خارش لب؟ این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید

برای بسیاری از دلایل خارش لب، استفاده از ژل نفتی یا سایر موانع موضعی می تواند ناراحتی را کاهش دهد.

نمی توان انکار کرد: لب های خشک، ترک خورده و خارش دار می تواند ناراحت کننده باشد.

در حالی که اغلب اوقات خارش لب ها فقط نشانه این است که شما باید برای یک مومیایی لب بهتر سرمایه گذاری کنید، گاهی اوقات احساس خارش مداوم می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تری برای سلامتی باشد.

اینجا، ی. کلر چانگ، دکتریک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در Union Square Laser Dermatology، شایع ترین علل خارش لب، به علاوه راه هایی برای تسکین خارش را مورد بحث قرار می دهد.

نکته

وقتی لب‌هایتان تحریک می‌شوند، احتمالاً انگیزه خاراندن خواهید داشت. اما در برابر میل به مالیدن مقاومت کنید، که فقط لب های شما را قرمز و ملتهب تر می کند.

“دکتر چانگ می‌گوید که یک اصطلاح عمومی است که التهاب لب‌ها را توصیف می‌کند که معمولاً با قرمزی، خشکی، ترک‌خوردگی، پوسته پوسته شدن و خارش خود را نشان می‌دهد.

همچنین ممکن است پوسته پوسته شدن، درد خفیف و زخم روی لب ها و دهان خود را تجربه کنید کلینیک کلیولند.

دکتر چانگ می‌گوید: این بیماری التهابی شایع لب‌ها می‌تواند توسط موارد زیادی مانند لیسیدن مزمن لب یا عفونت ایجاد شود. او می‌افزاید: «دلایل کمتر شایع التهاب کیلیت شامل کمبودهای تغذیه‌ای، از جمله کمبود ویتامین B و آهن، و همچنین اختلالات خودایمنی است».

درستش کن‌: درمان بستگی به علت زمینه‌ای دارد. به عنوان مثال، اگر شما التهاب کبدی مرتبط با عفونت دارید، متخصص پوست ممکن است یک کرم ضد قارچ برای درمان خارش شما تجویز کند.

یا اگر اهل لب لیس هستید، می توانید یاد بگیرید که این عادت را محدود کنید و از موانع موضعی (مانند ژل نفتی و سایر نرم کننده ها، یعنی موادی که پوست شما را مرطوب و نرم می کنند) استفاده کنید. دکتر چانگ می گوید استروئیدهای موضعی نیز می توانند به بهبود التهاب کمک کنند.

سایر نکات آزمایش شده و واقعی برای درمان خارش و ترک خوردگی لب ها عبارتند از: طبق کلینیک کلیولند:

 • هیدراته بمانید
 • از بالم لب یا پماد در صورت نیاز در طول روز استفاده کنید
 • هنگام بیرون از منزل از بالم لب با ضد آفتاب استفاده کنید
 • اجسام خارجی را از دهان خود دور نگه دارید (خودکار، جواهرات، اشیاء فلزی و غیره)
 • از یک مرطوب کننده استفاده کنید

۲. درماتیت تماسی آلرژیک دارید

شیلیت تماسی آلرژیک، درماتیت تماسی آلرژیک است که لب ها را درگیر می کند. با توجه به کلینیک مایو.

بیشتر بخوانید
موهای باسن: چگونه آن را از بین ببریم

دکتر چانگ می گوید: «این مشکل ناخوشایند لب می تواند واکنشی شبیه اگزما روی لب یا اطراف آن ایجاد کند» که منجر به خشکی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن می شود.

به گفته دکتر چانگ، محرک های تحریک کننده یا آلرژیک رایج عبارتند از:

 • رژ لب، بالم لب و سایر لوازم آرایشی
 • خمیر دندان، دهانشویه و فلزات موجود در سایر مواد/محصولات دندانپزشکی
 • عطرها
 • مواد نگهدارنده
 • برخی غذاها (به عنوان مثال، انبه، مرکبات و دارچین)
 • داروهای خاص

درستش کندکتر چانگ می گوید: «پرهیز از عامل حساسیت زا یا محرک بهترین پیشگیری و درمان است. برای کمک به شناسایی محرک های خاص شما، او پیشنهاد می کند با پزشک خود در مورد آزمایش پچ صحبت کنید.

تست پچ شامل قرار دادن تکه های چسبنده – که حاوی آثار کوچکی از آلرژن های احتمالی است – روی پوست شما قرار می گیرد. اگر واکنش پوستی به یک لکه خاص ایجاد کنید، ممکن است نشان دهنده این باشد که یک ماده خاص پاسخ آلرژیک ایجاد می کند.

دکتر چانگ می‌گوید در عین حال، می‌توانید خارش لب‌هایتان را با استروئیدهای موضعی تسکین دهید تا تسکین فوری‌تری داشته باشید.

۳. شما در حال مصرف داروی خاصی هستید

خارش لب های شما ممکن است با آنچه در کابینت داروی شما وجود دارد مرتبط باشد. بله، برخی از داروها می توانند یک واکنش خاردار در لب های شما ایجاد کنند. دکتر چانگ می‌گوید که این بیماری کیلیت مرتبط با دارو نامیده می‌شود.

او می گوید که برخی از مقصران رایج شامل رتینوئیدها (مانند ایزوترتینوئین، آسیترتین و اترتینات)، داروهای ضد رتروویروسی (مانند مهارکننده های پروتئاز مانند ایندیناویر)، لیتیوم و عوامل شیمی درمانی هستند.

درستش کن‌: اگر مشکوک هستید که داروی شما باعث ایجاد مشکل خارش لب شما می‌شود، با پزشک خود مشورت کنید که ممکن است دوز شما را تنظیم کند یا یک داروی جایگزین برای شما تجویز کند. دکتر چانگ می‌گوید: وقتی تغییر به یک داروی دیگر یک گزینه نیست، «استفاده مکرر از نرم‌کننده‌های موضعی می‌تواند کمک کند».

درماتیت آتوپیک (که اگزما نیز نامیده می شود) یک بیماری مزمن است که باعث خشکی، خارش و التهاب پوست می شود. و می تواند در هر جایی از بدن، از جمله لب ها ایجاد شود.

دکتر چانگ می‌گوید: «افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک می‌توانند به کیلیت آتوپیک مبتلا شوند. این بیماران معمولاً سابقه شخصی یا خانوادگی آتوپی دارند [i.e., the genetic predisposition to develop allergic diseases] از جمله اگزما، تب یونجه و آسم.”

دکتر چانگ می‌افزاید که افراد مبتلا به اگزما روی لب‌ها علاوه بر آسیب‌دیدگی، بیشتر مستعد ابتلا به کیلیت تماسی آلرژیک یا تحریک‌کننده هستند.

بیشتر بخوانید
پینه پلانتار: آنچه باید بدانید

درستش کن‌: اگر اگزما بر لب‌های شما تأثیر می‌گذارد، با متخصص پوست خود صحبت کنید. “رفتار [often] دکتر چانگ می گوید که شامل استفاده مکرر از نرم کننده ها و استروئیدهای موضعی است.

۵. شما ویروس هرپس سیمپلکس دارید

شیوع تبخال دهان ممکن است منشا خارش لب شما باشد.

دکتر چانگ می‌گوید: «هرپس لبیالیس، که معمولاً به عنوان زخم‌های سرد یا تاول‌های تب شناخته می‌شود، ضایعاتی هستند که به دلیل عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شوند.

هرپس سیمپلکس ۱ (HSV-1)، ویروسی که باعث تبخال می شود، از طریق بزاق یا پوست آسیب دیده پخش می شود. کلینیک کلیولند. این بدان معناست که می توانید با بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن ظروف غذا، بالم لب یا تیغ، آن را منقبض کنید.

دکتر چانگ می‌گوید: تبخال معمولاً با تاول‌های قرمز کوچک و پوسته پوسته شدن روی لب یا اطراف آن ظاهر می‌شود و با گزگز، سوزش یا احساس خارش همراه است که می‌تواند حتی قبل از شروع تاول‌ها رخ دهد.

او می گوید که عوامل خاصی می توانند دفعات تاول های تب را افزایش دهند. این شامل:

 • تب یا بیماری اخیر
 • خستگی
 • استرس عاطفی
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 • قاعدگی زنان
 • سرکوب سیستم ایمنی

درستش کن: متاسفانه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد. دکتر چانگ می‌گوید: «پس از آلوده شدن به HSV، ویروس در داخل اعصاب خفته باقی می‌ماند و می‌تواند دوباره فعال شود تا علائم عودکننده ایجاد کند.

اما راه‌هایی برای کنترل بیشتر شیوع وجود دارد. دکتر چانگ می‌گوید: «ضد ویروس‌های خوراکی را می‌توان در اوایل دوره تجویز کرد تا طول مدت و شدت تبخال را کاهش دهد.» داروهای بی حس کننده موضعی نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.

و اگر یک دوره خفیف تاول های تب دارید، ممکن است بدون دارو کاملاً خوب باشید.

عفونت قارچی ممکن است شروع کننده خارش لب شما باشد.

دکتر چانگ می گوید: برفک دهان یا کاندیدیازیس یک عفونت قارچی شایع دهانی است که بیشتر در اثر رشد بیش از حد یک ارگانیسم قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.

طبق گفته ها، به طور معمول، قارچ کاندیدا بدون ایجاد مشکل در دهان شما زندگی می کند کلینیک مایو. اما هنگامی که سیستم شما نامتعادل می شود، می تواند منجر به رشد بیش از حد قارچ و ایجاد علائم ناخوشایند شود.

علاوه بر خارش شدید، دکتر چانگ اشاره می کند که برفک دهان می تواند مشکلات زیر را نیز در داخل دهان ایجاد کند:

بیشتر بخوانید
هزینه ی بوکال فت چقدر است؟
 • حساسیت یا احساس سوزش
 • لکه های زرد متمایل به سفید و کشک مانند
 • نواحی قرمز و ملتهب

دکتر چانگ می‌افزاید: «رشد بیش از حد کاندیدا می‌تواند باعث کیلیت زاویه‌ای شود که منجر به ایجاد نواحی پوسته‌دار، قرمز و ملتهب در گوشه‌های دهان می‌شود.

برخی افراد بیشتر مستعد برفک دهان هستند. دکتر چانگ می‌گوید، برای مثال، در صورت مصرف داروهای خاص (از جمله استنشاق‌های استروئیدی یا موضعی و آنتی‌بیوتیک)، اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید یا اگر دچار سرکوب سیستم ایمنی هستید، خطر ابتلا به کاندیدیازیس افزایش می‌یابد.

درستش کن‌: کاندیدیاز توسط پزشک یا دندانپزشک قابل تشخیص است. دکتر چانگ می گوید: «برفک دهان و شیلیت زاویه ای ممکن است با ضد قارچ های موضعی یا خوراکی درمان شوند.

کهیر – یک واکنش پوستی که منجر به جوش‌های خارش‌دار می‌شود – می‌تواند در هر جایی از بدن شما از جمله دهان و لب‌ها رخ دهد. دکتر چانگ می گوید که این بثورات پوستی خراش دار معمولاً به دلیل یک محرک خاص رخ می دهد.

در اینجا برخی از متداول‌ترین‌ها، به‌ترتیب کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI):

 • برخی از غذاها (مخصوصاً بادام زمینی، تخم مرغ، آجیل و صدف)
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها (به ویژه پنی سیلین و سولفا)، آسپرین و ایبوپروفن
 • نیش یا نیش حشرات
 • محرک های فیزیکی مانند فشار، سرما، گرما، ورزش یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • لاتکس
 • انتقال خون
 • عفونت های باکتریایی، از جمله عفونت های دستگاه ادراری و گلودرد استرپتوکوکی
 • عفونت های ویروسی، از جمله سرماخوردگی، مونونوکلئوز عفونی و هپاتیت
 • شوره حیوانات خانگی
 • گرده
 • برخی از گیاهان

این محرک ها باعث می شوند که سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمیایی (مانند هیستامین) را آزاد کند که باعث ایجاد بثورات خارش دار می شود.

“کهیرها با قرمزی و ادم‌زا ظاهر می‌شوند [i.e., swollen with fluid] دکتر چانگ می گوید و ضایعات خارش دار که معمولا کمتر از ۲۴ ساعت طول می کشد.

دکتر چانگ می گوید، همراه با خراش، کهیر ممکن است با آنژیوادم، تورم اطراف چشم ها، گونه ها، لب ها و زبان نیز همراه باشد. او اضافه می کند که آنژیوادم می تواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد یا آن را محدود کند و ممکن است به مراقبت های اضطراری نیاز داشته باشد.

هشدار

اگر کهیر همراه با سرگیجه، تورم زبان، لب ها، دهان یا گلو را تجربه کردید یا در تنفس مشکل دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این احتمالاً علائم اولیه آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیک شدید و بالقوه کشنده است.

درستش کن:بهترین درمان کهیر پیشگیری است. به عبارت دیگر، از محرک های خود اجتناب کنید. دکتر چانگ می گوید، زمانی که این امکان پذیر نباشد، کهیر را می توان با آنتی هیستامین ها و گاهی اوقات استروئیدها درمان کرد.

بیشتر بخوانید
بلانچینگ پوست چیست؟

۸. شما مبتلا به شیلیت اکتینیک هستید

دکتر چانگ می‌گوید یکی دیگر از منابع خارش‌دار و ملتهب لب‌ها، شیلیت اکتینیک ناشی از قرار گرفتن در معرض مزمن و بیش از حد در معرض نور خورشید است.

از آنجایی که پوست لب‌های شما نازک‌تر است و رنگدانه‌های کمتری نسبت به سایر نواحی پوست روی بدن شما دارد، بیشتر در معرض آسیب نور خورشید است. کلینیک کلیولند. به همین دلیل است که برخی افراد – از جمله افراد با پوست روشن، کارگران در فضای باز، افراد مسن، افراد مبتلا به آلبینیسم و ​​هر کسی که در منطقه ای که نور خورشید قوی تر است زندگی می کند – احتمال بیشتری برای ابتلا به شیلیت اکتینیک دارند، طبق کلینیک کلیولند.

در حالی که معمولاً لب پایینی را تحت تأثیر قرار می دهد، طبق کلینیک کلیولند ممکن است علائم زیر را در یک یا هر دو لب تجربه کنید:

 • پوست خشک، پوسته پوسته یا سمباده مانند
 • پوست ترک خورده، ترک خورده و پوسته پوسته شده
 • لکه های سفید یا زرد رنگ پوست
 • پوست متورم، نازک یا شکننده
 • سوزش یا بی حسی
 • درد، درد یا حساسیت

درستش کن‌: طبق گفته کلینیک کلیولند، شیلیت اکتینیک یک بیماری پیش سرطانی در نظر گرفته می‌شود، زیرا در نهایت می‌تواند به نوعی سرطان پوست به نام کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شود. بنابراین درمان مناسب برای جلوگیری از بدخیمی بسیار مهم است.

اگر هر یک از علائم بالا را دارید، به طور منظم به متخصص پوست خود مراجعه کنید که می تواند شما را برای علائم هشدار دهنده اولیه سرطان تحت نظر داشته باشد.

دکتر چانگ می‌گوید: «برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، چیلیت اکتینیک را می‌توان با شیمی‌درمانی‌های موضعی یا کرایوتراپی درمان کرد.»

در مورد خارش لب چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اغلب می‌توانید خارش لب‌ها را به تنهایی با استفاده از نرم‌کننده‌های موضعی یا مرطوب‌کننده‌ها کاهش دهید. اگر این استراتژی‌ها مؤثر نیستند «یا اگر علائم مرتبط دیگری دارید. دکتر چانگ می گوید، برای ارزیابی علت و درمان مناسب آن باید با پزشک مشورت کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه