خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی چه چیزی میخواهید بدانید

شما به تازگی رابطه جنسی با شریک خود را تمام کرده اید، وقتی به پایین نگاه می کنید و خون روی ملحفه ها را می بینید. شما پریود نشده اید و قرار نیست به این زودی ها پریود شوید، پس چه چیزی می دهد؟

در حالی که خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی می تواند ترسناک باشد، همچنین نسبتاً رایج است. تا ۹ درصد از زنان پریود را تحت تاثیر قرار می دهد. احتمالاً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما همچنین می تواند ناشی از عفونت باشد. در موارد نادر، نشانه سرطان دهانه رحم است.

شایع‌ترین علل خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی، هر دو از دهانه رحم شروع می‌شوند، که انتهای لوله‌مانند باریک رحم است که به داخل واژن باز می‌شود.

یکی از این دلایل التهاب دهانه رحم یا التهاب دهانه رحم است. این می تواند ادامه دار و کاملاً بی ضرر باشد، یا ممکن است به دلیل یک عفونت مقاربتی باشد که باید تحت درمان قرار بگیرید، مانند کلامیدیا یا سوزاک. هر دو نوع التهاب دهانه رحم می توانند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شوند.

دومین دلیل رایج برای خونریزی بعد از رابطه جنسی، پولیپ دهانه رحم است. این رشدها معمولاً کوچک هستند – حدود ۱ تا ۲ سانتی متر. آنها اغلب در دهانه رحم ظاهر می شوند. اکثرا سرطانی نیستند پزشک شما می تواند آنها را در طی یک قرار ملاقات حذف کند.

بیشتر بخوانید
آیا هنگام ابتلا به عفونت ادراری می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

سایر علل خونریزی واژینال پس از رابطه جنسی عبارتند از:

 • اصطکاک در حین رابطه جنسی یا عدم روانکاری کافی
 • خونریزی طبیعی رحم اگر تازه پریود خود را شروع کرده اید یا تازه به پایان رسیده است
 • عفونت دهانه رحم یا واژن
 • زخم های تناسلی ناشی از تبخال یا بیماری های دیگر
 • یک نقطه پیش سرطانی دهانه رحم
 • اکتروپیون دهانه رحم (زمانی که پوشش داخلی دهانه رحم از دهانه رحم عبور می کند و در سمت واژن دهانه رحم رشد می کند)
 • افتادگی اندام لگنی (زمانی که اندام های لگن مانند مثانه یا رحم بیرون زده یا درست از دیواره های واژن می افتند)
 • سرطان دهانه رحم، واژن یا رحم

خشکی ناشی از این موارد نیز می تواند منجر به خونریزی واژن شود:

در حالی که بسیاری از این علل نیازی به درمان ندارند و بی ضرر هستند، گاهی اوقات خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی می تواند نشانه مشکل جدی تری باشد.

ممکن است احتمال خونریزی بعد از رابطه جنسی بیشتر باشد اگر:

 • سرطان دهانه رحم، واژن یا رحم داشته باشید
 • یائسگی یا قبل از یائسگی (انتقال به یائسگی)
 • چندی پیش بچه دار شده یا در حال شیردهی هستید
 • قبل از دخول واژن به طور کامل برانگیخته نمی شوند
 • از محصولات دوش استفاده کنید
 • دهانه رحم عفونی داشته باشید
 • یک بیماری مقاربتی یا عفونت مقاربتی داشته باشید
اگر هر چند وقت یکبار خونریزی جزئی دارید، به احتمال زیاد همه چیز خوب است. اما تنها راه برای اطمینان از این موضوع مراجعه به پزشک برای معاینه فیزیکی است.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد مخاط دهانه رحم و ترشحات باروری باید بدانید

اگر خونریزی درست قبل از شروع قاعدگی یا ظرف چند روز پس از اتمام آن اتفاق افتاد و دوباره تکرار نشد، می توانید از گرفتن آن وقت خودداری کنید. همچنین اگر اخیراً معاینه لگن و پاپ اسمیر انجام داده اید و وضعیت سلامتی خود را تمیز کرده اید، احتمالاً می توانید خودداری کنید. در تمام موارد دیگر – یا اگر فقط نگران هستید – بهتر است برای رد عفونت یا هر چیز جدی‌تر معاینه شوید.

اگر یائسه هستید، هر گونه خونریزی بعد از رابطه جنسی طبیعی نیست. برای رد سرطان دهانه رحم، سرطان آندومتر و سایر موارد به پزشک مراجعه کنید.

اگر باردار هستید خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی می تواند ترسناک باشد، اما احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست. دهانه رحم شما ممکن است در دوران بارداری راحت تر خونریزی کند زیرا رگ های خونی اضافی در این ناحیه در حال رشد هستند.

اولین قدم پزشک شما احتمالاً این خواهد بود که چند سؤال از شما بپرسد تا ببیند آیا دلیل واضحی برای خونریزی وجود دارد، مانند خونریزی ناگهانی پس از شروع مصرف قرص ضد بارداری.

آنها همچنین می خواهند بدانند که آیا در حین رابطه جنسی دچار درد می شوید که بسته به زمان وقوع آن می تواند نشانه ای از خشکی یا عفونت باشد.

بیشتر بخوانید
بیوتین و پیشگیری از بارداری: آیا بی خطر است؟

پزشک شما را معاینه لگن می‌کند و هر منبع خونریزی مانند پارگی یا ضایعات واژن، نشانه‌های افتادگی اندام لگن، پولیپ دهانه رحم یا التهاب را بررسی می‌کند. اگر پولیپ دارید، ممکن است بتوانند آنها را در مطب برداشته و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند. یا ممکن است برای برداشتن آنها از طریق جراحی به یک قرار ملاقات بعدی نیاز داشته باشید. شما همچنین می توانید دریافت کنید:

در طی تست پاپ، پزشک می‌تواند دهانه رحم شما را برای هر گونه نشانه‌ای از رشد غیرطبیعی، پیش سرطانی یا سلول‌های سرطانی آزمایش کند. اما آنها همچنین از این آزمایش برای بررسی عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک استفاده می کنند که می تواند باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود و با آنتی بیوتیک درمان می شود.

اگر تست پاپ در زمان معاینه مشکلی را در دهانه رحم شما نشان دهد، احتمالا کولپوسکوپی خواهید گرفت. این آزمایش مانند آزمایش پاپ شروع می شود اما کمی بیشتر طول می کشد. پزشک از یک دستگاه بزرگ‌نمایی مخصوص به نام کولپوسکوپ برای مشاهده دقیق دهانه رحم استفاده می‌کند. اگر چیز مشکوکی دیدند، می توانند نمونه کوچکی از بافت را برای آزمایش بگیرند.

اگر خونریزی بعد از رابطه جنسی ادامه دار باشد، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند، حتی اگر نتایج تست پاپ شما طبیعی باشد، تا دهانه رحم شما را بهتر ببیند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد انتقال جنین باید بدانید

اگر یائسه هستید، پزشک ممکن است یک سونوگرافی ترانس واژینال انجام دهد تا اندام های لگن شما را از نزدیک ببیند. آنها همچنین ممکن است بیوپسی آندومتر را برای بررسی سلول های غیر طبیعی در بافت آندومتر که رحم شما را می پوشاند انجام دهند.

از آنجایی که هیچ دلیلی برای خونریزی بعد از رابطه جنسی وجود ندارد، هیچ درمان واحدی وجود ندارد. برخی از گزینه ها عبارتند از:

ممکن است. یک مطالعه اخیر نشان داد که بیش از نیمی از زنانی که بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی شده بودند، گزارش کردند که در عرض ۲ سال خود به خود از بین می رود.

برای کاهش خطر خونریزی بعد از رابطه جنسی می توانید برخی تغییرات در سبک زندگی خود ایجاد کنید:

 • قبل و حین رابطه جنسی از روان کننده استفاده کنید
 • پس از پایان قاعدگی کمی بیشتر صبر کنید تا دوباره رابطه جنسی را شروع کنید.
 • از پزشک خود بخواهید پولیپ های دهانه رحم را بردارد یا عفونت های دهانه رحم را درمان کند.
 • قبل از دخول، پیش بازی بیشتری داشته باشید
 • سکس تهاجمی کمتری را امتحان کنید

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه