خلط به طور طبیعی شفاف است. اگر خلط شما زرد یا سبز است، ممکن است عفونت ویروسی یا باکتریایی داشته باشید. اگر رنگ دیگری مانند قهوه ای، قرمز یا سیاه است، ممکن است خون سرفه کرده باشید و ممکن است شرایط جدی تری را تجربه کرده باشید.

چرا خلط تغییر رنگ می دهد

خلط نوعی مخاط است که در سینه شما ایجاد می شود. شما معمولاً مقدار قابل توجهی خلط تولید نمی کنید مگر اینکه مبتلا به سرماخوردگی باشید یا مشکلات پزشکی زمینه ای دیگری داشته باشید. هنگامی که شما خلط سرفه می کنید، به آن خلط می گویند. ممکن است متوجه خلط های رنگی متفاوت شوید و تعجب کنید که رنگ ها چه معنایی دارند.

مطالعات در حال انجام اهمیت رنگ خلط و اینکه آیا آن از نظر بالینی در همه موارد یا فقط در سناریوهای خاص مرتبط است را زیر سوال می برند. با این حال، آگاهی از تغییرات و پیامدهای بالقوه آنها می تواند به شما در درک بهتر زمانی که نیاز به کمک گرفتن است کمک کند.

در اینجا راهنمای شما در مورد شرایط مختلفی است که باعث ایجاد خلط می شوند، چرا ممکن است رنگ آن متفاوت باشد و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

رنگ های مختلف خلط به چه معناست؟

سبز یا زرد رنگ قهوه ای سفید سیاه روشن قرمز یا صورتی
رینیت آلرژیک
برونشیت
بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)
نارسایی احتقانی قلب
فیبروز سیستیک
عفونت قارچی
بیماری ریفلاکس معده (GERD)
آبسه ریه
سرطان ریه
ذات الریه
پنوموکونیوز
آمبولی ریه
سینوزیت
سیگار کشیدن
بیماری سل

اگر خلط سبز یا زرد می بینید، معمولاً نشانه این است که بدن شما چنین است مبارزه با عفونت مانند ذات الریه. رنگ از گلبول های سفید می آید. در ابتدا ممکن است متوجه خلط زرد شوید که سپس به خلط سبز تبدیل می شود. این تغییر با شدت و طول بیماری احتمالی رخ می دهد.

بلغم سبز، زرد و قهوه ای: معنی آن چیست؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

خلط سبز یا زرد معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • برونشیت
 • ذات الریه
 • سینوزیت
 • فیبروز سیستیک
بیشتر بخوانید
20 راه برای پاکسازی خلط و مخاط

خلط قهوه ای به چه معناست؟

همچنین ممکن است این رنگ را در ظاهر “زنگ زده” در نظر بگیرید. رنگ قهوه ای اغلب به معنای خون پیر است. ممکن است این رنگ را بعد از قرمز یا صورتی شدن خلط مشاهده کنید.

خلط قهوه ای معمولاً به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • پنومونی باکتریایی
 • برونشیت باکتریایی
 • فیبروز سیستیک
 • پنوموکونیوز
 • آبسه ریه

خلط سفید یعنی چه؟

ممکن است خلط سفید را با چندین بیماری تجربه کنید.

خلط سفید معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • برونشیت ویروسی
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)
 • نارسایی احتقانی قلب

اگر دچار مشکل تنفسی یا احساس سفتی در قفسه سینه در کنار تولید خلط ابری هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، این ممکن است نشان دهنده آن باشد. نارسایی قلبی یا سایر عوارض جدی

خلط سیاه یعنی چه؟

به خلط سیاه ملانوپتیزی نیز می گویند. دیدن خلط سیاه ممکن است به این معنی باشد که دارید مقدار زیادی از چیزی سیاه را استنشاق کردمانند گرد و غبار زغال سنگ همچنین ممکن است به این معنی باشد که شما یک عفونت قارچی دارید که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

خلط سیاه معمولاً به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • سیگار کشیدن
 • پنوموکونیوز
 • عفونت قارچی

خلط شفاف یعنی چه؟

بدن شما روزانه مخاط و خلط شفاف تولید می کند. این خلط عمدتاً حاوی آب، پروتئین، آنتی بادی‌ها و برخی نمک‌های محلول است که به روان‌سازی و مرطوب‌سازی سیستم تنفسی شما کمک می‌کند.

یک افزایش خلط شفاف ممکن است به این معنی باشد که بدن شما در تلاش است تا یک ماده محرک مانند گرده یا نوعی ویروس را دفع کند.

بیشتر بخوانید
صداهای تنفس: انواع، علل، و درمان

خلط شفاف معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • رینیت آلرژیک
 • برونشیت ویروسی
 • پنومونی ویروسی

خلط قرمز یا صورتی یعنی چه؟

خون به احتمال زیاد علت هر سایه ای از خلط قرمز است. صورتی یکی دیگر از سایه های قرمز در نظر گرفته می شود، بنابراین ممکن است نشان دهنده وجود خون در خلط شما باشد، فقط مقدار کمتری از آن.

