خونریزی مقعدی چیست؟ علائم، علل، تشخیص

خونریزی مقعدی که خونریزی از راست روده یا مقعد است، یک پدیده ترسناک اما شگفت آور شایع است.

معمولاً فرض بر این است که خونریزی مقعدی به خونریزی از رکتوم شما اشاره دارد که چند اینچ آخر روده بزرگ شما را تشکیل می دهد. به گفته MedlinePlus، خونریزی از قسمت های بالاتر در دستگاه روده، از معده، اثنی عشر یا سایر قسمت های روده کوچک، ممکن است از روده بزرگ نیز عبور کند و به نظر برسد که از راست روده می آید.

پرسش ها و پاسخ های متداول

علائم خونریزی مقعدی چیست؟

موارد جدی خونریزی مقعدی ممکن است شامل درد شکمی، اسهال، خستگی، یبوست و کاهش وزن ناخواسته باشد. خون می تواند در مدفوع یا مخاط در مدفوع ظاهر شود، یا ممکن است آن را روی لباس زیر، روی دستمال توالت یا در آب توالت ببینید.
علل شایع خونریزی مقعدی چیست؟
خونریزی مقعدی اغلب در اثر هموروئید و شقاق مقعدی ایجاد می شود. دیورتیکولیت، وضعیتی که در آن برجستگی های ریز روی دیواره روده بزرگ ظاهر می شود و کولیت، که التهاب پوشش روده بزرگ است، نیز ممکن است علت باشند.
خونریزی مقعدی چقدر جدی است؟
خونریزی مقعدی یک پدیده ترسناک اما شایع است. علل معمولی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی تهدیدی برای زندگی نیستند، اما در برخی موارد، خونریزی مقعدی می تواند نشانه سرطان روده بزرگ یا به ندرت سرطان مقعد باشد.
آیا خونریزی مقعدی قرمز روشن است؟
رنگ خون ناشی از خونریزی مقعدی از قرمز روشن تا مایل به قهوه ای تا سیاه یا تار رنگ متغیر است.
چه زمانی باید نگران خونریزی مقعدی باشید؟
خونریزی خفیف مقعدی ناشی از یبوست یا هموروئید به ندرت نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اگر بعد از یک هفته خونریزی متوقف نشد، با پزشک خود مشورت کنید. خونریزی ناشی از سرطان کولورکتال ممکن است در طول زمان به مقدار کم رخ دهد، بنابراین در صورت مشاهده این الگو با پزشک خود مشورت کنید.

علائم و نشانه های خونریزی مقعدی

رنگ خون ناشی از خونریزی مقعدی از قرمز روشن تا مایل به قهوه ای تا سیاه یا قیر متغیر است. خون می‌تواند روی مدفوع یا داخل آن باشد، با مخاط در مدفوع ترکیب شود یا روی لباس‌ها و لباس‌های زیر، روی دستمال توالت یا در آب توالت ظاهر شود.

علائمی که معمولاً با خونریزی شدید مقعدی رخ می دهد عبارتند از:
 • درد شکم
 • سرگیجه
 • خستگی
 • اسهال
 • یبوست
 • کاهش وزن ناخواسته

علل و عوامل خطر خونریزی مقعدی

طبق گفته کلینیک کلیولند، شایع ترین علل خونریزی مقعدی دیورتیکولوز، هموروئید، شقاق مقعدی و کولیت است.

دیورتیکولوز شایع ترین علت خونریزی مقعدی است. وجود برآمدگی های ریز به نام دیورتیکول در دیواره روده بزرگ است. دیورتیکول‌ها شایع هستند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما گاهی اوقات می‌توانند از دیواره‌های روده بیرون بزنند و منجر به خونریزی یا عفونت شوند.

بواسیر اغلب به نام انبوه، سیاهرگ های متورمی هستند که در پایین روده بزرگ و خارج از مقعد ظاهر می شوند. آنها ممکن است به دلیل زور زدن بیش از حد، مانند اجابت مزاج، نشستن بیش از حد طولانی در توالت، یا در زنان، بارداری و زایمان ایجاد شوند. افرادی که بواسیر مداوم دارند اغلب یبوست دارند، اضافه وزن یا چاق هستند یا از رژیم غذایی بسیار کم فیبر استفاده می کنند.

بواسیر می تواند خارش، دردناک و آزاردهنده باشد، اما به ندرت جدی است و اغلب خود به خود از بین می رود. در موارد خاص ممکن است نیاز به درمان باشد.

شقاق مقعدی، یکی دیگر از علل خونریزی مقعدی، پارگی های ریز مقعد و مجرای مقعدی است که معمولاً در اثر زور زدن با مدفوع سفت ایجاد می شود.

کولیت التهاب پوشش بافت های روده بزرگ است. این التهاب می تواند منجر به خونریزی مقعدی شود. کولیت ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به روده بزرگ کاهش می‌یابد، معمولاً در نتیجه باریک یا مسدود شدن شریان‌ها. در کولیت عفونی، تورم روده بزرگ توسط باکتری ها، ویروس ها یا انگل ها ایجاد می شود.

علل کمتر شایع خونریزی رکتوم شامل پولیپ روده، پروکتیت، سرطان روده بزرگ، بیماری های التهابی روده، یا خونریزی سریع از معده یا دستگاه گوارش فوقانی است.

پولیپ های روده توده های بافتی هستند که از دیواره روده بیرون زده و گاهی باعث خونریزی جزئی می شوند. پروکتیت التهاب پوشش مخاطی راست روده است. اگر پروکتیت دارید، ممکن است درد رکتوم و احساس مداوم اجابت مزاج را احساس کنید.

سرطان کولورکتال یکی از جدی ترین علل خونریزی مقعدی است. سرطان مقعد که کمتر از سرطان روده بزرگ است، می تواند باعث خونریزی مقعدی شود.

افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، ممکن است خونریزی مقعدی و علائم مرتبط با آن مانند درد شکم، اسهال، یبوست، زخم، و خطر بالای سرطان روده بزرگ را تجربه کنند.

خونریزی مقعدی چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که برای خونریزی مقعدی به پزشک مراجعه می کنید، یک سری سوالات برای کمک به شناسایی علت از شما پرسیده می شود. این موارد می تواند شامل زمانی باشد که خونریزی مقعدی شروع شده است، غذاهایی که قبل از شروع علائم مصرف کرده اید، اگر یبوست داشته اید، و اگر در حین اجابت مزاج فشار می آورید.

پزشک شما همچنین یک معاینه پزشکی انجام می دهد و سابقه پزشکی شما را می گیرد.

آزمایشاتی که ممکن است به تعیین علت خونریزی مقعدی کمک کند عبارتند از:

 • کولونوسکوپی، که در آن یک لوله بلند و انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک در نوک آن وارد راست روده می شود. به گفته کلینیک مایو، این به پزشک شما اجازه می دهد تا داخل کل روده بزرگ را مشاهده کند و هر گونه ناهنجاری را جستجو کند.
 • سیگموئیدوسکوپی، که در آن یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی از یک سیگموئیدوسکوپ، یک لوله انعطاف‌پذیر با نور و دوربین، برای مشاهده قسمت پایین کولون و رکتوم استفاده می‌کند. طبق کلینیک کلیولند، این آزمایش می تواند به تشخیص اختلالات روده و سرطان کمک کند.
 • آزمایش خون مخفی مدفوع، که یک آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص خون پنهان یا مخفی در مدفوع است. به گفته کلینیک مایو، آزمایش را می توان به چند روش انجام داد، یا با جمع آوری نمونه مدفوع توسط بیمار و بازگرداندن آنها به پزشک یا آزمایشگاه یا با استفاده از یک پد یا دستمال قابل شستشو که با وجود خون تغییر رنگ می دهد.

مدت زمان خونریزی مقعدی

مدت زمان خونریزی مقعدی بسته به فرد و شرایط ایجاد کننده آن متفاوت است.

خونریزی مقعدی ناشی از هموروئید می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه با اجابت مزاج طول بکشد. همچنین ممکن است گهگاهی بین اجابت مزاج خونریزی رخ دهد. به گفته کلینیک مایو، اگر خونریزی مقعدی دارید یا اگر هموروئیدی دارید که بعد از یک هفته از بین نمی رود، با پزشک خود صحبت کنید.
به گفته سرویس بهداشت ملی در بریتانیا، شقاق مقعدی معمولاً ظرف چند هفته بهبود می یابد.

خونریزی رکتوم مرتبط با پولیپ یا سرطان کولورکتال ممکن است به مقدار کم در طول زمان رخ دهد تا زمانی که پزشک علت را شناسایی کرده و آن را درمان کند.

درمان و گزینه های دارویی برای خونریزی مقعدی

اگر خونریزی مقعدی دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که علت آن را شناسایی کنید. علت هر درمانی را که ممکن است بخواهید تعیین می کند.

به عنوان مثال، طبق گفته کلینیک مایو، کاهش وزن، مصرف بیشتر غذاهای غنی از فیبر و درمان‌های بدون نسخه معمولاً در مدیریت علائم هموروئید مؤثر است.

