اختلال دوقطبی وضعیتی است که باعث تغییرات ناگهانی خلق و خو، از افسردگی به شیدایی می شود. در طول شیدایی (یک دوره شیدایی)، یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است خلق و خوی بسیار بالا و افکار مسابقه ای را تجربه کند. آنها ممکن است به راحتی تحریک شوند و خیلی سریع و برای مدت طولانی صحبت کنند. در طول دوره شیدایی، فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است رفتارهای پرخطری مانند خرج کردن مقادیر زیاد پول یا درگیر شدن در رابطه جنسی ناامن را انجام دهد.

شش نوع اختلال دوقطبی در «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی» (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، فهرست شده است:

 • اختلال دوقطبی I
 • اختلال دوقطبی II
 • اختلال سیکلوتیمیک
 • اختلالات دوقطبی و مرتبط با مواد/دارو
 • اختلالات دوقطبی و مرتبط با آن به دلیل شرایط پزشکی دیگر
 • اختلالات دوقطبی نامشخص و مرتبط

یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی I دارای دوره های شیدایی است که حداقل هفت روز طول می کشد یا نیاز به بستری در بیمارستان دارد. این ممکن است با دوره های افسردگی که دو هفته یا بیشتر طول می کشد دنبال شود. اختلال دوقطبی II زمانی است که فرد ترکیبی از دوره‌های افسردگی و شیدایی را تجربه می‌کند، با دوره‌های شیدایی که به اندازه اختلال دوقطبی I (هیپومانیا) شدید نیستند. اختلال سیکلوتیمیک زمانی است که فرد دوره های متعددی با علائم شیدایی یا افسردگی داشته باشد، بدون اینکه شدت شیدایی یا افسردگی در اختلال دوقطبی دیده شود. اختلال دوقطبی ناشی از مواد/دارو ناشی از تجویز یا مصرف داروهای مصرفی است. برخی از داروها، از جمله استروئیدها (مانند دگزامتازون) یا کوکائین می توانند باعث شیدایی شوند. اختلال دوقطبی ناشی از یک بیماری دیگر زمانی رخ می دهد که فردی به دلیل بیماری دیگری دچار جنون شود. ممکن است هفته ها قبل از تشخیص بیماری دیگر اتفاق بیفتد. بیماری هایی که می توانند باعث این شوند عبارتند از بیماری کوشینگ، مولتیپل اسکلروزیس، سکته مغزی یا آسیب های مغزی. اختلالات دوقطبی نامشخص و مرتبط با آن ممکن است زمانی تشخیص داده شود که تصویر تغییرات خلقی فرد کامل نباشد یا پزشک حقایق کافی برای تشخیص دقیق‌تر نداشته باشد.

اختلال دوقطبی نوع I، اختلال دوقطبی نوع II و سیکلوتیمیا قابل درمان نیستند، اما پزشکان می توانند آنها را درمان کنند. اختلال دوقطبی ناشی از مواد یا داروها ممکن است با قطع دارو یا ماده ایجاد کننده آنها بهبود یابد یا ناپدید شود. اختلال دوقطبی ناشی از یک بیماری پزشکی دیگر ممکن است با درمان بیماری زمینه ای بهبود یا تثبیت شود.

Antidepressants and Bipolar Disorder

درمان بیماری دوقطبی می‌تواند پیچیده باشد و پزشکان ممکن است چندین نوع مختلف دارو را قبل از کنترل بهتر خلق و خوی بیماران تجویز کنند.

داروهای ضد افسردگی چیست؟

افسردگی در اختلال دوقطبی می تواند شدید باشد و حتی ممکن است باعث افکار خودکشی شود. در حالی که داروهای ضد افسردگی افسردگی را درمان می کنند، فرد مبتلا به اختلال دوقطبی نیز حملات شیدایی را تجربه می کند. به همین دلیل، داروهای ضد افسردگی همیشه موثرترین درمان نیستند.

داروهای ضد افسردگی میزان انتقال دهنده های عصبی را در مغز افزایش می دهند. به عنوان مثال می توان به سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین اشاره کرد. اینها مواد شیمیایی خوبی هستند که می توانند خلق و خوی فرد را بهبود بخشند و احساسات افسرده را کاهش دهند. استفاده از داروهای ضد افسردگی برای اختلال دوقطبی بحث‌برانگیز بوده است، زیرا داروهای ضد افسردگی در درصد کمی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی باعث ایجاد دوره‌های شیدایی شده‌اند.

مطالعات مربوط به داروهای ضد افسردگی و اختلال دوقطبی چه چیزی را نشان داده است؟

انجمن بین المللی اختلالات دوقطبی (ISBD) یک کارگروه برای مطالعه استفاده از داروهای ضد افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی تشکیل داد. اعضا بیش از ۱۷۳ مطالعه در مورد اختلال دوقطبی و داروهای ضد افسردگی را بررسی کردند و دریافتند که نمی توانند به طور قطعی داروهای ضد افسردگی را برای درمان اختلال دوقطبی توصیه کنند.

سایر یافته‌های مهم شامل این است که مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و بوپروپیون نسبت به سایر داروها، مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، کمتر باعث ایجاد دوره‌های شیدایی می‌شوند. این کارگروه یافته های خود را در مجله آمریکایی روانپزشکی منتشر کرد.

محققان دانشگاه براون مطالعه ای را در مورد اختلال دوقطبی و داروهای ضد افسردگی در نشست انجمن روانپزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۳ ارائه کردند. محققان نرخ بالاتری از میزان بستری مجدد در بیمارستان را در بیمارانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که مصرف نمی کردند، پیدا نکردند. محققان ۳۷۷ بیمار را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که ۲۱۱ نفر از بیماران در عرض یک سال پس از ترخیص به بیمارستان بازگشتند.

آیا از داروهای ضد افسردگی برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود؟

داروهای ضد افسردگی معمولا اولین داروهایی نیستند که پزشک برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می کند. اولین گروه از داروها برای درمان اختلال دوقطبی معمولاً تثبیت کننده های خلق و خوی مانند لیتیوم هستند. گاهی اوقات پزشک یک تثبیت کننده خلق و خو و یک داروی ضد افسردگی را با هم تجویز می کند. این امر خطر اپیزودهای شیدایی را کاهش می دهد. تثبیت کننده های خلق و خو تنها داروهایی نیستند که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شوند.

از داروهای ضد تشنج برای درمان اختلال دوقطبی نیز استفاده می شود. اگرچه این داروها برای درمان تشنج ساخته شده اند، اما غشاهای عصبی را تثبیت می کنند و از آزاد شدن برخی از انتقال دهنده های عصبی که به بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی کمک می کند، جلوگیری می کند. این داروها شامل دیوالپروکس (دپاکوت)، کاربامازپین (تگرتول)، لاموتریژین (لامیکتال) و اکسکاربازپین (تری لپتال) می باشند.

گروه دیگری از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال دوقطبی، داروهای ضد روان پریشی غیر معمول مانند اولانزاپین (Zyprexa) و ریسپریدون (Risperdal) هستند. این داروها بر چندین انتقال دهنده عصبی از جمله دوپامین در مغز تأثیر می گذارند و اغلب افراد را خواب آلود می کنند.

بسیاری از پزشکان برای درمان اختلال دوقطبی دوزهای کمی از داروهای ضد افسردگی را با تثبیت کننده های خلق و خو ترکیب می کنند. برخی از داروهای ضد افسردگی بیشتر از سایرین استفاده می شوند.

داروهای ضد افسردگی که برای اختلال دوقطبی استفاده می شوند

داروهای ضد افسردگی در درمان اختلال دوقطبی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته اند، اما روانپزشکان و سایر ارائه دهندگان سلامت روان گاهی اوقات آنها را در ترکیب با سایر داروها برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می کنند. گروه ویژه ISBD توصیه می کند که پزشکان ابتدا این انواع ضد افسردگی را برای درمان اختلال دوقطبی تجویز کنند:

 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند سلکسا، لکساپرو، پاکسیل، پروزاک و زولافت
 • بوپروپیون، مانند Wellbutrin

این داروهای ضدافسردگی خطر بیشتری برای تحریک شیدایی دارند، بنابراین فقط در صورتی استفاده می‌شوند که سایر داروهای ضد افسردگی برای بیمار مؤثر نباشند:

 • مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)، مانند سیمبالتا، افکسور و پریستیک
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) مانند Elavil، Pamelor و Tofranil

داروهای ضد افسردگی چه عوارضی می توانند داشته باشند؟

داروهای ضد افسردگی می توانند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کنند. این شامل:

 • تحریک
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • خواب آلودگی
 • کاهش میل جنسی

مصرف منظم داروها اغلب یک چالش برای کسانی است که با اختلال دوقطبی دست و پنجه نرم می کنند. یک روز ممکن است احساس «طبیعی» یا خوب داشته باشند و احساس کنند که دیگر به داروی خود نیاز ندارند. یا ممکن است آنقدر غمگین یا بیش از حد احساس کنند که قادر به مصرف داروهای خود نباشند. قطع ناگهانی داروهای ضد افسردگی می تواند علائم دوقطبی را بدتر کند. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نباید مصرف داروهای ضد افسردگی خود را قطع کنند مگر اینکه پزشک به آنها دستور دهد.

نتیجه گیری در مورد داروهای ضد افسردگی و اختلال دوقطبی

داروهای ضد افسردگی گزینه ای برای درمان اختلال دوقطبی هستند، اما معمولا تنها دارویی نیستند که استفاده می شود. آنها بیشتر با داروهای دیگر مانند تثبیت کننده خلق و خو یا آنتی سایکوتیک تجویز می شوند. این می تواند از دوره های شیدایی جلوگیری کند و به افراد کمک کند خلق و خوی خود را بهتر کنترل کنند.