خلط قرمز یا صورتی معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • ذات الریه
 • بیماری سل
 • نارسایی احتقانی قلب (CHF)
 • آمبولی ریه
 • سرطان ریه

اگر بیش از حد طبیعی خلط تولید می‌کنید، سرفه‌های شدید دارید، یا متوجه علائم دیگری مانند کاهش وزن یا خستگی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر بافت خلط تغییر کند چه؟

قوام خلط شما می تواند به دلایل زیادی تغییر کند. مقیاس از مخاطی (کف آلود) و مخاطی چرکی تا چرکی (ضخیم و چسبنده) متغیر است. ممکن است با پیشرفت عفونت خلط شما ضخیم تر و تیره تر شود. همچنین ممکن است صبح ها غلیظ تر شود یا در صورت کم آبی بدن.

خلط شفافی که با آلرژی همراه است معمولاً به اندازه خلط سبز رنگی که با برونشیت باکتریایی یا خلط سیاه ناشی از عفونت قارچی می بینید غلیظ یا چسبنده نیست.

خلط کف آلود یعنی چه؟

اکنون فراتر از رنگ ها حرکت کنید: آیا خلط شما کف آلود است؟ کلمه دیگر برای این بافت “موکوئید” است. خلط سفید و کف آلود ممکن است یکی دیگر از علائم COPD باشد. یک عفونت باکتریایی ثانویه نیز ممکن است رخ دهد و خلط را به زرد یا سبز تغییر دهد.

هم صورتی است و هم کفی؟ این ترکیب ممکن است به این معنی باشد که شما در مراحل پایانی نارسایی احتقانی قلب را تجربه می کنید. اگر این وضعیت همراه با تنگی نفس شدید، تعریق و درد قفسه سینه را دارید، فوراً با اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
برونکوسکوپی

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

در حالی که خلط بخشی طبیعی از سیستم تنفسی است، اگر بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، طبیعی نیست. اگر متوجه آن در مجاری تنفسی یا گلو شدید یا شروع به سرفه کردن کردید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر خلط شما شفاف، زرد یا سبز است، ممکن است چند روز یا چند هفته قبل از گرفتن نوبت منتظر بمانید. با این حال، مراقب علائم دیگر خود باشید تا ببینید بیماری شما چگونه در حال پیشرفت است.

اگر رنگ خلط قرمز، قهوه ای یا سیاه مشاهده کردید یا خلط کف آلود داشتید، فوراً وقت ملاقات بگیرید. این ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد.

چگونه از شر خلط خلاص شویم

مواقعی وجود دارد که خلط دلیلی برای تماس فوری با پزشک است. برخی از بیماری های ایجاد کننده خلط به آنتی بیوتیک ها، سایر داروها و درمان های تنفسی بهترین پاسخ را می دهند. در برخی موارد ممکن است جراحی لازم باشد.

برخی از شرایط موجود در این لیست ویروسی هستند. یعنی به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. در عوض، باید خوب غذا بخورید، هیدراته کنید و استراحت کنید تا التیام پیدا کنید.

همچنین می توانید اقداماتی مانند موارد زیر را امتحان کنید:

 • استفاده از مرطوب کننده در خانه مرطوب نگه داشتن هوا می تواند به شل شدن خلط کمک کند و به شما امکان می دهد راحت تر آن را سرفه کنید.
 • غرغره کردن با آب نمک. یک فنجان آب گرم را با ۱/۲ تا ۳/۴ قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و غرغره کنید تا مخاط ناشی از آلرژی یا عفونت سینوسی که گلوی شما را تحت تأثیر قرار می دهد از بین برود.
 • استفاده از روغن اکالیپتوس این اسانس با شل شدن مخاط در قفسه سینه کار می کند و در محصولاتی مانند Vicks VapoRub یافت می شود.
 • مصرف خلط آورهای بدون نسخه. داروهایی مانند guaifenesin (Mucinex) مخاط شما را رقیق می‌کنند تا آزادانه‌تر جریان پیدا کند و شما راحت‌تر می‌توانید آن را سرفه کنید. این دارو به صورت فرمولاسیون برای بزرگسالان و کودکان عرضه می شود.
بیشتر بخوانید
ملاحظات رژیم غذایی برای آمبولی ریه

سوالات متداول

در زیر سوالات متداول در مورد رنگ خلط مطرح شده است.

اگر مخاط شما سبز است به آنتی بیوتیک نیاز دارید؟

خلط سبز نشانه مبارزه بدن با عفونت است. در موارد عفونت ویروسی آنتی بیوتیک تاثیری نخواهد داشت. اگر وضعیت به طور مستقل بهبود نیابد، پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت شدید باکتریایی تجویز کنند.

خلط سبز باکتریایی است یا ویروسی؟

خلط ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی سبز به نظر برسد.

آیا خلط سبز به معنای عفونت قفسه سینه است؟

عفونت قفسه سینه می تواند باعث تولید خلط سبز یا زرد در بدن شود. با این حال، وجود مخاط سبز یا زرد همیشه نشان دهنده عفونت قفسه سینه نیست و چندین علت دیگر نیز وجود دارد.

خلاصه

سیستم تنفسی شما به عنوان محافظت از ریه ها خلط تولید می کند. مگر اینکه یک بیماری زمینه ای داشته باشید، ممکن است متوجه خلط خود نشوید. تنها در صورت بیماری یا ابتلا به بیماری مزمن ریوی ممکن است آن را سرفه کنید.

اگر آن را سرفه می کنید، به ظاهر آن توجه کنید. اگر متوجه تغییر رنگ، قوام یا حجم شدید، با پزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات بگذارد.
Source link