خشکی و بی اختیاری واژن؟

خشکی واژن، بی اختیاری، رابطه جنسی دردناک؟ میراندا کریستوفرز، کارشناس سکس و روابط، تأثیر علائم یائسگی صمیمی، به علاوه آنچه می تواند کمک کند را آشکار می کند.

اکتبر، ماه آگاهی از یائسگی است و موضوع یائسگی هرگز داغتر از این نبوده است. 

گرگرفتگی، تعریق شبانه، اضطراب، بدخلقی – بحث درباره این علائم شناخته شده یائسگی در چند وقت اخیر در رسانه ها شایع شده است و نشان دهنده گامی بزرگ به جلو برای زنانی است که در گذشته مجبور بودند علائم خود را در این دوران تجربه کنند. سکوت  

با این حال، اگرچه آگاهی از یائسگی به رشد خود ادامه می‌دهد و تابو به آرامی کاهش می‌یابد، بسیاری هنوز نمی‌دانند که فراتر از این علائم رایج، مجموعه‌ای از علائم دیگر وجود دارد که کمتر در مورد آنها صحبت می‌شود، اما به همان اندازه ناتوان کننده هستند.  

Vaginal dryness and incontinence? Expert reveals what causes these common menopause symptoms plus what can help 

تقریباً ۶۰ درصد از زنان علائم سلامتی صمیمی (علائم ادراری تناسلی) را در دوران یائسگی تجربه می کنند.

علائم صمیمی سلامتی که در طول یائسگی ظاهر می شوند به طور گسترده ناشناخته هستند، زنان یائسه نمی دانند که مسائل مربوط به سلامت جنسی آنها مستقیماً ناشی از تغییرات هورمونی یائسگی است.  

طبق گفته کتابخانه ملی پزشکی،  در واقع، تقریباً ۶۰٪ از زنان علائم سلامتی صمیمی (علائم ادراری تناسلی) را در دوران یائسگی تجربه می کنند. 

این علائم عبارتند از: 

  • خشکی واژن: ایجاد رابطه جنسی ناخوشایند یا دردناک (دیسپارونی).  
  • کاهش میل جنسی: به دلیل کاهش هورمون ها. 
  • بی اختیاری ادرار: به دلیل تغییر در بافت های مثانه و عضلات کف لگن. 
  • تغییرات خلق و خوی: می تواند باعث شود که برای لذت بردن از رابطه جنسی بیش از حد احساس استرس یا هیجانی کنید.  

در واقع، شایع ترین علائم سلامت صمیمی گزارش شده شامل میل جنسی کم (۴۰ تا ۵۵٪)، روانکاری ضعیف (۲۵ تا ۳۰٪) و دیسپارونی (۱۲ تا ۴۵٪) است.  

میراندا کریستوفرز، کارشناس سکس و روابط می گوید: «سلامت جنسی و صمیمیت در دوران گذار یائسگی مهم است.  

این مهم است زیرا مردم باید بتوانند از صمیمیت و زندگی جنسی که دوست دارند لذت ببرند. 

آنچه ما از روابط می‌فهمیم این است که حس نزدیکی، تفاهم و ارتباط حیاتی است، و برای بسیاری از افراد، صمیمیت در برخی از سطوح برای آنها اهمیت زیادی دارد، چه صمیمیت فیزیکی و چه صمیمیت جنسی. 

تغییرات سلامت جنسی در دوران یائسگی 

در طول یائسگی، تغییرات فیزیکی و همچنین تغییرات هورمونی در بدن شما اتفاق می افتد.  

در ناحیه فرج و واژن، تغییرات فیزیکی شامل نازک شدن، کوتاه شدن واژن و باریک شدن دیواره های واژن است. 

همچنین کاهش خاصیت ارتجاعی و نازک شدن پوست وجود دارد که می تواند ناحیه خارجی واژن و فرج را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، برخی از زنان متوجه می شوند که ممکن است دچار اشک، برخی خونریزی و ناراحتی شوند.  

برخی از زنان متوجه می شوند که می توانند تغییراتی را از نظر احساس، میل و ارگاسم تجربه کنند

علائم دیگر عبارتند از افزایش احتمال عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و افزایش واژینوز باکتریایی، به دلیل تغییر اسیدیته در واژن. 

کریستوفرز می‌گوید: «برخی از زنان متوجه می‌شوند که می‌توانند در حین یائسگی تغییراتی را از نظر احساس، میل و ارگاسم تجربه کنند.»  

“این روی افراد متفاوت تاثیر می گذارد، اما ممکن است این مورد باشد که شما متوجه کاهش حس شوید و رسیدن به آن نقطه ارگاسم سخت تر از قبل باشد.”  

کاهش میل جنسی و خلق و خوی ضعیف 

کریستوفر توضیح می‌دهد: «در طول یائسگی، هورمون‌های ما نوسان می‌کنند و استروژن شروع به کاهش می‌کند، که دلیل اصلی تغییر در میل جنسی است». 

یکی دیگر از عوامل تغییر در خلق و خوی است. ممکن است متوجه شوید که به اندازه قبل برای رابطه جنسی احساس نگرانی نمی کنید، ممکن است در مورد داشتن رابطه جنسی احساس اضطراب یا استرس داشته باشید، یا ممکن است احساس کنید که بیشتر اوقات عصبانی می شوید. 

این چیزی است که بسیاری از زنان در طول یائسگی گزارش می دهند، که اغلب بر احساس جنسی شما نسبت به شریک زندگی خود تأثیر می گذارد. 

من با افرادی که تحت درمان هستند اغلب در مورد اینکه چگونه از دست دادن میل جنسی بر روابط آنها تأثیر می گذارد صحبت می کنم، بلکه بر احساس آنها از خود تأثیر می گذارد.  

وقتی قبلاً به صمیمیت جنسی منظم عادت داشتید، کنار آمدن با تغییر میل جنسی دشوار است. 

ممکن است در مورد رابطه جنسی احساس اضطراب یا استرس داشته باشید

نکته دیگری که در دوران یائسگی باید در نظر گرفت این است که چگونه تغییرات فیزیکی یائسگی می تواند بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد.  

کریستوفر توضیح می‌دهد: «بدن در طول یائسگی تغییر می‌کند، ممکن است متوجه نوسان وزن یا تغییر شکل خود شوید.  

مشکلات مربوط به تصویر بدن چیزی است که من در درمان آن را بسیار می بینم، بسیاری از افراد در مورد این مسائل با من صحبت می کنند که بر میل جنسی و زندگی جنسی آنها در دوران یائسگی تأثیر می گذارد. 

ما باید در نظر بگیریم که چیزهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر احساس عاطفی افراد از نظر وارد شدن به صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد.  

اگر نسبت به خود احساس خوبی نداشته باشید – ظاهر یا احساستان – بر اعتماد به نفس، عزت نفس و روابط شما تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر میل جنسی شما تأثیر می گذارد. 

دردناک-جنسی-واژینال-خشکی-یائسگی-علائم.jpg

خشکی واژن 

هورمون جنسی زنانه استروژن مسئول روان نگه داشتن واژن و حفظ بافت دیواره واژن است. 

اما همانطور که می دانیم، در طول یائسگی و سال های منتهی به آن (پیام یائسگی)، سطح استروژن می تواند نوسان داشته باشد و سپس به طور چشمگیری کاهش یابد. 

استروژن مسئول روان نگه داشتن واژن است

مقدار و نوع ترشحات واژن نیز می تواند تغییر کند، واژن و پوست اطراف آن ممکن است رنگ پریده تر به نظر برسد و تعادل باکتریایی در واژن نیز تغییر کند. 

در نتیجه، زنان ممکن است خشکی و سفت شدن واژن را تجربه کنند. این می تواند باعث شود که رابطه جنسی نافذ به طور فزاینده ای دردناک شود (دیسپارونی).  

بی اختیاری ادرار 

عملکرد مثانه همچنین می تواند در طول یائسگی تحت تأثیر قرار گیرد و نشت ادرار یا “حوادث” شایع تر شود.  

این علائم می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت رابطه جنسی، سلامت کف لگن، روابط شما و به طور کلی کیفیت زندگی شما داشته باشد. 

در واقع، تا ۴۰ درصد از زنان در برخی از مراحل بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند. 

شایع ترین شکل بی اختیاری استرسی است – نشت ادرار با سرفه، عطسه یا ورزش. 

کریستوفر توضیح می‌دهد: «این می‌تواند بیش از هر چیز دیگری بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد، زیرا ممکن است احساس ناراحتی کند و ممکن است خجالت‌آور باشد».  

متأسفانه، مردم اغلب اعتراف می کنند که به دلیل بی اختیاری ادرار از موقعیت ها و رویدادهای اجتماعی خاصی اجتناب می کنند.  

واژن-خشکی-بی اختیاری-یائسگی-علائم-issviva-joylux.jpg

بنابراین، چه چیزی می تواند به کاهش علائم بهداشتی صمیمی یائسگی کمک کند؟ 

ارتباط کلیدی است 

کریستوفرز می‌گوید: «توصیه من به هر کسی که این نوع علائم مرتبط با یائسگی را تجربه می‌کند این است که در مورد ارتباط در رابطه و اتفاقی که برای شما می‌افتد فکر کند – سعی کنید خودتان را آموزش دهید.»  

ممکن است شریکی داشته باشید که به طور کامل یائسگی را درک نکرده باشد، بنابراین بهتر است به او نیز آموزش دهید، زیرا اینکه بتوانید صمیمانه با شریک زندگی خود در مورد آنچه که تجربه می کنید، صمیمانه صحبت کنید.  

سعی کنید بر صمیمیت عمومی و باز نگه داشتن کانال های ارتباطی تمرکز کنید

حتی اگر احساس می‌کنید که صمیمیت جنسی برای مدتی متوقف شده است (به دلیل میل یا درد)، سعی کنید روی صمیمیت عمومی تمرکز کنید و کانال‌های ارتباطی را باز نگه دارید.  

«شاید داشتن شب‌های قرار منظم، گذراندن زمان باکیفیت با هم، علاقه‌مندی‌های جدید و واقعاً اکتشاف با یکدیگر باشد.» 

روان کننده ها و اسباب بازی های جنسی 

من همچنین توصیه می‌کنم روان‌کننده‌ها را معرفی کنید ، زیرا می‌تواند به افزایش حس و حساسیت کمک کند، اما همچنین به کاهش میزان ناراحتی ناشی از خشکی واژن کمک می‌کند.  

اسباب‌بازی‌های جنسی نیز ایده خوبی برای استفاده به تنهایی یا با همسرتان هستند، زیرا برانگیختگی خون را در اطراف اندام‌های تناسلی حرکت می‌دهد که به اکسیژن و سالم ماندن بافت‌ها کمک می‌کند.  

در صورت تمایل می‌توان از اسباب‌بازی‌های جنسی به صورت خارجی استفاده کرد و بر تحریک کلیتورال تمرکز کرد تا هر گونه ناراحتی را در هر جای دیگری کاهش دهد.  

دستگاه issviva x joylux علائم یائسگی خشکی واژن

 درمان های مبتنی بر دستگاه برای “جوان سازی واژن” 

درمان‌های مبتنی بر دستگاه در دسترس هستند، و با هدف بازگرداندن بافت واژن، با هدف معکوس کردن خشکی و سفتی واژن، ناشی از نوسانات هورمونی، انجام می‌شوند.  

برند یائسگی Issviva با متخصص برجسته Joylux همکاری کرد تا اولین دستگاه غیر تهاجمی را بسازد (تصویر بالا) که از فناوری نور برای بازسازی کلاژن و الاستین برای سفت کردن و جوان‌سازی بافت واژن استفاده می‌کند. 

دستگاه جوانسازی واژن Issviva x Joylux از ترکیب منحصر به فردی از انرژی نور ناشی از دیودهای ساطع نور قرمز و مادون قرمز (LED)، حرارت حرارتی و لرزش درمانی برای کمک به بازسازی کلاژن برای بهبود شلی بافت واژن استفاده می کند. 

هنگامی که فناوری نور قرمز و مادون قرمز با هم روی بافت اعمال می شود، میتوکندری ما (مغز سلول های ما) فعال می شود و دو ماده شیمیایی آزاد می کند: ATP (انرژی سلول ها) و اکسید نیتریک.  

اولین دستگاه غیر تهاجمی که از فناوری نور برای بازسازی کلاژن و الاستین برای سفت کردن و جوان سازی بافت واژن استفاده می کند.

ATP تولید طبیعی کلاژن و الاستین را افزایش می دهد، در حالی که اکسید نیتریک جریان خون را افزایش می دهد و منجر به گردش خون بیشتر و ترمیم بافت می شود. 

همراه با نور، ارتعاش باعث بهبود انتقال انرژی نور به بافت ها می شود. ارتعاش همچنین ارتباط مثبتی با سلامت واژن دارد و باعث تحریک فیبروبلاست ها می شود، نوعی سلول که به تشکیل بافت همبند کمک می کند.  

این دستگاه بافت واژن را تا ۴۰ تا ۴۲ درجه سانتیگراد گرم می کند که به تغییر کلاژن موضعی کمک می کند. سپس دستگاه این فیبرهای کلاژن را می گیرد و بافت های داخل واژن را دوباره سفت می کند. 

این دستگاه به مدت ده دقیقه یک روز در میان داخل واژینال استفاده می شود و نتایج از شش تا دوازده هفته تجربه می شود، پس از آن یک برنامه مدیریت مداوم وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که ناحیه تون شده، عروقی شده و به طور موثر کار می کند. 

تعدادی از مطالعات بالینی اثربخشی این دستگاه پیشگام را نشان داده است.  

یکی از این مطالعات نشان داد که دستگاه جوانسازی واژن Issviva x Joylux باعث افزایش گلیکوژن و ضخیم شدن بافت پوشاننده سطوح داخلی بدن (اپیتلیوم) می شود. 

این به حفظ pH بافت واژن کمک می‌کند و از عفونت‌های دستگاه ادراری که در زنان یائسه شایع‌تر است، جلوگیری می‌کند.  

۷۷ درصد از زنان شاهد بهبود عملکرد جنسی بودند

زنان همچنین گزارش کردند که به دلیل افزایش جریان خون در بافت، به طور طبیعی روغن کاری بیشتری داشتند. 

مطالعه دیگری نشان داد که ۷۷ درصد از زنان بهبود عملکرد جنسی را مشاهده کردند، ۵۵ درصد دیگر هیچ بی اختیاری استرسی را تجربه نکردند و ۹۰ درصد افزایش حساسیت و لذت جنسی را ثبت کردند.  

بنابراین نتایج بالینی اثبات شده نشان می دهد که دستگاه جوانسازی واژن Issviva x Joylux یک کمک همه کاره برای بسیاری از علائم سلامتی صمیمی ناشی از یائسگی است.  

بنابراین، اگر به دنبال سفت کردن واژن، بهبود عملکرد مثانه و افزایش روان‌کاری، و همچنین بهبود کیفیت زندگی، اعتماد به نفس و عملکرد جنسی هستید، این دستگاه سرمایه‌گذاری ارزشمندی است.  

علائم یائسگی میراندا کریستوفر issviva joylux

میراندا کریستوفرز یک درمانگر روانی و روابط جنسی معتبر و مدرس دیپلم پیشرفته در رابطه درمانی است. او با افراد و زوج‌ها کار می‌کند تا به حل مسائلی که بر روابط، عزت نفس، اعتماد به نفس و زندگی جنسی آنها تأثیر می‌گذارد کمک کند. او علاوه بر ارائه درمان، سفیر یائسگی ایسویوا است و به طور منظم در روزنامه ها، مجلات، پادکست ها و رادیو مشارکت می کند.  

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه