خس خس سینه چیست؟ (علل، علائم و درمان)

خس خس سینه یک صدای سوت بلند است که در هنگام تنفس و زمانی که مجاری تنفسی باریک می شود، ایجاد می شود. معمولاً صدا در هنگام بازدم بیشتر از زمانی است که نفس را بیرون می دهید (البته نه همیشه). صدا ناشی از هوایی است که از طریق مجاری هوایی باریکتر از حد معمول عبور می کند. باریک شدن راه های هوایی می تواند به دلایل زیر باشد:

  • برونکواسپاسم. این بدان معنی است که عضله درون پوشش مجاری هوایی منقبض می شود. این یک اثر باریک (انقباض) راه های هوایی است.
  • تورم پوشش مجاری هوایی.
  • ترشحات زیاد (مخاط و غیره) در مجاری هوایی.
  • یک جسم استنشاق شده به عنوان مثال، اگر بادام زمینی را استنشاق کنید (که در کودکان غیر معمول نیست).
  • رشد غیر طبیعی در راه هوایی، مانند تومور (سرطان).

خس خس یک علامت بسیار شایع است که می تواند با طیف وسیعی از اختلالات ریوی و مجاری تنفسی در هر سنی رخ دهد. شدت بیماری های ایجاد کننده خس خس می تواند متفاوت باشد. به طور معمول، سایر علائم مرتبط با ریه یا تنفس همزمان با خس خس سینه رخ می دهد. به طور خاص، سرفه شایع است اما علائم جدی‌تر دیگری مانند مشکل تنفسی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

خس خس سینه همراه با مشکل تنفسی

مشکل تنفسی می تواند به معنای تنگی نفس، تنفس سریع یا دشواری در نفس کشیدن باشد. اگر مشکل تنفسی دارید و از قبل دستورالعمل روشنی برای انجام چه کاری ندارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. (افراد مبتلا به آسم باید طبق توافق با پزشک خود برنامه های عملی از پیش تعیین شده داشته باشند. برای مثال، اگر خس خس سینه دارند و دچار تنگی نفس می شوند، برنامه ای دارند که کدام دارو را مصرف کنند. اما اگر چنین برنامه ای ندارید و تبدیل به آن می شوید. بدون نفس، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به ویژه، کودکانی که دچار مشکل تنفسی هستند باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوند.)

بیشتر بخوانید
داروهای ضد احتقان برای درمان علائم آلرژی

خس خس سینه همراه با علائم جدی دیگر

مجدداً، بهتر است در صورت بروز درد قفسه سینه، سرفه خونی یا هر علامت هشدار دهنده دیگری فوراً به پزشک مراجعه کنید.

خس خس سینه بدون مشکل تنفسی یا سایر علائم جدی

داشتن خس خس خفیف خفیف در هنگام سرفه، سرماخوردگی یا عفونت ویروسی مشابه دستگاه تنفسی معمول است. در این شرایط، اگر علائم به زودی برطرف نشد، بهتر است در مواقعی از پزشک مشاوره بگیرید. خس خس مکرر زمانی که عفونت تنفسی ویروسی ندارید ممکن است به این معنی باشد که شما آسم دارید.

دو ریه در قفسه سینه یافت می شوند – یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ. آنها توسط قلبی که در بین آنها قرار دارد از هم جدا می شوند.

هوایی که تنفس می کنیم وارد بینی می شود، از گلو (حنجره) و جعبه صدا (حنجره) جریان می یابد و وارد نای (نای) می شود. نای در نهایت به دو قسمت به نام برونش تقسیم می شود. برونش اصلی سمت راست (برونش کلمه یکی از برونش ها است) ریه راست را تامین می کند. برونش اصلی سمت چپ ریه چپ را تامین می کند. این برونش ها سپس به نایژه های کوچکتر تقسیم می شوند. در نهایت، برونش ها به عنوان برونشیول شناخته می شوند – کوچکترین لوله های هوا در ریه ها. این سیستم از لوله های هوا را می توان به عنوان یک درخت وارونه در نظر گرفت که نای تنه اصلی و برونش ها و برونشیول ها شاخه ها هستند. اصطلاح پزشکی برای تمام لوله های هوا، دستگاه تنفسی است.

در انتهای کوچکترین برونشیول ها آلوئول ها قرار دارند. آلوئول ها کیسه های کوچکی هستند که توسط لایه بسیار نازکی از سلول ها پوشیده شده اند. آنها همچنین دارای منبع خون عالی هستند. آلوئول های کوچک جایی هستند که اکسیژن وارد خون و دی اکسید کربن (CO۲) هنگام نفس کشیدن از خون خارج می شود.

بیشتر بخوانید
کیست ریه چیست؟ علل تشخیص درمان

قفسه سینه و ریه ها کاملاً برچسب گذاری شده است

خس خس سینه معمولاً از مشکلات نایژه های کوچکتر و/یا برونشیول ها ناشی می شود.

دلایل احتمالی زیادی وجود دارد. در زیر مروری کوتاه بر علل رایج تر و مهم تر است.

آسم

آسم وضعیتی است که راه های هوایی کوچکتر (برونشیول ها) را تحت تأثیر قرار می دهد. گاه به گاه راه های هوایی به دلیل برونکواسپاسم تنگ می شوند (منقبض می شوند) (که قبلاً توضیح داده شد). آسم می تواند در هر سنی شروع شود، اما اغلب در دوران کودکی شروع می شود. حداقل از هر ۱۰ کودک ۱ نفر و از هر ۲۰ بزرگسال یک نفر مبتلا به آسم است. علائم رایج سرفه و خس خس خفیف خفیف است. همچنین ممکن است دچار تنگی نفس شوید و احساس سفتی در قفسه سینه داشته باشید. علائم می تواند از خفیف تا شدید بین افراد مختلف و در زمان های مختلف در یک فرد متفاوت باشد. هر قسمت از علائم ممکن است فقط یک ساعت یا بیشتر طول بکشد یا برای روزها یا هفته ها ادامه یابد مگر اینکه درمان شود.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

COPD یک اصطلاح کلی است که شامل شرایط برونشیت مزمن و آمفیزم است. مزمن به معنای پایدار است. برونشیت التهاب راه های هوایی ریه ها (برونشی ها) است. آمفیزم آسیب به راه‌های هوایی کوچکتر و کیسه‌های هوایی (آلوئول‌ها) ریه‌ها است. ریوی به معنای “تأثیر بر ریه ها” است. برونشیت مزمن و آمفیزم معمولاً با هم رخ می دهند. اصطلاح COPD برای توصیف انسداد جریان هوا به دلیل برونشیت مزمن، آمفیزم یا هر دو استفاده می شود. علت اصلی COPD سیگار کشیدن است.

برونشکتازی

برونشکتازی گشاد شدن غیر طبیعی یک یا چند راه هوایی است. مخاط اضافی در راه های هوایی غیر طبیعی ساخته می شود که مستعد عفونت است. علامت اصلی سرفه است که خلط زیادی تولید می کند. همچنین ممکن است مقداری خون از راه هوایی ملتهب غیرطبیعی سرفه کرده و دچار خس خس سینه شوید. علل زمینه ای مختلفی برای برونشکتازی وجود دارد. به عنوان مثال، عفونت شدید ریه قبلی، برخی از شرایط ارثی و برخی شرایط دیگر که می تواند به بخشی از راه هوایی آسیب برساند.

بیشتر بخوانید
آسیب های دگلوینگ

برونشیولیت

برونشیولیت عفونت راه های هوایی کوچک ریه (برونشیول ها) است. این یک بیماری شایع در نوزادان است. اکثر نوزادان مبتلا به طور جدی بیمار نیستند و بهبودی کامل پیدا می کنند. گاهی اوقات جدی تر می شود و ممکن است نیاز به مراقبت های بیمارستانی باشد. معمولاً توسط ویروسی به نام ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) ایجاد می شود. برونشیت در انگلستان معمولا در ماه های زمستان (نوامبر تا مارس) رخ می دهد.

سایر عفونت ها

عفونت در هر نقطه از دستگاه تنفسی ممکن است باعث خس خس سینه شود. به عنوان مثال، عفونت برونش ها (برونشیت حاد) در بزرگسالان شایع است و ممکن است علاوه بر علائم دیگر باعث خس خس سینه نیز شود. عفونت تنفسی ویروسی یک علت شایع در کودکان خردسال است.

یک جسم استنشاق شده

برای مثال، یک بادام زمینی استنشاق شده ممکن است تا حدی یکی از برونش ها را مسدود کند.

علل کمتر رایج

اینها شامل سرطان ریه، شرایط التهابی مختلف و اختلالات ریوی غیر معمول و نادر است.

پزشک شما احتمالاً سوالات مختلفی در مورد ماهیت خس خس سینه می پرسد و از شما می پرسد که آیا علائم دیگری دارید یا خیر. او همچنین شما را معاینه خواهد کرد. پس از ارزیابی پزشک، علت احتمالی ممکن است مشخص باشد و پزشک شما در مورد اقدامات بعدی توصیه خواهد کرد. آزمایشات ممکن است مناسب باشند یا نباشند.

بسیاری از افراد در زمانی که علت آن معمولا مشخص است، خس خس سینه را تکرار می کنند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به آسم یا COPD.

با این حال، اگر علت مشخص نیست، یا به طور جدی ناخوش هستید، ممکن است پزشک شما را برای یک یا چند آزمایش معرفی کند. آزمایشات انجام شده بسته به علت مشکوک (که اغلب بر اساس علائم دیگر شما و معاینه پزشک است) می تواند متفاوت باشد. آزمایش‌هایی که معمولاً انجام می‌شوند شامل رادیوگرافی قفسه سینه و آزمایش‌های عملکرد ریه است.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد تحریک گلو بدانید

درمان خس خس به علت آن بستگی دارد. بروشورهای فردی را در مورد شرایط مختلف پزشکی که می توانند باعث خس خس سینه شوند، مشاهده کنید.

  • آسم معمولاً با یک استنشاق کننده قهوه ای یا بنفش برای استفاده منظم درمان می شود و اگر با وجود استفاده از یک پیشگیری کننده خس خس می کنید، از یک استنشاق آبی یا سبز استفاده می شود.
  • COPD را می توان با استفاده از داروهای استنشاقی مشابه با آسم درمان کرد – برای بیماران مبتلا به COPD بیشتر است که به یک استنشاق سه گانه نیاز داشته باشند که دارای سه نوع داروی مختلف در آن است. استنشاق های سه گانه معمولاً در آسم استفاده نمی شود. ترک سیگار بخش مهمی از مدیریت COPD است و همچنین ممکن است کلاس‌های توانبخشی ریوی به شما پیشنهاد شود که از ورزش برای کمک به بهبود احساس شما استفاده می‌کند.
  • اگر مشکوک به برونشکتازی باشد، معمولاً برای تأیید تشخیص به یک متخصص برای سی تی اسکن ارجاع داده می‌شوید. مدیریت ممکن است شامل فیزیوتراپی قفسه سینه و استفاده از آنتی بیوتیک ها باشد.
  • برونشیولیت معمولاً نوزادان را در اولین زمستان زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از آنها را می توان در خانه مدیریت کرد، اما اگر این نگرانی وجود داشته باشد که مشکلات تنفسی شدید است یا مشکلاتی در تغذیه ایجاد می کند، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد.

Source link

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه