درد بالای معده در دوران بارداری: سه ماهه سوم بارداری

بسیاری از افراد در دوران بارداری درد در قسمت بالای معده یا شکم خود را تجربه می کنند. این معمولاً جای نگرانی نیست، اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

سه ماهه سوم بسیار دشوار است. از تنفس از طریق انقباضات برکستون هیکس و تعجب که آیا این انقباضات واقعی هستند تا کشش پوست و اندام های شلوغ، ممکن است افراد در پایان سه ماهه سوم احساس خستگی و آمادگی برای زایمان کنند.

معده درد یک شکایت شایع بارداری است. برخی از افراد در سه ماهه سوم بارداری خود درد در قسمت بالای معده یا بالای شکم را گزارش می کنند. این درد ممکن است تیز و تیراندازی یا یک درد مبهم باشد.

بسیاری از علل درد بالای شکم بی ضرر هستند، اما احساس درد شدید در اینجا می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد. در مورد هر گونه احساس غیرعادی یا بسیار دردناک با پزشک یا ماما صحبت کنید.

در این مقاله به علل احتمالی درد بالای شکم در دوران بارداری، نحوه کاهش علائم و زمان مراجعه به پزشک در مورد آن می پردازیم.

آیا این درد طبیعی است؟

درد معده یا شکم در اوایل بارداری شایع تر است، زمانی که تغییرات هورمونی می تواند باعث تهوع و استفراغ ناشی از تهوع  صبحگاهی شود . در اواسط سه ماهه دوم، در حدود هفته ۲۰، معده درد  معمولا از بین می رود .

در سه ماهه سوم، درد شکم می تواند دوباره ظاهر شود، زیرا رحم شروع به شلوغ شدن اندام ها می کند. برخی از زنان  سوزش سر دل  یا احساس کشیده شدن پوست معده را تجربه می کنند.

داشتن معده درد در سه ماهه سوم ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری باشد اگر:

 • با علائم دیگری مانند خارش رخ می دهد
 • احساس ناگهانی یا شدید می کند
 • ثابت است
 • در یک مکان خاص است
 • همراه با  تب ، تهوع یا استفراغ ظاهر می شود
 • همراه با خونریزی واژینال ظاهر می شود

چه چیزی می تواند باعث آن شود؟

بسیاری از علل درد بالای شکم در سه ماهه سوم بی ضرر هستند. با این حال، از آنجایی که زایمان زودرس، مشکلات جفت و سایر نگرانی‌ها می‌تواند زن و جنین را به خطر بیندازد، مهم است که مراقب باشید و هر گونه علائم غیرعادی را به پزشک یا ماما بگویید.

بیشتر بخوانید
آمنوره: عدم قاعدگی

علل احتمالی درد بالای شکم در سه ماهه سوم بارداری عبارتند از:

یبوست و گاز

یبوست  یکی از شایع ترین شکایات بارداری است.

در طول سه ماهه اول، تغییرات هورمونی ممکن است باعث یبوست شود. در سه ماهه سوم، رحم فشار قابل توجهی به روده وارد می کند و اجابت مزاج را برای فرد دشوارتر می کند.

احساس پری مبهم در قسمت فوقانی معده یا شکم گاهی اوقات از علائم یبوست شدید است. علائم دیگر ممکن است شامل گاز، زور زدن برای اجابت مزاج، و اجابت مزاج بسیار سخت یا کوچک باشد.

خوردن غذاهای غنی از فیبر ممکن است کمک کند. مصرف ملین ها نیز می تواند تسکین دهنده باشد، اما مهم است که قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری با پزشک یا ماما صحبت کنید.

رفلکس اسید

سوزش سر دل یک علامت شایع است که حدود  ۱۷ تا ۴۵ درصد  از زنان را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار می دهد. یک هورمون بارداری به نام  پروژسترون  می تواند باعث  رفلاکس اسید  و سوزش سر دل شود.

با رشد رحم، فشار روی دستگاه گوارش می تواند این مشکل را شدیدتر کند. بسیاری از زنان باردار هنگام دراز کشیدن دچار رفلاکس اسید می شوند.

اگر درد به سمت قفسه سینه و گلو کشیده شود یا شامل احساس سوزش باشد، ممکن است درد در قسمت بالای شکم ناشی از رفلاکس اسید باشد. برخی از زنان آروغ می زنند یا گاز معده را تجربه می کنند.

مصرف داروهای سوزش سر دل بدون نسخه، خوردن وعده های غذایی کوچکتر و انتخاب یک رژیم غذایی اسیدی کمتر ممکن است کمک کند.

کشش پوست

برخی از افراد باردار احساس می کنند که احساس شدید کشش پوست دارند. با بزرگ شدن رحم، این احساس می تواند تا قسمت بالای شکم نیز گسترش یابد. اگر پوست خارش دارد و احساس سفت شدن دارد و درد در قسمت بیرونی معده است نه در عمق شکم، کشش پوست می تواند مقصر باشد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ضخامت آندومتر باید بدانید

گاهی اوقات ماساژ دادن آرام ناحیه، استفاده از لوسیون روی آن و گرفتن دوش آب گرم می تواند به تسکین ناراحتی کمک کند.

درد و فشار عضلانی

ماهیچه های شکم باید برای سازگاری با جنین در حال رشد کشیده شوند. فشار رحم بر روی قسمت تحتانی بدن نیز می تواند نحوه راه رفتن یا حرکت فرد را تغییر دهد و احتمال آسیب دیدگی را افزایش دهد.

احساس درد هنگام خم شدن یا بلند کردن ممکن است به معنای آسیب به عضلات شکم یا قفسه سینه باشد. استراحت و کشش می تواند به آسیب های جزئی کمک کند. افراد می توانند در مورد آسیب هایی که خود به خود از بین نمی روند به پزشک مراجعه کنند.

مشکلات کیسه صفرا

درد در قسمت بالای سمت راست شکم، زیر یا نزدیک دنده ها، ممکن است به این معنی باشد که  مشکلی در کبد یا کیسه صفرا وجود دارد.

اگر حالت تهوع یا استفراغ وجود داشته باشد، یا اگر درد به صورت امواج یا حملات باشد، ممکن است نشانه  سنگ کیسه صفرا باشد. در صورت عدم درمان، سنگ های صفراوی می توانند مجرای صفراوی را مسدود کرده و باعث مشکلات کبدی شوند.

اگر سنگ های صفراوی به خودی خود دفع نشوند، پزشک ممکن است برداشتن کیسه صفرا را توصیه کند.

مشکلات کبدی

تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری  می تواند باعث ایجاد  وضعیتی به نام  کلستاز داخل کبدی بارداری  (IHP) یا کلستاز شود. برای اکثر زنان، اولین علامت خارش است. برخی نیز درد در قسمت بالای شکم، حالت تهوع، استفراغ، یا زردی چشم یا پوست را تجربه می کنند.

یک پزشک باید سلامت کبد را در یک فرد مبتلا به IHP به دقت بررسی کند. در برخی موارد، برای جلوگیری از عوارض جدی، از جمله نارسایی کبد و صدمات وارده به نوزاد در حال رشد، باید نوزاد را زود به دنیا بیاورند.

پانکراتیت

پانکراتیت التهاب  در پانکراس است  . عفونت ها، آسیب ها و مشکلات سایر اندام ها، از جمله کبد و کیسه صفرا، می توانند باعث پانکراتیت شوند.

بیشتر بخوانید
آیا بی حسی واژن طبیعی است؟

پانکراتیت ممکن است باعث درد بالای شکم، خستگی، حالت تهوع یا تغییر در رنگ مدفوع شود.

بسته به علت پانکراتیت، یک زن ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است  آنتی بیوتیک  یا مایعات را توصیه کند.

آسیب طحال

درد در قسمت فوقانی شکم، به خصوص سمت چپ، ممکن است به این معنی باشد که طحال مشکلی دارد.

ضربه به معده می تواند طحال را کبود یا آسیب ببیند. عفونت ها می توانند باعث پارگی طحال شوند. به ندرت ممکن است طحال فرد بدون دلیل واضح پاره شود.

آسیب های طحال باعث درد شدید و ناگهانی می شود. یک زن ممکن است احساس سرگیجه یا سبکی سر داشته باشد و باید به دنبال درمان اورژانسی باشد. ممکن است جراح نیاز به برداشتن طحال داشته باشد.

انقباضات

انقباضات واقعی زایمان  معمولاً  از بالای رحم شروع می شود و باعث ایجاد احساس سفتی شدید می شود که به تدریج دردناک تر می شود. زنی که احساس می کند انقباضات از بالای شکم شروع می شود، ممکن است در حال زایمان باشد.

فوراً با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید. در صورت وجود خونریزی واژینال به اورژانس مراجعه کنید.

درمان و درمان های خانگی

خطر از دست دادن یک مشکل جدی بسیار بیشتر از مزایای امتحان کردن داروهای خانگی است. اگر علت مشکل مشخص نیست، ابتدا با پزشک یا ماما تماس بگیرید.

اگر احساس می کنند که درد خطرناک نیست یا نیازی به درمان پزشکی ندارد، برخی از درمان های خانگی که ممکن است به کاهش درد بالای شکم در دوران بارداری کمک کنند عبارتند از:

 • کشش برای کاهش درد و تنش عضلانی
 • خوردن غذاهای اسیدی کمتر
 • با اجازه پزشک یا ماما، استفاده از آنتی اسید برای مقابله با سوزش سر دل
 • خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر برای کاهش درد شکم پر و سوزش سر دل
 • ماساژ دادن ناحیه برای کاهش تنش و  استرس عضلانی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای هر درد غیرعادی در معده یا شکم ظرف یک روز با پزشک یا ماما تماس بگیرید. در هر ملاقات با یک ارائه دهنده، در مورد علائم اخیر و همچنین علائمی که شدت آن تغییر کرده است صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
پروژسترون برای درمان آندومتریوز: آنچه باید بدانیم.

برای موارد زیر به اورژانس بروید یا فوراً با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید:

 • درد شدید بالای شکم، به خصوص اگر در سمت راست باشد یا اگر درد غیر قابل تحمل باشد.
 • درد شکمی همراه با خونریزی واژینال
 • انقباضاتی که در فواصل زمانی منظم ایجاد می شوند
 • درد شکم و تب
 • علائم  فشار خون بالا ، مانند سرگیجه، مشکل در تنفس،  سردرد بد ، یا  خستگی شدید
 • خارش، زردی پوست یا چشم، یا استفراغ

جلوگیری

بیشتر علل درد معده یا شکم در سه ماهه سوم به طور کامل قابل پیشگیری نیستند. با رشد جنین، اندام ها باید جابجا شوند. این می تواند باعث برخی دردها و دردها شود.

برای برخی از زنان، تغییرات هورمونی باعث ایجاد عوارض جدی مانند IHP می شود.

بهترین استراتژی برای جلوگیری از عوارض جدی بارداری، دریافت مراقبت های منظم دوران بارداری است. در مورد هر گونه نگرانی با یک ارائه دهنده صحبت کنید و در مورد استراتژی های سبک زندگی برای اطمینان از بارداری سالم بپرسید.

برای اکثر زنان، خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش منظم، و ابداع استراتژی‌های سالم برای مدیریت استرس، همگی می‌توانند به کاهش دردهای بارداری کمک کنند.

خلاصه

درد شکم یکی از شایع ترین شکایات بارداری است. این بدان معنا نیست که یک زن باید آن را نادیده بگیرد. فقط یک پزشک یا ماما می تواند مشکل را تشخیص دهد، بنابراین در تماس با آنها تردید نکنید.

آنها می توانند به فرد اطمینان دهند که چیزی برای نگرانی وجود ندارد یا مراقبت های پزشکی را برای جلوگیری از جدی شدن یک بیماری نوظهور ارائه دهند.

پیوند منبع

۳.۵/۵ - (۶ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «درد بالای معده در دوران بارداری: سه ماهه سوم بارداری;

 1. سلام خسته نباشی یک هفته پیش دردمعده وتب وخستگی استراحت کنم …سه سال پیش بارداری نیستم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه