خدمات درمانی دندانپزشکی

خدمات درمانی دندانپزشکی آتن

داشتن یک لبخند زیبا آرزوی هرکسی است که شاید اولین دلیل افراد برای داشتن دندان‌های سالم و زیبا باشد. دندان‌های بی‌نقص و کاملاً سالم در درجه اول زمینه ژنتیکی دارد و به طور ارثی در افراد دیده می‌شود آما تا حد زیادی نیز به مراقبت‌های بهداشتی افراد بستگی دارد.

خدمات دندانپزشکی از آن دسته خدمات پزشکی هستند که تا حد زیادی به افراد کمک می‌کند تا دندان‌هایی سالم و بدون مشکل داشته باشند و آن‌ها را به داشتن لبخندی زیبا و بی‌نقص نزدیکتر می‌کنند. خدمات دندانپزشکی به طور کلی شامل خدمات دوره‌ای بهداشتی به منظور پیشگیری و خدمات درمانی نظیر ترمیم دندان می‌باشند.

images_1668848486.jpg

اهمیت خدمات ترمیمی دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان یکی از مواردی است که توصیه می‌شود به طور مداوم رعایت شوند و حتی به نحوی تبدیل به بخشی از عادات و روزمرگی افراد شود. چرا که تنها در این صورت است که می‌توان انتظار اثربخشی آن را داشت. مجموعه اصول و رفتار‌های بهداشتی دهان کامپوزیت دندان در بلند مدت تاثیرگذاری مثبتی دارند و با پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها به حفظ و تداوم سلامت دندان‌ها منجر می‌شوند.

جدای از مسائل بهداشتی و جنبه پیشگیرانه خدمات دندانپزشکی، بخش مهمی از تخصص دندانپزشکان در رفع مشکلات و آسیب‌های ناشی از عوامل مخرب دندان است که به طور کلی تحت عنوان خدمات درمانی شناخته می‌شوند.

حالا شاید پرسش بسیاری از شما درباره انواع خدمات درمانی دندانپزشکی و ماهیت و جزئیات مربوط به آن‌ها باشد. در ادامه مهمترین خدمات مربوط به ترمیم و یا حفظ سلامت و زیبایی دندان را معرفی و بررسی خواهیم نمود تا با آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید.

خدمات زیبایی و ترمیم دندان

خدمات زیبایی و ترمیم دندان (Cosmetic Dentistry) به طور کلی به خدماتی اطلاق می‌شود که به منظور زیبا‌سازی، رفع نقص‌های ساختاری، اصلاح طرح لبخند، افزایش استحکام و ترمیم دندان انجام می‌پذیرند. این خدمات جنبه درمانی ندارند و معمولاً برای استفاده بهتر از نعمت خدادادی دندان صورت می‌گیرند. این خدمات مجموعه متنوع و متعددی از روش‌ها را شامل می‌شود که از انواع پر تقاضا و اصلی آن‌ها می‌توان موارد زیر را معرفی کرد:

ارتودنسی

این عمل به منظور قرارگیری دندان‌ها به شکلی منظم و در وضعیتی مشابه انجام می‌پذیرد. در ارتودنسی با استفاده از براکت که اصطلاحاً به آن‌ها سیم هم گفته می‌شود، برای مرتب‌سازی دندان‌ها در یک خط استفاده می‌شود.

پروتزهای دندانی

پروتز‌های دندانی شامل دو نوع ثابت و متحرک می‌باشد. نوع متحرک آن که همان دندان‌های مصنوعی هستند، برای سالمندان که همه دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند، بسیار کاربردی و مفید است که علاوه بر رفع مشکل آن‌ها جنبه ظاهری و زیبایی غیر قابل انکاری را برای این افراد ایجاد می‌کنند.

پروتز دندان ثابت نیز شامل مجموعه مراحلی می‌شود که در آن قالب‌گیری، اسکن سه بعدی و در نهایت تهیه دندان در کلینیک دندانپزشکی با جنس و ساختاری مشابه با دندان طبیعی صورت می‌گیرد. این دندان‌ها به جای نمونه‌های طبیعی آن‌ها جایگذاری می‌شوند تا کارایی لازم را برای فرد ایجاد کنند.

