خودارضایی و بارداری: آیا بی خطر است؟ مزایا و خطرات

اکثر پزشکان موافق هستند که خودارضایی در دوران بارداری بی خطر است و حتی می تواند فوایدی برای سلامتی مانند کاهش استرس و افزایش جریان خون داشته باشد.

برای برخی از زنان باردار،  تهوع صبحگاهی ، حالت تهوع و  خستگی  هرگونه علاقه به فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی را از بین می برد. برخی دیگر متوجه افزایش میل جنسی – میل جنسی – به دلیل افزایش  سطح پروژسترون  و  استروژن می شوند  .

زنان اغلب به این فکر می کنند که آیا خودارضایی در دوران بارداری بی خطر است یا خطراتی دارد. خبر خوب این است که، در بیشتر موارد، کاملاً ایمن است.

در این مقاله به چند سوال رایج در مورد خودارضایی در دوران بارداری پاسخ می دهیم.

خودارضایی و بارداری: آیا بی خطر است؟ مزایا و خطراتmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

آیا ایمن است؟

خودارضایی در بارداری های کم خطر بی خطر است.

در اکثر بارداری های کم خطر، خودارضایی یک راه کاملاً ایمن برای کاهش  استرس  و مدیریت افزایش میل جنسی است. گفته می شود، زنان باید همیشه توصیه های پزشک خود را رعایت کنند.

استفاده از اسباب بازی های جنسی مانند ویبراتور یا دیلدو تا زمانی که تمیز باشند بی خطر است.

قبل از استفاده از هر اسباب بازی در ناحیه تناسلی یا اطراف آن، آن را با آب صابون بشویید تا از ورود باکتری به واژن جلوگیری کنید. این در مورد دست ها نیز صدق می کند. برای جلوگیری از خراشیدگی ناخن ها را کوتاه کنید.

خودارضایی به نوزاد آسیبی نمی رساند و نوزاد نمی فهمد چه اتفاقی دارد می افتد. در واقع، برخی از پزشکان بر این باورند که نوزادان ممکن است با انقباضات ریتمیک رحمی که در طول ارگاسم اتفاق می‌افتد، آرام شوند.

آیا مزایایی وجود دارد؟

خودارضایی، از جمله در دوران بارداری، می تواند برای بدن مفید باشد. حتی برخی از زنان در دوران بارداری ارگاسم بهتر یا شدیدتری را گزارش می دهند.

برخی از مزایای خودارضایی در دوران بارداری عبارتند از:

 • کاهش سطح استرس
 • بهبود خواب
 • کاهش ناراحتی و درد ناشی از بارداری
 • افزایش ترشح اندورفین

علاوه بر این، خودارضایی امن ترین شکل فعالیت جنسی است. هیچ خطری برای عفونت های مقاربتی (STIs) وجود ندارد   ، مگر اینکه شخصی یک اسباب بازی جنسی را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد.

آیا عوارض جانبی دارد؟

در اواخر بارداری، یک زن ممکن است   پس از ارگاسم متوجه افزایش انقباضات براکستون هیکس شود. این انقباضات، اگرچه گاهی ناراحت کننده هستند، اما جای نگرانی ندارند.

برخی از زنان نیز پس از ارگاسم، گرفتگی هایی مشابه گرفتگی پریود دارند. این گرفتگی ها طبیعی هستند و ممکن است شبیه انقباضات براکستون هیکس باشند.

خطرات چیست؟

هیچ خطری برای خودارضایی برای زنی که حاملگی کم خطری دارد و هیچ عارضه یا سایر مسائل پزشکی ندارد، وجود ندارد.

با این حال، زمانی که زایمان زودرس یک خطر است، دخول واژینال – یا حتی ارگاسم – می تواند باعث زایمان شود. در این موارد، پزشک ممکن است برای کاهش احتمال زایمان زودرس، اجتناب از مقاربت یا ارگاسم را توصیه کند.

خودارضایی می تواند باعث پارگی های کوچک در اندام تناسلی داخلی یا خارجی شود، به خصوص اگر خانمی ناخن های بلندی داشته باشد. شکستگی‌های پوست می‌تواند باکتری‌ها را وارد بدن کند و باعث عفونت شود که در دوران بارداری می‌تواند جدی‌تر باشد.

برای کاهش این خطر، ناخن ها را کوتاه نگه دارید و مطمئن شوید که دست ها و اسباب بازی های جنسی تمیز هستند. قرار دادن توپ های پنبه ای در نوک انگشتان دستکش لاتکس یا نیتریل و پوشیدن آن در حین خودارضایی می تواند محافظت بیشتری ایجاد کند.

تشخیص خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی ناشی از به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی مهم است. پوشاندن اسباب بازی جنسی در کاندوم خطر عفونت را به حداقل می رساند. حتماً بین هر بار استفاده از اسباب بازی کاندوم را عوض کنید.

چه زمانی از خودارضایی در دوران بارداری خودداری کنیم؟

پزشک می تواند در مورد زمانی که فعالیت جنسی در دوران بارداری ایمن نیست توصیه کند.
پزشک می تواند توضیح دهد که چه زمانی فعالیت جنسی در دوران بارداری ایمن نیست.

هنگامی که زنان عوارض خاصی را تجربه می کنند، پزشکان ممکن است توصیه کنند از ارگاسم و فعالیت جنسی – از جمله خودارضایی – در دوران بارداری اجتناب کنند. این محدودیت ممکن است موقتی باشد یا برای کل بارداری اعمال شود.

شرایط و عوارضی که ممکن است برخی از فعالیت های جنسی را خطرناک کند عبارتند از:

 • جفت سرراهی که در آن جفت دهانه رحم را می پوشاند
 • دهانه رحم ضعیف شده
 • پارگی زودرس غشاها
 • سابقه زایمان زودرس
 • خونریزی واژینال
 • عفونت های رحمی
 • محدودیت رشد داخل رحمی

بسیار مهم است که از پزشک در مورد خطرات خاص سوال کنید. آنها ممکن است توصیه کنند که یک زن به طور کامل از ارگاسم خودداری کند یا برای مثال فقط از دخول واژینال خودداری کند.

ارگاسم باعث انقباض ماهیچه های رحم می شود. در برخی شرایط، این می تواند باعث زایمان زودرس، زایمان زودرس یا سایر عوارض جدی شود.

اگر پزشک توصیه می کند که از دخول واژینال خودداری کنید، خودارضایی یا خودارضایی متقابل با همسر می تواند جایگزین خوبی باشد. اگر ارگاسم ممنوع است، از خودارضایی و سایر فعالیت های جنسی خودداری کنید.

زوج‌هایی که مشتاق برقراری ارتباط هستند ممکن است  درگیر تمرین‌های تمرکز حواس باشند . هدف از این تمرینات ایجاد صمیمیت و افزایش آگاهی فیزیکی از طریق لمس آگاهانه و افزایش ارتباطات است.

در صورت شکستن آب و یا خونریزی واژن از خودارضایی و سایر فعالیت های جنسی خودداری کنید و با پزشک مشورت کنید.

خلاصه

برای بسیاری از زنان، خودارضایی یک خروجی سالم برای انرژی جنسی در دوران بارداری است. زمانی که بارداری سالم و کم خطر باشد، خودارضایی کاملا بی خطر است و می تواند مزایای سلامتی داشته باشد.

پزشکان ممکن است به زنان مبتلا به شرایط خاص پزشکی توصیه کنند که از برخی یا تمام فعالیت های جنسی خودداری کنند. هر کسی که نگران خطرات آن است باید با پزشک مشورت کند.

س:

آیا همه انواع فعالیت های جنسی در دوران بارداری بی خطر هستند؟

آ:

همه انواع فعالیت های جنسی یکسان ایجاد نمی شوند، به خصوص زمانی که شما انتظار دارید. اگر احساس ناراحتی نمی کنید یا عوارضی ندارید – مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت – داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری اشکالی ندارد.

مهمترین چیز این است که شما احساس راحتی کنید، به بدن خود گوش دهید، انواع مختلفی از فعالیت های جنسی را کشف کنید، و اگر تمایل به فعالیت جنسی مشترک دارید، در مورد ترجیحات خود با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید.

لینک منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید