رنگ زرد روشن و از نظر ظاهری شبیه به گل دیزی آرنیکا (آرنیکا مونتانا) گیاهی است چند ساله که در کانادا، آمریکا، اروپا و آسیای شرقی می روید. همچنین به نام‌های تنباکوی کوهی، آرنیکای کوهی، فاجعه پلنگ و بلای گرگ نیز شناخته می‌شود.۱).

آرنیکا هومیوپاتی – شکل بسیار رقیق شده – برای قرن ها به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان ریزش مو، آرتریت، التهاب، کبودی، عفونت، و درد ماهیچه ها و مفاصل استفاده می شود.۱).

با این حال، خود این گیاه بسیار سمی است و ناامن تلقی می شود. بنابراین، بسیاری از متخصصان پزشکی به دلیل اثربخشی و ایمنی ناشناخته از این گیاه توصیه می‌کنند.

این مقاله همه آنچه را که باید در مورد آرنیکا در طب هومیوپاتی بدانید، از جمله کاربردها، فواید و خطرات احتمالی آن را به شما می گوید.

داروی هومیوپاتی آرنیکا: بررسی اجمالی، موارد استفاده، و مزایای Shealthline.comhttps://www.healthline.com › arni...

آرنیکا به عنوان یک داروی هومیوپاتی

طب هومیوپاتی که در دهه ۱۷۰۰ توسط ساموئل هانمن کشف شد، یک شکل بحث برانگیز از طب جایگزین است. هومیوپاتی شامل تجویز گیاهان و مواد بسیار رقیق شده برای بهبود بهبود است.۲).

این بر اساس چندین اصل اصلی است، از جمله (۲، ۳):

  1. مانند درمان مانند. اگر چیزی در فرد سالم عوارضی ایجاد کند، فرد ناسالم را درمان می کند.
  2. اصل حداقل دوز کوچکترین دوز بیشترین فواید را به همراه دارد.
  3. حافظه آب. هر چه ماده ای رقیق تر باشد، قوی تر است.

در واقع، محلول‌ها را می‌توان آنقدر رقیق کرد که ترکیب بسیار کمی باقی بماند، اگرچه هنوز هم اعتقاد بر این است که موثر است. به طور معمول، داروهای هومیوپاتی به شکل قرص، کپسول یا تنتور ارائه می شوند.۲).

با توجه به شیوع بالای اعتیاد به مسکن ها، بسیاری از مردم به آرنیکا به عنوان یک درمان جایگزین روی می آورند.

به طور معمول به عنوان ژل، پماد، مرهم، ضماد، تنتور یا روغن روی پوست استفاده می شود، اعتقاد بر این است که درد و التهاب را کاهش می دهد. همچنین به شکل کپسول و قرص که به صورت خوراکی مصرف می شود، یافت می شود.۱، ۴).

آرنیکا هومیوپاتی معمولاً ۱۰ تا ۳۰ بار رقیق می شود و از برچسب “C” برای سنتزیمال (رقیق تر) یا “D” برای رقت های اعشاری (کمتر رقیق شده) استفاده می کند. به عنوان مثال، رقت C10 و D10 نشان می دهد که آرنیکا ۱۰ بار با رقت ۱ به ۱۰۰ و ۱ به ۱۰ رقیق شده است.۵).

بیشتر بخوانید
درمان همه جانبه. طب جامع چیست و آیا تاثیر دارد؟

در نهایت، مقدار آرنیکا در اکثر محلول های هومیوپاتی تقریباً وجود ندارد. اعتقاد بر این است که آرنیکا هومیوپاتی با وجود اینکه یک گیاه سمی است، به دلیل رقت بالای آن بی خطر است.۳).

بر خلاف گیاه سمی آرنیکا، آرنیکای هومیوپاتی حاوی مقادیر کمی آرنیکا است و احتمالاً در صورت مصرف در مقادیر کم بی خطر است. بسیاری از طرفداران هومیوپاتی، آرنیکای بسیار رقیق شده را برای درمان درد و التهاب توصیه می کنند.

ادعاهای سلامت

بسیاری از ادعاهای سلامتی مرتبط با آرنیکا وجود دارد. با توجه به سطح بالای شک و تردید جامعه پزشکی و این واقعیت که اکثر مطالعات اولیه کارایی محدودی را نشان می‌دهند، مطالعات مدرن کمی در ادبیات وجود دارد.

مدیریت درد

آرنیکا به دلیل خواص ضدالتهابی خود شناخته شده است. این شامل طیف گسترده ای از ترکیبات گیاهی ضد التهاب مانند لاکتون های سسکوئی ترپن، فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است. به این ترتیب، اعتقاد بر این است که به مدیریت درد کمک می کند (۱).

در یک مطالعه مروری در سال ۲۰۱۴، استفاده از ژل آرنیکا موضعی به اندازه ایبوپروفن موضعی، یک مسکن رایج درد، در کاهش درد آرتروز و بهبود عملکرد فیزیکی موثر بود.۶).

مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۳ نشان داد که مصرف ۵ قرص آرنیکا D30 دو بار در روز به طور قابل توجهی درد عضلانی را بهبود می بخشد.۷).

با این حال، مطالعات متعدد هیچ بهبودی را در هنگام استفاده از دوزهای C30 نشان ندادند، اگرچه برخی از تحقیقات در سمت قدیمی تر هستند.۸، ۹).

جالب توجه است، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد که آرنیکای موضعی با قدرت ۷ درصد ژل D1 منجر به افزایش قابل توجه درد ساق پا ۲۴ ساعت پس از انجام تمرینات ساق پا می‌شود و اثربخشی آرنیکا هومیوپاتی را بیشتر زیر سوال می‌برد.۱۰).

فراتر از این، اکثر مطالعات و بررسی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که آرنیکا برای مدیریت درد، به‌ویژه زمانی که به شکل قرص تحویل داده می‌شود، مؤثر نیست. با این وجود، تناقضات زیاد در دوزها و نقص در طراحی مطالعه، تحقیقات به روز و با کیفیت بالاتر را تضمین می کند.۱۱، ۱۲، ۱۳).

کبودی پوست

کبودی زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی ریز به دلیل نوعی ضربه، مانند جراحی یا برخورد پوست با یک جسم، می‌ترکند. از لحاظ تاریخی، آرنیکا هومیوپاتی برای درمان کبودی استفاده شده است، اگرچه تحقیقات متفاوت است.

بیشتر بخوانید
بریلیا برای ADHD چیست و آیا کار می کند؟

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که کبودی‌های کوچک داشتند با ۲۰% ژل آرنیکا، ۵% ویتامین K، ترکیبی از ۱% ویتامین K و ۰.۳% رتینول یا دارونما درمان شدند. پس از ۱۴ روز، گروه آرنیکا در مقایسه با گروه دارونما و ترکیبی، کبودی قابل توجهی کمتری داشت.۱۴).

مطالعه ۱۰ روزه دیگری در مقایسه با گروه دارونما، بهبود قابل توجهی را در کبودی و تورم بعد از جراحی بینی در زمانی که کرم آرنیکا (محلول هومیوپاتی D1) به صورت موضعی استفاده شد، نشان داد. با این حال، درمان دیگر (کرم پلی سولفات موکوپلی ساکارید) به همان اندازه مؤثر بود (۱۵).

با این حال، بسیاری از مطالعات قدیمی هیچ فایده ای برای استفاده از آرنیکا در درمان کبودی نشان نداده اند. اگرچه، این مطالعات از دوزهای بسیار کمتری از آرنیکا استفاده کردند، که نشان می دهد آرنیکا رقیق شده بسیار – هدف هومیوپاتی – بی اثر است.۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹).

ریزش مو

آرنیکا به طور گسترده در طب هومیوپاتی برای تقویت رشد مو، جلوگیری از ریزش مو و درمان شوره سر استفاده می شود. معمولاً به عنوان روغن، شامپو یا هیدروژل یافت می شود که ۹۹٪ محصولی مبتنی بر آب است.

علیرغم بسیاری از ادعاهای حکایتی، تحقیقات محدودی از توانایی آن در درمان ریزش مو و تقویت رشد مو پشتیبانی می کند. در واقع، یک مطالعه موردی در یک زن ۲۶ ساله مبتلا به ریزش مو هیچ بهبودی در رشد مو پس از استفاده از روغن آرنیکا هومیوپاتی گزارش نکرد.۲۰).

در تئوری، استفاده از روغن آرنیکا ممکن است به کاهش تحریک و التهاب پوست سر به دلیل خواص ضد التهابی آن کمک کند، که ممکن است محیط بهتری را برای رشد مو فراهم کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ژل آرنیکا موضعی ممکن است کبودی پوست را بهبود بخشد و درد و التهاب آرتروز را کاهش دهد. فراتر از این، تحقیقات محدودی از استفاده از آرنیکا هومیوپاتی برای رشد مو، درد عضلانی و موارد دیگر حمایت می کند.

خطرات و عوارض جانبی بالقوه

قبل از امتحان آرنیکا، مهم است که از خطرات و عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید.

ایمنی و عوارض جانبی

آرنیکا – چه به شکل کامل گیاه یا مقادیر زیادی آرنیکا رقیق نشده (مثلاً عصاره یا روغن گیاهی) – سمی است و باید از مصرف آن اجتناب کرد.

مصرف آن می تواند منجر به عوارض جانبی جدی مانند تهوع، استفراغ، تنگی نفس، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، کما یا حتی مرگ شود.۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴).

بیشتر بخوانید
بریونیا چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

زمانی که آرنیکا در فرمولاسیون های هومیوپاتی رقیق شده باشد، مصرف خوراکی آن بی خطر است. با این حال، بهتر است از مصرف خوراکی آرنیکا هومیوپاتی (به عنوان مثال، روغن، قرص، تنتور) یا سایر محصولات حاوی آرنیکا، از جمله دهانشویه، خودداری کنید، مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشد.

علاوه بر این، کودکان، افراد مبتلا به آلرژی به خانواده Asteraceae، کسانی که از داروهای خاص استفاده می کنند و زنان باردار یا شیرده باید از مصرف آرنیکا به دلیل نگرانی های ایمنی بالقوه تهدید کننده زندگی خودداری کنند.۲۱، ۲۴، ۲۵).

به طور کلی، مهم است که قبل از مصرف آرنیکا خوراکی با پزشک خود مشورت کنید، حتی اگر به شدت رقیق شده باشد.

علاوه بر این، ژل آرنیکا موضعی می تواند منجر به خشکی پوست، خارش، بثورات پوستی و افزایش درد شود. برخی از محصولات مانند محصولات حمام حباب، کرم ها و شامپوها نیز ممکن است باعث این عوارض شوند. از استفاده از ژل یا کرم آرنیکا روی پوست شکسته یا زخم های باز خودداری کنید.۲۱، ۲۴، ۲۶).

جمعیت های در معرض خطر

همه افراد باید از مصرف کل گیاه آرنیکا به دلیل سمیت بالای آن اجتناب کنند.

علاوه بر این، زنان باردار یا شیرده باید از خوردن آرنیکا در تمام اشکال خودداری کنند. در یک مطالعه موردی، نوزاد ۹ روزه‌ای که با شیر مادر تغذیه می‌شد، پس از شروع نوشیدن چای عصاره آرنیکا توسط مادرش، کاهش زیادی در گلبول‌های قرمز خون را تجربه کرد.۲۷).

کسانی که آلرژی به ابروسیا یا آلرژی به سایر اعضای خانواده Asteraceae دارند باید از آرنیکا اجتناب کنند، زیرا این گیاه متعلق به یک خانواده گیاهی است.۲۴، ۲۸).

در نهایت، کسانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند، مانند بیماری التهابی روده، فشار خون بالا و آریتمی، باید از مصرف آن خودداری کنند.۲۴).

تداخلات دارویی

اگرچه تحقیقات محدودی در دسترس است، آرنیکا ممکن است با داروهای ضد پلاکت (مانند آسپرین و پلاویکس) و گیاهان دارویی (مانند میخک، سیر، زنجبیل، جینکو و جینسینگ) تداخل داشته باشد.۲۴).

بهتر است قبل از مصرف خوراکی یا موضعی آرنیکا هومیوپاتی با پزشک خود مشورت کنید.

آرنیکا هومیوپاتی بسیار رقیق شده و احتمالاً برای استفاده در مقادیر کم بی خطر است. با این حال، کسانی که باردار یا شیرده هستند، آلرژی به ابروسیا دارند یا داروهای خاصی مصرف می کنند باید از مصرف آن خودداری کنند. همیشه ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

دوز و ذخیره سازی

در حال حاضر، هیچ توصیه استانداردی برای آرنیکا هومیوپاتی برای درمان کبودی یا درد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
بریلیا برای ADHD چیست و آیا کار می کند؟

علاوه بر این، بیشتر محصولات هومیوپاتی خوراکی آرنیکا در دوزهای بسیار متفاوتی عرضه می شوند. رایج‌ترین آنها شامل C12، C30 و C200 می‌شوند که همگی بسیار رقیق شده‌اند.

برای ژل های موضعی آرنیکا، حتما از دستورالعمل های روی برچسب پیروی کنید و فقط از محصولات بسیار رقیق شده استفاده کنید. اکثر محصولات بدون نسخه را می توان به صورت موضعی ۲ تا ۳ بار در روز به مدت حداکثر ۳ هفته استفاده کرد.

بهتر است انواع آرنیکا را در محیطی خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

با این حال، محصولات آرنیکا مانند داروها تنظیم نمی شود و ممکن است مقادیر ذکر شده روی بسته دقیق نباشد. بنابراین، بیشتر از مقدار مشخص شده استفاده نکنید و حتماً ابتدا این کار را توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اجرا کنید (۲۴).

هنگام مصرف آرنیکا هومیوپاتی، همیشه دستورالعمل های روی برچسب یا دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید.

خلاصه

آرنیکا یک گیاه چند ساله است که در بسیاری از محصولات هومیوپاتی مانند قرص ها، کرم ها و ژل ها استفاده می شود.

برخی از مطالعات کوچک استفاده از ژل آرنیکا هومیوپاتی موضعی برای درمان کبودی و درد استئوآرتریت را نوید می دهد. با این حال، تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد به رشد مو، درد عضلانی و سایر ادعاها کمک می‌کند.

اگرچه این گیاه سمی است، اما مصرف آرنیکا هومیوپاتی احتمالاً در صورت مصرف در مقادیر کم بی خطر است زیرا بسیار رقیق شده است. کسانی که باردار هستند، در دوران شیردهی، آلرژی به ابروسیا یا داروهای ضد پلاکت هستند باید از مصرف آرنیکا هومیوپاتی خودداری کنند.

اگر علاقه مند به امتحان آرنیکا هومیوپاتی هستید، حتماً ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.