خس خس دمی به خس خس سینه ای گفته می شود که هنگام دم و خس خس بازدمی هنگام بازدم اتفاق می افتد. هر دو نوع نشان دهنده مشکلی در تنفس شما هستند و می توانند با علائم دیگر رخ دهند.

خس خس یک صدای سوت بلند است که در هنگام تنفس شنیده می شود. اگرچه اغلب هنگام بازدم اتفاق می افتد، خس خس سینه نیز می تواند هنگام دم (الهام) رخ دهد.

خس خس معمولاً نشانه باریک شدن راه های هوایی یا انسداد تارهای صوتی است. با این حال، دلایل دیگری برای این وضعیت وجود دارد. اگر خس خس می کنید و همچنین نفس کشیدن برایتان دشوار است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

خس خس دم در مقابل بازدم

دو نوع خس خس سینه وجود دارد – دمی (هنگام دم یا دم) و بازدمی (هنگام بازدم یا بازدم). برخی از خس‌خس‌ها ممکن است برای تشخیص نیاز به استریوسکوپ داشته باشند. اگر صدای خس خس به اندازه کافی بلند باشد، ممکن است بتوانید بدون استفاده از گوشی پزشکی آن را بشنوید.

خس خس دمی در مقابل بازدم: چه تفاوتی دارد؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

خس خس تنفسی اغلب نشان دهنده باریک شدن راه های هوایی کوچک یا انسداد خفیف در تمام یا بخشی از راه هوایی است که به عنوان انسداد راه هوایی شناخته می شود. معمولاً با شرایطی مانند آسم رخ می دهد اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.

بیشتر بخوانید
سرفه آسم

خس خس بازدم ممکن است نشان دهد که اوج جریان بازدم شماست کاهش. حداکثر سرعت بازدم شما سرعت بازدم را اندازه گیری می کند. اگر راه هوایی بسیار کاهش یافته باشد، تنفس ممکن است بی صدا باشد و صدای خس خس تولید نکند.

خس خس دمی هنگام دم رخ می دهد. شما می توانید خس خس بازدمی، خس خس دمی یا هر دو را داشته باشید.

برای تشخیص نوع خس‌خس سینه، پزشک معمولاً از گوشی پزشکی استفاده می‌کند تا بشنود که بلندترین صدا روی ریه‌ها یا گردن شما وجود دارد یا خیر.

خس خس دمی اغلب همراه با خس خس بازدمی هنگامی که از ریه ها شنیده می شود، به ویژه در تشدید حاد آسم. هنگامی که خس خس دمی از روی گردن شنیده می شود، این نشان دهنده باریک شدن راه های هوایی بزرگ و فوقانی در گردن است.

استریدور، صدایی با صدای بلندتر، می تواند نشان دهنده انسداد در جعبه صدا یا زیر آن باشد. مانند خس خس سینه، می تواند هنگام دم، بازدم یا هر دو رخ دهد.

بیشتر بخوانید
داروهای ضد احتقان برای درمان علائم آلرژی

علائم دیگر

ممکن است علائم اضافی همراه با خس خس سینه را تجربه کنید.

ممکن است احساس تنگی نفس یا باد داشته باشید. همچنین ممکن است احساس کنید برای نفس کشیدن سخت تر کار می کنید.

اگر کسی را ببینید که خس خس می کند، ممکن است به نظر برسد که او سریع تر یا عمیق تر نفس می کشد، یا به شدت نفس می کشد. ممکن است بتوانید متوجه شل شدن سوراخ های بینی یا “کشیدن” پوست بالای استخوان ترقوه یا بین دنده ها شوید.

علل

خس خس سینه اغلب به دلیل التهاب در گلو یا ریه ها ایجاد می شود. صدای سوت هنگامی رخ می دهد که هوا از راه های هوایی باریک عبور می کند.

خس خس سینه بیشتر با آسم مرتبط است. اما بسیاری از شرایط می توانند باعث خس خس سینه شوند. اکثر این شرایط دارای طیفی از شدت از خفیف تا تهدید کننده زندگی هستند.

علل خفیف تر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال عملکرد تارهای صوتی
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • آپنه خواب

دلایلی که به طور بالقوه می تواند شدیدتر باشد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آلرژی
 • آنافیلاکسی
 • تورم در راه های هوایی
 • استنشاق یک جسم خارجی
 • برونشیت که التهاب پوشش لوله های برونش است
 • عفونت دستگاه تنفسی، مانند ذات الریه
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، گروهی از بیماری‌های ریوی است که می‌تواند بر تنفس و جریان هوا تأثیر بگذارد.
 • برونشیت، که عفونتی است که باعث التهاب در کوچکترین مجرای هوا در ریه ها به نام برونشیل می شود.
 • اپی گلوتیت، که وضعیتی است که در آن بافت های اطراف نای شما ملتهب هستند
 • فیبروز سیستیک
 • سرطان ریه
 • نارسایی قلبی
 • آمفیزم
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث آسم می شود؟

یک پزشک ممکن است از اشعه ایکس قفسه سینه برای تشخیص علت خس‌خس سینه در اولین بار استفاده کند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش تنفسی انجام دهید.

وقتی اورژانسی است

اگر خس خس سینه را همراه با برخی علائم دیگر تجربه کردید، ممکن است یک اورژانس پزشکی باشد. ممکن است لازم باشد با اورژانس یا خدمات اضطراری محلی خود تماس بگیرید.

این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در تنفس

درمان خس خس تنفسی و بازدمی

درمان خس خس در نهایت به علت زمینه ای بستگی دارد.

اگر پزشک مشکوک باشد که خس خس سینه شما به دلیل آسم است، ممکن است داروهای گشادکننده برونش را برای باز کردن مجاری تنفسی شما تجویز کند. اگر برونکودیلاتورها علائم شما را به اندازه کافی تسکین ندهند، ممکن است استروئیدها را برای کاهش التهاب توصیه کنند که می تواند به آسم کمک کند.

بیشتر بخوانید
آمبولی هوا

آنها همچنین ممکن است مراجعه به اورژانس یا اقامت در بیمارستان را برای ادامه درمان و نظارت توصیه کنند.

اگر خس خس سینه شما ناشی از عفونت باکتریایی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان بیماری و علائم مرتبط تجویز کند.

خلاصه

خس خس یک صدای سوت با صدای بلند است که می تواند در حین نفس کشیدن اتفاق بیفتد. این می تواند ناشی از انسداد راه های هوایی یا تنگ شدن راه های هوایی باشد.

خس خس دمی به خس خس سینه هنگام دم اطلاق می شود در حالی که خس خس سینه هنگام بازدم اتفاق می افتد.

درمان می تواند به علت آن بستگی داشته باشد. اما اگر علائم شدید هستند و تنفس را دشوار می کنند، ممکن است به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز داشته باشید.