دلایل زیادی برای خارش واژن وجود دارد، از جمله تحریکات پوستی، عفونت قارچی یا حتی استرس. کشف دلیل خارش واژن اولین قدم برای تسکین است.

می دانید چه چیزی بدتر از خارش واژن است؟ ندانستن چه چیزی باعث آن می شود.

این بدان معنا نیست که خارش واژن چیزی نیست که نگران آن باشد، زیرا گاهی اوقات می تواند نشانه ای از مسائل جدی مانند عفونت های مقاربتی (STIs) و حتی (به ندرت) سرطان فرج باشد. اما واقعیت این است که خارش واژن بسیار شایع است و معمولاً ناشی از چیزهای کمتر جدی مانند مواد تحریک کننده یا تغییرات هورمونی است.

در اینجا منظور ما از واژن است

قبل از پرداختن به آنچه که می تواند باعث خارش واژن شود، ارزش آن را دارد که برخی از اصطلاحات را مرور کنیم.

بسیاری از مردم وقتی واقعاً منظورشان فرج است می گویند واژن. واژن شما در واقع تنها بخشی از فرج شما است – به ویژه قسمت داخلی. فرج بخشی از اندام تناسلی شما است که در قسمت بیرونی بدن شما قرار دارد، مانند لابیا، کلیتوریس، مجرای ادرار و دهانه واژن.

در این مقاله، ما در مورد خارشی صحبت می کنیم که واژن، فرج یا هر دو را درگیر می کند.

علل خارش واژن

بیایید به بسیاری از علل احتمالی خارش واژن یا فرج و چگونگی تسکین آن بپردازیم.

تحریک کننده ها

محرک های شیمیایی، مانند آنهایی که در محصولات روزمره یافت می شوند و در تماس با واژن و فرج قرار می گیرند، می توانند باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک به نام درماتیت تماسی شوند. ما در حال صحبت از الکل، رنگ، عطر و غیره هستیم.

اگر عامل محرکی مقصر باشد، فرج و واژن شما ممکن است خارش، قرمز و درد داشته باشد.

محصولاتی که اغلب حاوی چنین محرک‌هایی هستند عبارتند از:

 • صابون، ژل دوش، و حمام حباب
 • اسپری های زنانه
 • دوش ها
 • داروهای ضد بارداری موضعی، مانند اسپرم کش و Phexxi
 • کرم ها، لوسیون ها و پمادها
 • مواد شوینده
 • نرم کننده های پارچه
 • دستمال توالت معطر
 • پدها و آسترهای معطر

اگر بی اختیاری را تجربه کنید، ادرار نیز می تواند باعث خارش و سوزش شود.

شرایط پوستی

برخی از بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می توانند باعث قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی شوند.

اگزما که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، جوشی است که عمدتاً در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ایجاد می شود. بثورات قرمز و خارش دار با بافت پوسته پوسته است. ممکن است در برخی از افراد مبتلا به اگزما به فرج گسترش یابد.

بیشتر بخوانید
آیا روغن گل مغربی به طور ایمن باعث زایمان می شود؟

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته، خارش دار و قرمز در امتداد پوست سر و مفاصل می شود. گاهی اوقات، شیوع این علائم می تواند در فرج نیز رخ دهد.

عفونت قارچی

مخمر یک قارچ طبیعی است که به طور معمول در واژن وجود دارد. معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، اما زمانی که رشد آن کنترل نشده باشد، یک عفونت ناراحت کننده – با نام مستعار، عفونت مخمری واژن – می تواند ایجاد شود.

رشد بیش از حد مخمر در واژن می تواند منجر به علائم ناراحت کننده ای شود، از جمله خارش، سوزش، و ترشحات غلیظ و سفید رنگ که ممکن است بو یا نداشته باشد، خوب، مخمریمثل نان خمیر ترش تازه.

اگر اخیراً آنتی بیوتیک مصرف کرده اید، ممکن است مقصر این آنتی بیوتیک باشد، زیرا این آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های خوب را همراه با باکتری های بد از بین ببرند. (باکتری خوب چیزی است که مخمر را کنترل می کند.)

بارداری، استرس، دیابت کنترل نشده و عدم تعادل هورمونی قبل از پریود نیز می تواند باعث عفونت قارچی شود.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یکی دیگر از دلایل بالقوه خارش واژن است.

مانند عفونت مخمری واژن، BV توسط عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد طبیعی در واژن ایجاد می شود.

این وضعیت همیشه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، معمولاً شامل خارش واژن و ترشح غیر طبیعی با بوی ماهی می شوند. ترشحات ممکن است رقیق و خاکستری یا سفید مات باشد. همچنین می تواند کف آلود باشد.

بیماری های مقاربتی

چند بیماری مقاربتی وجود دارد که می تواند باعث خارش واژن شود، از جمله:

 • کلامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس

این بیماری‌های مقاربتی همچنین می‌توانند علائم دیگری از جمله ترشحات غیرمعمول واژن، ادرار دردناک و زخم‌های تناسلی ایجاد کنند.

در حالی که به طور انحصاری از راه جنسی منتقل نمی شود، باید به شپش ناحیه تناسلی (همچنین به عنوان خرچنگ) اشاره کنیم. این حشرات کوچک مزاحم معمولاً در طول تماس صمیمی منتقل می شوند، اما می توانند از طریق رختخواب و حوله نیز منتقل شوند. آنها باعث خارش ناحیه تناسلی می شوند که پنج روز پس از آلودگی شروع می شود و در شب تشدید می شود. همچنین ممکن است متوجه نقاط آبی کم رنگ در نزدیکی محل گزش شده و تب کنید.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

یائسگی

کاهش استروژن که در دوران پیش از یائسگی و یائسگی اتفاق می افتد، خطر خارش واژن را افزایش می دهد.

این به این دلیل است که استروژن کمتر باعث می‌شود بافت‌های فرج و واژن نازک‌تر، خشک‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند. خشکی واژن می تواند منجر به خارش و سوزش شود. همچنین ممکن است رابطه جنسی دردناک باشد و بعد از رابطه جنسی خونریزی داشته باشید.

فشار

استرس جسمی و روحی می تواند باعث خارش و سوزش واژن شود.

ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که استرس سیستم ایمنی شما را تضعیف می کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت هایی می کند که باعث خارش می شوند. افزایش هورمون استرس کورتیزول که در زمان استرس رخ می دهد نیز نشان داده شده است مطالعات حیوانی تا بر سلامت واژن تأثیر بگذارد و خطر عفونت واژن را افزایش دهد.

سرطان ولو

خارش واژن ممکن است یکی از علائم سرطان فرج باشد. بدانید که سرطان فرج است نادر و خارش واژن به احتمال زیاد ناشی از چیز دیگری است.

سرطان فرج می تواند باعث خارش واژن شود که از بین نمی رود یا بهتر نمی شود. همچنین می تواند باعث تغییرات پوستی در نواحی فرج شود، مانند تغییر رنگ یا ضخیم شدن پوست. خونریزی یا ترشحات غیرمرتبط با پریود و توده ها از دیگر علائم احتمالی هستند. در برخی افراد، سرطان فرج هیچ علامتی ایجاد نمی کند.

معاینات سالانه زنان می تواند شانس تشخیص زودهنگام و نتیجه بهتر را بهبود بخشد.

چه زمانی در مورد خارش واژن به پزشک مراجعه کنید

اگر خارش آنقدر شدید است که زندگی روزمره یا خواب شما را مختل کند، مهم است که برای خارش واژن به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. اگرچه بیشتر علل جدی نیستند، یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به یافتن و درمان ریشه خارش شما کمک کند و توصیه هایی – یا نسخه ای – برای کمک به شما در یافتن تسکین ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
درد فرج: علائم، علل و درمان

همچنین اگر خارش واژن شما بیش از یک هفته ادامه داشت یا اگر خارش شما با علائم دیگری همراه است، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید، مانند:

 • زخم یا تاول روی فرج
 • درد یا حساسیت در ناحیه تناسلی
 • قرمزی یا تورم ناحیه تناسلی
 • مشکل در ادرار کردن
 • ترشح غیرمعمول واژن
 • ناراحتی در طول رابطه جنسی

در طول قرار ملاقات خود چه انتظاری داشته باشید

تیم مراقبت از شما در مورد علائم شما، از جمله شدت آنها و مدت طولانی بودن آنها سوال خواهد کرد. آنها ممکن است از شما در مورد فعالیت های جنسی شما نیز بپرسند.

و فقط یک سر بالا: معاینه لگن احتمالا مورد نیاز خواهد بود.

در طول معاینه لگن، یک متخصص مراقبت های بهداشتی به صورت بصری فرج شما را بررسی می کند و ممکن است از یک اسپکولوم برای دیدن داخل واژن شما استفاده کند. آنها ممکن است روی شکم شما فشار بیاورند در حالی که یک انگشت دستکش را وارد واژن شما می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا اندام های تناسلی را برای هر گونه ناهنجاری بررسی کنند.

آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت پوست را از فرج شما یا نمونه ای از ترشحات شما را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کنند. بسته به علائم شما، ممکن است آزمایش خون یا ادرار را نیز انجام دهند.

درمان دارویی برای خارش واژن

هنگامی که متخصص مراقبت های بهداشتی شما علت اصلی خارش واژن را پیدا کرد، گزینه های درمانی را توصیه می کند. دوره خاص درمان مورد نیاز بستگی به شرایط خاصی دارد که باعث ایجاد مشکل شده است.

عفونت های قارچی واژن

عفونت های قارچی واژن با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. اینها به اشکال مختلف از جمله کرم، پماد یا قرص وجود دارند. آنها با نسخه یا بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند.

اگر هرگز عفونت مخمری برای شما تشخیص داده نشده است، قبل از استفاده از درمان OTC حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

BV

BV معمولا با آنتی بیوتیک درمان می شود. اینها ممکن است قرص هایی باشند که به صورت خوراکی مصرف می کنید یا کرم هایی که وارد واژن خود می کنید. صرف نظر از نوع تجویز شده، حتماً کل دوره آنتی بیوتیک را تمام کنید حتی اگر علائم شما بهبود یابد.

بیشتر بخوانید
پیرکسی نفاس. اطلاعاتی در مورد پیرکسی نفاس

بیماری های مقاربتی

بسته به STI، بیماری های مقاربتی را می توان با آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها یا ضد انگلی ها درمان کرد.

همراه با مصرف داروهای تجویز شده، متخصص مراقبت های بهداشتی شما نیز ممکن است توصیه کند تا زمانی که عفونت از بین برود از رابطه جنسی خودداری کنید.

یائسگی

خارش ناشی از یائسگی را می توان با کرم استروژن، قرص یا حلقه واژن درمان کرد.

علل دیگر

انواع دیگر خارش و سوزش واژن اغلب خود به خود برطرف می شود.

در عین حال، می توانید از کرم ها یا لوسیون های استروئیدی برای کاهش التهاب و کاهش ناراحتی استفاده کنید.

برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع، از کرم‌های استروئیدی دقیقاً طبق دستور استفاده کنید و در صورت تشدید علائم، استفاده از آن را قطع کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان های خانگی برای خارش واژن

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خارش واژن و حفظ سلامت واژن انجام دهید:

 • برای شستن ناحیه تناسلی خود از آب گرم و یک پاک کننده ملایم استفاده کنید.
 • از صابون های معطر، لوسیون ها و حمام های حباب دار خودداری کنید.
 • از استفاده از اسپری ها و دوش های واژینال خودداری کنید – بوی طبیعی شما بسیار خوب است!
 • بلافاصله بعد از شنا یا ورزش لباس خیس یا مرطوب را عوض کنید.
 • لباس زیر نخی بپوشید و لباس زیر خود را هر روز عوض کنید.
 • هنگام رابطه جنسی از روش های مانع استفاده کنید.
 • برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوید و شرکای خود را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند.
 • همیشه از جلو به عقب پاک کنید تا باکتری ها از مدفوع از فرج و واژن دور شوند.

خلاصه

خارش واژن ناراحت کننده است اما معمولا جدی نیست. اغلب اوقات، خارش واژن یا فرج به خودی خود با تغییراتی در سبک زندگی مانند اجتناب از عوامل تحریک کننده زیر کمربند بهبود می یابد. اگر نگران هستید، در تماس با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای مشاوره دریغ نکنید.