ختنه مزایا در مقابل معایب و خطرات، بررسی اجمالی

ختنه برداشتن پوست ختنه گاه، بافت پوشاننده سر (گلان) آلت تناسلی با جراحی است. این یک عمل باستانی است که منشأ آن در مناسک مذهبی است. امروزه بسیاری از والدین پسران خود را به دلایل مذهبی یا دلایل دیگر ختنه می کنند.

ختنه معمولاً در روز اول یا دوم پس از تولد انجام می شود. (در میان جمعیت یهودی، ختنه در روز هشتم انجام می شود.) این روش در نوزادان، کودکان و مردان بزرگتر پیچیده تر و خطرناک تر می شود.

در طی ختنه، پوست ختنه گاه از سر آلت تناسلی آزاد می شود و پوست ختنه گاه اضافی بریده می شود.

این روش با تمیز کردن کادر پزشکی و سپس بی حس کردن آلت تناسلی با یک تزریق کوچک دارو یا یک کرم بی حس کننده شروع می شود. آنها یک گیره یا حلقه روی آلت تناسلی می گذارند و پزشک پوست ختنه گاه را برمی دارد. سپس یک پماد آنتی بیوتیک موضعی یا ژل نفتی روی آن ناحیه گذاشته می شود و روی آن با گاز پیچیده می شود.

اگر در بیمارستان انجام شود، ممکن است به پسران و مردان مسن‌تر دارو داده شود تا بخوابند.

هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده ختنه می شود، این عمل حدود ۵-۱۰ دقیقه طول می کشد. ختنه بزرگسالان حدود یک ساعت طول می کشد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد تزریق ضد بارداری مردانه بدانید
ختنه به طور کلی در ۵-۷ روز بهبود می یابد.

با یک نوزاد، باید آلت تناسلی را فقط با آب و صابون بشویید تا زمانی که التیام یابد. از دستمال مرطوب پوشک استفاده نکنید. هر بار که پوشک را عوض می‌کنید به آرامی وازلین را روی آن ناحیه بمالید و اگر گاز هنوز تمیز است، پانسمان گاز را دوباره ببندید یا گاز را با یک قطعه جدید جایگزین کنید. وقتی پوشک را عوض می‌کنید، آن‌ها را شل ببندید. این ناحیه ممکن است کمی قرمز یا کبود به نظر برسد، و شما می توانید کمی مایع زرد رنگ در پوشک ببینید. اگر خون یا چرک اضافی وجود داشت، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

مردانی که در بزرگسالی یا پسران بزرگتر ختنه می شوند باید به مدت ۲ تا ۳ روز به آرامی مصرف کنند. آنها باید استراحت کنند، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند و داروهای مسکن را طبق دستور مصرف کنند. سپس معمولاً برای آنها مشکلی نیست که به مدرسه یا محل کار برگردند. آنها باید مقدار زیادی آب و سایر مایعات شفاف بنوشند، به خصوص در ۲۴ ساعت اول پس از عمل. آنها همچنین باید منطقه را تا ۲ ساعت در روز اول، هر بار ۱۰ تا ۲۰ دقیقه یخ بزنند. آنها باید لباس زیر گشاد و راحت بپوشند و پانسمان را تا زمانی که دکتر بگوید آن را دربیاورد روی آن ناحیه نگه دارند.

بیشتر بخوانید
آیا ژل موضعی برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد؟
مهم است که در صورت تجویز، دوز کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنند. اگر چیزی قوی تر برای درد لازم است فوراً با پزشک تماس بگیرید. بیش از یک داروی مسکن مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک بگوید مشکلی ندارد.

پسران حداقل تا یک هفته پس از عمل نباید شنا یا حمام کنند. آنها باید حداقل به مدت ۳ هفته از دوچرخه سواری و نشستن روی اسباب بازی ها خودداری کنند و نباید به مدت ۴-۶ هفته فعالیت های سنگین مانند دویدن انجام دهند.

بزرگسالان می توانند با پیاده روی شروع به فعالیت کنند و هر روز کمی بیشتر بروند، اما باید ۴ تا ۶ هفته صبر کنند تا به فعالیت هایی مانند دویدن یا وزنه برداری برگردند.

اگر متوجه شدید فوراً با پزشک تماس بگیرید:

 • هر گونه مشکل در ادرار کردن
 • تب
 • هر گونه خونریزی
 • بوی غیر معمول یا ترشح در نوک آلت تناسلی
 • تاول زدن
بیشتر بخوانید
جنس زدایی یا غیرجنسگرا: چه باید بدانیم

اگر یک حلقه پلاستیکی به جای گاز وجود دارد، اگر بیش از ۲ هفته باقی ماند، با پزشک تماس بگیرید.

استفاده از ختنه به دلایل پزشکی یا بهداشتی موضوعی است که همچنان مورد بحث است. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) دریافت که مزایای سلامتی ختنه نوزادان پسر (پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری، سرطان آلت تناسلی و انتقال برخی از عفونت های مقاربتی، از جمله HIV) بر خطرات آن بیشتر است، اما فواید آن به اندازه ای نیست که بتوان توصیه کرد. جهانی ختنه نوزاد

این روش ممکن است در پسران و مردان مسن تر برای درمان فیموز (ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه گاه) یا برای درمان عفونت آلت تناسلی توصیه شود.

والدین باید قبل از تصمیم گیری در مورد ختنه کردن فرزند پسر با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات این روش صحبت کنند. عوامل دیگری مانند فرهنگ، مذهب و ترجیحات شخصی شما نیز در تصمیم گیری شما دخیل خواهند بود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ختنه فواید سلامتی دارد، از جمله:

 • خطر کمتر عفونت ادراری
 • کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری های مقاربتی در مردان
 • محافظت در برابر سرطان آلت تناسلی و خطر کمتر سرطان دهانه رحم در شرکای جنسی زن
 • پیشگیری از بالانیت (التهاب غده) و بالانوپوستیت (التهاب سر و ختنه گاه)
 • پیشگیری از فیموز (ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه گاه) و پارافیموز (ناتوانی در برگرداندن پوست ختنه گاه به محل اصلی خود)
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد پرینه می شود؟
ختنه همچنین تمیز نگه داشتن انتهای آلت تناسلی را آسان تر می کند.

توجه: برخی مطالعات نشان می‌دهند که رعایت بهداشت می‌تواند به پیشگیری از برخی مشکلات آلت تناسلی، از جمله عفونت و تورم، کمک کند، حتی اگر آلت تناسلی ختنه نشده باشد. علاوه بر این، با استفاده از a کاندوم در طول رابطه جنسی به پیشگیری از بیماری های مقاربتی و سایر عفونت ها کمک می کند.

مانند هر عمل جراحی دیگری، ختنه کردن نیز خطراتی دارد. اما این ریسک کم است. مشکلات مرتبط با ختنه عبارتند از:

 • درد
 • خطر خونریزی و عفونت در محل ختنه
 • تحریک غده
 • احتمال بیشتر التهاب گوشت (التهاب دهانه آلت تناسلی)
 • خطر آسیب به آلت تناسلی

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه