خارش جوک یک عفونت قارچی است که می تواند باعث قرمزی و خارش کشاله ران یا قسمت داخلی ران شود. درمان های خانگی و داروهای تجویزی می توانند به کاهش علائم و جلوگیری از گسترش عفونت کمک کنند.

خارش جوک چیست؟

قارچ‌های کپک‌مانند به نام درماتوفیت باعث خارش جوک می‌شوند. این قارچ های میکروسکوپی روی پوست، مو و ناخن شما زندگی می کنند.

آنها معمولاً بی ضرر هستند، اما می توانند به سرعت تکثیر شوند و زمانی که در مناطق گرم و مرطوب رشد کنند، باعث عفونت می شوند. به همین دلیل است که خارش جوک معمولاً در پوست اطراف کشاله ران، قسمت داخلی ران ها و باسن ایجاد می شود.

خارش جوک در افرادی که در بدو تولد به آنها مرد اختصاص داده شده است، به ویژه در نوجوانان شایع است. عفونت باعث ایجاد بثوراتی می شود که اغلب خارش یا سوزش دارد. در پوست های روشن، نواحی آسیب دیده نیز می توانند قرمز، پوسته پوسته یا پوسته پوسته به نظر برسند. در پوست های تیره تر، بثورات ممکن است خاکستری یا قهوه ای به نظر برسند.

اگرچه خارش جوک می تواند آزاردهنده باشد، اما معمولاً یک عفونت خفیف است. درمان سریع آن علائم را به حداقل می رساند و از گسترش آن جلوگیری می کند.

خارش جوک: درمان، علائم، علل و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

اکثر مردم فقط با استفاده از داروهای ضد قارچ موضعی و تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه آسیب دیده تسکین می یابند.

درمان

درمان های خانگی برای خارش جوک

در بیشتر موارد، می توانید خارش جوک را با استفاده از آن درمان کنید چندین محصول خانگی. برای خلاص شدن از شر عفونت می توانید راه حل های زیر را امتحان کنید:

 • یک را اعمال کنید ضد قارچ بدون نسخه (OTC). کرم، پودر یا اسپری به ناحیه آسیب دیده بزنید.
 • ناحیه آسیب دیده را با صابون و آب گرم کاملاً بشویید.
 • بعد از استحمام و ورزش، ناحیه آسیب دیده را کاملا خشک کنید.
 • هر روز لباس و لباس زیر را عوض کنید.
 • لباس نخی گشاد بپوشید.
 • هر گونه عفونت قارچی دیگری مانند پای ورزشکاران را درمان کنید.
بیشتر بخوانید
پیتریازیس آلبا

درمان های تجویز شده برای خارش جوک

اگر داروهای OTC مصرف می‌کنید یا از داروهای خانگی برای خارش جوک استفاده می‌کنید و علائم بهبود نمی‌یابد، یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی ممکن است چیزی قوی‌تر تجویز کند. گزینه های احتمالی شامل داروهای موضعی یا خوراکی است.

داروهای موضعی شامل اکونازول (Ecoza) یا oxiconazole (Oxistat)، در حالی که داروهای خوراکی شامل ایتراکونازول (Sporanox) یا فلوکونازول (Diflucan) هستند.

داروهای ضد قارچ خوراکی ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی مانند ناراحتی معده و سردرد ایجاد کنند. اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، حتما آنها را با پزشک در میان بگذارید.

علائم

علائم رایج خارش جوک در ناحیه آسیب دیده عبارتند از:

 • سرخی
 • خارش مداوم
 • احساس سوزش
 • پوسته پوسته شدن، لایه برداری یا ترک خوردن پوست
 • راش هایی که با ورزش یا فعالیت بدتر می شوند
 • تغییر رنگ پوست
 • راش هایی که پس از استفاده از کرم هیدروکورتیزون (ضد خارش) OTC بهبود نمی یابند، بدتر می شوند یا گسترش می یابند.

خارش جوک معمولاً کشاله ران و قسمت داخلی ران را تحت تأثیر قرار می دهد. ممکن است به شکم و باسن گسترش یابد، اما معمولاً روی کیسه بیضه ایجاد نمی شود.

علل و عوامل خطر

گروهی از قارچ ها به نام درماتوفیت ها باعث خارش جوک می شوند. این قارچ ها به طور طبیعی روی پوست شما زندگی می کنند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، وقتی بعد از ورزش در لباس‌های خیس عرق می‌مانید، قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض رطوبت می‌تواند به قارچ‌ها اجازه دهد تا به سرعت تکثیر شوند.

بیشتر بخوانید
بثورات، اگزما یا کهیر باسن: علل، تشخیص و درمان

هنگامی که درماتوفیت ها در ناحیه کشاله ران خود رشد بیش از حد داشته باشید، باعث ایجاد عفونتی می شود که به عنوان خارش جوک شناخته می شود.

قارچی که باعث خارش جوک می شود بسیار مسری است. ممکن است از طریق تماس شخصی نزدیک با فردی که خارش جوک دارد یا از طریق تماس با لباس های شسته نشده آن فرد به عفونت قارچی مبتلا شوید.

عوامل خطر برای خارش جوک

اگر عوامل زیر در مورد شما صدق می کند، ممکن است داشته باشید یک ریسک بالاتر خارش جوک:

 • شما مرد هستید
 • تو یک نوجوان هستی
 • شما اضافه وزن دارید یا با چاقی زندگی می کنید که تعداد چین های پوستی شما را افزایش می دهد. قارچ هایی که باعث خارش جوک می شوند در چین های عرق کرده پوست رشد می کنند.
 • شما تمایل به تعریق دارید که رطوبت پوست را افزایش می دهد و درماتوفیت ها را تشویق به تکثیر می کند.
 • به دلیل یک بیماری زمینه ای یا درمان یک بیماری، سیستم ایمنی شما آنطور که باید عمل نمی کند. افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، دارند یک ریسک بالاتر عفونت های قارچی مانند خارش جوک نسبت به کسانی که سیستم ایمنی آنها با ظرفیت کامل کار می کند.
 • لباس های تنگ زیاد می پوشید.
 • شما با دیابت زندگی می کنید که می تواند خطر خود را افزایش دهید برای عفونت های قارچی پوست

آیا فقط ورزشکاران دچار خارش جوک می شوند؟

اصطلاح “خارش جوک” ممکن است این تصور را ایجاد کند که فقط ورزشکاران به این عفونت مبتلا می شوند، اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. کسانی که اضافه وزن دارند بیشتر احتمال دارد خارش جوک را تجربه کنند زیرا قارچ می تواند در چین های پوستی که مستعد تعریق هستند رشد کند.

بیشتر بخوانید
دلایل زردی پا

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، شستن روزانه با آب و صابون در ناحیه کشاله ران و زیر بغل مهم است. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض رطوبت و اصطکاک ناشی از لباس‌ها نیز می‌تواند باعث ایجاد خارش شود.

تشخیص

پزشک شما احتمالاً با انجام معاینه فیزیکی و بررسی ناحیه آسیب دیده پوست می تواند خارش جوک را تشخیص دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برخی از سلول‌های پوست را از ناحیه مورد نظر برای کمک به تشخیص بیماری خراش دهد. این همچنین ممکن است به رد سایر اختلالات پوستی مانند پسوریازیس کمک کند.

جلوگیری

راه های مختلفی برای کاهش خطر ابتلا به خارش جوک وجود دارد، از جمله:

 • بهداشت را خوب رعایت کنید. شستن مرتب دست ها می تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به این عفونت را از شخص دیگری کاهش دهد. همچنین مهم است که پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید، به خصوص ناحیه اطراف کشاله ران.
 • ناحیه مورد نظر را به طور مرتب با صابون بشویید و بعد از حمام آن ناحیه را کاملا خشک کنید. اعمال کردن پودر بچه اطراف کشاله ران شما نیز می تواند برای جلوگیری از رطوبت اضافی مفید باشد.
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. لباس‌های تنگ می‌توانند پوست شما را ساییده یا ساییده کنند، که می‌تواند شما را مستعد ابتلا به خارش شدید کند. ممکن است بخواهید به جای شلوارک باکسر بپوشید.
 • در هوای گرم یا مرطوب لباس های گشاد بپوشید. لباس های گشاد می توانند از تعریق و محیط گرم و مرطوب که قارچ در آن رشد می کند، جلوگیری کند. مطمئن شوید که لباس های تمرینی یا پشتیبان های ورزشی را بعد از هر بار استفاده بشویید.
 • اگر به پای ورزشکار مبتلا هستید، سریعا به دنبال درمان باشید. همان قارچ هایی که باعث خارش جوک می شوند نیز می توانند باعث ایجاد پای ورزشکار شوند و بالعکس. می توانید با اطمینان از عدم استفاده از حوله یکسان برای پا و کشاله ران از پخش شدن آن در ناحیه کشاله ران خود جلوگیری کنید.
بیشتر بخوانید
علل، پیشگیری و درمان پینه یا کالوس نویسنده

چه زمانی باید در مورد خارش جوک با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر علائم شما پس از ۲ هفته درمان خانگی بهبود نیافت، باید با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. ممکن است یک عفونت ثانویه ایجاد کرده باشید که نیاز به درمان فوری دارد.

خلاصه

خارش جوک یک عفونت قارچی مسری پوستی است که در چین های پوستی مانند زیر بغل و باسن ایجاد می شود.

قارچ هایی که باعث آن می شوند، به نام درماتوفیت ها، از قبل روی پوست شما زندگی می کنند. اما اگر لباس‌های خیس عرق را برای مدت طولانی پس از فعالیت بدنی بپوشید، می‌توانند باعث عفونت پوستی شوند.

این بیماری در مردان، نوجوانان و افرادی که اضافه وزن دارند، و همچنین افرادی که سیستم ایمنی کمتر فعال یا دیابت دارند، شایع است.

عفونت معمولاً خفیف است و می‌توانید آن را در خانه با استفاده از کرم‌های OTC، تمیز کردن منظم ناحیه و رعایت بهداشت مناسب درمان کنید.

اگر علائم پس از ۲ هفته درمان خانگی بهبود نیافت، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. پزشک ممکن است داروهای قوی تری را برای خارش شدید یا سرسخت جوک تجویز کند.
Source link