دردهای رشد در کودکان: علل، علائم و درمان

آیا درد پاها کودک شما را در شب بیدار نگه می دارد؟ ممکن است دردهای رشدی داشته باشند.

دردهای رشد، گرفتگی و دردهای عضلانی دردناکی هستند که برخی از کودکان پیش دبستانی و پیش از نوجوانی در هر دو پا احساس می کنند. درد معمولاً در اواخر بعد از ظهر یا عصر رخ می دهد. اما ممکن است باعث شود کودک شما در نیمه های شب از خواب بیدار شود.

دردهای رشد معمولاً در اوایل کودکی، در حدود سن ۳ یا ۴ سالگی شروع می شود. این دردها در کودکان ۸ تا ۱۲ ساله دوباره بروز می کنند.

علیرغم نام “دردهای رشد”، هیچ مدرک محکمی مبنی بر ارتباط دردهای رشد با جهش رشد وجود ندارد.

درعوض، دردهای رشد ممکن است به سادگی دردهای عضلانی ناشی از فعالیت های شدید دوران کودکی باشد که می تواند عضلات کودک شما را فرسوده کند. این فعالیت ها شامل دویدن، پریدن و کوهنوردی است. به نظر می رسد دردهای رشد بعد از اینکه کودک یک روز کامل ورزش می کند، شایع تر است.

بیشتر بخوانید
5 بیماری شایع در کودکان که نباید شما را نگران کند
دردهای رشد برای هر کسی متفاوت است. برخی از کودکان درد زیادی دارند، برخی دیگر نه. اکثر بچه ها هر روز درد ندارند.

دردهای رشد می توانند بیایند و بروند. آنها ممکن است برای ماه ها یا حتی سال ها تجربه شوند. بیشتر کودکان در عرض چند سال از دردهای رشدی خود بیشتر می شوند.

درد معمولاً در اواخر بعد از ظهر و عصر، درست قبل از زمان شام و هنگام خواب احساس می شود. پا درد ممکن است آنقدر درد داشته باشد که کودک شما را از خواب بیدار کند.

اگر فرزند شما در صبح کاملاً خوب به نظر می رسد، سریع فکر نکنید که او جعل می کند. دردهای رشد در صبح ناپدید می شوند. آنها معمولاً با توانایی کودک در ورزش کردن یا فعال بودن تداخل ندارند.

به طور کلی دردهای رشد در هر دو پا به خصوص در جلوی ران، پشت ساق پا (ساق پا) یا پشت زانو احساس می شود.

بیشتر بخوانید
آیا نوزاد می تواند به دارچین حساسیت داشته باشد؟

مطالعات نشان می دهد که کودکانی که دردهای رشدی دارند ممکن است نسبت به درد حساس تر باشند. کودکانی که دردهای رشدی دارند نیز بیشتر در معرض سردرد و درد شکم هستند.

پزشک معمولاً با معاینه کودک و پرسیدن سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی و علائم او می‌تواند دردهای رشد را تشخیص دهد. قبل از تشخیص درد در حال رشد، مهم است که سایر علل احتمالی درد را رد کنید. به همین دلیل است که اگر فکر می‌کنید فرزندتان دردهای رشدی دارد یا هر گونه درد در اندام دارد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

اگر کودک شما دردهای رشدی داشته باشد، پزشک هیچ چیز غیر طبیعی را در طول معاینه فیزیکی مشاهده نخواهد کرد. معمولاً در این مورد نیازی به خون و اشعه ایکس نیست.

درمان دردهای رشد بستگی به میزان درد کودک شما دارد. موارد زیر ممکن است ناراحتی را کاهش دهد و به کودک شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد:

 • ماساژ دادن پاها.
 • کشش عضلات پا. این ممکن است برای بچه های کوچکتر دشوار باشد.
 • قرار دادن یک پارچه گرم یا پد گرم کننده روی پای دردناک. مراقب باشید پوست نسوزد و در خواب استفاده نکنید.
بیشتر بخوانید
بیماری پومپ

اگر درد بهتر نشد، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا خوب است به کودک خود یک داروی مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. در مورد دوز مناسب برای کودک خود بپرسید. هرگز به کودک آسپرین ندهید. مصرف آسپرین در کودکان با یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام سندرم ری مرتبط است.

هنگام تصمیم گیری برای تماس با پزشک، مهم است که به یاد داشته باشید که دردهای رشد تقریباً همیشه در هر دو پا احساس می شود. دردی که فقط در یک پا وجود دارد ممکن است نشانه یک بیماری جدی‌تر باشد. اگر این اتفاق افتاد با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
آنچه والدین باید در مورد سطح طبیعی قند خون برای کودکان بدانند
همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که دردهای رشد ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار می دهند، نه مفاصل. و باعث لنگیدن و تب نمی شوند.

اگر پا درد با علائم زیر رخ داد، با پزشک یا پرستار کودک خود تماس بگیرید. آنها علائم دردهای رشدی نیستند، اما پزشک شما باید فرزند شما را معاینه کند و آزمایش‌های زیر را انجام دهد:

 • آسیب، مانند افتادن
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • لنگیدن یا مشکل در راه رفتن
 • درد در یک پا
 • کهیر
 • مفاصل قرمز، گرم، دردناک و متورم
 • خستگی
 • ضعف
 • کاهش وزن

و البته اگر نگرانی دیگری دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه