۵/۵ - (۱ امتیاز)

جوانه یونجه یا آلفاآلفا؛ فواید مضرات و منع مصرف

جوانه یونجه یا آلفاآلفا فواید مضرات و منع مصرف

آلفاآلفا یا یونجه گیاهی است که صدها سال به عنوان خوراک دام پرورش یافته است و مدتهاست که به دلیل داشتن محتوای خوب ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین در مقایسه با سایر منابع خوراکی، مورد توجه قرار گرفته است.

یونجه (Medicago sativa) گیاهی چند ساله متعلق به خانواده Fabaceae است که مدتهاست در طب سنتی برای درمان انواع بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی به صورت جوانه تازه مصرف شود ، طعم شیرین ، تلخ و علفی دارد. تصور می شود وقتی یونجه به عنوان مکمل مصرف می شود، در درمان دیابت، کلسترول بالا، آرتروز، عفونت های دستگاه ادراری، مشکلات قاعدگی و مجموعه ای از اختلالات دیگر مفید است.

بنابراین این گیاه علاوه بر اینکه به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد، سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک گیاه دارویی برای انسان دارد. دانه ها یا برگ های خشک آن یا جوانه دانه ها را به صورت جوانه های یونجه را می توان مصرف کرد.

محتوای غذایی یونجه

یونجه به طور معمول توسط انسان به عنوان مکمل گیاهی یا به صورت جوانه یونجه مصرف می شود. از آنجا که برگ ها یا دانه ها به عنوان مکمل های گیاهی و نه غذایی به فروش می رسند ، هیچ اطلاعات استاندارد تغذیه ای در دسترس نیست.

با این حال، به طور معمول سرشار از ویتامین K هستند و همچنین حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگر از جمله ویتامین سی ، مس، منگنز و فولات هستند. جوانه های یونجه حاوی مواد مغذی مشابهی هستند و همچنین کالری بسیار کمی دارند.

 ۱ لیوان ۳۳ گرمی جوانه یونجه فقط ۸ کالری دارد و حاوی مواد مغذی زیر است:

ویتامین کا:  ۱۳%

ویتامین سی:  ۵٪

مس: ۳٪

منگنز: ۳٪

فولات: ۳٪

تیامین: ۲٪

ریبوفلاوین: ۲٪

منیزیم: ۲٪

آهن: ۲٪

(مقدار بر اساس درصد نیاز روزانه است)

هچنین حاوی ۰.۲ گرم چربی ، ۰.۷ گرم کربوهیدرات، ۰.۶ گرم فیبر و ۱.۳ گرم پروتئین است. فیبر محلول یونجه می‌تواند به کاهش کلسترول و کاهش وزن بدن کمک کند.  یونجه همچنین دارای محتوای بالایی از ترکیبات گیاهی مهم از جمله ساپونین‌ها، کومارین‌ها‌، فلاونوئیدها‌، فیتواسترول‌ها، فیتواستروژن‌ها و آلکالوئیدها است.

لیست طولانی از کاربردهای سنتی یونجه به عنوان یک گیاه دارویی وجود دارد، شامل کاهش فشار خون، ادرار آور، شیر افزا، درمان آرتروز و سنگ کلیه. اما  فقط  تعدادی از آنها تا حدودی مورد مطالعه قرار گرفته اند و بیشتر این خواص پیشنهادی هنوز تحقیق نشده است.

جوانه یونجه یا آلفاآلفا فواید مضرات و منع مصرف

یونجه به کاهش کلسترول کمک کند.

یکی از بهترین فواید یونجه توانایی کاهش کلسترول است که مورد مطالعه نیز قرار گرفته است. مطالعات متعدد روی میمون‌ها، خرگوش‌ها و موش‌ها نشان داده است که می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد.

چند مطالعه کوچک نیز این تأثیر را بر روی انسان تأیید کرده اند. یک مطالعه بر روی ۱۵ نفر نشان داد که خوردن ۴۰ گرم بذر یونجه ۳ بار در روز باعث کاهش ۱۷٪ کلسترول کل و ۱۸٪ کلسترول LDL یا بد پس از ۸ هفته می شود. یک مطالعه کوچک دیگر که فقط روی ۳ داوطلب انجام شد نیز نشان داد که ۱۶۰ گرم بذر یونجه در روز می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد.

این اثر به دلیل محتوای بالای ساپونین آن است که باعث کاهش سطح کلسترول می شود. ساپونین ها با کاهش جذب کلسترول در روده و افزایش دفع  نمک های صفراوی باعث کاهش کلسترول خون می شوند.

آلفاآلفا یا یونجه باعث بهبود وضعیت متابولیکی می شود.

یکی از کاربردهای سنتی یونجه به عنوان یک ماده ضد دیابت است. مطالعات حیوانی انیز نشان داده اند که مکمل های یونجه باعث کنترل قند خون همچنین کاهش سطح کلسترول کل، LDL  و VLDL در حیوانات دیابتی می شود.

مطالعه دیگری بر روی موشهای دیابتی نشان داد که عصاره یونجه با افزایش ترشح انسولین از پانکراس ، سطح قند خون را کاهش می دهد. به نظر می رسد استفاده از یونجه برای درمان دیابت و بهبود سلامت متابولیک مفید است. با این حال، این باید در مطالعات انسانی تأیید شود.

آلفاآلفا و اختلالات مجاری ادراری

پزشکان طب مکمل معتقدند که یونجه به عنوان ادرار آور طبیعی عمل می کند و می تواند برای درمان اختلالات دستگاه ادراری از جمله سنگ کلیه و عفونت های دستگاه ادراری (UTI) مورد استفاده قرار گیرد. علی رغم ادعاهای موجود، شواهد کمی وجود دارد که یونجه می تواند به پیشگیری یا درمان سنگ کلیه کمک کند و حتی عفونت حاد ادراری را درمان کند.

آلفا آلفا بعنوان شیرافزا در افزایش تولید شیر مادر

یونجه می تواند تولید شیر مادر را تحریک کند. یونجه در حقیقت یکی از محبوب ترین داروهای سنتی است که در کنار سیاه دانه (Nigella sativa) و شنبلیله (Trigonella foenum-graecum) به عنوان شیرافزا استفاده می شود.

یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که قرص های Medicago sativa (یونجه) می تواند برای این منظور با خیال راحت مورد استفاده قرار گیرد اما شواهد کمی در مورد میزان موثر بودن درمان یا دوز مورد نیاز وجود دارد.

آلفا آلفا و آرتروز

تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی گزارش کرده اند که یونجه با مهار تولید ترکیبات التهابی، اثرات ضد التهابی قوی دارد.برخی از پزشکان طب مکمل معتقدند که این اثر می تواند درد و التهاب مرتبط با آرتروز یا آرتریت روماتوئید را کاهش دهد. در واقع یونجه یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در داروهای گیاهی درمانی آرتروز است.

تا به امروز ، این مزایا تا حد زیادی اثبات نشده باقی مانده است. به خصوص در آرتریت روماتوئید، علت اصلی التهاب خود ایمنی است (به این معنی که سلول های ایمنی بدن به مفاصل سالم حمله می کنند). یونجه به هیچ وجه نمی تواند این فرآیند را تغییر دهد. در حقیقت ، شواهدی وجود دارد که یونجه می تواند علائم حاد برخی بیماری های خود ایمنی را حتی تحریک کند.

در مورد آرتروز ، هنوز شواهد واضحی وجود ندارد که یونجه به هر شکلی بتواند به تسکین درد یا التهاب مفصل کمک کند.

آلفاآلفا باعث بهبود علائم یائسگی می شود.

یونجه دارای ترکیبات گیاهی فراوانی به نام فیتواستروژن است که از نظر شیمیایی مشابه هورمون استروژن است. این بدان معنی است که آنها می توانند برخی از اثرات مشابه استروژن را در بدن ایجاد کنند.

اثر فیتواستروژن ها بحث برانگیز است، اما ممکن است فواید مختلفی داشته باشد ، از جمله کاهش علائم یائسگی که ناشی از کاهش سطح استروژن است.

اثرات یونجه بر روی علائم یائسگی به طور گسترده تحقیق نشده است ، اما یک مطالعه نشان داد که عصاره مریم گلی و یونجه قادر به تعریق عرق شبانه و گرگرفتگی در ۲۰ زن شده است.

اثرات استروژنی  یونجه همچنین مزایای دیگری نیز دارد. مطالعه ای بر روی بهبود یافتگان سرطان پستان نشان داد که زنانی که یونجه می خوردند مشکلات کمتری در خواب داشتند. با این حال ، برای تأیید این مزایای بالقوه ، مطالعات بیشتری لازم است.

یونجه در سندرم پیش از قاعدگی

یونجه حاوی فیتواستروژن ها است که هورمون های گیاهی شبیه هورمون زنانه استروژن اند. متخصصان گیاهان دارویی معتقدند یونجه سندرم پیش از قاعدگی (PMS) . البته شواهد اندکی وجود دارد که تأثیر استروژنیک به اندازه کافی قوی باشد.

یونجه دارای اثرات آنتی اکسیدانی است.

یونجه سابقه طولانی استفاده در داروی های آیورودا برای درمان بیماری های ناشی از التهاب و آسیب اکسیداتیو دارد. این بدان دلیل است که تصور می شود یونجه به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.

چندین مطالعه حیوانی نیز اثرات آنتی اکسیدانی آن را تأیید کرده اند. این مطالعات نشان داده اند که یونجه توانایی کاهش مرگ سلول و آسیب DNA ناشی از رادیکال های آزاد را دارد. که این کار را با کاهش تولید رادیکال های آزاد و بهبود توانایی بدن در مبارزه با آنها انجام می دهد.

یک مطالعه روی موش ها حتی نشان داد که درمان با یونجه می تواند به کاهش آسیب های ناشی از سکته مغزی یا آسیب مغزی کمک کند. با این وجود ، مطالعات انسانی برای تأیید این اثرات مورد نیاز است.

جوانه یونجه یا آلفاآلفا فواید مضرات و منع مصرف

بی خطری و عوارض جانبی

اگرچه یونجه برای اکثر افراد بی خطر است ، اما ممکن است عوارض جانبی برای برخی از افراد ایجاد کند.

بارداری

در بارداری یونجه ممکن است باعث تحریک یا انقباض رحم شود. بنابراین ، باید از مصرف آن در دوران بارداری خودداری شود.

اختلالات خود ایمنی

مواردی وجود دارد که مصرف مکمل های یونجه باعث فعال شدن مجدد لوپوس در برخی افراد شده است. در یک مطالعه روی میمون ها ، مکمل های یونجه باعث علائمی مانند لوپوس شد. اعتقاد بر این است که این اثر به دلیل اثرات تحریک کننده ایمنی آمینو اسید L-cavanine است که در یونجه یافت می شود.

بنابراین به کسانی که به لوپوس یا برخی دیگر از اختلالات خود ایمنی مبتلا هستند توصیه می شود از آن اجتناب کنند. در صورت ابتلا به بیماری خود ایمنی ، از جمله مولتیپل اسکلروزیس یا آرتریت روماتوئید، قبل از خوردن جوانه های یونجه یا مصرف مکمل های یونجه با پزشک خود صحبت کنید.

تضعیف سیستم ایمنی

جوانه زدن بذر یونجه ممکن است باعث رشد باکتری ها شود، در نتیجه ، جوانه هایی که در فروشگاه ها فروخته می شوند ، گاهی اوقات توسط باکتری ها آلوده می شوند. شیوع چند عفونت باکتریایی ناشی از مصرف جوانه یونجه آلوده گزارش شده است. در سال ۲۰۱۶ ، FDA شیوع عفونت های سالمونلا در ۱۲ ایالت با جوانه های یونجه هشدار داد.

خوردن جوانه های آلوده به طور بالقوه می تواند هر کسی را بیمار کند، اما بیشتر بزرگسالان سالم بدون عوارض خاصی بهبود می یابند. اما افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، عفونت می تواند بسیار جدی باشد.

بنابراین ، FDA به کودکان، زنان باردار، افراد مسن یا هر شخص دیگری که دارای سیستم ایمنی به خطر افتاده است توصیه می کند از مصرف جوانه های یونجه  پرهیز  کنند.

افراد مبتلا به سرطان های حساس به هورمون مانند سرطان های پستان ، پروستات ، دهانه رحم یا رحم بهتر اشت از یونجه استفاده نکنند.

تداخلات دارویی آلفاآلفا

مکمل های یونجه ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشند. اما اینکه این فعل و انفعالات چقدر قوی هستند یا ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا تغییر در درمان داشته باشند، کاملاً شناخته شده نیست.

داروهای ضد انعقاد خون ، مانند کومادین (وارفارین) ، ممکن است به دلیل محتوای بالای ویتامین K موجود در یونجه (که لخته شدن را تقویت می کند) اثر دارو را تضعیف شود.

داروهای دیابت می توانند تحت تأثیر یونجه قرار گیرند و باعث افت بیشتر قند خون و افزایش خطر افت قند خون شوند.

داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری ممکن است در نتیجه اثرات استروژنیک یونجه، در جلوگیری از بارداری تأثیر کمتری داشته باشند.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ، مانند کورتیکواستروئیدها و سیکلوسپورین ، ممکن است توسط اثرات پیش التهابی L-canavanine در یونجه کم اثر شوند.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ، مانند آسپرین و Advil (ایبوپروفن) ، می توانند با یونجه تداخل داشته و خطر خونریزی دستگاه گوارش را افزایش دهند.

میزان تداخل دارویی ناشناخته است و ممکن است مشکل آفرین باشد یا نباشد. به عنوان یک قاعده کلی ، دوزهای بالاتر یعنی مکمل ها در تداخلات دارویی مهم هستند.

جوانه یونجه یا آلفاآلفا فواید مضرات و منع مصرف

چگونه یونجه را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم

مکمل های یونجه را می توان به صورت پودر شده ، به عنوان قرص مصرف کرد و یا برای تهیه چای استفاده کرد. از آنجا که مطالعات کمی در مورد بذر ، برگ یا عصاره یونجه انجام شده است ، توصیه می شود دوز مناسب و بی خطری را تهیه کنید.

روش دیگر افزودن یونجه به رژیم غذایی ، خوردن آن به صورت جوانه است. جوانه های یونجه را می توان به طرق مختلف به رژیم غذایی اضافه کرد، مثلاً با سالاد مخلوط شود.

عسل یونجه میتواند به عنوان یک ماده برگرفته از گیاه یونجه برای ما قابل مصرف باشد.

خاصیت جوانه یونجه

بنابراین در سطح اول شوری آب آبیاری، افزایش فسفر منجر به افزایش معنی دار عملکرد ماده خشک شد و در سطح دوم آبیاری (۸ دسی زیمنس برمتر) نیز همین روند ادامه داشت ولی در سطح سوم شوری آب آبیاری (۱۰ دسی زیمنس برمتر) افزایش در مقدار کود فسفری موجب افزایش عملکرد ماده خشک نگردید که مشابه با نتایج در سال دوم زراعی می باشد.

یونجه آلفا آلفابسیاری از افراد نمیتوانند به دلیل وجود این ماده از گندم استفاده کنند. ریزمغذیهای قابل توجهی در دانهها و حبوبات جوانهزده در مقایسه با انواع خشک آن وجود دارد.

در پاسخ باید گفت، انواع لوبیا و حبوبات به میزان فراوانی پروتئین و همچنین فیبر دارند؛ در حالیکه حاوی چربی کمی هستند و کلسترول هم ندارند.

 

فواید جوانه یونجه

یونجه و بذر آن حاوی ویتامین کا است که به لخته شدن خون کمک می کند. دکتر محمود رضا فقیهی، محقق تغذیه و طب سنتی و از پزشکان موسسه پیک شفا که در گفت و گو با«کلبه»اصفهان زیبا از کاربرد غذایی جوانه ها می گفت، ابتدا چنین بیان نمود: از اصول حفظ سلامت، تغذیه سالم است که در تعالیم دینی نیز به آن اشاره شده است، به شکلی که منشأ بسیاری از بیماری ها تغذیه ناسالم شناسایی شده است.

پزشکان چینی ۵۰۰۰ سال قبل، برای درمان بسیاری از اختلالات از جوانه های خوراکی استفاده میکردند.

مضرات عرق یونجهسلامت نیوز:متخصص تغذیه با اشاره به اینکه مصرف جوانهها به دلیل وجود ویتامین E برای درمان ناباروری و پیشگیری از بیماریهای قلبی، عروقی و سرطان موثر است، گفت: مصرف جوانه عدس، توان یادگیری دانشآموزان را افزایش میدهد.

جوانه آلفا چیستسلنیوم و منیزم موجود در جوانه گندم در پیشگیری از ابتلا به سرطان مفید است و به خاطر اثرات رطوبتی که دارد، در رفع بی خوابی تأثیر دارد.

این را هم باید بدانید که یونجه به دفع مواد سرطان زایی که ممکن است در روده بزرگ باشند، کمک می کند.

عرق این گیاه با داشتن آمینو اسیدی به نام کاوانین، سلول های عامل سرطان در روده ی بزرگ را به دام می اندازد.

مضرات یونجه برای انسانگیاه یونجه را به دلیل دارا بودن انواع ویتامینها، مواد معدنی و پروتئینها سلطان گیاهان مینامند.یونجه، گیاهی است غریب که امروزه در اذهان عمومی تنها به درد علوفه دام میخورد، درحالیکه در گذشته استفادههای فراوان از این گیاه پرفایده میشده است.این گیاه که عمدتاً در آسیا کشت میشود از اولین گیاهان دارویی شناختهشده برای بشر است.

وقتی گیاه بالغ شود، گوارش آن برای دام دشوارتر میگردد. یکی از شایع ترین مشکلات دستگاه گوارش کم آبی بدن است .

نامهای دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، اَسپست، یونجه، بَرشین و برسیم حجازی نامیده شده است.

ریشههای این گیاه به صورت صاف و کشیده رشد کرده و طول آن گاها به ۳ متر هم میرسد. میانگین طول ریشه ۵-۴ فوت (۱.۵-۱.۲ متر) است.

تقویت کننده معده و محرک اشتها است و این عرق خاصیت ضد پوکی استخوان را نیز دارد. جوانه لوبیا ۳/۸ برابر بیشتر از لوبیای خشک آب دارد.

به عنوان مثال، جوانه لوبیا دارای کربوهیدراتی همانند کربوهیدرات موجود در هندوانه، ویتامین A لیموترش، تیامین آووکادو، ریبوفلاوین سیب خشک، نیاسین موز و ویتامین C موجود در توت جنگلی است.

گل هایش کوچک و غالبا بنفش یا گاهی زردرنگ و به شکل سیر است، میوه آن مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچک تر از آن است.

خواص درمانی یونجه خاصیت یونجه خواص گیاه یونجه,یونجه,خواص یونجه,خاصیت این گیاه در اکثر نقاط جهان رشد میکند و به صورت وحشی در بعضی نواحی معتدل مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک آن، گرم و خشک است و قوتش تا ۵ سال باقی میماند.

قبل از شروع فعالیت و اقدام به خرید اتاق کشت بهتر است پیش زمینه ای در مورد جوانه های خوراکی و خواص آن داشته باشید و پیشنهاد می کنیم از تمامی مطالب سایت بهره مند شوید.

استفاده می نمایید بهتر است در کف سینی ها از کاغذ صافی استفاده نمایید. طبق گفته متخصصان با جوانه زدن حبوبات و غلات، ویتامین ها و املاح به میزان زیادی افزایش و کالری و کربوهیدرات ها کاهش می یابد و از همین رو است که جوانه ها بسیار مفید شناخته شده است.

جوانه زدن دانهها، حبوبات و غلات، ارزش غذایی و مقدار ویتامینهای موجود در آنها را افزایش میدهد.

جوانه های خوراکی یکی از کاملترین مواد مغذی در بین غذاها هستند که ارزش تغذیهای بالایی دارند.

بسته به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر می توانید جوانه را از تاریکی درآورید و پشت پنجره رو به آفتاب بگذارید.

همانطور که گفته شد این عسل طعم و عطر بسیار خوب با طبعی معتدل دارد و کسانی که این نوع عسل را در برنامه غذایی خود داشته باشند میتوانند از خواص بسیار زیاد آن بهره مند شوند.

همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آنجا که ممکن است دانه هایی را بخرید که به آنها سموم نباتی نزده اند.

همانطور که اشاره کردیم لاغر شدن صورت معضلی است که به هنگام رژیمهای غذایی با آن مواجه خواهید شد. آن را در شیشه و یا سینی کوچک بریزید و پارچه مرطوبی روی آن بکشید و هر صبح و شب عمل شستن( به آرامی ) و آب کش کردن را تکرار کنید.

دانه ها را از شب تا صبح در آب خیس کنید و آن را در جای نیم گرمی قرار دهید ( بعضی دانه ها نیاز به خیس کردن ندارند).

غلات ( مانند گندم ) و حبوبات ( مانند عدس یا ماش ) را پس از پاک کردن بشویید سپس …

یکی از ضد ریزمغذیهای موجود در حبوبات و غلات که سبب میشود افراد نتوانند از خوردن حبوبات لذت ببرند، فیتاتها هستند.

یکی از مواد غذایی موجود در برخی از فروشگاه ها که کارشناسان تغذیه آن را در سبد غذایی خانواده ها معرفی و توصیه می نمایند، جوانه ها است.

عسل خام شامل مجموعه ای از مواد گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کند.

این گیاه بسیار مغذی بوده و منبع طبیعی نیتروژن می باشد و برای اصلاح خاک و کنترل فرسایش بسیار خوب است.

زیرا دارای مقدار زیادی مواد معدنی، ویتامین و مواد مغذی می باشد. بیماران مبتلا به دیابت باید یونجه را به رژیم غذاییشان اضافه کنند زیرا این گیاه میتواند مانع از افزایش ناخواستهی قند خون شود.

مصرف این دانه در دوران بارداری بخصوص اوایل آن توصیه نمیشود زیرا احتمال سقط جنین را افزایش میدهد.

این مواد مغذی و خواص یونجه بر جلوگیری از خونریزی و افزایش تولید خون در بدن تاثیر میگذارند.

علاوه بر این خواصی که دکتر فقیهی ذکر نمود، متخصصان تغذیه معتقد هستند که استفاده از این جوانه به دلیل غنی بودن از فسفر و منیزیوم موجب تقویت حافظه و توانایی یادگیری در افراد می گردد و از بروز افسردگی نیز جلوگیری می کند.

تجزیه حبوبات جوانهزده نشان میدهد که این افزایش به دلیل بالا رفتن آب در این مواد است. این محقق تغذیه گفت: جوانه گندم به دلیل داشتن مقدار زیاد ویتامین (ای) در جوان نگهداشتن و شادابی پوست موثر است، چرا که این ویتامین امروز به عنوان معجزه گر و اکسیر جوانی معرفی می شود.

ویتامین A در حفظ و ساخت پوستی سالم و درخشان مفید بوده و اثرات مفید و قابل توجهی بر روی پوست می گذارد.

این یافته ها مشابه با نتایح Kaya و همکاران(۲۰۰۱) بر روی گیاه اسفناج می باشد. برای پیشگیری بیماری ها دیابت و قلبی،چین وچروک و پیری زود رس، درمان ریزش مو و شوره سر، یبوست، خستگی و بی خوابی، کلسترول بالا و رفع دردهای عضلانی از دیگر فوایدی است که وی به آن اشاره نمود و افزود: مصرف پودر جوانه گندم به همراه ماست یا سالاد ۱۰ دقیقه قبل از صرف غذا سبب لاغری و کاهش وزن می شود.

در ادامه به برخی از عوارض عرق یونجه اشاره شده است. بعضی دانه ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می زنند، ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند.

حتی امروزه پودر این گیاه را در داروخانه ها می فروشند که آنرا می توان برای بچه های شیر خوار مصرف کرد .

• سیستم ایمنی بدن خود را با این گیاه تقویت کنید. یونجه را قبل از هر وعده غذایی میل کنید، تا شاهد افزایش احساس سیری در بدن خود باشید.

طی فرایند جوانه زدن، ویتامینها، املاح معدنی و پروتئین افزایش و کربوهیدرات و کالری آنها کاهش مییابد. آنها به راحتی قابل هضم هستند و با شکستن نشاسته کنسانتره و تبدیل آن به کربوهیدراتهای ساده و همچنین تبدیل پروتئین به اسیدهای آمینه آزاد، سبب هضم میشوند.

جوانه های خوراکی همچنین باعث حفظ آنزیمهای بدن میشوند. خانم های باردار بهتر است یونجه را در رژیم غذایی خود قرار دهند چرا که باعث افزایش تولید شیر در بانوان می شود.

همچنین سیر می تواند خطر خونریزی را نیز افزایش دهد. ۸. خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش میدهد. مطالعات دیگر نشان میدهد که جوانه های خوراکی از قویترین آنتیاکسیدانها بوده و به جلوگیری از انواع سرطانها کمک میکنند.

وی افزود: جوانهها دارای انواع ویتامین همچون ویتامین B12 بوده و برای کمخونی حاد مصرف جوانه بسیار موثر است. پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است.

پس از گذشت مدت زمان مورد نظر، شیشه را برعکس کنید تا آب آن کاملا خارج شود و بذرها داخل ظرف باقی بماند.

وی درباره جوانه یونجه ضمن اشاره به آن که این جوانه از مغذی ترین غذاهای جهان است؛ با استناد به تحقیقات پژوهشگران آمریکایی اظهار داشت: یونجه سرشاراز ویتامین، پروتئین و آنزیم است و مصرف روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم برگ خشک شده یا جوانه آن می تواند از کلسترول بالا، فشار خون ،سوء هاضمه، بی اشتهایی، بیماری های گوارشی جلوگیری کند.

اولین قدم در تهیه جوانه با کیفیت بالا، تهیه بذور بوجاری شده و اطمینان از آن است که هیچ گونه بذر شکسته ای به همراه نداشته باشد.

بذر شکسته باعث ایجاد کپک در میان جوانه ها می گردد. توجه کنید که باید اندکی آب در انتهای دانه ها وجود داشته باشد.

گیاه یونجه میتواند در تنظیم سطح کلسترول خون بسیار مؤثر باشد. یونجه با نام (Medicago sativa) را به عنوان ملکه نباتات علوفه ای شناخته اند، که سطح زیر کشت آنها در جهان حدود ۳۳ میلوین هکتار می رسد.

فرق یونجه و شنبلیلهسطح زیر کشت در کشور بالغ ۴۴۹۰۰۰۰ تن می باشد. مقدارمصرف آن سه قرص در روز است. ۲۰ ژوئن ۲۰۱۵ به خواص درمانی گیاه دارویی یونجه زرد اشاره کرد و گفت: گیاه دارویی یونجه زرد یا کلوندی، زمان مصرف این گیاه برای درمان دیابت را بین پنج تا شش ماه به دیابت دانست و گفت: پوست بدن براثر این بیماری خشک و شکننده شده و یونجه زرد گونه ای از بُنشَن است به رنگ کاه یا زرد مایل به سفید که درون دانه آن زرد است.

تولید کنندگانی که کیفت محصولات خود را به دلیل طبیعی (ارگانیک) بودن مواد اولیه و مراحل عرق گیری صنعتی پیشرفته، بیشتر می دانند، قیمت های بالاتری بر محصولات خود قرار می دهند.

در مواقع پروار بندی و برای بالا بردن میزان شیر و وزن گوسفنده زنده بیشتر دامداران از این علوفه بسیار عالی استفاده میکنند.

برای گرفتن تاثیر بیشتر می توان مقداری شکر به آن افزود ولی دیگر تا ۲ ماه بعد از این دو هفته از عرق یونجه استفاده نکنید.

فواید جوانه یونجه

از آنجایی که یونجه و فراورده های آن چاق کننده هستند، می بایست عرق آن ۱۰ صبح و ۵ بعد از ظهر نصف استکان به مدت دو هفته مصرف شود و به مدت ۲ ماه استراحت کنید و نخورید تا این خاصیت چاق کنندگی یونجه برای شما مشکلی پیش نیاورد.

 

جوانه آلفا چیست

خاصیت های درمانی کندر برای معده، لاغری و سلامت پوستخواص کندر برای معده و دستگاه گوارشعوارض و مضرات کندرکندر چه خواصی دارد؟ کندردرخت بومی هندوستان، عربستان و آفریقا می باشد.

اگر چه گیاه یونجه فواید زیادی دارد اما تا حدودی بیمزه است و به همین دلیل بهتر است برای بهبود مزۀ چای یونجه و همچنین افزایش مزیتهای آن این چای را به همراه یک چای طعمدار نوشید.

 

خواص جوانه یونجه

یونجه در ایران در مناطق مرکزی و جنوبی به مقدار بسیار زیاد کشت می شود .زنبور عسل گل یونجه را دوست درد واز آن شهد زیادی بدست می آورد و تبدیل به عسل می کند .پرورش این گیاه در قدیم برای تهیه علوفه چهارپایان بوده ولی در حال حاضر بعلت درا بودن مواد مغذی به مصرف غذایی نیز می رسد .

یونجه آلفا آلفا

به این خاطر دامدارانی که قصد پروار بندی گوسفندان خود را دارند باید از جیره بندی یونجه و سایر خوراک و علوفه استفاده کنند، تا گوسفند به وزن دلخواه شما دست پیدا کند.

مضرات عرق یونجه

خوردن یونجه یا مصرف منظم مکمل های یونجه می تواند این سموم را از بدن دفع کند. ۶. عوارض کمبود ویتامین ث با خوردن یونجه از بین میرود.

این نوع گیاه بسیار باارزش و هضم آن نیز بسیار راحت میباشد و همین امر باعث میشود تا حیوانات در خوردن و هضم کردن آن دچار مشکل نشوند.

 

جوانه یونجه برای چی خوبه

این گیاه از علف های خوب مراتع است و بهترین نوع آن سبز املس (نرم) است. یونجه یک نوع گیاه مناسب و بسیار باارزش به شمار میرود، که در هر گونه شرایط آب و هوایی میتواند رشد داشته باشد.

۳- با شرایط مختلف آب و هوایی سازگاری دارد. استان همدان در گسترده ای به مساحت ۱۹۵۴۶۸۱۸ کیلومتر مربع که از لحاظ شرایط آب و هوایی دارای موقعیت خاصی بوده و با داشتن بیش از ۵/۵ میلیون واحد دامی یکی از قطبهای دامپروی کشور محسوب می شود.

در ایرن نیز شهر همدان دارای بهترین و با کیفیتترین یونجه موجود میباشد. جوانه یونجه حاوی مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی بوده و به عنوان یکی از بهترین منابع غذایی سرشار از مواد مغذی برای گیاهخواران، خام گیاهخواران و افراد وگن شناخته می شود.

یونجه گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن تا یک متر میرسد برگهای آن دارای سه برگچه می باشد برگچه های نوک تیز، سبز رنگ و بیضی شکل است .گلهای یونجه بشکل سبز و برنگ بنفش تیره یا آبی روشن است میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچکتر از آن می باشد .یونجه ریشه ای بسیار عمیق درد و ریشه آن تا سه متر بداخل زمین نفوذ می کند و بنابراین منبع ویتامین ها و مواد معدنی است که از خاک می گیرد .

یک مقام مسئول واردات بیرویه گوشت قرمز، اختصاص ارز یارانهای و پرداخت مشوق صادراتی را دلیل اصلی نوسان قیمت گوشت در بازار اعلام کرد.

اما این گیاه دارای چه ترکیبات شیمیایی می باشد که آن را سلطان گیاهان کرده است؟

۱۵ آوریل ۲۰۱۷ خواص یونجه بهترین گیاهان دارویی برای بدن انسان. ۸. یونجه را در داروخانه ها و فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها بصورت پودر ، کپسول و قرص بفروش می رسانند .

همچنین می توانید دندان های خود را با یک خمیر دندان معمولی مسواک کنید و سپس کمی عسل بر روی دندان ها و لثه های خود بمالید.

درصد زیادی از افراد چه کودک و چه بزرگسال دچار رینیت آلرژیک هستند که یک آلرژی نسبت به گردههاست. ۱۴. برای درمان لقوه و رعشه تخم یونجه را در روغن زیتون بریزید و مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید سپس آنرا صاف کنید و روزی چند قاشق از آنرا بخورید و همچنین روی اعضایی که رعشه دارند بمالید.

۲۸ ا کتبر ۲۰۱۴ مصرف یونجه خونی صاف و پاک تولید مىکند، ترشح شیر را در زنان زیاد مىکند، استخوان بندى بدن را آیا می دانید پوست خشک شده انار چه خواصی دارد؟

نیاسین میتواند، جوش و آکنههای شدید را درمان کند. از ضعف جسمی جلوگیری می کند.

آنزیم هایی مانند امولسین، اینورتاز و پکتیاز در یونجه یافت می شود. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود بعنوان مثال می توان از امولسین ،اینورتاز ، و پکتیاز نام برد .یونجه دارای حدود ۲۰%پروتئین می باشد پروتئین های موجود در یونجه عبارتند از :لیزین ،آرژنین ، هیستیدین ، آدنین ، فنیل آلانین ،آسپاراژین و سیستین .

بر طبق مطالعات انجام شده، مصرف غذاهای حاوی جوانه های یونجه دارای محتوای زیادی ایزوفلاونن که نتایج مثبتی در کاهش احتمال مرگ و عود بیماری در بیماران مبتلا به سرطان پستان نشون می ده.

این گیاه در اکثر نقاط جهان رشد می کند و به صورت وحشی در بعضی مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک آن، گرم و خشک است و قوتش تا ۵ سال همه خواص جادویی گزنه؛ از درمان دیابت تا تقویت مو بسیار مقوی و مغذی است که در تحقیقات مختلفی ثابت شده، مصرف.

خواص داروئی یونجه : البته تاره آن گرم و تر و خشک شده آن گرم و خشک است .

البته تاره آن گرم و تر و خشک شده آن گرم و خشک است .

برای بهرهمندی از امگا۳ های موجود در این دانههای ریز لازم است که آنها را آسیاب کرده و به غذاهایتان اضافه کنید.مواد غذایی درمان کننده: زردچوبهزردچوبه یکی از ادویه های مفید و البته پرطرفدار است.

به علاوه کیفیت بستا بندی محصولات نیز بر قیمت آن ها تاثیر گذار است. کوبیده ی یونجه باعث رفع خونریزی و همچنین التیام سریع زخم ها می گردد ، زیرا دارای ویتامین بسیار زیادی است .

زمانی که تریپتوفان به مغز می رسد، به سروتونین و در نهایت به ملاتونین تبدیل می شود، بنابراین مقدار زیادی از آن برای کمک به خواب بهتر در مغز شما موجود خواهد بود.

واکنشهای تنفسی آلرژیک زمانی روی میدهند که موادی به نام آلرژنها با گیرندههای آلرژی در حفره بینی تماس برقرار میکنند.

سلام ایا یونجه وحشی برای درد قلب هم بکار می رود اگر بله طریقه ای استفاده ان چگونه است با تشکر.

با این حال، برخی افراد ممکن است مشکلاتی را تجربه کنند بنابراین عاقلانه است که در مورد خطرات احتمالی پیش رو اطلاعاتی داشته باشید.

۱۰. ضماد پخته یونجه را اگر روزی چند بار روی اعضایی که رعضه دارند بگذارید آنها را شفا می دهد.

ترکیبات شیمیایی گیاه یونجه قبل و بعد از گل دادن، با هم فرق دارند. مقایسه این محصول با محصولات مشابه بازار ۱- استفاده از گونه یونجه مخصوص با نام آلفا آلفا که اختصاصی برای خرگوش ها و خوکچه های هندی استفاده می شود.

عرق یونجه با توجه به طبع گرم و تری که دارد باعث منظم شدن چرخه قاعدگی میشود.

البته آبیاری منظم و همچنین استفاده از کودهای طبیعی نیز بر روی رشد گیاه یونجه تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

البته برای رشد بهتر یونجه باید شما در زمینهای حاصلخیز که دارای مواد معدنی و ph هستند، اقدام به کشت چنین محصولی بزنید.

۱. یونجه از نظر اینکه دارای بسیاری از مواد معدنی می باشد شیره آن برای بچه هایی که در حال رشد هستند و اسخوان بندی محکمی ندارند بسیار مفید است .

همچنین زنان باردار و مادران شیرده زیر نظر پزشک باید مصرف کنند. حتما بخوانید: ۸ غذایی که شریانهای قلبی-عروقی و رگهای شما را تمیز می کنند!

سیر خام حاوی آنتی بیوتیک طبیعی به نام آلیسین است و باکتری های مقاوم به دارو مانند «MRSA» و «هلیکوباک تر پیلوری» را که باعث زخم معده و سرطان معده می شود از بین می برد.

۱۲. دم کرده یونجه درمان اسهال است. ۱۱. تخم یونجه قاعده آور است و برای این منظور تخم یونجه را بصورت دم کرده مصرف کنید .

و سیلیس است بنابراین یونجه از نظر مواد غذایی بسیار قوی است و غذای خوبی برای انسان و حیوانات است.

۲- از نظر مواد غذایی قابل هضم غنی است. درخاکهای رسی وسنگین کمترودرخاکهای شنی و سبک عمق کاشت میتواندکمی بیشترشود.بذرپاشی یونجه به دوطریق صورت می پذیرد.۱- دستپاش ۲- ماشینهای بذرافشان ازنکات مهم دربذرکاری یونجه ،این است که سعی ش