بیشتر بخوانید
علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن چیست؟
شقاق مقعدی معمولاً با درمان یبوست و استفاده از دستمال مرطوب مرطوب قابل کنترل است که ناحیه اطراف مقعد را تسکین می دهد. به گفته کلینیک مایو، شقاق مقعدی به ندرت نیاز به درمان پزشکی یا جراحی دارد.

علل جدی تر خونریزی رکتوم، مانند بیماری روده یا سرطان، ممکن است به درمان پیشرفته تری نیاز داشته باشد. برای مثال، افرادی که مبتلا به بیماری کرون هستند، ممکن است داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها یا ایمونوتراپی تجویز شوند. طبق کلینیک کلیولند، افراد مبتلا به سرطان ممکن است برای برداشتن تومورها به جراحی نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید
آسیت (علل، علائم و درمان)

پیشگیری از خونریزی مقعدی

بهترین راه برای جلوگیری از خونریزی مقعدی جلوگیری از علل اصلی آن است.

برای جلوگیری از هموروئید، مهم است که مدفوع خود را نرم نگه دارید تا به راحتی دفع شود. برای انجام این کار، مایعات فراوان بنوشید و از رژیم غذایی سرشار از فیبر استفاده کنید. به محض اینکه احساس کردید به دستشویی بروید و هنگام دفع مدفوع از زور زدن خودداری کنید. همچنین زمان نشستن در توالت را محدود کنید.

شقاق مقعدی را می توان با اجتناب از تحریک رکتوم و پاک کردن ناحیه با دستمال نرم، پارچه مرطوب شده یا پد پنبه ای پیشگیری کرد. از دستمال توالت خشن یا معطر استفاده نکنید.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند باید به طور منظم تحت غربالگری قرار گیرند، در درجه اول کولونوسکوپی. غربالگری سرطان کولورکتال می تواند پولیپ های پیش سرطانی را در روده بزرگ یا راست روده شناسایی کند تا بتوان آنها را قبل از تبدیل شدن به سرطان برداشت. غربالگری‌ها همچنین می‌توانند سرطان کولورکتال را زود تشخیص دهند، زمانی که درمان احتمال موفقیت‌آمیزتری دارد.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود ۹۰ درصد از موارد جدید سرطان روده بزرگ در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. بنابراین، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده توصیه می کند که بزرگسالان ۴۵ تا ۷۵ ساله از نظر سرطان کولورکتال غربالگری شوند. اینکه هر چند وقت یکبار غربالگری می کنید بر اساس خطر شما تعیین می شود و باید با پزشک خود در میان بگذارید. CDC می گوید، بزرگسالان ۷۶ تا ۸۵ ساله باید با پزشک خود در مورد ادامه غربالگری صحبت کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد شکم شما می شود و چگونه آن را درمان کنید
به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، تغییرات سبک زندگی همچنین می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، از جمله ترک سیگار، حفظ وزن سالم، انجام فعالیت بدنی منظم، و محدود کردن مصرف گوشت قرمز و مصرف الکل کمک کند.

طبق دستورالعمل‌های رژیم غذایی ۲۰۲۰–۲۰۲۵ ایالات متحده برای آمریکایی‌ها، اگر الکل مصرف شود، باید در حد اعتدال مصرف شود، یعنی حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان.

عوارض خونریزی مقعدی

خونریزی خفیف مقعدی یا لکه بینی ناشی از یبوست یا هموروئید در افراد زیر ۴۰ سال به ندرت نیاز به مراقبت پزشکی دارد. با این حال، اگر خونریزی مقعدی شما مداوم یا شدید باشد، می تواند منجر به شوک شود، یک وضعیت تهدید کننده زندگی که در آن بدن جریان خون کافی را دریافت نمی کند. اگر درمان نشود، می تواند منجر به آسیب اندام شود. طبق گفته کلینیک مایو، اگر خونریزی مقعدی و هر یک از علائم شوک را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:
 • غش
 • حالت تهوع
 • تنفس سریع و کم عمق
 • تاری دید
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • گیجی
 • پوست لطیف و رنگ پریده
 • خروجی ادرار کم

پولیپ های درمان نشده در کولون یا رکتوم که باعث خونریزی مقعدی می شوند می توانند منجر به سرطان کولورکتال شوند.

تحقیقات و آمار: چند نفر دچار خونریزی مقعدی هستند؟

در حالی که هیچ آماری وجود ندارد که دقیقاً تعداد افراد را در هر زمان معین تحت تأثیر خونریزی مقعدی قرار دهد، تحقیقات نشان می دهد که این یک اتفاق به اندازه کافی رایج است.

بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی، هموروئید، یکی از علل اصلی خونریزی مقعدی، حدود ۱ نفر از هر ۲۰ بزرگسال در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حدود نیمی از بزرگسالان بالای ۵۰ سال هموروئید دارند.
از هر ۱۰ نفر یک نفر در مقطعی از زندگی خود تحت تاثیر شقاق مقعدی قرار می گیرد.
با توجه به ACS، بدون در نظر گرفتن سرطان های پوست، سرطان کولورکتال سومین تشخیص شایع سرطان در ایالات متحده است. در سال ۲۰۲۰، ACS تخمین می زند که ۱۰۴۶۱۰ مورد جدید سرطان روده بزرگ و ۴۳۳۴۰ مورد جدید سرطان رکتوم وجود داشته است.

سیاه پوستان آمریکایی و خونریزی مقعدی

در حالی که هیچ آماری در مورد خونریزی مقعدی در گروه های قومی مختلف وجود ندارد، سرطان کولورکتال به طور نامتناسبی بر جامعه سیاه پوستان آمریکایی تأثیر می گذارد. طبق گزارش ACS، سیاهپوستان آمریکایی ۲۰ درصد بیشتر از سایر گروه‌ها احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و ۴۰ درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از آن هستند.
در حالی که دلایل این نابرابری پیچیده است، آنها منعکس کننده تفاوت های نژادی در عوامل خطر، دسترسی به مراقبت های بهداشتی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی هستند. اداره بهداشت اقلیت اقلیت وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده گزارش می دهد که سیاهپوستان آمریکایی نرخ چاقی بالاتری دارند و سیاهپوستان آمریکایی غیر اسپانیایی حدود ۱.۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان آمریکایی غیر اسپانیایی تبار در معرض چاقی هستند.

سیاه پوستان آمریکایی نیز موانع بزرگ تری را برای پیشگیری، تشخیص، درمان و بقای سرطان تجربه می کنند. چنین موانعی شامل مشاغل کم درآمد، فقدان بیمه درمانی، عدم دسترسی به غذاهای سالم و مقرون به صرفه و مسکن و آموزش با کیفیت پایین است.

بیشتر بخوانید
ازوفاژیت علل، علائم، درمان

شرایط مرتبط و علل خونریزی مقعدی

سرطان کولورکتال یکی از جدی ترین علل خونریزی مقعدی است. این سومین علت مرگ ناشی از سرطان در مردان و زنان است، اگرچه به لطف تشخیص زودهنگام، میزان مرگ و میر در حال کاهش است.
هنگامی که سرطان در پولیپ ایجاد می شود، می تواند در طول زمان به دیواره روده بزرگ یا راست روده رشد کند. از آنجا، سرطان می تواند به رگ های خونی یا غدد لنفاوی رشد کند و به غدد لنفاوی مجاور یا قسمت های مختلف بدن گسترش یابد. ACS خاطرنشان می کند که غربالگری پولیپ برای پیشگیری از سرطان کولورکتال یا ابتلای زودهنگام به آن کلیدی است تا بتوان آن را درمان کرد.
سرطان مقعد نوعی سرطان غیر معمول است که در کانال مقعدی ایجاد می شود و می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. بر اساس گزارش ACS، در سال ۲۰۲۰ حدود ۸۵۹۰ مورد جدید سرطان مقعد و ۱۳۵۰ مورد مرگ ثبت شده است.
اکثر افراد مبتلا به سرطان مقعد با شیمی درمانی و پرتودرمانی درمان می شوند. این نوع سرطان به ندرت به قسمت های مختلف بدن سرایت می کند. به گفته کلینیک مایو، بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان مقعد را می توان درمان کرد.

منابعی که دوست داریم

سازمان های مورد علاقه برای اطلاعات ضروری در مورد خونریزی رکتوم

انجمن آمریکایی آندوسکوپی دستگاه گوارش

این سازمان حرفه ای از پزشکان که نزدیک به هشت دهه پیش تأسیس شد، به پیشرفت مراقبت از بیمار و سلامت دستگاه گوارش اختصاص دارد. تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد علل شایع خونریزی رکتوم، از جمله هموروئید، شقاق مقعد، پولیپ، و سرطان روده بزرگ و مقعد دریافت کنید.

انجمن سرطان آمریکا

ACS یک سازمان سراسری است که به حمایت از افراد مبتلا به سرطان و حذف سرطان به عنوان یک مشکل عمده سلامت اختصاص دارد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان نگران سرطان کولورکتال هستید، اخیراً تشخیص داده شده است، در حال انجام درمان برای سرطان کولورکتال هستید یا سعی می کنید پس از درمان خوب بمانید، منبع نهایی اطلاعات است.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه