زنان واقعی تجربیات خود را به اشتراک می گذارند

شیمی درمانی یک تجربه منحصر به فرد نیست. هنگامی که با شیمی درمانی مواجه می شوند، بسیاری از زنان به تحقیقات آنلاین روی می آورند، اما مطالعه در مورد درمان و روند آن تا آنجا پیش می رود. اغلب اوقات، صحبت با سایر بیماران یا بازماندگان می تواند مفیدتر باشد.

سی و هفت زن واقعی که شیمی درمانی را انتخاب کردند برای این مقاله مصاحبه شدند. در حالی که هیچ یک از این زنان بدون آسیب جان سالم به در نبردند، همه آنها از طریق درمان و عوارض جانبی مربوط به آن موفق شدند. بینش، خرد، و حتی شوخ طبعی آن‌ها می‌تواند برای کسانی که به تازگی سفر شیمی‌درمانی را آغاز کرده‌اند یا برای کسانی که در مورد واقعیت‌های درمان نامطمئن هستند، وضوح و امید ایجاد کند.

انتظارات و پیش فرض ها در مورد شیمی درمانی

انتظار داشتم بیمارتر شوم، اما داروهای ضد تهوع که مصرف کردم، شیمی درمانی من را قابل تحمل کرد.»

داستان های شیمی درمانی: از بیماران واقعی سرطان سینه بشنوید

می ترسیدم حالت تهوع داشته باشم و مدام استفراغ کنم. این اتفاق نیفتاد. فقط حالت تهوع خفیفی داشتم.»

“من واقعا نمی دانستم چه انتظاری داشته باشم. بزرگترین چالش ها خستگی، حالت تهوع، [and] شیمی درمانی مغز.”

بردن

اگرچه واکنش‌های عمومی یا معمولی وجود دارد که می‌توانید در طول شیمی‌درمانی پیش‌بینی کنید، اما واکنش‌های هر فردی به درمان متفاوت است. انتظارات و ایده های شما ممکن است آن چیزی نباشد که واقعاً اتفاق می افتد.

توصیه ها

با انکولوژیست خود آشکارا صحبت کنید و در مورد برنامه درمانی فردی خود، از جمله داروهای شیمی درمانی و سایر داروهایی که مصرف خواهید کرد، اطلاعات کسب کنید. بپرسید برای جلوگیری از عوارض جانبی چه باید بکنید، چگونه عوارض جانبی را مدیریت کنید و چه عوارض جانبی را باید گزارش کنید.

اثرات شیمی درمانی بر زندگی روزمره

“بزرگترین چالش این بود که محدودیت هایم را بپذیرم و یاد بگیرم به دیگران وابسته باشم.”

“من مجبور بودم هر روز فقط یک کار را انجام دهم، مانند پختن شام.”

شیمی درمانی و بهبودی به تمرکز اصلی زندگی من تبدیل شد و به دنبال آن از هفته های خوبم با دوستان و خانواده لذت بردم.

بردن

شیمی درمانی هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی می تواند تخلیه کننده باشد. برای زنانی که به خودکفایی عادت دارند، یادگیری پذیرش کمک از دوستان و خانواده می تواند دشوار باشد. فقط به یاد داشته باشید: شما تحت درمان هستید به این امید که به خود قوی و توانمند خود بازگردید.

بیشتر بخوانید
آیا می توان درمرحله 4 سرطان روده بزرگ به بهبودی رسید؟

توصیه ها

به بدنت گوش کن ممکن است تمایل داشته باشید که برنامه عادی خود را ادامه دهید، اما فعال بودن بیش از حد ممکن است بر دوره بهبودی شما تأثیر بگذارد. استراحت کافی داشته باشید و مطمئن شوید که به بدن خود سوخت رسانی می کنید. تغذیه مناسب در دوران نقاهت ضروری است. را انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند پروتئین های بدون چربی بیشتری مانند ماهی، مرغ و لبنیات کم چرب مصرف کنید. این موارد برای کمک به بهبود بافت های سالم از شیمی درمانی آسیب رسان و همچنین مبارزه با عفونت ها ضروری هستند.

اثرات جانبی

آزاردهنده ترین عوارض جانبی آنهایی بود که انتظارش را نداشتم.

“لیست عوارض جانبی که آنها به شما می دهند بسیار طولانی است، اما شما واقعا نمی دانید که چگونه خواهد بود … هر کس متفاوت است و به طور متفاوتی پاسخ می دهد.”

من آنقدر خسته بودم که به سختی می توانستم خودم را از رختخواب بیرون بیاورم.

بردن

به همان اندازه که سعی می کنید خود را برای عوارض جانبی رایج مانند خستگی، ضعف، ریزش مو و حالت تهوع آماده کنید، ممکن است تجربه شما با آنچه انتظار داشتید بسیار متفاوت باشد. برخی از عوارض جانبی، مانند خشکی دهان و اسهال، برای افراد خارجی قابل توجه نیستند و بنابراین به طور گسترده مورد بحث قرار نمی گیرند. بدن شما منحصر به فرد است، بنابراین نحوه واکنش آن نیز منحصر به فرد خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آیا کروموزوم فیلادلفیا قابل درمان است؟

توصیه ها

پس از اولین درمان، به سرعت متوجه خواهید شد که بدنتان چگونه به درمان واکنش نشان می دهد. اگر دوران سختی دارید، به تیم سرطان خود اطلاع دهید. آنها احتمالاً می توانند به کاهش عوارض جانبی دشوار کمک کنند. همچنین مهم است که قبل و در طول درمان با خانواده و عزیزان خود در مورد احساس خود صحبت کنید. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می تواند به بهبودی شما کمک کند.

تغییرات در ظاهر فیزیکی

می‌دانستم که موهایم را از دست خواهم داد و به شدت بیمار می‌شوم. من متوجه نشدم که بیشتر زنان در طول شیمی درمانی وزن اضافه می کنند.

“از دست دادن موهایم باعث شد که به سرطان مبتلا شوم.”

«شیمیایی مرا پیر کرد. چشمانم دایره های تیره داشت، اما پوستم کمی روشن شد.»

بردن

ریزش مو ممکن است یکی از آشناترین عوارض جانبی باشد، اما این باعث نمی شود که آسیب کمتری داشته باشد. همچنین ممکن است تغییرات دیگری را در ظاهر فیزیکی خود تجربه کنید، مانند افزایش یا کاهش وزن.

توصیه ها

انجمن سرطان آمریکا خوب نگاه کن احساس بهتر کلاس به زنان این فرصت را می دهد تا با آزمایش کلاه گیس، کلاه و روسری ظاهری جدید را امتحان کنند. زنان همچنین نکات و ترفندهای آرایش را یاد می گیرند.

دغدغه های شغلی

«قبل از شیمی درمانی، می‌خواستم سوپر زن باشم و خیلی سریع برگردم. من می خواستم کسی باشم که هیچ عارضه جانبی منفی نداشته باشد و بتواند همه چیز را با هم نگه دارد.»

سرپرست من فوق‌العاده بود و در مورد زمان مورد نیاز من سختگیر نبود. اما در تمام مدت شیمی درمانی به کارم ادامه دادم.»

تیم فوری من از درمان آگاه بودند و این واقعیت را جبران کردند که من از نظر فیزیکی ۱۰۰ درصد مواقع در آنجا بودم اما فقط تا حدود ۵۰ درصد از ظرفیت معمولم کار می‌کردم.»

بردن

واقعیت این است که شما نمی توانید نحوه واکنش بدنتان به شیمی درمانی را کنترل کنید. بسیاری از زنان مجبور به عقب نشینی هستند و نمی توانند مانند قبل به کار خود ادامه دهند.

بیشتر بخوانید
لنفوم چیست؟

توصیه ها

به بدنت گوش کن به شما خواهد گفت که چه چیزی نیاز دارد. با رئیس، مدیر یا بخش منابع انسانی خود صحبت کنید تا در مورد برنامه کاری سبک تر صحبت کنید.

تاثیر عاطفی

این تجربه باعث شد روابط من با شوهرم، والدینم و چند دوستم قوی تر شود. من همیشه یک نفر را همراه خودم داشتم.»

هنگامی که شیمی درمانی شروع شد، فکر کردم، من نمی توانم این کار را انجام دهم. ترجیح میدم بخاطر سرطان بمیرم این باید بدتر شود. سپس کودک ۵ ساله ام با زندگی و عشق به خانه آمد و فهمیدم که باید تلاش کنم. او به مامانش نیاز دارد.»

«از اینکه مردم با من مثل بیمار رفتار کنند متنفر بودم. از جنبه مثبت، قطعاً روابط من با خانواده نزدیک را تقویت کرد و باعث شد از دوستان و همکاران نزدیکم بیشتر قدردانی کنم.”

بردن

گاهی اوقات عزیزان شما می توانند بهترین سیستم پشتیبانی باشند. ممکن است دریابید که آنها می توانند قدرتی برای گذراندن دوران سخت برای شما فراهم کنند.

توصیه ها

حتی اگر از داشتن یک شبکه خانواده و دوستان قوی برخوردار باشید، داشتن یک گروه پشتیبانی خارجی می تواند مفید باشد. صحبت کردن با دیگرانی که تجربه مشابهی را پشت سر گذاشته اند یا در حال گذراندن هستند، مفید است. از تیم سرطان خود در مورد یک گروه پشتیبانی در منطقه خود بپرسید یا به صورت آنلاین به آن بپیوندید.

غیر منتظره و شگفت انگیز

تقریباً یک سال بعد من هنوز هم عوارض جانبی را تجربه می کنم. امیدوارم به زودی از بین برود.»

“من فهمیدم که واقعا چقدر قوی هستم.”

چیزی که بیش از همه مرا شگفت زده کرد این بود که شیمی درمانی، در حالی که پیاده روی در پارک نداشتم، آنطور که انتظار داشتم بد نبود.

بردن

ندانستن آنچه در پیش است یا انتظار چه چیزی می تواند ترسناک باشد. برخی از زنان ممکن است از چیزهای غیر منتظره ناامید شوند. دیگران ممکن است چیزی در مورد خودشان کشف کنند که الهام بخش باشد.

بیشتر بخوانید
کیست پیلونیدال: علائم، تشخیص و درمان

توصیه ها

در حالی که آماده شدن برای ناشناخته ها ممکن است غیرممکن باشد، پیش بینی این که احتمالاً در طول درمان و بهبودی شما ضربه ها، تاخیرها و موانعی وجود خواهد داشت، می تواند مقابله با آنها را کمتر استرس زا کند. صبور بودن با خودتان و صرف وقت برای تأمل در مورد نیازهایتان می تواند مفید باشد.

نتیجه گیری: ایده در مقابل واقعیت

“این آن چیزی نبود که تصور می کردم، اما اگر بفهمم دوباره سرطان دارم، دوباره این کار را انجام می دهم.”

تا زمانی که شیمی درمانی را انجام ندهید، تصور خستگی سخت است.

“این کار با تمام داروهای ضد تهوع/ضد اضطراب موجود قابل انجام و مدیریت است.”

بردن

شیمی درمانی آسان نیست، اما قابل کنترل است. با پیشرفت‌های پزشکی و تحقیقاتی، گزینه‌ها و انتخاب‌های بیشتری نسبت به قبل دارید تا درمان را کمتر بدتر کنید.

توصیه ها

به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. زنانی مانند شما همین سفر را پشت سر گذاشته اند. شنیدن و گوش دادن به آنها ممکن است روند را کمتر ترسناک یا خسته کننده کند.