گوجه فرنگیها

حیف گوجه بیچاره مدت‌ها تصور می‌شد سمی است، اغلب به آن بدگویی می‌شود آرتریت را بدتر می کند. این به این دلیل است که گوجه فرنگی به طور طبیعی سمی به نام سولانین تولید می کند. اعتقاد بر این است که این سم به التهاب، تورم و درد مفاصل کمک می کند.

با این حال، هیچ رابطه ای بین درد آرتریت و گوجه فرنگی – یا هر یک از پسرعموهای آن مانند سیب زمینی و بادمجان – یافت نشده است.

حذف گوجه فرنگی و سایر افسانه های غذایی درباره آرتریت

پس این افسانه چگونه آغاز شد؟ برگ های گیاه گوجه فرنگی برای محافظت از حیوانات و قارچ ها سمی هستند.

در مورد سیب زمینی، از خوردن لکه های سبز خودداری کنید. این لکه های سبز حاوی سمومی هستند که ممکن است شما را بیمار کنند.

مرکبات

اگر از خوردن گریپ فروت لذت می برید، از پزشک خود در مورد داروهایی که نباید مصرف کنید سوال کنید.

این غذای اصلی صبحانه سالم می تواند با داروهای خاصمانند داروهایی که برای درمان کلسترول بالا، فشار خون بالا، عفونت ها و مشکلات قلبی مصرف می شوند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که مرکبات را با درد آرتریت مرتبط کند.

بیشتر بخوانید
7 روش مدیریت درد برای استئوآرتریت

در واقع، ویتامین C موجود در مرکبات ممکن است در واقع کمک آرتریت شما ممکن است باعث شود بدن شما کلاژن بسازد که جزء ضروری استخوان های سالم است.

سرکه

برخی از طرفداران ادعا می کنند که نوشیدن سرکه سیب می تواند درد آرتریت و پیشرفت بیماری را کاهش دهد زیرا سرکه رادیکال های آزاد را که باعث التهاب می شوند از بین می برد. این به سادگی اینطور نیست.

به طور کلی از سرکه اجتناب نکنید – فقط آن را برای سالاد ذخیره کنید.

کشمش آغشته به جین

کشمش آغشته به جین ممکن است علائم آرتریت شما را از بین ببرد – اما فقط تا زمانی که اثرات الکل از بین برود. همچنین این باور وجود دارد که گوگرد موجود در کشمش درد مفاصل را تسکین می دهد.

با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کشمش آغشته به جین یا هر ترکیب دیگری از الکل و غذا، آرتروز شما را بهتر می کند، وجود ندارد.

از سوی دیگر، مصرف بیش از حد الکل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند و شما را در برابر بیماری آسیب پذیر کند و آرتریت شما را بدتر کند. اگر آرتریت شما به دلیل نقرس پیچیده شده است، نوشیدن شراب قرمز می تواند درد را بدتر کند.

بیشتر بخوانید
بهترین درمان های طبیعی برای آرتریت پسوریاتیک

لبنیات

برخی از مردم معتقدند پرهیز از محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر علائم آرتریت را کاهش می دهد. این ایده از این باور ناشی می شود که بسیاری از افراد به لاکتوز عدم تحمل دارند، به این معنی که بدن آنها لبنیات را به درستی جذب نمی کند.

آلرژی به لبنیات نیز در حال افزایش است که به این حدس و گمان دامن زده است.

هر شرایطی که در جذب اختلال ایجاد کند، بدن شما را از دریافت مواد مغذی لازم که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند، باز می دارد. اما با توجه به موسسه ملی بهداشت اکثر مردم می توانند مقادیر کمی از محصولات لبنی را بدون علائم مصرف کنند.

نتیجه نهایی؟ اگر به آرتریت مبتلا هستید، لبنیات می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، به شرطی که به لبنیات حساسیت نداشته باشید.

ژلاتین

ژلاتین به شما مفاصل ژلاتینی می دهد؟ این افسانه غذایی احتمالاً از این تفکر منسوخ (و نادرست) ناشی می شود که ویژگی های فیزیکی یک غذا به روش های مفیدی برای بدن ترجمه می شود.

نمک در کفش

بسیاری از مردم می گویند که ورم مفاصل آنها زمانی که هوا بارانی یا مرطوب است، بدتر می شود. اینجاست که داستان همسران پیر مبنی بر اینکه نمک پاشیدن در کفش‌های شما درد آرتروز را از بین می‌برد سرچشمه می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
مونوآرتریت حاد: ارزیابی و مدیریت

تصور این است که نمک، که به طور طبیعی رطوبت را به سمت خود می کشد، رطوبت را از بدن می کشد و ورم مفاصل را برطرف می کند. حیف که به این سادگی نیست.  دلیل پزشکی برای استفاده از کفش حاوی نمک وجود ندارد.

روزه داری

هیچ کمبودی در مورد روزه و فواید سلامتی آن وجود ندارد. مطابق با برخی تحقیقات روزه گرفتن ممکن است علائم آرتریت روماتوئید را بهبود بخشد. اما اثرات مثبت آن کوتاه مدت است و پس از بازگشت به رژیم غذایی عادی، علائم باز خواهند گشت.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه روزه به درمان آرتروز کمک می کند وجود ندارد.

حفظ وزن مناسب می تواند فشار ناشی از آرتروز مفاصل را کاهش دهد. با این حال، راه های سالم تری نسبت به روزه برای رسیدن به این هدف وجود دارد.

به عنوان مثال، حداقل ۳ روز در هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید، غذاهای سالم تری مانند میوه ها، سبزیجات و گوشت بدون چربی انتخاب کنید و کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید.

امگا ۳

در اینجا یک داروی غذایی آرتریت با شواهد قابل توجهی برای حمایت از اثربخشی آن آورده شده است. اسیدهای چرب امگا ۳ – موجود در ماهی های چرب مانند سالمون، آجیل درختی، کتان، چیا و سایر غذاها – ممکن است در کاستن التهاب و درد آرتریت کمک کند.

برای مکمل ها، تا ۲.۶ گرم دو بار در روز مصرف کنید تا اثر درمانی بالقوه داشته باشد. اما مراقب کبودی یا خونریزی لثه باشید و در صورت بروز این موارد دوز را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید
آرتریت: علائم، تشخیص و درمان

همچنین نشان داده شده است که امگا ۳ باعث بهبود خلق و خوی شما در صورت افسردگی می شود.

چه چیزی واقعا کمک می کند

ثابت ترین شواهد ارتباط بین تسکین آرتریت و رژیم غذایی ساده است:

  • از یک رژیم غذایی متعادل با تاکید بر میوه و سبزیجات استفاده کنید.
  • بیشتر غذاهای تازه و کمتر غذاهای فرآوری شده بخورید.
  • مطمئن شوید کالری‌هایی که مصرف می‌کنید تا حد ممکن مواد مغذی را تامین می‌کنند – این به این معنی است که هیچ آشغالی وجود ندارد.
  • وزن سالم را حفظ کنید.

اگر متوجه ارتباط با گروه‌های غذایی خاص و افزایش درد یا تورم مفاصل شدید، سعی کنید آن غذا را برای مدتی کم یا حذف کنید و سپس سعی کنید مقدار کمی از آن را دوباره به آن اضافه کنید تا ببینید آیا این ارتباط همچنان وجود دارد یا خیر.

رژیم های غذایی سرشار از فیبر و سرشار از میوه های خام، سبزیجات، حبوبات و پروتئین های بدون چربی بهترین گزینه برای داشتن احساس خوب هستند.