با تمام رشد و تغییراتی که بدن شما در طول بارداری انجام می دهد، جای تعجب نیست که دردها و دردهایی در این مسیر وجود داشته باشد.

یکی از شکایات رایج درد شکم است. به طور خاص، ۱۰% تا ۳۰% افراد باردار ممکن است چیزی به نام درد رباط گرد را تجربه کنند. هنگامی که برای اولین بار این درد را احساس می کنید، می تواند بسیار نگران کننده باشد.

در اینجا بیشتر در مورد علت درد رباط گرد، نحوه درمان آن در خانه و زمان تماس با پزشک توضیح داده شده است.

درد رباط گرد چه حسی دارد؟

هنگام ایستادن یا انجام حرکات ناگهانی ممکن است درد رباط گرد را احساس کنید. درد را می توان به صورت ضربه زدن، ضربه زدن یا تیز توصیف کرد. حتی ممکن است شما را برای چند ثانیه متوقف کند.

گفته می شود، این احساسات نسبتاً کوتاه مدت هستند. آنها در درجه اول زمانی اتفاق می‌افتند که به سرعت از موقعیتی به موقعیت دیگر حرکت می‌کنید (مانند غلت زدن در رختخواب یا عطسه کردن).

درد رباط گرد از چه زمانی شروع می شود؟

درد سمت راست بیشتر است. با این حال، ممکن است درد رباط گرد را در سمت چپ، سمت راست یا هر دو طرف احساس کنید.

درد رباط گرد از چه زمانی شروع می شود؟

درد رباط گرد معمولاً در سه ماهه دوم یا هر زمانی بعد از ۱۲ هفته شروع می شود .

بیشتر بخوانید
آیا یائسگی می تواند باعث خارش پوست شود؟

برخی از افراد ممکن است درد را زودتر احساس کنند. دیگران ممکن است درد را تا بعد احساس نکنند. این فردی است و به مواردی مانند بزرگی نوزاد، نحوه حمل و بدن شما مربوط می شود.

علت درد رباط گرد چیست؟

رباط های گرد در دو طرف رحم شما قرار دارند. آنها طناب های ضخیمی از بافت همبند هستند که به نگه داشتن رحم در داخل لگن کمک می کنند.

در دوران بارداری، بدن شما هورمونی به نام ریلکسین ترشح می کند. این هورمون باعث شل شدن رباط‌ها می‌شود، بنابراین آنها می‌توانند با رشد بدن شما کشیده شوند. هنگامی که رباط ها شل می شوند، ممکن است درد لگن، درد لگن، زانو درد و – بله – درد رباط گرد را تجربه کنید.

با رشد رحم، رباط های گرد شما مانند نوارهای لاستیکی نازک و سفت کشیده می شوند. وقتی حرکات ناگهانی انجام می دهید، رباط ها اعصاب اطراف را تحریک می کنند و باعث درد متناوب می شوند.

آیا درد رباط گرد چیزی است که باید نگران آن بود؟

خیر. درد رباط گرد خطری برای سلامتی شما یا کودکتان ایجاد نمی کند.

با این حال، مهم است که هر درد شکمی را برای تشخیص مناسب توسط پزشک بررسی کنید. چیزهای زیادی در داخل و اطراف شکم شما در حال وقوع است، بنابراین هر دردی برای تعیین علت اصلی ذکر کردن ارزش دارد.

بیشتر بخوانید
ویریلیزاسیون یا حالت مردانه پیدا کردن دختر یا زن

همچنین در صورتی که هر یک از علائم زیر را همراه با درد خود داشتید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از این علائم ممکن است مربوط به زایمان زودرس یا سایر شرایطی باشد که نیاز به توجه فوری دارند:

 • مشکل در راه رفتن
 • بدتر شدن درد در طول زمان
 • تب یا لرز
 • خونریزی از واژن
 • تهوع و استفراغ

نحوه درمان درد رباط گرد

هیچ درمانی برای درد رباط گرد لازم نیست. با این حال، اگر شما را آزار می دهد، ممکن است هر از گاهی از پزشک خود در مورد مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) سوال کنید.

سایر درمان‌ها شامل تغییرات جزئی در شیوه زندگی است:

 • زمان خود را صرف حرکت از موقعیتی به موقعیت دیگر کنید تا به رباط های خود زمان بدهید تا تنظیم شوند.
 • اگر نیاز به عطسه یا سرفه دارید، بدن خود را به سمت جلو خم کنید، یا از دستان خود برای حمایت از زیر شکم خود برای کاهش فشار استفاده کنید.
 • زمانی که در رختخواب استراحت می کنید یا می خوابید، یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید.
 • برای حمایت بیشتر از شکم بند بارداری در زیر برآمدگی خود استفاده کنید.
 • اگر درد شما را آزار می دهد، داخل حمام آب گرم بروید. آب گرم ممکن است درد شما را تسکین دهد و همچنین به شما در آرامش کلی کمک کند.
 • روزانه بدن خود را کشش دهید تا از درد و درد جلوگیری کنید. حتی ممکن است در نظر داشته باشید که یک کلاس یوگای قبل از تولد را چه به صورت حضوری یا از طریق ویدیوهای آنلاین امتحان کنید.
بیشتر بخوانید
نکاتی در مورد میگرن قاعدگی

سوالات متداول در مورد درد رباط گرد

اگر در دوران بارداری دچار شکم درد می شوید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند به تعیین اینکه آیا درد رباط گرد است یا چیزی که به مراقبت پزشکی بیشتری نیاز دارد کمک کند.

آیا می توانید در سه ماهه اول دچار درد رباط گرد شوید؟

این بیشتر است مشترک برای تجربه درد رباط گرد در سه ماهه دوم. با این حال، همه بارداری ها متفاوت است. درد رباط گرد کاملاً ممکن است شروع کنید در پایان سه ماهه اول نیز به خصوص اگر چندقلو باردار هستید.

آیا درد رباط گرد هر روز اتفاق می افتد؟

درد ممکن است هر روز اتفاق بیفتد یا فقط زمانی که حرکات ناگهانی انجام می دهید بیاید و برود.

ممکن است متوجه شوید که بعد از ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی، مانند بستن کمربند حمایتی بارداری، آنقدر متوجه آن نشوید. از طرف دیگر، درد ممکن است با بزرگتر شدن شکم شما بدتر شود.

بیشتر بخوانید
بزرگی لب یا لابیای واژن چیست و آیا طبیعی است؟

درد رباط گرد را کجا احساس می کنید؟

درد در دو طرف برآمدگی شما احساس می شود، اما بیشتر در سمت راست احساس می شود. ممکن است در یک خط به دنبال رباط در هر نقطه بین لگن تا نزدیک کشاله ران شما باشد.

درد رباط گرد چقدر طول می کشد؟

احساس تیز و خنجر زدن باید باشد موقت – هر بار فقط چند ثانیه طول می کشد – و باید با استراحت بهتر شود.

درد شما باید بعد از بارداری زمانی که سطح هورمون، رباط ها و رحم شما بالا می رود و برگشت به وضعیت قبل از بارداری خود از بین برود .

خلاصه

درد رباط گرد یک شکایت رایج در دوران بارداری است. هیچ گونه تهدیدی برای سلامتی شما یا کودک شما ایجاد نمی کند.

با این حال، هر درد شکمی مکرر باید برای تشخیص مناسب به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما همچنین ممکن است بتواند راه های دیگری را برای پیشگیری یا درمان ناراحتی پیشنهاد کند.

خبر خوب این است که درد شما باید به زودی پس از تولد فرزندتان از بین برود.

healthline