خونریزی وریدی چیست؟

هر بار که قلب شما می تپد، خون را از طریق شبکه پیچیده ای از رگ های خونی پمپاژ می کند. این رگ های خونی که جریان خون را کنترل می کنند، شامل شریان ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها هستند.

اگر هر یک از این رگ های خونی آسیب ببیند، خونریزی رخ می دهد. نوع خونریزی بستگی به رگ خونی درگیر دارد:

 • خونریزی شریانی. خونریزی شریانی زمانی است که شما از یک سرخرگ خونریزی می کنید. شریان های شما خون غنی از اکسیژن را از قلب شما دور می کند و به اندام های بدن می رساند.
 • خونریزی وریدی. در خونریزی وریدی، جریان خون از ورید می آید. رگ های شما خون بدون اکسیژن را به قلب شما باز می گرداند.
 • خونریزی مویرگی. خونریزی مویرگی زمانی است که شما از مویرگ خونریزی می کنید. مویرگ ها رگ های خونی کوچکی هستند که شریان ها و سیاهرگ ها را به هم متصل می کنند.

شدیدترین نوع خونریزی، خونریزی شریانی است، اما خونریزی وریدی می تواند به همان اندازه جدی باشد. شما می توانید خونریزی وریدی را با مشاهده رنگ خون و سرعت خروج آن از زخم شناسایی کنید.

برای آشنایی با علائم خونریزی وریدی، همراه با مراقبت های اولیه، ادامه مطلب را بخوانید.

خونریزی وریدی چیست؟

خونریزی وریدی به چه صورت است؟

هنگامی که رگ پاره یا قطع می شود، خونی که به بیرون می ریزد قرمز تیره یا مایل به آبی خواهد بود. دلیلش این است که دیگر اکسیژن ندارد.

بیشتر بخوانید
کم خونی همولیتیک

به علاوه، از آنجایی که خون وریدی به سمت قلب حرکت می کند، نسبت به خون شریانی تحت نیروی کمتری قرار می گیرد. مانند مایع غلیظی “تراوش” می کند و به طور پیوسته از بدن خارج می شود. اگر سیاهرگ آسیب دیده عمیق یا بزرگ باشد، ممکن است خون فوران کند.

خونریزی وریدی می تواند ناشی از زخم های زیر باشد:

 • پارگی (بریدگی)
 • سوراخ ها
 • قطع عضو

کمک های اولیه برای رگ خونریزی

به طور کلی، همه انواع خونریزی نیاز به مراقبت های یکسانی دارند. هدف کاهش خونریزی و جلوگیری از از دست دادن خون و ترمیم پارگی یا پارگی زمینه ای در ورید است.

اگر فردی که می شناسید دارای رگ خونریزی دهنده است، کارهایی که باید انجام دهید این است:

 • برای محافظت از خود یک جفت دستکش لاتکس بپوشید. اگر دستکش ندارید، دستان خود را در یک کیسه پلاستیکی یا چند لایه پارچه تمیز بپیچید.
 • زخم را پیدا کن در صورت نیاز، لباس های فرد را بردارید یا برش دهید تا زخم نمایان شود.
 • در صورت امکان، زخم را بالای قلب فرد قرار دهید.
 • گاز یا پارچه تمیزی را مانند دستمال روی زخم قرار دهید. اگر این وسایل را ندارید، از یک دست استفاده کنید.
 • فشار ثابت و محکم را به مدت ۵ دقیقه اعمال کنید. اگر زخم کوچک است، از انگشتان خود استفاده کنید. اگر زخم بزرگ است، از کف دست خود استفاده کنید.
 • اگر خونریزی به مدت ۱۰ دقیقه ادامه داشت، یک پارچه اضافی روی آن قرار دهید. فشار محکم تری را روی یک ناحیه بزرگتر اعمال کنید. از برداشتن اولین لایه پارچه خیس شده خودداری کنید، زیرا ممکن است لخته شدن را مختل کند.
 • اگر خونریزی قطع نشد، اگر خونریزی زیاد بود یا فرد هوشیاری خود را از دست داد، با ۹۱۱ تماس بگیرید.
بیشتر بخوانید
نوتروفیل ها چیستند و چه کاری انجام می دهند؟

کنترل خونریزی وریدی به طور معمول آسان تر از خونریزی شریانی است. با این حال، اگر ورید بسیار عمیق باشد، خونریزی می تواند به سختی متوقف شود.

