شرایط و بیماری های مختلف می توانند باعث هماچوری شوند که اصطلاح پزشکی برای خون در ادرار شما است. اینها می توانند شامل عفونت، بیماری کلیوی، و اختلالات خونی نادر و سایر علل باشند.

خون ممکن است قابل مشاهده باشد یا به اندازه ای کم باشد که با چشم غیر مسلح دیده نشود. هر گونه خون در ادرار می تواند نشانه یک مشکل جدی سلامتی باشد، حتی اگر فقط یک بار اتفاق بیفتد. نادیده گرفتن هماچوری می تواند منجر به بدتر شدن شرایط جدی مانند سرطان و بیماری کلیوی شود، بنابراین باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک می‌تواند ادرار شما را تجزیه و تحلیل کند و آزمایش‌های تصویربرداری را برای تعیین علت هماچوری و ایجاد برنامه‌ای برای درمان تجویز کند.

انواع هماچوری چیست؟

دو نوع اصلی هماچوری وجود دارد: هماچوری ناخالص و هماچوری میکروسکوپی.

خون در ادرار: علل، درمان، تشخیص و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

هماچوری شدید

اگر خون به اندازه کافی در ادرار شما وجود داشته باشد که ادرار شما صورتی یا قرمز به نظر برسد یا دارای لکه هایی از خون قابل مشاهده باشد، شما به «هماچوری شدید» مبتلا هستید.

هماچوری میکروسکوپی

هنگامی که نمی توانید خون را ببینید، زیرا مقدار آن بسیار کم است، شما دچار “هماچوری میکروسکوپی” هستید. فقط یک آزمایش آزمایشگاهی که خون را تشخیص می دهد یا نمونه ادرار را زیر میکروسکوپ مشاهده می کند می تواند هماچوری میکروسکوپی را تایید کند.

چه چیزی باعث هماچوری می شود؟

علل احتمالی زیادی برای هماچوری وجود دارد. در برخی موارد، خون ممکن است از منبع متفاوتی باشد.

زمانی که خون واقعاً از واژن در زنان، انزال در مردان، یا از اجابت مزاج در مردان یا زنان ناشی می‌شود، ممکن است در ادرار ظاهر شود. اگر خون واقعاً در ادرار شما باشد، دلایل بالقوه متعددی وجود دارد.

عفونت

عفونت یکی از شایع ترین علل هماچوری است. عفونت ممکن است جایی در مجرای ادرار، مثانه یا کلیه ها باشد.

بیشتر بخوانید
سندرم پاتر

عفونت زمانی رخ می دهد که باکتری ها از مجرای ادرار به سمت بالا حرکت می کنند، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می رساند. عفونت می تواند به مثانه و حتی به کلیه ها منتقل شود. اغلب باعث درد و نیاز به تکرر ادرار می شود. ممکن است هماچوری شدید یا میکروسکوپی وجود داشته باشد.

سنگ ها

یکی دیگر از دلایل شایع خون در ادرار، وجود سنگ در مثانه یا کلیه است. اینها کریستال هایی هستند که از مواد معدنی موجود در ادرار شما تشکیل می شوند. آنها می توانند در داخل کلیه ها یا مثانه شما ایجاد شوند.

سنگ های بزرگ می توانند باعث انسداد شوند که اغلب منجر به هماچوری و درد قابل توجهی می شود.

پروستات بزرگ‌شده

در مردان میانسال و مسن، یک علت نسبتاً شایع هماچوری، بزرگ شدن پروستات است. این غده درست زیر مثانه و نزدیک مجرای ادرار است.

هنگامی که پروستات بزرگتر می شود، همانطور که اغلب در مردان میانسالی انجام می شود، مجرای ادرار را فشرده می کند. این باعث بروز مشکلاتی در ادرار می شود و ممکن است از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کند. این می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری (UTI) با خون در ادرار شود.

بیماری کلیوی

دلیل کمتر شایع برای دیدن خون در ادرار بیماری کلیوی است. کلیه بیمار یا ملتهب می تواند باعث هماچوری شود. این بیماری می تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از بیماری دیگری مانند دیابت رخ دهد.

در کودکان ۶ تا ۱۰ ساله، اختلال کلیه گلومرولونفریت پس از استرپتوکوک ممکن است باعث هماچوری شود. این اختلال می تواند یک تا دو هفته پس از عفونت استرپتوکوکی درمان نشده ایجاد شود. زمانی رایج بود، امروزه نادر است زیرا آنتی بیوتیک ها می توانند به سرعت عفونت های استرپتوکوکی را درمان کنند.

بیشتر بخوانید
نکروز لوله ای حاد کلیه

سرطان

سرطان مثانه، کلیه یا پروستات می تواند باعث ایجاد خون در ادرار شود. این علامتی است که اغلب در موارد پیشرفته سرطان رخ می دهد. ممکن است علائم اولیه مشکل وجود نداشته باشد.

داروها

برخی از داروها می توانند باعث هماچوری شوند. این شامل:

 • پنی سیلین
 • آسپرین
 • رقیق کننده های خون مانند هپارین و وارفارین (کومادین)
 • سیکلوفسفامید که دارویی است که برای درمان انواع خاصی از سرطان استفاده می شود

علل کمتر رایج

چند علت دیگر هماچوری وجود دارد که خیلی شایع نیستند. اختلالات خونی نادر مانند کم خونی داسی شکل، سندرم آلپورت و هموفیلی می توانند باعث ایجاد خون در ادرار شوند.

ورزش شدید یا ضربه به کلیه‌ها نیز می‌تواند باعث ظاهر شدن خون در ادرار شود.

علت هماچوری چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر برای هماچوری به پزشک مراجعه می کنید، از شما در مورد میزان خون و زمان مشاهده آن در هنگام ادرار می پرسند. آنها می خواهند بدانند که شما چند بار ادرار می کنید، هر دردی که تجربه می کنید، اگر لخته خون می بینید، و چه داروهایی مصرف می کنید.

سپس پزشک شما را معاینه فیزیکی می کند و نمونه ای از ادرار شما را برای آزمایش جمع آوری می کند. تجزیه و تحلیل ادرار شما می تواند وجود خون را تایید کند و اگر عفونت علت آن باشد، باکتری را تشخیص دهد.

پزشک ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی‌تی اسکن را تجویز کند که از پرتو برای ایجاد تصویری از بدن شما استفاده می‌کند.

آزمایش احتمالی دیگری که ممکن است پزشک شما بخواهد انجام دهد سیستوسکوپی است. این شامل استفاده از یک لوله کوچک برای ارسال دوربین به سمت مجرای ادرار و داخل مثانه است. با دوربین، پزشک می‌تواند داخل مثانه و مجرای ادرار شما را بررسی کند تا علت هماچوری شما را مشخص کند.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من بوی پاپ کورن می دهد؟

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشم؟

از آنجایی که برخی از علل خون در ادرار جدی هستند، باید در اولین باری که آن را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. شما نباید حتی مقدار کمی خون در ادرار خود را نادیده بگیرید.

همچنین اگر در ادرار خود خون نمی بینید اما تکرر، مشکل یا دردناک ادرار، درد شکم یا درد کلیه را تجربه می کنید، به پزشک خود مراجعه کنید. همه اینها ممکن است نشانه ای از هماچوری میکروسکوپی باشد.

اگر نمی‌توانید ادرار کنید، لخته‌های خونی در هنگام ادرار مشاهده می‌کنید یا همراه با یک یا چند مورد از موارد زیر در ادرارتان وجود دارد، به دنبال کمک فوری باشید:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • لرز
 • درد در پهلو، کمر یا شکم

هماچوری چگونه درمان می شود؟

علت هماچوری شما نوع درمانی را تعیین می کند.

اگر یک عفونت، مانند عفونت ادراری، مسئول هماچوری شما باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آنتی بیوتیک هایی را برای از بین بردن باکتری های عامل عفونت تجویز می کند.

هماچوری ناشی از سنگ های بزرگ کلیه در صورت عدم درمان می تواند دردناک باشد. داروها و درمان های تجویزی می توانند به دفع سنگ کمک کنند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است استفاده از روشی به نام سنگ‌شکنی با موج شوک خارج بدنی (ESWL) را برای شکستن سنگ‌ها پیشنهاد کند.

ESWL شامل استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ های کلیه به قطعات ریز است که می توانند در ادرار شما دفع شوند. این عمل معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد و ممکن است تحت بیهوشی سبک انجام شود.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است از یک اسکوپ برای برداشتن سنگ کلیه شما استفاده کند. برای انجام این کار، آنها یک لوله نازک به نام یورتروسکوپ را از مجرای ادرار و مثانه به حالب شما عبور می دهند. این اسکوپ مجهز به دوربینی برای مکان یابی سنگ ها است.

بیشتر بخوانید
تفاوت عفونت قارچی و عفونت مجاری ادراری

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از ابزارهای ویژه ای برای به دام انداختن سنگ ها و برداشتن آنها استفاده می کند. اگر سنگ ها بزرگ باشند، قبل از برداشتن به تکه تکه می شوند.

اگر بزرگ شدن پروستات باعث هماچوری شما شود، پزشک ممکن است داروهایی مانند مسدودکننده‌های آلفا یا مهارکننده‌های ۵-آلفا ردوکتاز را تجویز کند. در برخی موارد، جراحی ممکن است یک گزینه باشد.

عوارض مرتبط با هماچوری چیست؟

برخی از علل خون در ادرار جدی هستند، بنابراین در صورت مشاهده این علامت باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر این علامت به دلیل سرطان باشد، نادیده گرفتن آن می تواند منجر به پیشرفت تومورها تا حدی شود که درمان دشوار است. عفونت های درمان نشده در نهایت می توانند منجر به نارسایی کلیه شوند.

اگر علت هماچوری بزرگ شدن پروستات باشد، درمان می تواند به کاهش علائم کمک کند. نادیده گرفتن آن ممکن است منجر به ناراحتی ناشی از نیاز به تکرر ادرار، درد شدید و حتی سرطان شود.

چگونه می توانم از هماچوری جلوگیری کنم؟

پیشگیری از هماچوری به معنای جلوگیری از علل زمینه ای است:

 • برای جلوگیری از عفونت، روزانه مقدار زیادی آب بنوشید، بلافاصله پس از رابطه جنسی ادرار کنید و بهداشت را رعایت کنید.
 • برای پیشگیری از سنگ، آب فراوان بنوشید و از نمک زیاد و برخی مواد غذایی مانند اسفناج و ریواس پرهیز کنید.
 • برای پیشگیری از سرطان مثانه، از سیگار کشیدن خودداری کنید، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را محدود کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.
  Source link