لمینت

روکش‌هایی برای دندان هستند که از جنس‌های مختلف تهیه می‌شوند تا به منظور زیبایی ظاهری، افزایش استحکام و ترمیم دندان به کار برده شوند. انواع کامپوزیتی و سرامیکی معروف‌ترین انواع لمینت هستند.

روکش دندان

روکش‌ دندان از پر تقاضاترین امکانات دندانپزشکی به شمار ‌می‌روند که با تراشیدن رویه دندان‌ها ایجاد می‌شوند. بنابراین استفاده از روکش‌های دندان برگشت ناپذیر است. این روکش‌ها باید به طور دقیق و مختص دندان‌ها ساخته شوند. دندان‌های سفید و لبخندی زیبا، اولین مزیت روکش‌های دندان به شمار می‌رود.

بلیچینگ دندان

یکی از کم هزینه‌ترین اقدامات دندانپزشکی به منظور زیباسازی و حفظ بهداشت دندان‌ها بلیچینگ دندان است. با بلیچینگ دندان پلاک‌های ایجاد شده بر روی در مدت طولانی از بین رفته و سفیدی و شفافی دندان باز می‌گردد. اگر چه اقدامی سطحی به شمار می‌رود اما برای کسانی که قصد داشتن یک لبخند زیبا بدون استفاده از روکش و لمینت دندان را دارند، توصیه می‌شود.

افزایش طول تاج دندان

شکلی بلند و کشیده برای دندان‌های جلو، لبخندی بهتر و جوان‌تر را ایجاد می‌کند. از این رو برخی تمایل به افزایش طول تاج دندان‌های جلویی خود دارند. گذشته از این بعضا شکستگی‌های جزئی و لب پریدگی‌هایی که در دندان‌ها وجود دارند، با این عمل اصلاح می‌شوند.

اصلاح شکل لثه‌ها

جلوگیری از تحلیل لثه تغییر شکل لثه‌ها به منظور اصلاح آن‌ها از طریق بریدن و کانتورینگ بخشی از لثه که ناهنجاری دارد، صورت می‌پذیرد. عموماً نتیجه این اصلاح لیفت لثه در قسمت‌هایی می‌باشد که روی دندان را پوشانده است.

images_1668848489.jpg

ایمپلنت

بسیاری ایمپلنت را جزء خدمات درمانی دندانپزشکی می‌دانند. با این حال می‌توان آن را از جنبه زیبایی نیز بررسی نمود. در این عمل جایگذاری دندان ساخته شده به شکل اختصاصی، بر روی ریشه دندان افتاده جایگذاری خواهد شد. در طی مراحل این امر کاربرد تکنولوژی دندانپزشکی، خصوصاً استفاده از پرینتر‌های سه بعدی کاملاً مؤثر است.

images_1669023483.jpg

بریج دندانی

بریج یا پل دندانی اصطلاحی است که به یکی از خدمات دندانپزشکی نسبت داده می‌شود. در بریج دندانی با استفاده از دندان ساختگی کامپوزیتی فضای خالی ایجاد شده از افتادن یک یا چند دندان، در بین دو دندان دیگر را پر می‌کند تا اختلالی در وظیفه آن قسمت از دندان‌ها به وجود نیاید.

گرادینت

برای مرتب‌سازی دندان‌ها گاهی از گارد‌های شفافی استفاده می‌شود که مزیت این گارد‌های نسبت به ارتودنسی قابلیت تمیز کردن آسان‌تر آنهاست.

اتصال دندانی

ماده‌ای که در این روش به منظور اتصال ثابت و سخت میان دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، رزین است. این ماده با قالب‌گیری ساخته و سپس اشعه فرابنفش در جای خود بر روی دندان چسبانده می‌شود. پس از آن نیز صیقل داده می‌شود تا سخت شده و هر چه بهتر جای خالی ایجاد شده را پر کند.

خدمات درمانی دندان

شاید برای برخی از افراد دندانپزشکی موقعی شناخته شده باشد که خدمات درمانی را برای رفع نقص‌ها و مشکلات حاد دندانی ارائه می‌دهد. در واقع دندانپزشکی در بحث زیبایی دهان و دندان بسیار پر کاربرد و تأثیرگذار است اما بخش درمانی خدمات آن از اهمیت بالایی برخوردار است و مورد تقاضای بسیاری از افراد خصوصاً در سنین بالا واقع می‌شود.

این دسته از خدمات وقتی مورد تقاضا هستند که مشکلات دندان‌ها سلامت آن‌ها را تهدید کند و یا عملکرد صحیح دندان‌ها از بین برود. مواقعی که نیاز به ترمیم و بهبود دندان، بازیابی کارایی معمول دندان، رفع درد و جلوگیری از عفونت لثه و تورم بیشترین خدمات خدمات درمان و ترمیم دندان در این موارد صورت می‌گیرند:

عصب کشی

اگر نکات بهداشتی دهان و دندان و اصول پیشگیرانه از پوسیدگی دندان‌ها به هر دلیلی رعایت نشود، پوسیدگی دندان ممکن است از تاج و مینای دندان، به ریشه دندان سرایت کند. در این صورت تنها راه درمانی پیش‌رو عصب کشی می‌باشد. عصب کشی دندان آخرین راه درمان برای یک دندان از کار افتاده است. در عصب کشی دندان از مواد بی­حسی استفاده می‌­شود.

جرمگیری

در جرمگیری دندان‌ها با استفاده از روش‌های مربوط به پلاک‌ها و جرم‌های ایجاد شده بر روی شیار‌ها و حفره‌های دندان زدوده شده و از بین ‌می‌روند. بی‌شک در این روش رسوبات و پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها بیشتر و مؤثرتر از مسواک زدن معمولی زدوده و بر طرف می‌شوند.

پر کردن دندان

بعضا بر اثر پوسیدگی دندان توسط باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود روی دندان‌ها، قسمت‌هایی از تاج دندان آسیب دیده و سوراخ می‌شوند. اگر هرچه زودتر این خلأ‌ها پر و برطرف نشوند، ممکن است کار به عصب کشی و از کار افتادن کلی دندان بکشد. بنابراین در چنین مواقعی با استفاده از ماده مخصوصی خلا‌ها و سوراخ‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها را پر می‌کنند.

پرکردن را با مواد کامپوزیت دندان هم استفاده میشود.

ایمپلنت

پیش‌تر اشاره شد که ایمپلنت هم در میان خدمات ترمیمی-زیبایی و هم جزء خدمات درمانی شناخته می‌شود. بردن شک جنبه درمانی این عمل می‌تواند بیشتر باشد. چرا که با جایگزینی دندان‌های از دست رفته به این طریق، کارایی آن‌ها هرچند به طور مصنوعی، احیا خواهد شد.

هزینه خدمات دندانپزشکی

به تصور بسیاری مراجعه به دندانپزشکی از عادات افراد متمول و ثروتمند است و به طور معمول امری ضروری محسوب نمی‌شود. در حالی که این تصور اشتباه است و خدمات دندانپزشکی از موارد ضروری برای همه افراد به شمار می‌رود.

هرینه‌های مربوط به خدمات دندانپزشکی به عواملی بستگی دارند. اینکه خدمات مورد تقاضای شما جنبه درمانی داشته باشد یا اینکه بیشتر به منظور ترمیم دندان و حفظ زیبایی آن باشد، عواملی هستند که باعث وجود تفاوت در هرینه‌های شما در مراجعه به دندانپزشکی می‌شوند. گاهی هم شما صرفاً به منظور چکاب دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه می‌کنید که در اینصورت هرینه زیادی متوجه شما نخواهد شد.

images_1668848491.jpg

جمع‌بندی

کیفیت خدماتی که شما از دندانپزشکی دریافت می‌کنید اهمیت زیادی دارد. فراموش نکنید که هر کدام از دندان‌های شما تنها پس از یک بار جایگزینی با دندان شیری در کودکی، دیگر جایگزین ناپذیرند. بنابراین سلامت هر کدام از دندان‌های شما اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع در یک تعبیر جالب، مخرج دندانپزشکی را سرمایه‌گذاری بر روی عمر تلفی می‌کنند. از این رو توصیه می‌شود تا با انتخابی درست از بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات دندانپزشکی آتن که دارای شرایط پرداخت اقساط دارد استفاده نمایید.

برچسب ها :
کامپوزیت دندان,دندانپزشکی,کامپوزیت,ایمپلنت,ترمیم,آتن,دندانپزشکی تهران,لمینت

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
گاز گرفتن گونه: علل، عواقب، و درمان.
دیدگاهتان را بنویسید