اگرچه بنیاد مراقبت اورولوژی تخمین می زند که ۳۳ میلیون مردم ایالات متحده با مثانه بیش فعال (OAB) زندگی می کنند، تعداد واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد. بسیاری از افراد ممکن است از صحبت در مورد علائمی مانند نیاز ناگهانی و فوری به ادرار کردن، تکرر ادرار و تصادفات خجالت بکشند.

نیازی نیست با OAB زندگی کنید یا آن را مخفی نگه دارید. ممکن است راهنما در نزدیکترین داروخانه در دسترس باشد، اما ابتدا آنچه را که باید قبل از انتخاب دارو بدانید، دریابید.

وصله کردن چیزها

داروهای گیاهی و بدون نسخه برای مثانه بیش فعال

داروی اکسی بوتینین ممکن است برای درمان OAB استفاده شود. این دارو به صورت پچ بدون نسخه در دسترس است که روزانه ۳.۹ میلی گرم اکسی بوتینین را از طریق پوست شما می رساند. با این حال، پچ بدون نسخه فقط برای زنان در دسترس است. مردان ممکن است اکسی بوتینین را به صورت پچ یا خوراکی مصرف کنند، اما برای آن نیاز به نسخه دارند.

مهم است که زنان قبل از چسباندن پچ بدون نسخه با پزشک خود در مورد علائم صحبت کنند. پزشک ممکن است ادرار شما را آزمایش کند تا مطمئن شود که هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد و ممکن است بخواهد بیماری کلیوی یا سایر اختلالات را رد کند.

استفاده صحیح از پچ

چسب اکسی بوتینین را روی پوست خشک و شکسته نشده شکم، لگن یا باسن خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که از روغن، لوسیون یا عطر در آن ناحیه استفاده نکنید. از کمر خود دور بمانید، جایی که ممکن است لباس ها از روی لکه ساییده شوند.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من بوی آمونیاک می دهد؟

بگذارید چسب به مدت چهار روز روی پوست بماند. بعد از چهار روز چسب را عوض کنید و نقطه دیگری را برای جلوگیری از تحریک پوست انتخاب کنید. برای قوام، پچ را در همان دو روز هفته اعمال کنید. روزها را در تقویم یا بسته دارویی خود یادداشت کنید.

چگونه کار می کند

اکسی بوتینین یک داروی آنتی کولینرژیک است. این بدان معنی است که دارو ماده شیمیایی استیل کولین را که انقباض عضلات صاف را کنترل می کند، مسدود می کند. در مثانه، اکسی بوتینین روی سلول های گیرنده استیل کولین در عضله دترسور، عضله بزرگ مثانه که ادرار را فشرده می کند، عمل می کند. کاهش تعداد اسپاسم های دترسور به مثانه اجازه می دهد تا قبل از ایجاد احساس نیاز به رفتن از ادرار پر شود.

مدیریت عوارض جانبی

اگرچه ممکن است عوارض جانبی با پچ کمتر از اکسی بوتینین خوراکی باشد، ممکن است خشکی دهان و چشم را تجربه کنید. استفاده از اشک مصنوعی و خوردن آب نبات سفت بدون قند می تواند به رفع خشکی کمک کند. از آنجایی که این دارو می تواند یبوست نیز باشد، که می تواند علائم OAB را بدتر کند، خوردن مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات با فیبر بالا مهم است.

این چسب می تواند شما را خواب آلود کند، بنابراین توجه داشته باشید که الکل این اثر را افزایش می دهد. تا زمانی که از پچ برای اندازه‌گیری تأثیرات آن بر روی خود استفاده نکرده‌اید، از رانندگی یا کار با ماشین‌آلات خودداری کنید. این ممکن است محدودیت قابل توجهی باشد اگر با ماشین به محل کار خود می روید یا شغلی دارید که شامل کار با ماشین آلات است.

بیشتر بخوانید
عفونت دستگاه ادراری (UTI) چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

مکمل های گیاهی برای OAB

انبوهی از محصولات گیاهی ادعا می‌کنند که به شما «اعتماد به نفس» می‌دهند، مثانه‌تان را «بهتر» می‌کنند یا به شما کمک می‌کنند «کمتر حرکت کنید». با این حال، علم پشت این ادعاها بسیار ناچیز است. برخی از مطالعات حیوانی تأثیر بالقوه برخی گیاهان دارویی را بر مثانه نشان می دهد، اما مطالعات کوچک هستند و در مقیاس بزرگ در انسان تکرار نشده اند.

عصاره چای سبز

اطلاعات کافی برای حمایت از استفاده از عصاره چای سبز برای به حداقل رساندن علائم OAB وجود ندارد. یک حیوان مطالعه موش‌های صحرایی مبتلا به آسیب مثانه ناشی از برداشتن تخمدان‌هایشان. موش‌هایی که تحت درمان با کاتچین‌های چای سبز – یک فلاونوئید با خواص آنتی‌اکسیدانی – قرار گرفتند، نسبت به موش‌هایی که مکمل دریافت نکردند، انقباضات غیرارادی مثانه کمتری داشتند.

اما هیچ مطالعه‌ای روی انسان تأثیر کاتچین‌های چای سبز بر مثانه را اندازه‌گیری نکرده است. و ممکن است برچسب عصاره چای سبز به شما بگوید چه مقدار کافئین در محصول وجود دارد. کافئین یک محرک مثانه است که می تواند علائم OAB را بدتر کند.

گیاهان آسیایی

مکمل ژاپنی gosha-jinki-gan 10 گیاه را ترکیب می کند. یک کوچک مطالعه شامل ۴۴ زن مبتلا به OAB در ژاپن کاهش دفعات ادرار و بهبود در مقیاس کیفیت زندگی در کسانی که ۷.۵ گرم گوشا جینکی گان روزانه به مدت هشت هفته مصرف می کردند، نشان داد. مطالعات در مقیاس بزرگتر نیاز به تایید نتایج دارند.

بیشتر بخوانید
تکرر ادرار چه چیزی باعث میل مداوم برای ادرار کردن می شود؟

ترکیب گیاهی چینی hachi-mi-jio-gan – به اختصار HE – حاوی چندین گیاه مشابه است که در gosha-jinki-gan یافت می شود. به گفته یک ژاپنی، HE ممکن است انقباضات مثانه ناشی از ماده شیمیایی استیل کولین را مهار کند. مطالعه روی موش ها انجام شد هیچ آزمایش انسانی انجام نشده است.

قیچی و ابریشم ذرت

کلیورز یا “ویل چسبنده” گیاهی است که همانطور که از نامش مشخص است به همه چیز می چسبد. چای پاک کن به عنوان “سم زدایی” و به عنوان “حمایت لنفاوی” به بازار عرضه می شود، اما هیچ مدرکی استفاده از آن را برای کاهش علائم OAB اثبات نمی کند.

ابریشم ذرت، رشته هایی که قبل از خوردن آن از ذرت می چینید، برای تهیه چای نیز استفاده می شود. گفته می شود که این چای علائم عفونت دستگاه ادراری را کاهش می دهد، اما هیچ داده ای این ادعا را تایید نمی کند. همچنین مدرک علمی وجود ندارد که ابریشم ذرت به OAB کمک کند.

بوچو و مثانه شما

بوچو یک گیاه گلدار بومی مناطق کوهستانی آفریقای جنوبی است که سابقه طولانی در استفاده سنتی دارد. افسانه ها می گویند که بوچو به درمان همه چیز از تب گرفته تا سرفه و عفونت های مجاری ادراری کمک می کند.

چای بوچو کافئین ندارد، بنابراین تعویض قهوه صبحگاهی یا چای سیاه با بوچو مصرف کافئین شما را کاهش می دهد. این ممکن است در کاهش علائم OAB مفید باشد، اما انتظار درمان همه چیز را نداشته باشید. هیچ مطالعه ای اثر بوچو را بر OAB اندازه گیری نکرده است.

بیشتر بخوانید
هیدرونفروز جنینی: علل و درمان

نه در دم اسب، کرن بری

دم اسب (اکوئیستوم)یک گیاه باستانی که وقتی خشک می شود شبیه دم پری است، ممکن است اثر مدر خفیفی ایجاد کند. هدف از درمان OAB کنترل اسپاسم تصادفی مثانه است نه افزایش جریان ادرار. اثر دیورتیک و عدم مطالعه به این معنی است که اگر به دنبال کمک برای OAB هستید، باید دم اسب را از لیست خود حذف کنید.

همین امر در مورد کرن بری نیز صادق است. میوه بسیار اسیدی است که ممکن است علائم OAB را تشدید کند. زغال اخته ممکن است نحوه چسبیدن باکتری ها به مثانه را در عفونت مجاری ادراری تغییر دهد، اما باکتری در انقباضات غیرارادی که باعث OAB می شود، دخیل نیست.

RTX: هنوز نتیجه OAB وجود ندارد

رزینیفراتوکسین (RTX) از رزین گیاهی شبیه کاکتوس که در مراکش رشد می کند به دست می آید. این سم روی نورون هایی که پیام های درد را به مغز می فرستند، تأثیر می گذارد. از نظر تئوری، اثر ضد درد می تواند بر روی مثانه اثر بگذارد، اما هیچ تحقیقی در افراد مبتلا به OAB این ایده را تایید نمی کند.

یک حیوان مطالعه RTX و مثانه خبر بدی را ارائه کرد: موش هایی که RTX به مثانه تزریق کردند، درد بیشتری داشتند و ادرار بیشتری داشتند، برخلاف آنچه در درمان OAB می خواهید.