خون در منی: علائم، علل و درمان

وجود خون در منی (هماتوسپرمی) غیر معمول نیست و می تواند مردان را در هر سنی بعد از بلوغ تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، شایع ترین گروه سنی مبتلا، مردان ۳۰-۴۰ ساله هستند.

بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ بیمار با خون در مایع منی خود هیچ گونه علائم یا بیماری دستگاه تناسلی یا ادراری نداشته اند.

هماتوسپرمی معمولاً باعث رنگ آمیزی خون بدون درد منی می شود. این با انزال دیده می شود. خون باعث می شود انزال به رنگ قهوه ای مایل به قرمز درآید. ممکن است هیچ علامت دیگری در هماتوسپرمی اولیه وجود نداشته باشد.

هماتوسپرمی ثانویه ممکن است به دلیل شرایط زمینه ای علائم دیگری ایجاد کند. به عنوان مثال، هماتوسپرمی که همراه با انزال دردناک یا درد در ناحیه بیضه ها تا مسیر پشت (این ناحیه پرینه نامیده می شود) رخ می دهد. این ممکن است نشان دهنده یک بیماری پروستات مانند پروستاتیت باشد.

بیشتر بخوانید
یوهمبین Yohimbe: مزایا، موارد استفاده و عوارض جانبی

هماتوسپرمی اولیه

علت اغلب مشخص نیست و هیچ بیماری زمینه ای برای توضیح هماتوسپرمی وجود ندارد. بعضی از مردها فقط یک قسمت دارند و هرگز تکرار نمی شود.

با این حال، اکثر مردان مبتلا به هماتوسپرمی، دوره های مکرر دارند. هماتوسپرمی اولیه بی ضرر است و بدون هیچ درمانی بهتر می شود.

هماتوسپرمی ثانویه

هماتوسپرمی ناشی از یک بیماری زمینه ای را هماتوسپرمی ثانویه می نامند. علل احتمالی زمینه ای عبارتند از:

آیا وجود خون در مایع منی نشانه سرطان است؟

دلایل زیادی برای خون در مایع منی وجود دارد – همانطور که در بالا ذکر شد. سرطان پروستات تنها یکی از آنهاست و در مردان مسن (بالای ۴۰ سال) که معمولاً علائم دیگری نیز دارند شایع تر است. علائم معمولاً شامل مثانه و نحوه ادرار کردن شما می شود. آنها شامل تکرار، تردید، دریبل زدن و بیدار شدن برای ادرار کردن در شب است. این علائم می تواند در مردان مسن شایع باشد، بنابراین اگر خون در مایع منی وجود دارد، معقول است که برای معاینه به پزشک عمومی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
هیدروسل - علائم و علل

سرطان بیضه و مثانه نیز به ندرت می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود، اما تنها زمانی که سرطان بسیار پیشرفته باشد. بسیار بعید است که در آن مرحله از سرطان بی اطلاع باشید.

پزشک شما را معاینه می کند، از جمله بررسی کیسه بیضه و غده پروستات برای دیدن اینکه آیا پیشنهادی از یک بیماری زمینه ای وجود دارد یا خیر.

هر آزمایشی به این بستگی دارد که آیا پزشک شما در معاینه چیزی غیرطبیعی پیدا کند یا خیر. آزمایش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر هماتوسپرمی ادامه یابد یا ادامه پیدا کند، ممکن است برای آزمایشات بیشتر به متخصص اورولوژی ارجاع داده شوید. این آزمایشات ممکن است شامل سیستوسکوپی و اسکن با استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

بیشتر بخوانید
ماساژ پروستات 4 مزایا و خطرات سلامتی

هماتوسپرمی اولیه معمولاً بدون نیاز به هیچ درمانی برطرف می شود.

درمان هماتوسپرمی ثانویه به شرایط زمینه ای بستگی دارد. خود هماتوسپرمی نیازی به درمان ندارد.

داروها

اگر هماتوسپرمی مداوم بدون علت مشخص دارید، نوعی دارویی به نام مهارکننده ۵ آلفا ردوکتاز مانند فیناستراید یا دوتاستراید ممکن است موثر باشد. با این حال، ممکن است شش ماه طول بکشد تا هماتوسپرمی بهبود یابد.

برای مردان جوان با هماتوسپرمی مداوم با علت ناشناخته، درمان یک ماهه با یک داروی آنتی بیوتیک به نام داکسی سایکلین ممکن است مفید باشد.

بسیاری از مردان به طور معمول به منی خود نگاه نمی کنند، بنابراین اگر متوجه خون در آن شوند بسیار مضطرب می شوند. شایع ترین علل خون در مایع منی عفونت و اقدامات پزشکی مانند وازکتومی یا بیوپسی پروستات است. بسیاری از علل دیگر را می توان به راحتی توسط پزشک عمومی شناسایی و مدیریت کرد. مراجعه به پزشک عمومی برای بررسی علت آن بسیار معقول است.

بیشتر بخوانید
28 نشانه تستوسترون بالا در مردان و زنان

چه زمانی در مورد خون در مایع منی به پزشک مراجعه کنیم

اگر جوان هستید و سالم هستید و فقط یک بار تجربه کرده اید، هیچ دلیل فوری برای مراجعه به پزشک وجود ندارد. اگر بسیار مضطرب هستید، بیش از ۴۰ سال سن دارید، چندین دوره دارید، علائم دیگری دارید یا سابقه خانوادگی مشکلات پروستات دارید، معقول است که به پزشک مراجعه کنید.

Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه