دانازول. اطلاعاتی در مورد مصرف دانازول (دانول)

درباره دانازول

نوع دارو یک مهارکننده گنادوتروپین
استفاده برای اندومتریوز؛ درد کیست سینه
همچنین به نام Danol® (منقطع)؛ Cyclomen® (در کانادا)
موجود به عنوان کپسول

دانازول با تغییر سطح برخی از هورمون های بدن شما عمل می کند. برای درمان تعدادی از شرایط مختلف استفاده می شود.

آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که به طور معمول داخل رحم شما (رحم) را می پوشاند در جای دیگری از بدن شما، اغلب در ناحیه لگن یا شکم یافت می شود. می تواند باعث پریودهای دردناک و درد مداوم در ناحیه لگن و همچنین علائم دیگر شود. با تغییر سطح هورمون های شما، دانازول به تسکین این علائم کمک می کند.

دانازول همچنین برای کاهش درد شدید و حساسیت مرتبط با بیماری کیست پستان (در مواردی که درمان‌های دیگر مفید نبوده‌اند) تجویز می‌شود. کیست های سینه توده های کوچکی هستند که در سینه یافت می شوند اما سرطانی نیستند.

علاوه بر دو حالت فوق، دانازول همچنین توسط پزشکان متخصص برای افراد مبتلا به بیماری موسوم به آنژیوادم ارثی (اگرچه برای این بیماری مجوز ندارد) تجویز می شود. اگر به این دلیل برای شما تجویز شده است، لطفاً اگر در مورد درمان خود سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر می توان از دارو استفاده کرد. به این دلایل، قبل از شروع مصرف دانازول، مهم است که پزشکتان بداند:

 • اگر باردار هستید، برای بچه دار شدن یا شیردهی تلاش می کنید.
 • اگر بیماری قلبی دارید.
 • اگر خونریزی واژینال غیر از قاعدگی معمولی دارید.
 • اگر تا به حال لخته خون ناخواسته (ترومبوز) یا سکته مغزی داشته اید.
 • اگر هر یک از شرایط زیر را دارید: صرع، دیابت (دیابت شیرین)، فشار خون بالا، میگرن، یا اختلال چربی خون (لیپید).
 • اگر در عملکرد کبد خود مشکلی دارید یا در عملکرد کلیه ها مشکلی دارید.
 • اگر یکی از اختلالات خونی زیر را دارید: پلی سیتمی یا پورفیری.
 • اگر می دانید نوعی سرطان دارید که تحت تاثیر هورمون ها قرار دارد.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید یا استفاده می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
بیشتر بخوانید
آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟
 • قبل از شروع درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. این اطلاعات بیشتر در مورد دانازول به شما می دهد و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که می توانید از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • مصرف دانازول را باید از روز اول قاعدگی بعدی شروع کنید مگر اینکه چیز دیگری به شما گفته شده باشد.
 • پزشک به شما خواهد گفت که هر روز چند کپسول مصرف کنید و چه زمانی باید آنها را مصرف کنید. به عنوان راهنما، برای درمان اندومتریوز یا درد پستان، دانازول معمولاً ۲-۴ بار در روز به مدت ۳-۶ ماه مصرف می شود. کپسول ها را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. دوز شما بر روی برچسب بسته چاپ می شود تا به شما در مورد آنچه پزشک به شما گفته است یادآوری شود.
 • کپسول ها را به طور کامل با یک نوشیدنی آب قورت دهید – قبل از قورت دادن آنها را نجوید یا باز نکنید.
 • می‌توانید کپسول‌های دانازول را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید، اما سعی کنید دوزهای خود را در زمان‌های معینی در روز مصرف کنید، زیرا به شما کمک می‌کند مصرف منظم آن‌ها را فراموش نکنید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید (مگر اینکه زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، در این صورت نوبت فراموش شده را حذف کنید). دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.
بیشتر بخوانید
عوارض قرص جی سی
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در طول این درمان چند آزمایش خون انجام دهید.
 • مهم است که در مدتی که دانازول مصرف می کنید باردار نشوید. در صورت لزوم، شما و همسرتان باید از یک روش غیر هورمونی پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید. این به این دلیل است که روش های هورمونی (مانند “قرص” یا “قرص کوچک”) کارساز نیستند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد روش های پیشگیری از بارداری برای شما با پزشک خود صحبت کنید.
 • بهتر است در زمانی که دانازول مصرف می کنید الکل مصرف نکنید. این به این دلیل است که نوشیدن الکل در حین مصرف دانازول می تواند باعث ایجاد احساس بیماری یا تنگی نفس شود.

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر حاوی برخی از موارد مرتبط با دانازول است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره توپامکس
عوارض جانبی دانازول اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس بیماری (تهوع)، درد معده به غذاهای ساده بچسبید (از غذاهای غنی یا تند خودداری کنید)
احساس سرگیجه یا خستگی، بینایی تغییر می کند اگر این اتفاق افتاد، رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید. در مورد هرگونه تغییر بینایی به پزشک خود اطلاع دهید
سردرد، سایر دردها و دردها از داروساز خود بخواهید یک مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر سردرد شدید یا ادامه دارد، با پزشک خود صحبت کنید
افزایش رشد مو (به ویژه در بدن یا صورت)، تغییرات صدا، ریزش مو شبیه به طاسی مردانه در این مورد با پزشک خود صحبت کنید در اسرع وقت. یک درمان جایگزین ممکن است برای شما مناسب تر باشد
آکنه، بثورات پوستی، گرفتگی عضلات، تغییرات خلق و خو، تغییر در میل جنسی، افزایش اشتها و تغییرات وزن، دوره های قاعدگی نامنظم، خشکی و سوزش واژن، گرگرفتگی، کاهش سایز سینه، احساس تپش قلب اگر هر یک از اینها مشکل ساز شد، با پزشک خود صحبت کنید

مهم: اگر هر یک از علائم نادر اما احتمالاً جدی زیر را تجربه کردید، لطفاً فوراً با پزشک خود صحبت کنید:

 • سردرد و بیماری شدید (تهوع و استفراغ).
 • هر گونه زردی پوست یا سفیدی چشم (یرقان).
 • هر گونه تورم دردناک در بازوها یا پاها یا درد ناگهانی قفسه سینه.
 • هر گونه کبودی که نمی توانید توضیح دهید. این می تواند نشانه اختلال خونی باشد.
بیشتر بخوانید
مسمومیت با استامینوفن

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل مصرف کپسول باشد، لطفاً برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، فوراً به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

در صورت خرید هر دارویی، همیشه با یک داروساز مشورت کنید که برای مصرف با سایر داروهای شما مناسب است.

اگر قرار است عمل جراحی یا هر گونه درمان دندانپزشکی انجام دهید، لطفاً به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید چه داروهایی مصرف می کنید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز بپرسید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «دانازول. اطلاعاتی در مورد مصرف دانازول (دانول);

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه