درباره ژل نیتروگلیسیرین برای اختلال نعوظ

اختلال نعوظ (ED) فقط ۳۰ میلیون مرد را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار داده است. افراد مبتلا به اختلال نعوظ ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ به اندازه کافی برای رابطه جنسی را تجربه می کنند.

ممکن است با برخی از درمان‌های رایج‌تر برای اختلال نعوظ، از جمله اصلاح سبک زندگی، داروهای خوراکی که شامل مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵ (مهارکننده‌های PDE5) و پمپ‌های آلت تناسلی هستند، آشنا باشید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ همچنین استفاده از ژل یا کرم نیتروگلیسیرین را به عنوان یک درمان موضعی برای اختلال نعوظ مورد بررسی قرار داد. اگرچه نتایج امیدوارکننده به نظر می رسند، اما توجه به این نکته مهم است که ژل یا کرم نیتروگلیسیرین توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان اختلال نعوظ تایید نشده است.

در اینجا چیزی است که باید در مورد نیتروگلیسیرین به عنوان یک درمان موضعی برای اختلال نعوظ بدانید.

نیتروگلیسیرین چیست؟

نیتروگلیسیرین بخشی از گروهی به نام گشادکننده عروق است که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و جریان خون را بهبود می‌بخشد تا خون غنی از اکسیژن به قلب برسد.

این به اشکال مختلف از جمله زیر زبانی، کرم یا ژل موضعی و چسب ترانس درمال وجود دارد. نیتروگلیسیرین اغلب برای جلوگیری از آنژین یا حملات درد قفسه سینه استفاده می شود.

ژل نیتروگلیسیرین چگونه کار می کند؟

به طور کلی، بریتو می‌گوید که نیتروگلیسیرین با گشاد کردن رگ‌های خونی عمل می‌کند، به همین دلیل است که به طور سنتی برای افراد مبتلا به آنژین صدری یا درد قفسه سینه به دلیل جریان خون ضعیف عروق قلبی استفاده می‌شود.

این مفهوم برای اختلال نعوظ یکسان است، اگرچه بریتو می گوید ممکن است مکانیسم عمل دوگانه داشته باشد:

 • رگ های خونی را گشاد می کند که به جریان خون کمک می کند.
 • این عضله صاف آلت تناسلی را شل می کند، که وریدهای آلت تناسلی را فشرده می کند و جریان خون را از آلت تناسلی مسدود می کند و باعث سفتی می شود.

او می‌گوید: «[نیتروگلیسیرین موضعی] به‌عنوان یک اهداکننده نیتروژن برای افزایش سطوح محلی اکسید نیتریک عمل می‌کند، که از طریق سیگنال‌دهی مولکولی (مسیر cGMP) این پاسخ را ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، بریتو می‌گوید که مهارکننده‌های PDE5 (مانند تادالافیل و سیلدنافیل) با مهار تجزیه cGMP در مراحل بعدی زنجیره کار می‌کنند.

آیا نیتروگلیسیرین موضعی برای اختلال نعوظ کار می کند؟

با این حال، بریتو اشاره می کند که ژل یا کرم نیتروگلیسیرین در حال حاضر توسط FDA برای درمان اختلال نعوظ تایید نشده است. مطالعات قدیمی نشان داده اند که ژل نیتروگلیسیرین می تواند جریان خون را در آلت تناسلی افزایش دهد، اما این افزایش جریان خون ممکن است برای حفظ نعوظ کافی نباشد.

بیشتر بخوانید
6 راه طبیعی برای افزایش سایز آلت تناسلی

بریتو اشاره می کند که دستورالعمل انجمن اورولوژی آمریکا در مورد اختلال نعوظ منتشر شده در سال ۲۰۱۸ (جدیدترین دستورالعمل های منتشر شده) نیتروگلیسیرین موضعی را به عنوان درمان پیشنهادی برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ شامل نمی شود.

او توضیح می‌دهد: «اگرچه این درمان به طور خاص ذکر نشده است، نویسندگان بیان کردند که «استفاده از این درمان‌ها ممکن است مانع استفاده از سایر درمان‌هایی شود که مؤثر هستند» و احساس کردند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

تحقیقات زیادی در مورد ژل نیتروگلیسیرین و درمان اختلال نعوظ وجود ندارد. با این حال، مطالعه سال ۲۰۱۸ که در بالا ذکر شد نشان داد که ۲۳٪ از کاربران مبتلا به اختلال نعوظ با استفاده از ژل نیتروگلیسیرین ۰.۲٪ نعوظ بهبود یافته را تجربه کردند. کسانی که اختلال نعوظ خفیف داشتند، مهم ترین اثرات را تجربه کردند.

فاکتور دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید: کرم نیتروگلیسیرین که در قسمت بیرونی آلت تناسلی استفاده می شود ممکن است به شریک جنسی شما نیز منتقل شود. گزارش‌های قدیمی‌تر از استفاده از نیتروگلیسیرین برای اختلال نعوظ، استفاده از ژل نیتروگلیسیرین را با افزایش خطر سردرد هم توسط فردی که از ژل استفاده می‌کند و هم از طرف شریک زندگی‌شان مرتبط می‌داند.

چرا مردم به ژل نیتروگلیسیرین برای اختلال نعوظ علاقه مند هستند؟

بریتو می گوید: «نیتروگلیسیرین ممکن است نسبت به داروهای استاندارد اختلال نعوظ خوراکی مزایایی داشته باشد.

شروع نیتروگلیسیرین موضعی بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است، که بریتو می گوید بهتر از سریع ترین داروهای خوراکی است و سیلدنافیل حداقل ۳۰ دقیقه طول می کشد.

در واقع، مطالعه سال ۲۰۱۸ که در بالا ذکر شد، نشان داد که ۴۴ درصد از افراد در عرض ۵ دقیقه پس از استفاده، نعوظ داشتند. حدود ۷۰ درصد از مردان در عرض ۱۰ دقیقه متوجه نعوظ شدند.

مطالعه تصادفی شده، دوسوکور و کنترل شده با دارونما شامل ۲۳۲ مرد مبتلا به اختلال نعوظ بود که در دو کارآزمایی ۴ هفته ای شرکت کردند. در یک کارآزمایی از ژل موضعی گلیسریل تری نیترات ۰.۲% قبل از رابطه جنسی استفاده شد و دیگری از ژل دارونما استفاده کرد.

بریتو توضیح می دهد: «این ممکن است به خودانگیختگی کمک کند، که می تواند برای زوج هایی که از داروهای خوراکی استفاده می کنند مشکل ساز باشد.

بیشتر بخوانید
ژنیکوماستی چیست ؟ علل و درمان

بریتو می‌گوید یک مزیت دیگر این است که بر خلاف سایر درمان‌های ED مانند داروهای خوراکی، نیتروگلیسیرین نیازی به عبور از دستگاه گوارش ندارد.

او می گوید: «از آنجایی که جذب مواد خوراکی مانند سیلدنافیل به شدت تحت تأثیر مصرف غذا قرار می گیرد، داروها زمانی که با معده خالی مصرف شوند بسیار مؤثرتر هستند. این امر مستلزم برنامه ریزی بیشتر است و همیشه اجازه خودانگیختگی را نمی دهد.

آیا می توانم نیتروگلیسیرین را برای اختلال نعوظ بدون نسخه بخرم؟

ژل یا کرم نیتروگلیسیرین در حال حاضر توسط FDA برای درمان اختلال نعوظ تایید نشده است.

اگر در مورد این درمان موضعی سؤالی دارید، با پزشکی که سابقه پزشکی شما را می داند صحبت کنید. برای نیتروگلیسیرین نسخه لازم است.

نحوه مصرف ژل نیتروگلیسیرین برای اختلال نعوظ

مصرف نیتروگلیسیرین توسط پزشک شما مدیریت می شود. این درمان موضعی را بدون راهنمایی استفاده نکنید یا اعمال نکنید.

طبق مطالعه سال ۲۰۱۸ ، غلظت مورد مطالعه ۰.۲٪ بود که بریتو می گوید احتمالاً توضیح می دهد که چرا این اثر برای مردان مبتلا به ED خفیف بهترین بود.

او همچنین اشاره می‌کند که سایر مطالعات از غلظت‌های ۰.۲ تا ۰.۸ درصد برای افراد مبتلا به ED شدیدتر استفاده کردند که احتمالاً به غلظت‌های بالاتری نیاز دارند.

به طور کلی، بریتو می گوید افرادی که نیتروگلیسیرین را توسط پزشکشان تجویز می کند، باید مقداری به اندازه نخود را روی سر آلت تناسلی خود بمالند.

دوز

ما قبلاً به این موضوع اشاره کردیم، اما ارزش تکرار را دارد: FDA برنامه های کاربردی ژل نیتروگلیسیرین را برای ED تایید نکرده است. در نتیجه، توصیه دوز مطمئنی برای درمان های موضعی وجود ندارد. همچنین کنترل دوز دقیق یک داروی موضعی دشوار است، زیرا به راحتی قابل اندازه گیری مانند یک قرص یا مایع نیست.

ژل‌های نیتروگلیسیرین که روی آلت تناسلی استفاده می‌شوند می‌توانند از ۰.۲% تا ۰.۸% قدرت داشته باشند. این دوزها کمتر از خمیر یا ژل نیتروگلیسیرین است که برای درد قفسه سینه روی قفسه سینه اعمال می شود که یک خمیر ۲٪ است. هنگام استفاده از آلت تناسلی، مهم است که این دو را با هم مخلوط نکنید.

اگر به اندازه یک نخود استفاده کنید، این مقدار حدود ۰.۱۵ تا ۰.۲۵ گرم است.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف 

نیتروگلیسیرین مطمئنا برای همه نیست. بر اساس یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ ، مصرف داروهای مبتنی بر نیتروگلیسیرین با برخی مهارکننده‌های PDE5 مانند ویاگرا منع مصرف دارد. استفاده از آنها با هم می تواند منجر به کاهش ناگهانی و جدی فشار خون و مرگ بالقوه شود.

بیشتر بخوانید
نحوه استفاده از تکنیک فشار دادن آلت تناسلی

به گفته بریتو، برخی از معایب نیتروگلیسیرین موضعی شامل انتقال احتمالی به شریک زندگی شما است که می تواند باعث شود او عوارض جانبی از جمله فشار خون پایین را تجربه کند. این می تواند منجر به سردرد و احتقان بینی شود.

درمان های جایگزین برای اختلال نعوظ

چندین روش درمانی برای اختلال نعوظ وجود دارد، از جمله:

 • داروهای خوراکی که شامل مهارکننده‌های PDE5 هستند، مانند سیلدنافیل (ویاگرا) و تادالافیل (سیالیس). سایر داروهای خوراکی عبارتند از واردنافیل HCL (Levitra) و آوانافیل (Stendra)
 • پمپ اختلال نعوظ (آلت تناسلی یا پمپ خلاء)
 • تزریق آلت تناسلی
 • پروتز آلت تناسلی بادی
 • روان درمانی (گفتار درمانی) برای مسائل عاطفی یا روانی مربوط به ED
 • شیاف (آلپروستادیل)
 • مشاوره
 • اصلاح رژیم غذایی
 • ورزش
 • کاهش استرس

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر در دستیابی یا حفظ نعوظ مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند به شناسایی علل زمینه ای و رفع آنها برای کاهش علائم کمک کند.

بررسی درمان های اختلال نعوظ

اگر اختلال نعوظ دارید و می خواهید ژل نیتروگلیسیرین را امتحان کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. بسیاری از داروها وجود دارند که در صورت استفاده از ژل نیتروگلیسیرین، عوارض جانبی منفی ایجاد می کنند. در حالی که تعداد کمی از آنها وجود دارد، برخی از اصلی ترین آنها سیلدنافیل (ویاگرا)، آسپرین یا ارگوتامین هستند که میگرن را درمان می کند.

اگر به بیماری هایی مانند کم خونی یا افت فشار خون مبتلا هستید، از ژل نیتروگلیسیرین استفاده نکنید. استفاده از نیتروگلیسیرین می تواند این شرایط را بدتر کند.

عوارض جانبی ژل نیتروگلیسیرین

ژل نیتروگلیسیرین می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند. نمونه هایی از این اثرات عبارتند از:

 • تاری دید
 • دهان خشک
 • احساس ضعف
 • سردرد
 • فشار خون پایین
 • حالت تهوع
 • ضربان قلب سریع

همچنین ممکن است در هنگام استفاده از نیتروگلیسیرین، یک واکنش آلرژیک را تجربه کنید. یک واکنش آلرژیک می تواند شامل قرمزی، تورم یا خارش باشد.

اگر این علائم را تجربه کردید، بلافاصله استفاده از ژل نیتروگلیسیرین را متوقف کنید. هر گونه اضافی را بردارید و از لمس نیتروگلیسیرین با دست خودداری کنید تا مطمئن شوید که علائم شما بدتر نمی شود.

اگر علائم شما پس از چند دقیقه بهبود نیافت یا در تنفس مشکل دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد نیتروگلیسیرین برای ED

آیا نیتروگلیسیرین مانند ویاگرا عمل می کند؟

نه، نیتروگلیسیرین مانند ویاگرا عمل نمی کند. بدن شما نیتروگلیسیرین را به اکسید نیتریک تجزیه می کند. این ترکیب رگ های خونی را برای افزایش جریان خون گسترش می دهد.

بیشتر بخوانید
 جلکینگ تمرین ماساژ برای بزرگ کردن آلت تناسلی

ویاگرا یک مهار کننده فسفودی استراز است که از PDE5 جلوگیری می کند که جریان خون را به آلت تناسلی محدود می کند. نتیجه استفاده از ویاگرا می تواند نعوظ قوی تر باشد.

چگونه نیتروگلیسیرین را با خیال راحت استفاده می کنید؟

نیتروگلیسیرین موضعی می تواند در هر جایی که آن را بمالید کار کند. به همین دلیل است که قبل از قرار دادن آن روی آلت تناسلی خود، باید دستکش یا پوشش محافظ دیگری (مانند انگشتی که با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است) بپوشید. یک نقطه به اندازه نخود را روی انگشت خود فشار دهید و روی سر آلت تناسلی خود بمالید.

به طور معمول، بدن شما به سرعت نیتروگلیسیرین را جذب می کند. اگر زمان کافی پس از استفاده بگذرد، ژل نباید روی همسر شما تأثیر بگذارد.

آیا می توانم از نیتروگلیسیرین بیش از حد استفاده کنم؟

یکی از مزایای ژل نیتروگلیسیرین این است که سریعتر از درمان های ED مانند ویاگرا عمل می کند. با این حال، مدت زیادی در بدن دوام نمی آورد – معمولاً فقط چند دقیقه. اگر به استفاده از آن ادامه دهید، ممکن است از مقادیر بیش از حد استفاده کنید.

مشکل این است: از آنجایی که تحقیقات زیادی در مورد نحوه استفاده ایمن از آن انجام نشده است، دشوار است که بگوییم مقدار آن زیاد است و عوارض جانبی ناشی از استفاده بیش از حد چیست. به همین دلیل مهم است که قبل از استفاده از نیتروگلیسیرین موضعی با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

اگرچه برخی تحقیقات به اثربخشی ژل یا کرم نیتروگلیسیرین برای بهبود علائم اختلال نعوظ اشاره می کنند، اما در حال حاضر توسط FDA به عنوان درمان اختلال نعوظ تایید نشده است.

اگر اختلال نعوظ دارید یا فکر می کنید ممکن است به اختلال نعوظ مبتلا شده باشید، مهم است که با پزشک در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. آنها می توانند در مورد طیف وسیعی از گزینه ها، از جمله اصلاح شیوه زندگی، مشاوره، داروهای خوراکی، پمپ های آلت تناسلی، جراحی و کاشت با شما صحبت کنند.

کلمات مرتبط جستجو شده

 • طریقه مصرف پماد نیترو گلیسرین برای اختلال نعوظ
۳.۲/۵ - (۵ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه