حاملگی خارج رحمی

معمولاً یک تخمک بارور شده خود را به پوشش داخلی رحم می‌چسبد. اما با حاملگی خارج رحمی (که حاملگی خارج رحمی نیز نامیده می شود)، تخمک بارور شده در خارج از رحم شما رشد می کند. این می تواند شامل نواحی دیگری مانند لوله فالوپ، تخمدان ها، در شکم یا قسمت پایین دهانه رحم که بالای واژن است باشد. در بیش از ۹۰ درصد موارد، تخمک خود را در لوله فالوپ می‌چسبد. به این حالت حاملگی لوله ای می گویند.

تعیین میزان آن دشوار است، اما یک مطالعه نشان می‌دهد که از هر ۵۰ بارداری در ایالات متحده، ۱ حاملگی خارج از رحم است. همانطور که تخمک بارور شده رشد می کند، می تواند ترکیده (پاره شود) و می تواند باعث خونریزی تهدید کننده زندگی شود. اگر این اتفاق بیفتد، فوراً به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت. اگر آن را درمان نکنید، می تواند کشنده باشد. در واقع، حاملگی خارج رحمی علت اصلی مرگ و میر ناشی از بارداری در سه ماهه اول است.

آیا نوزاد می تواند از بارداری خارج رحمی جان سالم به در ببرد؟

خیر. توجه به این نکته مهم است که تخمک بارور شده در حاملگی خارج از رحم “قابل دوام” نیست. این بدان معناست که غیرممکن است که تخمک زنده بماند و به نوزادی تبدیل شود که بتواند در داخل یا خارج از بدن شما زنده بماند. همیشه منجر به از دست دادن بارداری می شود. این به این دلیل است که تخمک نمی تواند منبع خون و پشتیبانی لازم برای رشد خارج از رحم را دریافت کند.

در ابتدا ممکن است هیچ علامتی از حاملگی خارج از رحم اولیه نداشته باشید. آنها ممکن است بسیار شبیه به حاملگی های معمولی به نظر برسند. ممکن است پریودتان را از دست بدهید و در شکمتان ناراحتی داشته باشید و سینه‌هایتان حساس باشد.

فقط نیمی از زنانی که حاملگی خارج از رحم دارند، هر سه علامت اصلی را خواهند داشت: پریود نشدن، خونریزی واژینال و درد شکم.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث تورم واژن شود؟

علائم اولیه حاملگی خارج از رحم عبارتند از:

 • ناراحتی معده و استفراغ
 • گرفتگی شدید شکم
 • درد در یک طرف بدن شما
 • سرگیجه یا ضعف
 • درد در شانه، گردن یا راست روده

حاملگی خارج از رحم می تواند باعث ترکیدن یا پارگی لوله فالوپ شود. علائم اورژانسی شامل درد شدید، با یا بدون خونریزی شدید است. اگر خونریزی شدید واژینال همراه با سبکی سر، غش یا درد شانه یا درد شدید شکم به خصوص در یک طرف دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است لازم باشد با ۹۱۱ تماس بگیرید یا به نزدیکترین بیمارستان بروید تا فوراً آن را درمان کنید.

علائم حاملگی خارج از رحم معمولاً در اوایل بارداری ایجاد می شود: بین هفته های ۴ و ۱۲.

ممکن است هرگز نفهمید که چرا حاملگی خارج از رحم دارید. یکی از دلایل می تواند لوله فالوپ آسیب دیده باشد. می تواند از ورود تخمک بارور شده به رحم شما جلوگیری کند.

در صورتی که:

 • سیگار کشیدن
 • بزرگتر از ۳۵ سال هستند
 • عفونت مقاربتی داشته باشید
 • اسکار ناشی از جراحی لگن داشته باشید
 • حاملگی خارج از رحم قبلی داشته است
 • تلاش برای بستن لوله‌ها (لوله‌های بسته) یا وارونگی بستن لوله‌ها
 • تحت درمان های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF)

همچنین ممکن است در صورتی که باردار شوید در حالی که دستگاه داخل رحمی (IUD) برای کنترل بارداری دارید، اتفاق بیفتد.

در طول بارداری خارج از رحم، تخمک بارور شده در ساختاری پیچیده می‌شود که می‌تواند برای چندین هفته در خارج از رحم شما رشد کند. اما ساختار معمولا بین ۶ تا ۱۶ هفته می ترکد. پاره شدن حاملگی خارج از رحم می تواند باعث خونریزی شدید شود. اگر خونریزی متوقف نشود، بدن شما ممکن است به دلیل از دست دادن خون (شوک هموراژیک) شروع به خاموش شدن کند و احتمال مرگ ناشی از آن افزایش یابد. اگر قبل از ترکیدن آن درمان شود، به ندرت منجر به مرگ می شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث خارش کلیتوریس شود؟

اگر ساختار ترکید، ممکن است به لوله فالوپ که به آن متصل شده آسیب برساند. پزشک ممکن است لوله فالوپ را در حین جراحی بردارد. اما شما دو لوله فالوپ دارید. اگر لوله فالوپ دیگر شما سالم است، همچنان باید بتوانید باردار شوید. اما اگر لوله فالوپ دیگر شما آسیب دیده باشد یا در آنجا نباشد، ممکن است مشکلات باروری داشته باشید. در این مورد، با پزشک خود در مورد راه های دیگر بارداری مانند IVF (لقاح آزمایشگاهی) صحبت کنید.

پزشک شما احتمالاً آزمایشاتی را انجام می دهد که شامل تست بارداری و معاینه لگن می شود. آنها ممکن است به شما سونوگرافی بدهند تا رحم و لوله های فالوپ را بررسی کنید.

سونوگرافی برای حاملگی خارج رحمی یک آزمایش غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل رحم استفاده می کند. این آزمایش توسط متخصص سونوگرافی انجام می شود و ممکن است به صورت ترانس واژینال یا ترانس شکم انجام شود. در طول سونوگرافی، پزشک وجود کیسه حاملگی، محل کیسه حاملگی و وجود ضربان قلب جنین را بررسی می کند. این آزمایش بدون درد است و معمولاً حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

آزمایش اولتراسوند شکم، که با حرکت یک عصا بر روی شکم انجام می شود، ممکن است برای بارداری را تایید کنید یا خونریزی داخلی را بررسی کنید.

از آنجایی که تخمک بارور شده نمی تواند در خارج از رحم زنده بماند، پزشک شما باید آن را خارج کند، بنابراین شما مشکلات جدی سلامتی ندارید. آنها از یکی از دو روش استفاده می کنند: دارو یا جراحی.

دارو. اگر لوله فالوپ شما پاره نشده است و بارداری شما فاصله زیادی ندارد، پزشک می تواند به شما یک واکسن متوترکسات (ترکسال) بدهد. شما فقط به یک دوز از تزریق نیاز دارید. رشد تخمک بارور شده را متوقف می کند. بدن شما تخم مرغ را در حدود ۴-۶ هفته جذب می کند. با این روش درمانی، نیازی به برداشتن لوله فالوپ نیست.

بیشتر بخوانید
7 بهترین پودر پروتئین برای زنان

قبل از اینکه بتوانید متوترکسات مصرف کنید، پزشک باید چند آزمایش خون برای اندازه گیری سطح hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) انجام دهد. این هورمونی است که بدن شما هنگام تشخیص بارداری تولید می کند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید یا مشکلات سلامتی خاصی دارید، نمی توانید متوترکسات مصرف کنید.

هنگامی که واکسن را دریافت کردید، پزشک سطوح hCG شما را در طول قرار ملاقات های بعدی بررسی می کند. اگر سطح شما پس از اولین دوز کاهش نیابد، ممکن است به دوز دوم از همان دارو نیاز داشته باشید. باید پیگیری کنید تا زمانی که خون شما دیگر hCG نداشته باشد.

توجه به این نکته مهم است که مصرف متوترکسات مشابه سقط جنین پزشکی نیست، زیرا در صورت داشتن یک حاملگی “قابل تحمل” که در آن تخمک بارور شده در داخل رحم می‌چسبید، می‌توانید به آن دچار شوید. برای سقط جنین پزشکی، به ترکیبی از دو داروی تجویزی نیاز دارید: میفپریستون و میزوپروستول.

متوترکساتی که در دوران بارداری خارج از رحم قبل از ترکیدن تخمک مصرف می کنید از نظر پزشکی ضروری است. می تواند خطر مرگ یا سایر عوارض جدی را کاهش دهد.

عمل جراحی. در موارد دیگر، به جراحی نیاز خواهید داشت. شایع ترین روش لاپاراسکوپی است. پزشک شما بریدگی های بسیار کوچکی در قسمت پایین شکم شما ایجاد می کند و یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام لاپاراسکوپ را برای برداشتن حاملگی خارج از رحم وارد می کند. اگر لوله فالوپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است مجبور شوند آن را نیز خارج کنند. اگر خونریزی زیادی دارید یا پزشک مشکوک است که لوله فالوپ شما پاره شده است، ممکن است به جراحی اورژانسی با بریدگی بزرگتر نیاز داشته باشید. به این عمل لاپاراتومی می گویند.

عوارض جانبی جراحی می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیشتر بخوانید
چه زمانی باید نگران افتادن در دوران بارداری باشیم

چه متوترکسات مصرف کنید و چه جراحی کنید، ممکن است برای چند هفته احساس خستگی کنید و کمی ناراحتی در شکم خود داشته باشید. ممکن است برای مدتی علائم مشابه بارداری داشته باشید. ممکن است چند دوره قاعدگی طول بکشد تا اینکه به حالت عادی برگردید.

ممکن است بعد از آن داشتن یک بارداری معمولی برای شما سخت باشد. صحبت با یک متخصص باروری را در نظر بگیرید، به خصوص اگر لوله فالوپ را برداشته اید.

و با پزشک خود در مورد مدت زمان انتظار قبل از تلاش مجدد صحبت کنید. برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که حداقل ۳ ماه به خود فرصت دهید تا بدن شما زمان لازم برای بهبودی داشته باشد.

بارداری خارج از رحم خطر ابتلا به بارداری دیگر را افزایش می دهد. اگر فکر می کنید بارداری دیگری دارید، مراقب تغییرات بدن خود باشید. با پزشک خود مشورت کنید، آنها می توانند آن را تایید کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

حاملگی خارج از رحم می تواند بر شما تأثیر بگذارد سلامت روان، هم. در تماس با کارشناسان بهداشت روان مانند یک مشاور یا درمانگر دارای مجوز دریغ نکنید.

هیچ راهی برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم وجود ندارد. اما می توانید با انتخاب های خاص سبک زندگی شانس خود را کاهش دهید.

تو می توانی:

 • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. این می تواند خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن و عفونت های مقاربتی را کاهش دهد.
 • از استفاده از دوش واژینال خودداری کنید. مطالعات نشان می دهد که استفاده از دوش می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه