علائم، درمان

اگر جسمی در گوش گیر کند:

  • بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید. اگر خونریزی، درد شدید، زهکشی یا علائم عفونت وجود داشت، فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر می‌دانید که جسم باتری است، فوراً کمک بخواهید. و اگر نمی توانید به راحتی شی را ببینید و بیش از یک بار سعی کرده اید آن را بردارید، متوقف شوید و مراقب باشید. تأخیر و بسیاری از تلاش های ناموفق برای حذف آن می تواند منجر به عفونت و آسیب شود.
  • هرگز شیء را بهم نزنید یا تکان ندهید. اگر از ابزارهایی مانند سواب پنبه یا چوب کبریت برای بیرون آوردن یک شی استفاده می کنید، می توانند آن را به عمق گوش فشار دهند. این ممکن است باعث آسیب بیشتر شود.
  • از موچین استفاده کنید. اگر جسم به راحتی قابل مشاهده و درک است، آن را به آرامی با موچین بردارید.
  • از آب استفاده کنید. تنها زمانی کانال گوش را بشویید که فکر می کنید سوراخی در پرده گوش وجود ندارد و لوله های گوش در جای خود قرار ندارند. از یک سرنگ لاستیکی و آب گرم برای شستشوی جسم از کانال استفاده کنید. از آب برای خارج کردن باتری، غذا یا مواد گیاهی استفاده نکنید.
  • از روغن یا الکل برای حشره استفاده کنید. اگر جسم حشره است، سر را طوری کج کنید که گوش همراه حشره به سمت بالا باشد. الکل یا روغن گرم، اما نه داغ را در گوش بریزید. روغن می تواند روغن معدنی، روغن زیتون یا روغن بچه باشد. حشره باید به بیرون شناور شود. اگر فکر می کنید سوراخی در پرده گوش وجود دارد یا اگر لوله های گوش در جای خود قرار دارند، از روغن استفاده نکنید.
  • اگر سوراخی در پرده گوش وجود دارد یا اگر کودک دارای لوله های گوش است، هرگز از مایع استفاده نکنید. اگر علائمی از سوراخ در پرده گوش مانند درد، خونریزی یا ترشح دیدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
بیشتر بخوانید
4 راه طبیعی برای مدیریت یبوست از IBS

به یاد داشته باشید، اگر بار اول نمی توانید به راحتی شی را بردارید، کمک بگیرید. همچنین، اگر فرد همچنان به درد، ترشحات از مجرای گوش، مشکلات شنوایی یا احساس وجود چیزی در گوش ادامه می‌دهد، به پزشک مراجعه کنید.