خطرات مرگ بر اثر ذات الریه

پنومونی یک عفونت ریه است که می تواند کشنده باشد. باعث می شود کیسه های هوایی در ریه ها ملتهب شده و از چرک و مایع پر شود. انواع مختلف پنومونی بر شدت آن تأثیر می گذارد.

ذات الریه می تواند خفیف باشد و افراد با سلامتی خوب می توانند ۱ تا ۳ هفته بهبود پیدا کنند.

نوزادان، بزرگسالان بیش از ۶۵ ساله، افرادی که سیگار می کشند، یا افرادی که دارای بیماری ریوی یا مزمن هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه و عوارض تهدید کننده زندگی هستند.

باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها همگی می‌توانند باعث ذات‌الریه شوند که از طریق سرفه، عطسه یا تماس نزدیک با افراد مبتلا به عفونت پخش می‌شود.

ذات الریه ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، اما این بیماری خطرات بیشتری را برای گروه های خاص نسبت به سایرین ایجاد می کند.

عوامل زیر نیز می توانند ذات الریه را شدیدتر یا تهدید کننده زندگی کنند:

سن

زنی بیمار که روی کاناپه دراز کشیده است. افراد مبتلا به بیماری ریوی ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه باشند.

کودکانی که کوچکتر از ۲ ساله بیشتر در معرض خطر ذات الریه هستند زیرا سیستم ایمنی آنها به طور کامل رشد نکرده است.

بر اساس انجمن قفسه سینه آمریکا، ذات الریه دلیل اصلی بستری شدن کودکان در ایالات متحده در بیمارستان است.

بزرگسالان به پایان رسید ۶۵ ساله همچنین به دلیل کاهش سیستم ایمنی با افزایش سن افراد بیشتر در معرض خطر هستند. این امر باعث می‌شود بدن نتواند با عفونت‌ها مبارزه کند.

شرایط پزشکی موجود

افراد ممکن است در شرایط زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه یا موارد جدی تر پنومونی باشند:

 • آنها یک بیماری ریوی مانند COPD، آسم، فیبروز کیستیک یا برونشکتازی دارند.
 • آنها در مراقبت های ویژه هستند و از دستگاه تنفس مصنوعی برای کمک به تنفس استفاده می کنند.
 • آنها یک بیماری مزمن سلامتی مانند بیماری قلبی، بیماری سلول داسی شکل یا دیابت دارند.
 • آنها در سرفه یا بلع مشکل دارند که اغلب به دلیل یک بیماری عصبی است که باعث می شود غذا یا بزاق وارد ریه ها شود و عفونی شود.
 • آنها اخیراً دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شده اند.
 • آنها به دلیل اچ آی وی یا ایدز، شیمی درمانی، پیوند اعضا، خون یا مغز استخوان یا استفاده طولانی مدت از استروئیدها، سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
بیشتر بخوانید
آنتی بیوتیک ها به سرفه کمک نمی کنند، حتی اگر ناشی از عفونت باکتریایی باشد

سبک زندگی

استعمال دخانیات و مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر می تواند خطر ابتلا به ذات الریه یا موارد تهدید کننده زندگی بیشتر پنومونی را افزایش دهد.

محیط

اگر افراد به طور منظم در معرض مواد شیمیایی سمی، آلاینده ها یا دود سیگار باشند، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه از جمله موارد تهدید کننده زندگی باشند.

ذات الریه گاهی اوقات می تواند باعث عوارض شدید شود، از جمله: اگر افراد دچار مشکل در تنفس، درد قفسه سینه یا تب شدید هستند، باید فوراً با پزشک صحبت کنند.

علائم ذات الریه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب بالا و تعریق
 • لرز تکان دادن
 • احساس تنگی نفس با فعالیت های روزمره
 • سرفه هایی که باعث ایجاد خلط سبز، زرد یا گاهی خونی می شود
 • تنفس کم عمق یا سریع
 • درد قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه
 • علائمی که بهبود نمی یابند یا بدتر می شوند
 • احساس بدتر شدن پس از سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
 • گیجی
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی

اگر افراد متوجه علائم فوق شدند، باید به پزشک خود مراجعه کنند. افراد در صورت داشتن موارد زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کنند:

بیشتر بخوانید
اپی گلوتیت - علائم و علل

هر فردی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه است، در صورت مشاهده علائم ذات الریه باید فوراً به پزشک مراجعه کند. این امر در مورد نوزادان، افراد بالای ۶۵ سال و هر کسی که دارای یک بیماری مزمن سلامت یا سیستم ایمنی ضعیف است صدق می کند.

برای تشخیص ذات الریه، پزشک سابقه پزشکی را می گیرد و معاینه فیزیکی انجام می دهد. آنها از گوشی پزشکی برای گوش دادن به ریه ها برای شنیدن صداهای ذات الریه هنگام استنشاق شخص استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است درخواست اشعه ایکس قفسه سینه و آزمایش خون کنند.

اگر باکتری عامل ذات الریه باشد، افراد می توانند آنتی بیوتیک های خوراکی مصرف کنند. بسیاری از افراد به درمان خانگی به خوبی پاسخ می دهند و به سرعت بهبود می یابند. اگر افراد متوجه بدتر شدن علائم خود شوند، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنند.

افراد می توانند ذات الریه ویروسی را با داروهای ضد ویروسی درمان کنند و معمولاً ۱ تا ۳ هفته بهتر می شوند .

افرادی که علائم شدیدتر دارند، شرایط سلامتی موجود دارند یا در گروه خطر بالاتر قرار می گیرند، ممکن است مجبور شوند در بیمارستان بمانند.

میزان بهبودی بسته به میزان سلامت کلی یک فرد، سن او و عوامل سبک زندگی متفاوت خواهد بود. برخی از افراد مبتلا به ذات الریه می توانند ظرف چند هفته بهبود یابند، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است  ۶ تا ۸ هفته برای بازگشت به حالت عادی طول بکشد یک فرد می تواند به طور مرتب دست های خود را بشوید تا از گسترش عفونت ها جلوگیری کند.

افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه یا عوارض ناشی از عفونت باشند، می توانند واکسنی برای کاهش خطر دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
پزشکان سرماخوردگی

دو نوع واکسیناسیون پنوموکوکی وجود دارد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می شود که گروه های خاصی از مردم واکسن های زیر را دریافت کنند:

 • واکسن مزدوج پنوموکوک: برای بزرگسالان بالای ۶۵ سال، کودکان ۲ سال یا کمتر، و هر کسی که بیماری مزمن پزشکی دارد.
 • واکسن پلی ساکارید پنوموکوک: برای بزرگسالان بالای ۶۵ سال، افراد بالای ۲ سال با بیماری مزمن پزشکی و بزرگسالان بالای ۱۹ سال که سیگار می کشند.

سایر واکسن هایی که می توانند به پیشگیری از ابتلا به ذات الریه کمک کنند عبارتند از:

 • واکسن آنفولانزا: ابتلا به آنفولانزا می تواند احتمال ابتلا به ذات الریه را افزایش دهد. واکسن آنفولانزا می تواند به محافظت از افراد در برابر ابتلا به آنفولانزا و ذات الریه کمک کند.
 • واکسن Hib: نوعی باکتری به نام هموفیلوس آنفلوآنزا نوع b (Hib) می تواند باعث ذات الریه و همچنین مننژیت شود. فرزندان زیر ۵ سال و افراد جوان می توانند واکسن Hib را برای محافظت از آنها در برابر این عفونت ها داشته باشند.

همچنین مراحل ساده و تنظیمات سبک زندگی وجود دارد که افراد می توانند برای جلوگیری از ذات الریه کمک کنند.

افراد می توانند به طور مرتب دست های خود را بشویید، به ویژه در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، برای کمک به جلوگیری از گسترش عفونت. آنها می توانند از صابون و آب داغ یا ژل های ضد باکتری دست برای از بین بردن میکروب ها استفاده کنند، به خصوص قبل از خوردن غذا یا دست زدن به صورت و دهان.

یک سیستم ایمنی سالم برای اینکه افراد بتوانند بهتر با عفونت ها مبارزه کنند ضروری است. افراد می توانند با خوردن یک رژیم غذایی سالم، استراحت زیاد و ورزش منظم سیستم ایمنی خود را قوی نگه دارند.

بیشتر بخوانید
نحوه تشخیص و درمان بیماری محدود کننده ریه

اگر فردی سیگار می کشد، ترک سیگار می تواند به کاهش خطر عفونت های ذات الریه و شدت آن کمک کند. سیگار به ریه ها آسیب می رساند و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت ها کاهش می دهد.

افرادی که از سلامت خوبی برخوردار هستند و به ذات الریه مبتلا می شوند به خوبی به درمان پاسخ می دهند و می توانند ظرف چند هفته بهبود یابند.

اگر افراد در یکی از دسته های زیر قرار بگیرند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ذات الریه شدیدتر و عوارض احتمالی باشند:

 • کودکان زیر ۲ سال
 • بزرگسالان بالای ۶۵ سال
 • هر کسی که یک بیماری ریوی یا وضعیت سلامتی مانند بیماری قلبی دارد
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • افرادی که تحت مراقبت های ویژه هستند یا از دستگاه تنفس مصنوعی برای تنفس استفاده می کنند
 • افرادی که سیگار می کشند

اگر کسی فکر می کند که علائم ذات الریه دارد، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کند، به خصوص اگر در گروه در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

واکسن هایی برای کمک به پیشگیری از ذات الریه می توانند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند. قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن با یک سبک زندگی سالم و با ترک سیگار نیز می تواند خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش دهد و این یک مورد شدیدتر است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه