خواص جینسینگ برای سلامتی

جینسینگ قرن هاست که در طب سنتی چینی استفاده می شود.

این گیاه کند رشد و کوتاه با ریشه های گوشتی را می توان بسته به مدت رشد آن به سه روش طبقه بندی کرد: تازه، سفید یا قرمز.

جینسنگ تازه قبل از ۴ سال برداشت می شود، در حالی که جینسینگ سفید بین ۴ تا ۶ سال و جینسنگ قرمز بعد از ۶ سال یا بیشتر برداشت می شود.۱).

7 فواید ثابت شده جینسینگ برای سلامتی

انواع زیادی از این گیاه وجود دارد، اما محبوب ترین آنها جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) است.

جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آنها بر بدن متفاوت است. بر اساس برخی تحقیقات قدیمی تر، اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل می کند، در حالی که نوع آسیایی آن یک اثر نیروبخش است.۲).

جینسینگ حاوی دو ترکیب مهم است: جین سنوزیدها و جینتونین. این ترکیبات مکمل یکدیگر برای ارائه مزایای سلامتی (۳).

در اینجا ۷ مزیت سلامت مبتنی بر شواهد جینسینگ آورده شده است.

۱. حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است التهاب را کاهش دهد

جینسینگ خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی دارد (۴، ۵، ۶).

برخی از مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که عصاره جینسینگ و ترکیبات جین سنوزید می تواند التهاب را مهار کرده و آسیب اکسیداتیو به سلول ها را کاهش دهد، که می تواند به بیماری مزمن کمک کند.۴، ۵، ۶).

نتایج در مورد انسان نیز امیدوارکننده است.

یک مطالعه بر روی ۱۲ مرد فعال نشان داد که مصرف مکمل کوتاه مدت با عصاره جینسینگ آمریکایی آسیب عضلانی ناشی از ورزش را کاهش داده و نشانگرهای التهاب را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.۷).

یک مطالعه بزرگتر در سال ۲۰۱۴ روی ۷۱ زن یائسه که روزانه ۳ گرم جینسینگ قرمز یا دارونما به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند، انجام شد. سپس فعالیت آنتی اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو اندازه گیری شد (۸).

محققان به این نتیجه رسیدند که جینسینگ قرمز ممکن است با افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند.۸).

خلاصه

نشان داده شده است که جینسینگ به کاهش نشانگرهای التهابی و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کند.

۲. ممکن است برای عملکرد مغز مفید باشد

جینسینگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خوی کمک کند.۹، ۱۰).

برخی از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ، مانند جین سنوزیدها و ترکیب K، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند.۱۱، ۱۲).

بیشتر بخوانید
چرا جک فروت برای شما مفید است؟ تغذیه، فواید و چگونگی

جالب توجه است، یک مطالعه روی ۶۴۲۲ سالمند نشان داد که مصرف منظم جینسینگ برای حداقل ۵ سال با بهبود عملکرد شناختی در مراحل بعدی زندگی مرتبط است.۱۳).

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف ۲۰۰ میلی گرم جینسینگ آمریکایی به طور قابل توجهی حافظه کاری را پس از ۳ ساعت در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.۱۴).

طبق یک بررسی، جینسینگ همچنین می تواند به کاهش استرس کمک کند و ممکن است برای افسردگی و اضطراب فوایدی ارائه دهد.۱۰).

علاوه بر این، مطالعات دیگر اثرات مثبتی بر عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان دادند.۱۵).

خلاصه

نشان داده شده است که جینسینگ حافظه را بهبود می بخشد و استرس را سرکوب می کند. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، ممکن است در برابر زوال شناختی، بیماری آلزایمر، افسردگی و اضطراب نیز مفید باشد.

۳. می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

برخی از تحقیقات نشان می دهد که جینسینگ ممکن است جایگزین مفیدی برای درمان اختلال نعوظ (ED) باشد.۱۶).

بر اساس برخی تحقیقات قدیمی تر، برخی از ترکیبات موجود در جینسینگ ممکن است از استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت های آلت تناسلی برای کمک به بازگرداندن عملکرد طبیعی محافظت کند.۱۷).

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که جینسینگ ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد، ترکیبی که آرامش عضلات آلت تناسلی را بهبود می بخشد و گردش خون را افزایش می دهد.۶، ۱۸).

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات جینسینگ بر ED نتایج متفاوتی را نشان داده است و مطالعات با کیفیت بالا بیشتری مورد نیاز است.

در واقع، یک بررسی از ۹ مطالعه نشان داد که جینسینگ می تواند توانایی خود گزارش دهی برای داشتن رابطه جنسی در مردان را بهبود بخشد.۱۹).

با این حال، محققان همچنین خاطرنشان کردند که جینسینگ در مقایسه با دارونما تأثیر کمی بر ED یا رضایت از مقاربت دارد.۱۹).

خلاصه

جینسینگ ممکن است علائم اختلال نعوظ را با کاهش استرس اکسیداتیو در بافت ها و افزایش جریان خون در عضلات آلت تناسلی بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۴. ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

طبق یک بررسی، جینسینگ دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی قوی است و ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند.۲۰).

جالب توجه است، یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره جینسینگ قرمز سیاه باعث افزایش تعداد سلول های ایمنی و افزایش سطح آنتی اکسیدان در کبد می شود.۲۱).

به طور مشابه، مطالعه دیگری روی ۱۰۰ نفر نشان داد که مصرف ۲ گرم جینسینگ قرمز کره ای در روز به مدت ۸ هفته به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح سلول های ایمنی در مقایسه با دارونما شد.۲۲).

بیشتر بخوانید
12 فواید علمی چای و عصاره نعناع

با این حال، برای درک اثرات بالقوه جینسینگ بر عملکرد سیستم ایمنی، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

خلاصه

جینسینگ می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند و ممکن است سطح سلول های ایمنی را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۵. ممکن است مزایای بالقوه ای در برابر سرطان داشته باشد

جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد.۲۳، ۲۴).

جین سنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب و محافظت آنتی اکسیدانی کمک می کند.۲۵، ۲۶).

چرخه سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جین سنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلولی به این چرخه کمک کنند.۲۵، ۲۶).

بررسی چندین مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند ممکن است ۱۶ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان باشند.۲۶).

جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت افراد تحت شیمی درمانی کمک کند و می تواند عوارض جانبی را کاهش دهد و اثر برخی از درمان های سرطان را افزایش دهد.۲۵).

با این حال، در حالی که مطالعات در مورد نقش جینسینگ در پیشگیری از سرطان برخی از فواید را نشان می‌دهد، آنها بی‌نتیجه هستند.۲۷).

خلاصه

به نظر می رسد جین سنوزیدهای موجود در جینسینگ التهاب را تنظیم می کند، محافظت آنتی اکسیدانی ایجاد می کند و سلامت سلول ها را حفظ می کند که می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان کمک کند. با این وجود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۶. ممکن است با خستگی مبارزه کند و سطح انرژی را افزایش دهد

نشان داده شده است که جینسینگ به کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی کمک می کند.

مطالعات حیوانی مختلف برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بالاتر در سلول ها مرتبط دانسته اند که می تواند به کاهش خستگی کمک کند.۲۸، ۲۹).

یک بررسی از ۱۰ مطالعه به این نتیجه رسید که جینسینگ می تواند به طور قابل توجهی علائم سندرم خستگی مزمن را در مقایسه با دارونما حتی پس از ۱۵ روز بهبود بخشد.۳۰).

بررسی دیگری نشان داد که مصرف جینسینگ آمریکایی یا آسیایی می‌تواند علائم خستگی مرتبط با سرطان را زمانی که به ترتیب در دوزهای ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ میلی‌گرمی در روز مصرف شود کاهش دهد.۳۱).

علاوه بر این، بررسی بیش از ۱۵۵ مطالعه نشان داد که مکمل‌های جینسینگ نه تنها ممکن است به کاهش خستگی کمک کند، بلکه می‌تواند عملکرد فیزیکی را نیز افزایش دهد.۳۲).

بیشتر بخوانید
آیا نان مضر است؟ حقایق تغذیه و موارد دیگر

خلاصه

جینسینگ ممکن است با کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها به مبارزه با خستگی و افزایش عملکرد فیزیکی کمک کند.

۷. می تواند قند خون را کاهش دهد

به نظر می رسد جینسینگ در کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت مفید است.۳۳).

نشان داده شده است که جینسینگ آمریکایی و آسیایی عملکرد سلول های پانکراس را بهبود می بخشد، تولید انسولین را افزایش می دهد و جذب قند خون در بافت ها را افزایش می دهد.۳۳).

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که عصاره‌های جینسینگ با ایجاد محافظت آنتی‌اکسیدانی که می‌تواند به کاهش رادیکال‌های آزاد در سلول‌های افراد مبتلا به دیابت کمک کند.۳۴).

