جوش گوش

اگر برآمدگی در گوش یا اطراف آن دارید، به احتمال زیاد جوش یا جوش است. هر یک از آنها می تواند دردناک و از نظر زیبایی ناخوشایند باشد.

اگر فکر می‌کنید ممکن است در گوش یا اطراف آن کورک داشته باشید، در مورد نحوه تشخیص و درمان و علت آن بیشتر بدانید.

آیا برآمدگی گوش من جوش است؟

اگر برآمدگی دردناکی در گوش، روی یا اطراف گوش دارید، ممکن است جوش باشد. جوش ها به صورت توده های قرمز و سفت در پوست ظاهر می شوند. آنها بیشتر در مکان هایی که مو و عرق دارید ظاهر می شوند.

ممکن است فکر کنید که داخل مجرای گوش خود مو ندارید، اما قطعاً دارید. موهای گوش همراه با جرم گوش در جای خود قرار دارند تا از ورود مواد زائد و کثیفی به پرده گوش جلوگیری کنند.

جوش گوش: علت، تشخیص و درمان shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

از آنجایی که برای شما عملاً غیرممکن است که به صورت بصری ناحیه داخل و حتی اطراف گوش خود را بررسی کنید، تشخیص جوش از جوش ممکن است دشوار باشد. به طور معمول، اگر برآمدگی بزرگتر از یک نخود باشد و نوسان داشته باشد (یعنی به دلیل مایع داخل آن قابل تراکم باشد)، به احتمال زیاد جوش نیست.

بیشتر بخوانید
علت بوی پشت گوش چیست؟

اگر می‌توانید با نگاه کردن در آینه، عکس گرفتن، یا اینکه یک فرد مورد اعتماد شما را نگاه کند، برجستگی را ببینید، می‌توانید بررسی کنید که آیا این برآمدگی بزرگ‌تر، قرمز مایل به صورتی است و احتمالاً سفید یا سفید است یا خیر. مرکز زرد اگر ضایعه ای مانند این وجود داشته باشد، احتمالاً جوش است.

اگر کورک واقعاً در گوش شما باشد، ممکن است درد در گوش، فک یا سر خود احساس کنید. همچنین ممکن است مشکلاتی در شنوایی داشته باشید، زیرا ممکن است برآمدگی کانال گوش شما را مسدود کند.

چگونه از شر جوش گوش خلاص شوم؟

هرگز نباید جوش را بچینید یا سعی کنید جوش را بیرون بیاورید، سوراخ کنید یا باز کنید. جوش معمولا حاوی عفونت باکتریایی است که ممکن است گسترش یابد و منجر به عفونت بیشتر یا جوش های بیشتر شود.

بیشتر بخوانید
چگونه می توانید گوش خود را باز کنید؟

گاهی اوقات جوش ها خود به خود بهبود می یابند و نیازی به درمان دارویی ندارند. برای کمک به باز شدن و تخلیه جوش:

 • محل را تمیز و عاری از عوامل تحریک کننده اضافی نگه دارید
 • چند بار در روز از کمپرس گرم روی جوش استفاده کنید
 • سعی نکنید جوش را فشرده یا برش دهید

اگر از کمپرس گرم روی گوش داخلی خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که از پارچه پزشکی تمیز ساخته شده باشد. همچنین، مطمئن شوید که پارچه نسبتاً خشک است زیرا نمی‌خواهید محیطی برای گوش شناگر فراهم کنید.

اگر کورک گوش طی دو هفته خودبه‌خود بهبود نیابد، نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

پزشک شما احتمالاً با ایجاد یک برش کوچک در سطح جوش، عمل جراحی جزئی را روی جای جوش انجام می دهد تا چرک ایجاد شده در داخل آن را تخلیه کند. همچنین ممکن است پزشک برای کمک به عفونت به شما آنتی بیوتیک بدهد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد وزوز گوش (زنگ در گوش) بدانید

شما باید به دنبال درمان پزشکی برای جوش باشید اگر:

 • جوش شما عود کننده است
 • جوش شما بعد از چند هفته از بین نمی رود
 • تب یا حالت تهوع دارید
 • جوش بسیار دردناک است

سعی نکنید جای جوش داخل گوش خود را با موچین، انگشتان، سواب های پنبه ای یا هر چیز دیگری خراش دهید یا لمس نکنید. مجرای گوش حساس است و به راحتی خراشیده می شود که می تواند منجر به عفونت بیشتر شود.

علت جوش گوش چیست؟

جوش نسبتاً رایج است. آنها توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که در زیر پوست شما در نزدیکی فولیکول مو تجمع می کنند. بیشتر اوقات، باکتری A است استافیلوکوک گونه هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوساما کورک می تواند توسط انواع دیگر باکتری ها یا قارچ ها نیز ایجاد شود.

عفونت در فولیکول مو رخ می دهد. چرک و بافت مرده عمیق‌تر در فولیکول جمع می‌شوند و به سمت سطح فشار می‌آورند که باعث ایجاد برآمدگی می‌شود که می‌توانید ببینید یا احساس کنید.

بیشتر بخوانید
موهای گوش: بیماری قلبی، بیرونی، کانال گوش و...

سایر نواحی که دارای مو هستند و تعریق مکرر دارند بیشتر تحت تأثیر کورک قرار می گیرند مانند:

 • زیر بغل
 • ناحیه صورت
 • داخل رانها
 • گردن
 • باسن

می توانید با شستن ملایم گوش ها هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن، از ایجاد جوش در داخل و اطراف گوش خود جلوگیری کنید.

چشم انداز

کورک گوش شما ممکن است خود به خود بهبود یابد. مطمئن شوید که آن را تمیز نگه دارید و از تلاش برای برداشتن یا پاشیدن جوش خودداری کنید.

اگر کورک شما باعث درد شدید شد، با علائم دیگری همراه بود یا در عرض دو هفته از بین نرفت، از پزشک خود بخواهید که کورک شما را معاینه کند و درمان را توصیه کند.