اسکولیوز یک بیماری ستون فقرات است که زمانی رخ می دهد که ستون فقرات انحنا پیدا کند یا به طرفین بپیچد. این می تواند قفسه سینه را از موقعیت خارج کند و به عضلات پشت فشار وارد کند و باعث درد و ناراحتی شود.

اسکولیوز یک بیماری نادر نیست. در باره ۷ میلیون نفر در ایالات متحده نوعی اسکولیوز ایجاد می شود که ممکن است به درمان توسط متخصص نیاز داشته باشد.

اگرچه اغلب در کودکان ظاهر می شود، اسکولیوز می تواند در هر زمانی ایجاد شود. افرادی که این بیماری را دارند ممکن است:

درد اسکولیوز: کمر، تسکین و علائم.comhttps://www.healthline.com › سلامت
 • با آن متولد شود (مادرزادی)
 • در کودکی (شروع اولیه)
 •  در کودکی یا نوجوانی  (نوجوانان ایدیوپاتیک)
 • یا در بزرگسالی ایجاد می شود (دژنراتیو یا denovo)

علائم اسکولیوز

در مراحل اولیه اسکولیوز، ممکن است علائم زیادی وجود نداشته باشد. این به ویژه در کودکان صادق است. اسکولیوز می تواند تا زمانی که کودکان به مرحله رشد سریع در نوجوانی نرسند ناشناخته باقی بماند.

با این حال، تشخیص آن در بزرگسالان ممکن است دشوار باشد، زیرا به راحتی می توان آن را به عنوان کمردرد اشتباه تفسیر کرد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که نوع خفیف تری از این بیماری داشته باشید.

سرنخ‌های کوچک می‌توانند به انحنای غیرطبیعی ستون فقرات، مانند لباس‌های نامناسب اشاره کنند. سایر علائم اسکولیوز عبارتند از:

 • وضعیت غیر طبیعی
 • باسن ناهموار
 • تیغه شانه ای که بالاتر از دیگری است
 • سر که در مرکز بدن نیست
 • باسن که در یک زاویه نشسته است
 • ستون فقراتی که به وضوح صاف نیست
بیشتر بخوانید
پوکی استخوان نوجوانان

اسکولیوز بیشتر باعث ایجاد درد در بزرگسالان می شود. اسکولیوز می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • درد کمر
 • سفتی، سختی
 • خستگی

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • کمردردی که پس از استفاده از درمان های خانگی به مدت یک هفته بهبود نمی یابد
 • دردی که در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند
 • دردی که انگار پاهای شما را فرو می ریزد

این علائم ممکن است ناشی از اسکولیوز پیشرفته تر باشد.

علت درد اسکولیوز چیست؟

به طور معمول، دردی که با شروع اسکولیوز بزرگسالان تجربه می کنید، نتیجه فشار بر دیسک های ستون فقرات، فشار روی مفاصل فاست و درد عضلانی است. اما اسکولیوز می تواند به دلایل دیگری باعث درد شود.

انحنای ستون فقرات می تواند باعث کشش یا تحریک اعصاب شود. همچنین می تواند مفاصل را تحت فشار قرار دهد و باعث التهاب آنها شود.

اسکولیوز همچنین بر وضعیت بدن شما تأثیر می گذارد، که منجر به سفت شدن یا خستگی ماهیچه ها و ایجاد درد می شود.

در کودکان، انحنای ستون فقرات می تواند بدون درمان افزایش یابد.

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می شود؟

اسکولیوز یک اختلال پیچیده است که باید توسط پزشک تشخیص داده شود. درمان سریع می تواند از بدتر شدن انحنای ستون فقرات شما جلوگیری کند.

در قرار ملاقات شما، پزشک از شما سوالاتی در مورد دردی که احساس می کنید و علائم دیگری که متوجه شده اید می پرسد.

بیشتر بخوانید
پلانتار فلکشن چیست و چرا مهم است؟

پزشک شما همچنین در مورد سابقه پزشکی شخصی شما می پرسد. آنها همچنین می خواهند بدانند که آیا سابقه خانوادگی اسکولیوز دارید یا خیر.

سپس معاینه فیزیکی انجام خواهند داد. این شامل یک آزمایش ساده است که در آن شما به جلو خم می‌شوید، بازوها را با کف دست باز می‌کنید. در حالی که شما در این وضعیت هستید، پزشک پشت و دنده های شما را معاینه می کند تا ببیند آیا ناهموار هستند یا خیر.

اگر پزشک متوجه انحنای قابل توجهی در ستون فقرات شود، ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز کند. این به آنها امکان می دهد تا میزان انحنای ستون فقرات شما را دقیقاً اندازه گیری کنند. آنها همچنین ممکن است از یک اسکولیومتر استفاده کنند تا ببینند آیا ستون فقرات شما چرخیده است یا خیر.

درد اسکولیوز چگونه درمان می شود؟

بهترین راه برای درمان درد ناشی از اسکولیوز، درمان اسکولیوز است. بسته به نوع درد، درمان های مختلفی برای شما وجود دارد.

درمان های مکمل

گزینه های این دسته عبارتند از:

 • آب درمانی و ماساژ
 • ورزش هایی که عضلات شکم و کمر شما را تقویت می کند، مانند پیلاتس، یوگا، شنا و کشش، که همچنین می تواند به تسکین کمردرد کمک کند.
 • انواع خاصی از بریس ها برای حمایت از ستون فقرات

دارو

داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) ممکن است به تسکین درد کمک کنند. اگر این داروها موثر نبودند با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است داروهای مسکن قوی تری تجویز کنند یا شما را به کلینیک درد ارجاع دهند.

بیشتر بخوانید
پوکی استخوان - علل، علائم، تشخیص و درمان

از برخی داروهای ضد افسردگی نیز می توان برای تسکین درد استفاده کرد، زیرا علاوه بر خلق و خو، بر درد نیز تأثیر مستقیم دارند.

درمان کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک ممکن است برای کمک به کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که این نوع درمان اسکولیوز را درمان نمی کند اما می تواند به کاهش علائم درد کمک کند.

اگرچه تحقیقات محدود است، یک مطالعه قدیمی تر پیشنهاد کرد که افراد مبتلا به اسکولیوز بهبود درد و سایر علائم را بلافاصله پس از درمان کایروپراکتیک و همچنین ۲۴ ماه بعد گزارش کردند.

پیدا کردن یک متخصص کایروپراکتیک با تخصص در اسکولیوز بسیار مهم است. کسانی که متخصص نیستند، این پتانسیل را دارند که شرایط را بدتر کنند.

مشاوره

ممکن است پزشک شما را به یک مشاور ارجاع دهد. مشاوره ممکن است برای درد مزمن مفید باشد، به خصوص زمانی که درمان های پزشکی به خوبی درد را مدیریت نمی کنند.

یکی از انواع مشاوره، درمان شناختی رفتاری (CBT) نام دارد. CBT میزان درد شما را تغییر نمی‌دهد، اما می‌تواند به شما کمک کند راه‌هایی برای مقابله با آن پیدا کنید.

یک مشاور CBT در مورد نحوه مدیریت درد با شما صحبت خواهد کرد. مشاور همچنین می تواند به شما در ایجاد تکنیک هایی برای مقابله با درد کمک کند.

بیشتر بخوانید
عملکرد آب: 7 فواید برای سلامتی

تزریقات ستون فقرات

تزریق استروئید در اطراف اعصاب و مفاصل ستون فقرات می تواند به کاهش درد کمک کند. با این حال، تزریق فواید طولانی مدتی ندارد. آنها می توانند برای مبارزه با درد حاد یا به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت درد استفاده شوند.

تحریک اعصاب محیطی

یک دستگاه محرک عصبی الکتریکی از طریق پوست ممکن است برای افرادی که درد ناشی از اعصاب آسیب دیده را تجربه می کنند مفید باشد. در این درمان، سیم‌های الکتریکی از جریان‌های الکتریکی خفیف بر روی اعصاب محیطی نزدیک نخاع استفاده می‌کنند.

چشم انداز درد اسکولیوز چیست؟

اگر اسکولیوز به موقع تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، درد ناشی از اسکولیوز بیشتر از بین می رود.

انحنای شدید ستون فقرات می تواند باعث آسیب عصب، ماهیچه و بافت شود که ممکن است دائمی باشد. درد ناشی از آسیب دائمی بافت ممکن است طولانی مدت باشد و درمان ممکن است نتواند به طور کامل از درد شما خلاص شود.

ممکن است مدتی طول بکشد، اما با همکاری با تیم پزشکی خود، می توانید یک برنامه درمانی ایجاد کنید که بتواند بیشتر درد شما را مدیریت کند.