تفاوت بین خونریزی شریانی، مویرگی و وریدی

انواع دیگر خونریزی شامل خونریزی شریانی و مویرگی است. آنها متفاوت از خونریزی وریدی به نظر می رسند، بنابراین مهم است که بدانید چگونه آنها را از هم جدا کنید.

خونریزی شریانی و مویرگی شامل موارد زیر است:

خونریزی شریانی

خونریزی شریانی که به آن خونریزی ضربانی نیز می گویند، جدی ترین نوع خونریزی است. معمولاً در اثر صدمات عمده ایجاد می شود.

از آنجایی که خون شریانی از قلب جریان می یابد، دارای اکسیژن و قرمز روشن است. همچنین با هر ضربان قلب در یک الگوی ریتمیک شلیک می کند. این فشار می تواند باعث جهش خون تا چند فوت شود.

در مقایسه با خونریزی وریدی، کنترل خونریزی شریانی دشوارتر است. نیروی هر ضربان قلب فرآیند لخته شدن خون را مختل می کند که می تواند منجر به از دست دادن خون زیادی شود.

بیشتر بخوانید
مزایای بالا بردن پاها چیست؟

فوریت های پزشکی

خونریزی شریانی یک اورژانس پزشکی است. اگر فکر می کنید فردی دارای شریان خونریزی دهنده است، با ۹۱۱ تماس بگیرید.

خونریزی مویرگی

خونریزی مویرگی شایع ترین نوع خونریزی است. هر زمان که پوست آسیب می بیند اتفاق می افتد، بنابراین در تمام زخم ها رخ می دهد. این خونریزی نسبت به سایر اشکال خونریزی کمتر جدی است.

خون مویرگی از بدن تراوش یا چکه می کند. همچنین به سرعت جریان می یابد، اما معمولاً کنترل آن آسان است. به این دلیل که مویرگ ها کوچک هستند و بیشتر آسیب هایی که باعث خونریزی مویرگی می شوند، سطحی هستند.

گاهی اوقات، اگر مویرگ ها به دلیل یک ضربه فیزیکی ترکیده شوند، خون می تواند در زیر پوست گیر کند. این یک کبودی ایجاد می کند.

چه زمانی خونریزی اورژانسی است؟

در بیشتر موارد، خونریزی جزئی است و با کمک های اولیه می توان آن را متوقف کرد.

با این حال، خونریزی می تواند یک اورژانس پزشکی باشد، حتی اگر خونریزی متوقف شده باشد. در حالات زیر باید کمک اضطراری دریافت کنید (ممکن است سناریوهای اضطراری اضافی اعمال شود):

 • بعد از چند دقیقه فشار دادن، خونریزی متوقف نمی شود
 • خونریزی به سرعت فوران می کند که نشانه خونریزی شریانی است
 • زخم عمیق، بزرگ و یا با یک شی جاسازی شده است
 • زخم استخوان را آشکار می کند
 • زخم چشم یا شکم را درگیر می کند
 • زخم در قفسه سینه یا گردن است و باعث مشکل در تنفس می شود
 • مصدومیت ناشی از تصادف با وسیله نقلیه موتوری بوده است
 • فرد علائم شوک را نشان می دهد
بیشتر بخوانید
آیا شما کم خون هستید؟ علائم و نشانه ها

خلاصه

خونریزی وریدی زمانی اتفاق می افتد که رگ پاره یا بریده شود. خون قرمز تیره به نظر می رسد و از بدن خارج می شود و به آرامی و پیوسته حرکت می کند. مثل خون شریانی شلیک نمی کند.

اگرچه خونریزی وریدی متفاوت به نظر می رسد، اما می تواند به اندازه خونریزی شریانی جدی باشد. مهم است که با اعمال فشار محکم بر روی زخم، خونریزی را در اسرع وقت متوقف کنید.

اگر خونریزی پس از چند دقیقه متوقف نشد، رنگ پریده یا بیهوش شد یا فشار خون کاهش یافت، همچنین اگر زخم بسیار عمیق است یا اگر فرد علائم شوک را نشان داد، باید کمک اورژانسی دریافت کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه