نامی برای درد یا ناراحتی درست زیر دنده های شما در ناحیه بالای شکم است. چندین علت احتمالی وجود دارد و بسیاری از آنها به سیستم گوارشی مربوط می شوند.

درد اپی گاستر همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. ممکن است به دلیل چیزی بی ضرر، مانند پرخوری یا عدم تحمل لاکتوز، یا یک بیماری زمینه ای مانند بیماری ریفلاکس معده (GERD)، التهاب یا عفونت باشد.

دانستن اینکه چه چیزی باعث درد اپی گاستر شما می شود مهم است، بنابراین می توانید برای مدیریت هر گونه بیماری زمینه ای با پزشک کار کنید.

درد اپی گاستریک: 14 علت احتمالی Couseshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

به خواندن ادامه دهید تا در مورد آنچه ممکن است باعث علائم شما شود بیشتر بدانید.

درد اپی گاستر چه احساسی دارد؟

درد اپی گاستر اصطلاحی برای توصیف ناراحتی یا درد است که در زیر قفسه سینه در ناحیه بالای شکم شما رخ می دهد.

چگونگی احساس دقیقاً به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد، اما اغلب در کنار سایر علائم رایج گوارشی مانند سوزش سر دل، نفخ و گاز رخ می‌دهد.

درد اپی گاستر دلایل احتمالی زیادی دارد، به خصوص زمانی که بلافاصله بعد از غذا خوردن اتفاق بیفتد.

درد اپی گاستر نشان دهنده چیست؟

۱. رفلاکس اسید

رفلاکس اسید زمانی است که مقداری از اسید معده یا غذای موجود در معده شما به مری شما باز می گردد. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند باعث درد در قفسه سینه و گلو شود.

با گذشت زمان، رفلاکس اسید ثابت می تواند باعث ریفلاکس شود. پزشک شما می تواند یک برنامه درمانی برای کمک به مدیریت علائم GERD ارائه دهد.

۲. سوزش سر دل و سوء هاضمه

سوزش سر دل نیز نتیجه رفلاکس اسید است. سوء هاضمه (سوء هاضمه) نامی برای علائم گوارشی است که با خوردن غذاهایی که به نظر می رسد با شما موافق نیستند اتفاق می افتد.

شایع ترین علامت سوزش سر دل احساس سوزش در قفسه سینه بعد از غذا خوردن است. این احساس سوزش معمولاً زمانی که دراز می کشید یا خم می شوید بدتر می شود. این به این دلیل است که اسید در این موقعیت‌ها بیشتر به سمت مری حرکت می‌کند.

بیشتر بخوانید
در مورد پروکتالژیا فوگاکس چه باید بدانید؟

۳. عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز زمانی اتفاق می افتد که بدن شما در هضم محصولات لبنی مانند شیر یا پنیر مشکل داشته باشد. محصولات لبنی همگی حاوی نوعی قند به نام لاکتوز هستند. به طور معمول، هر بار که لبنیات می خورید، علائم ظاهر می شود.

عدم تحمل لاکتوز اغلب زمانی ایجاد می شود که شما لاکتاز کافی نداشته باشید. این آنزیم در تجزیه قند لاکتوز مهم است.

۳. الکل

مصرف متوسط ​​الکل – حدود یک نوشیدنی در روز – معمولاً باعث درد معده نمی شود.

اما نوشیدن بیش از حد الکل در یک زمان یا در مدت زمان طولانی می تواند باعث التهاب مخاط معده شود. التهاب طولانی مدت می تواند منجر به خونریزی شود.

نوشیدن بیش از حد نیز می تواند باعث ایجاد شرایطی مانند:

 • گاستریت (التهاب معده)
 • پانکراتیت (التهاب پانکراس)
 • بیماری کبد

این شرایط همگی می توانند باعث درد اپی گاستر شوند.

۵. پرخوری

وقتی بیش از حد غذا می خورید، شکم شما می تواند بیش از اندازه معمول خود منبسط شود. این امر فشار زیادی به اندام های اطراف آن وارد می کند. این فشار می تواند باعث درد در روده شما شود. همچنین می تواند تنفس را سخت کند زیرا ریه های شما در هنگام دم، فضای کمتری برای انبساط دارند.

پرخوری همچنین می تواند باعث بازگشت اسید معده و محتویات آن به مری شود. این می تواند باعث سوزش سر دل و رفلاکس اسید شود. این شرایط می تواند درد اپی گاستر را که بعد از غذا خوردن احساس می کنید بسیار بدتر کند.

اگر اختلالات غذایی مرتبط با پرخوری دارید، استفراغ مکرر بعد از غذا خوردن نیز می تواند باعث درد اپی گاستر شود.

۶. فتق هیاتال

فتق هیاتال زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از معده از طریق سوراخی که مری از آن عبور می‌کند، به سمت دیافراگم فشار می‌آورد که به آن هیاتوس می‌گویند.

فتق هیاتال همیشه باعث درد یا ناراحتی نمی شود. اگر این کار را انجام دهند، ممکن است مانند درد اپی گاستر یا سوزش سر دل باشد.

بیشتر بخوانید
استفراغ پرتابی: علل، درمان

۷. ازوفاژیت

ازوفاژیت زمانی رخ می دهد که پوشش مری شما ملتهب می شود.

علل شایع عبارتند از:

 • اسید از معده شما برگشت می کند
 • آلرژی
 • عفونت
 • تحریک مزمن ناشی از داروها

اگر ازوفاژیت درمان نشود، در نهایت می تواند منجر به زخم در پوشش مری شما شود.

۸. ورم معده

گاستریت زمانی اتفاق می افتد که پوشش داخلی معده (مخاط) به دلیل عفونت باکتریایی، اختلال سیستم ایمنی یا آسیب مداوم به معده شما ملتهب می شود.

این بیماری می تواند حاد، کوتاه مدت یا مزمن باشد و در صورت عدم درمان، سال ها یا بیشتر طول بکشد.

در مورد علائم گاستریت بیشتر بدانید.

۹. بیماری زخم معده

بیماری زخم پپتیک زمانی اتفاق می افتد که پوشش معده یا روده کوچک به دلیل عفونت باکتریایی یا با مصرف بیش از حد برخی داروها، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) آسیب می بیند.

۱۰. مری بارت

مری بارت زمانی اتفاق می‌افتد که بافتی که مری شما را می‌پوشاند، بیشتر شبیه به بافت پوشاننده روده شما می‌شود. این به عنوان متاپلازی روده شناخته می شود.

اگر دچار این عارضه شدید، باید برای مدیریت علائم با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید. مری بارت درمان نشده می تواند منجر به سرطان مری شود. GERD، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و چاقی از عوامل خطر این نوع سرطان هستند.

این بیماری علائم منحصر به فردی ندارد. اگر به دلیل GERD رخ دهد، ممکن است علائم مرتبط با GERD داشته باشید.

۱۱. التهاب یا سنگ کیسه صفرا

درد اپی گاستر زمانی ایجاد می شود که کیسه صفرا ملتهب می شود زیرا سنگ های صفراوی دهانه کیسه صفرا را مسدود می کنند. این بیماری به عنوان کوله سیستیت شناخته می شود.

این می تواند دردناک باشد و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا جراحی داشته باشد.

۱۲. درد اپی گاستر در بارداری

درد خفیف اپی گاستر در دوران بارداری به دلیل فشاری که بارداری به ناحیه شکم شما وارد می کند، شایع است. همچنین به دلیل تغییرات در هورمون ها و گوارش شما رایج است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سردرد و از دست دادن اشتهای من می شود؟

همچنین ممکن است در دوران بارداری دچار سوزش معده مکرر شوید.

با این حال، درد قابل توجه اپی گاستر در بارداری گاهی اوقات نشانه یک بیماری جدی است که به عنوان پره اکلامپسی شناخته می شود. شما باید از نزدیک با پزشک خود کار کنید، زیرا این امر در صورت شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

برای رد این مورد به عنوان علت درد اپی گاستر، نیاز به مشاهده دقیق، بررسی فشار خون، آزمایش خون و آزمایش ادرار دارید.

۱۳. بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر (CAD) که بیماری ایسکمیک قلب نیز نامیده می شود، می تواند ارائه کند با علائمی مانند علائم گوارشی، از جمله درد شکم. این به خصوص در زنان رایج است.

۱۴. طحال بزرگ شده

طحال بزرگ شده نیز اسپلنومگالی نامیده می شود.

طحال بخشی حیاتی از سیستم ایمنی بدن شما است که در سمت چپ بدن شما در زیر قفسه سینه قرار دارد. شرایط یا بیماری های مختلف می توانند منجر به بزرگ شدن طحال شوند.

اگر به موقع درمان نشود، ممکن است پاره شود، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

همه افراد مبتلا به بزرگ شدن طحال علائمی را تجربه نمی کنند، اما می تواند مانند درد در شکم جایی که طحال قرار دارد احساس شود.

چگونه از شر درد قسمت فوقانی اپی گاستر خلاص شوید؟

درمان درد اپی گاستر به علت آن بستگی دارد. اگر درد شما ناشی از رژیم غذایی یا پرخوری است، ممکن است پزشک تغییر عادات غذایی یا سبک زندگی شما را توصیه کند.

برخی تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حدود ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید
 • خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی که معده شما را ناراحت نمی کند
 • خوردن غذاهایی مانند زنجبیل یا مصرف مکمل های ویتامین B برای کمک به تسکین علائم تهوع یا استفراغ

اگر درد ناشی از مصرف برخی داروها، مانند NSAID ها باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که آن را متوقف کنید و به شما کمک کند راه دیگری برای مدیریت درد خود پیدا کنید. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد اسید یا داروهای مسدود کننده اسید را برای تسکین درد شما پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید
اگر رفلاکس اسید معده دارید چه بنوشید

اگر یک بیماری زمینه ای مانند GERD، مری بارت، یا بیماری زخم معده باعث درد اپی گاستر شما می شود، ممکن است برای مدیریت این شرایط به آنتی بیوتیک و درمان های طولانی مدت نیاز داشته باشید. بسته به علت، درمان ممکن است ماه ها یا حتی طول عمر شما طول بکشد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اگر درد اپی گاستر شدید، ادامه دار یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

از آنجایی که شرایط تهدید کننده زندگی وجود دارد که می تواند با درد اپی گاستر همراه باشد، مانند CAD، مهم است که در صورت داشتن هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس یا بلع
 • ریختن خون
 • خون در مدفوع شما یا مدفوع سیاه و قیری رنگ
 • تب شدید
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • عبور از

همچنین اگر علائم شما بیش از چند روز طول بکشد بدون اینکه با درمان های بدون نسخه یا خانگی بهبود یابد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

خلاصه

درد اپی گاستر اصطلاحی است که برای توصیف درد یا ناراحتی واقع در زیر قفسه سینه در قسمت بالای شکم استفاده می شود. می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بسیاری از آنها با سیستم گوارشی مرتبط هستند.

بسته به علت درد، درد اپی گاستر ممکن است بی ضرر باشد. با این حال، تماس با یک متخصص مراقبت های بهداشتی را در نظر بگیرید تا بفهمید چه چیزی باعث درد شما می شود. ممکن است چیزی مانند عدم تحمل لاکتوز یا یک بیماری زمینه ای مانند GERD باشد که قابل درمان است.

تماس با پزشک به محض اینکه متوجه درد اپی گاستر شدید که از بین نمی رود می تواند به شما کمک کند تا علائم خود را تسکین دهید.