یک بررسی از هشت مطالعه نشان داد که مکمل جینسینگ می تواند سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بخشد.۳۵).

مطالعه ۸ هفته ای دیگر نشان داد که مصرف ۳ گرم جینسینگ آمریکایی در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح قند خون ناشتا و بهبود هموگلوبین A1c، نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون، در مقایسه با دارونما در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می شود.۳۶).

به نظر می رسد جینسینگ قرمز تخمیر شده می تواند حتی در کنترل قند خون موثرتر باشد. جینسینگ تخمیر شده با کمک باکتری‌های زنده تولید می‌شود که جین‌سنوزیدها را به شکلی آسان‌تر و قوی‌تر تبدیل می‌کنند.۳۷).

در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف ۲.۷ گرم جینسنگ قرمز تخمیر شده در روز در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از یک وعده غذایی آزمایشی در مقایسه با دارونما موثر است.۳۸).

خلاصه

جینسینگ، به ویژه جینسنگ قرمز تخمیر شده، ممکن است به افزایش تولید انسولین، افزایش جذب قند خون در سلول‌ها و محافظت آنتی‌اکسیدانی کمک کند.

به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید

ریشه جینسینگ را می توان به روش های مختلفی مصرف کرد. می توانید آن را به صورت خام مصرف کنید یا می توانید آن را کمی بخارپز کنید تا نرم شود.

همچنین می توان آن را در آب دم کرد و چای درست کرد. برای این کار کافی است آب داغ را به جینسینگ تازه برش داده شده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه دم بکشد.

جینسینگ را می توان به دستور العمل های مختلفی مانند سوپ و غذاهای سرخ شده نیز اضافه کرد. علاوه بر این، عصاره را می توان به صورت پودر، قرص، کپسول و روغن یافت.

اینکه چه مقدار باید مصرف کنید بستگی به شرایطی دارد که می خواهید بهبود دهید. به طور کلی، دوزهای روزانه ۱-۲ گرم ریشه جینسینگ خام یا ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم عصاره پیشنهاد می شود. بهتر است با دوزهای کمتر شروع کنید و به مرور زمان افزایش دهید.

بیشتر بخوانید
فیبر ریشه کاسنی ارزش غذایی، فواید سلامتی و دستور العمل ها

به دنبال عصاره استاندارد جینسینگ باشید که حاوی ۲ تا ۳ درصد جین سنوزید کل باشد و آن را قبل از غذا مصرف کنید تا جذب آن را افزایش داده و از فواید کامل آن بهره مند شوید.

خلاصه

جینسینگ را می توان به صورت خام مصرف کرد، آن را به صورت چای درست کرد یا به غذاهای مختلف اضافه کرد. همچنین می توان آن را به صورت پودر، کپسول یا روغن مصرف کرد.

ایمنی و عوارض جانبی احتمالی

طبق تحقیقات، به نظر می رسد جینسینگ بی خطر است و نباید عوارض جانبی جدی ایجاد کند.۳۹، ۴۰).

با این حال، افرادی که از داروهای دیابت استفاده می کنند باید هنگام استفاده از جینسینگ سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنند تا مطمئن شوند که این سطوح خیلی پایین نمی آیند.

علاوه بر این، جینسینگ ممکن است اثر داروهای ضد انعقاد را کاهش دهد.۴۱).

به این دلایل، بهتر است قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل عدم انجام مطالعات ایمنی، جینسینگ برای کودکان یا افرادی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود.۴۲).

در نهایت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده طولانی مدت از جینسینگ می تواند اثربخشی آن را در بدن کاهش دهد.

برای به حداکثر رساندن فواید آن، باید جینسینگ را در چرخه های ۲ تا ۳ هفته ای با یک یا دو هفته استراحت مصرف کنید.۴۳).

خلاصه

در حالی که به نظر می رسد جینسینگ بی خطر است، افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باید به تداخلات دارویی احتمالی توجه کنند.

خلاصه

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن ها در طب چینی استفاده می شود.

معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مورد توجه قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای انواع خاصی از سرطان فواید داشته باشد.

علاوه بر این، جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، عملکرد مغز را تقویت کند، خستگی را کاهش دهد و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

جینسینگ را می توان به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. همچنین می تواند به راحتی به عنوان مکمل به رژیم غذایی شما اضافه شود و به صورت عصاره، کپسول یا پودر موجود است.

چه بخواهید شرایط خاصی را بهبود بخشید

یا به سادگی سلامت خود را تقویت کنید، جینسینگ ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه