خستگی آدرنال

خستگی آدرنال چیست؟

خستگی آدرنال اصطلاحی است که گاهی اوقات زمانی استفاده می‌شود که تصور می‌شود خستگی و سایر علائم ناشی از ناتوانی غدد آدرنال شما در هنگام استرس است. این یک وضعیت پزشکی شناخته شده نیست.

خستگی آدرنال اغلب با استرس شدید یا طولانی مدت همراه است. با این حال، ممکن است در طول یا بعد از هر گونه عفونت، از جمله آنفولانزا یا هر بیماری شبیه آنفولانزا نیز رخ دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد غدد آدرنال، بروشور جداگانه ای به نام بیماری آدیسون را ببینید.

شما دو غده آدرنال کوچک دارید که درست بالای هر کلیه قرار دارند. هر غده فوق کلیوی دارای یک قسمت بیرونی (قشر آدرنال) و یک قسمت داخلی (بصل الکلی) است. سلول های غدد فوق کلیوی هورمون های مختلفی می سازند. هورمون یک ماده شیمیایی است که در یک قسمت از بدن ساخته می شود اما وارد جریان خون می شود و روی سایر قسمت های بدن تأثیر می گذارد.

غدد هیپوفیز و آدرنال

سلول های قسمت بیرونی غدد فوق کلیوی (قشر آدرنال) هورمون های کورتیزول و آلدوسترون را می سازند. میزان کورتیزول ساخته شده توسط هورمون دیگری به نام هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) کنترل می شود. ACTH در یک غده کوچک درست زیر مغز (غده هیپوفیز) ساخته می شود. این به نوبه خود توسط هورمون دیگری تحریک می شود که توسط بخش دیگری از مغز به نام هیپوتالاموس تولید می شود. ACTH وارد جریان خون می شود، به غدد فوق کلیوی منتقل می شود و غدد فوق کلیوی را تحریک می کند تا کورتیزول بسازد.

  • کورتیزول هورمونی است که برای سلامتی حیاتی است. عملکردهای زیادی دارد که عبارتند از:
    • کمک به تنظیم فشار خون.
    • کمک به تنظیم سیستم ایمنی.
    • کمک به تعادل اثر انسولین در تنظیم سطح قند خون.
    • کمک به بدن برای پاسخ به استرس.
  • آلدوسترون به تنظیم املاح در خون کمک می کند و به کنترل فشار خون کمک می کند.
بیشتر بخوانید
23 بهترین غذا برای رفع خماری

سلول های قسمت داخلی غدد فوق کلیوی (بصل الکلیف) هورمون های آدرنالین (اپی نفرین) و نورآدرنالین (نوراپی نفرین) را می سازند. اینها در سراسر بدن اعمال مختلفی دارند.

از آنجایی که خستگی آدرنال یک وضعیت پزشکی شناخته شده نیست، نمی توان تعداد افراد مبتلا را دانست. با این حال، بسیاری از افراد در موقعیت های استرس زا احساس خستگی زیادی می کنند و ممکن است خستگی آدرنال بسیار رایج باشد.

خستگی آدرنال زمانی ایجاد می‌شود که غدد آدرنال شما نمی‌توانند در شرایطی که استرس زیادی دارید، مقابله کنند. غدد فوق کلیوی بخشی ضروری از پاسخ های بدن شما به هر نوع استرس فیزیکی، عاطفی یا روانی هستند. در طول خستگی آدرنال، غدد آدرنال شما می توانند پاسخ دهند، اما آنقدر خوب نیستند که شما را از احساس خستگی بازدارند.

انواع مختلف استرس می تواند باعث خستگی آدرنال شود. نمونه هایی از استرس فیزیکی شامل هر گونه عفونت یا بیماری شدید یا مکرر، انجام عمل جراحی، رژیم غذایی نامناسب یا آسیب شدید است. استرس عاطفی یا روانی ممکن است ناشی از موقعیت‌های زیادی باشد، از جمله مشکلات مربوط به روابط، خانوادگی یا کاری.

خستگی آدرنال می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. افراد در نحوه مقابله با استرس بسیار متفاوت هستند. نحوه واکنش شما به استرس نیز ممکن است به دلیل عوامل دیگر کمتر موثر باشد. این عوامل عبارتند از رژیم غذایی نامناسب، الگوهای خواب نامناسب، شیوه زندگی نامنظم و بیماری های طولانی مدت.

بیشتر بخوانید
نکاتی برای افزایش وزن خوب و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

علامت اصلی آن خستگی شدید (خستگی) است که با خواب برطرف نمی شود. ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری وجود نداشته باشد، اما ممکن است به طور کلی احساس خستگی و ناخوشی کنید. همچنین ممکن است گاهی اوقات فکر کردن به وضوح برای شما مشکل باشد. ممکن است به نظر برسد که نمی توانید به درستی کار کنید و وظایف خود را کامل کنید. علائم ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

خستگی همراه با خستگی آدرنال ممکن است در اوایل صبح و اواسط بعد از ظهر بدتر شود. ممکن است برای شما سخت باشد که هر روز صبح از خواب بیدار شوید، حتی بعد از یک خواب خوب. ممکن است عصرها احساس بیداری و انرژی بیشتری نسبت به بقیه روز داشته باشید. با این حال، افراد مبتلا به خستگی شدید آدرنال معمولاً همیشه احساس خستگی می کنند.

خستگی آدرنال همچنین ممکن است توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت ها کاهش دهد. این ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های رایج مانند گلودرد یا سرماخوردگی را افزایش دهد. همچنین ممکن است به این معنی باشد که بهبودی از هر گونه عفونت بیشتر طول می کشد.

همچنین ممکن است هوس نوشیدنی ها یا غذاهای شور یا شیرین داشته باشید. ممکن است احساس کنید که نیاز به نوشیدن قهوه یا نوشیدنی‌های محرک دیگر دارید تا به شما کمک کند بیشتر بیدار و هوشیار باشید.

بیشتر بخوانید
غرق شدن خشک چیست؟

همچنین اعتقاد بر این است که خستگی آدرنال ممکن است علائم دیگری ایجاد کند. اینها ممکن است شامل سرگیجه، میل جنسی کم و افزایش وزن باشد.

هیچ آزمایشی وجود ندارد که نشان دهد آیا شما دچار خستگی آدرنال هستید یا خیر. آزمایش ۲۴ ساعته آدرنال بزاقی برای بررسی عملکرد غدد فوق کلیوی استفاده شده است. با این حال، بسیاری از پزشکان، از جمله متخصصان غدد فوق کلیوی، این آزمایش را برای اندازه گیری عملکرد غدد فوق کلیوی مناسب نمی دانند.

آزمایش آدرنال ۲۴ ساعته شامل نمونه برداری از بزاق چهار بار در طول ۲۴ ساعت است. نمونه ها معمولاً در ساعت های ۸ صبح، ۱۲ ظهر، ۴ بعد از ظهر و نیمه شب گرفته می شوند. سطح استروئید (کورتیزول) در اوایل صبح باید بالاترین سطح در روز باشد، اما اگر غده فوق کلیوی به درستی کار نکند ممکن است کاهش یابد.

ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که دلیل دیگری برای احساس خستگی زیاد وجود ندارد، مانند کم خونی یا کم کاری غده تیروئید. همچنین در صورت وجود هرگونه نگرانی مبنی بر اینکه غدد فوق کلیوی شما به درستی کار نمی کنند، آزمایشات بیشتری نیز مورد نیاز خواهد بود.

درمان خستگی آدرنال اساساً توصیه به شیوه زندگی است، از جمله خواب، رژیم غذایی و ورزش. با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد احساس خود صحبت کنید تا پزشک شما بتواند در صورت نیاز آزمایشاتی را ترتیب دهد و همچنین به شما مشاوره و پشتیبانی ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
غذاهای ناسالم آسیب بیشتر و سلامتی کمتر

کاهش استرس و بهبود آرامش بسیار مهم است. همچنین به بروشورهای جداگانه ای به نام واکنش استرس حاد و مدیریت استرس و همچنین جزوه ای به نام تمرینات ریلکسی مراجعه کنید.

میوه و سبزیجات فراوان بخورید. از غذاهای ناسالم و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید. همچنین از قهوه و هر نوشیدنی محرک دیگری اجتناب کنید یا آن را کاهش دهید و مصرف نوشیدنی ها و غذاهای شیرین را کاهش دهید. همچنین به بروشور جداگانه ای به نام تغذیه سالم مراجعه کنید.

ورزش منظم نیز مهم است. به بروشور جداگانه ای به نام ورزش و فعالیت بدنی مراجعه کنید.

بسیار مهم است که خواب کافی داشته باشید و به یک برنامه خواب ثابت پایبند باشید. برای اطلاعات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام بی خوابی (خواب ضعیف) و جزوه ای به نام دفتر خاطرات خواب مراجعه کنید.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل ها (مانند مکمل های ویتامین) ارزشی دارند وجود ندارد و برخی از مکمل ها ممکن است مضر باشند.

اکثر افراد مبتلا به خستگی آدرنال خیلی سریع بهبود می یابند، اما علائم شدید ممکن است چند ماه طول بکشد تا بهبود یابند. زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و همچنین به علت استرس و شدت علائم بستگی دارد. پیروی از یک برنامه درمانی خوب، همانطور که در بالا توضیح داده شد، به بهبود سریعتر شما کمک می کند.

Source link

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه