درد شکم دردی است که بین قفسه سینه و لگن ایجاد می شود. درد شکم می تواند مانند گرفتگی، دردناک، مبهم یا تیز باشد. اغلب به آن معده درد می گویند.

حساسیت سینه زمانی است که سینه های شما در لمس دردناک یا حساس شوند. تورم سینه یا تغییر در قوام سینه ممکن است همراه با این بیماری باشد. درد می تواند خفیف یا آنقدر شدید باشد که مانع از انجام فعالیت های روزانه شود.

هنگامی که درد شکم و حساسیت پستان با هم اتفاق می افتد، علت اغلب به تغییرات در سطح هورمون مربوط می شود.

درد شکم و حساسیت سینه چیست؟

بسیاری از زنان هنگام قاعدگی دچار گرفتگی در ناحیه زیر شکم خود می شوند. در طول قاعدگی، مواد هورمون مانند باعث انقباضات ماهیچه ای می شوند که به بیرون ریختن پوشش داخلی رحم کمک می کند. برخی از متخصصان بر این باورند که انقباضات شدید جریان خون به رحم را محدود می کند و باعث افزایش درد می شود.

نوسانات در هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند باعث تغییر در احساس سینه شود. این نوسانات همچنین می تواند باعث تغییر در قوام سینه های شما شود. سینه‌های شما ممکن است در هنگام لمس چگال‌تر یا زبرتر شوند، به‌ویژه در قسمت‌های بیرونی‌شان. نوسانات هورمونی نیز می تواند منجر به ناراحتی و درد شکم شود.

در اینجا ۹ علت احتمالی درد شکم و حساسیت پستان ذکر شده است.

قرص‌های ضدبارداری که به آنها ضد بارداری خوراکی نیز گفته می‌شود، داروهایی هستند که برای جلوگیری از بارداری از طریق دهان مصرف می‌کنید. برای اطلاع از عوارض قرص های ضد بارداری بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید
فلج فوق هسته ای پیشرونده چیست؟

به طور متوسط، یک بارداری کامل ۴۰ هفته طول می کشد. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد. زنانی که تشخیص زودهنگام و مراقبت های دوران بارداری دریافت می کنند، بیشتر احتمال دارد بارداری سالمی را تجربه کنند و نوزاد سالمی به دنیا بیاورند. در مورد بارداری بیشتر بخوانید.

قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که رحم یک بار در ماه پوشش خود را می ریزد. پوشش داخلی از یک سوراخ کوچک در دهانه رحم عبور می کند و از طریق کانال واژن خارج می شود. در مورد قاعدگی بیشتر بخوانید.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) وضعیتی است که بر احساسات، سلامت جسمی و رفتار یک زن در طول روزهای خاصی از چرخه قاعدگی، عموماً درست قبل از قاعدگی تأثیر می گذارد. علائم PMS 5 تا ۱۱ روز قبل از قاعدگی شروع می شود و معمولاً با شروع قاعدگی از بین می رود. در مورد علائم PMS بیشتر بخوانید.

آندومتریوز اختلالی است که در آن بافتی که پوشش داخلی رحم شما را تشکیل می دهد در خارج از حفره رحم رشد می کند. پوشش داخلی رحم شما آندومتر نامیده می شود. در مورد آندومتریوز بیشتر بخوانید.

تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. گاهی اوقات کیسه ای پر از مایع به نام کیست روی یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از زنان در طول زندگی خود حداقل یک کیست ایجاد می کنند. در مورد کیست تخمدان بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید
بیماری نئوپلاستیک چیست؟

در مورد حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به رحم نمی چسبد. در عوض، ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم بچسبد. در مورد حاملگی خارج رحمی بیشتر بخوانید.

سرطان سینه ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نکند. تومور ممکن است خیلی کوچک باشد که قابل احساس نباشد، اما یک ناهنجاری در ماموگرافی قابل مشاهده است. اگر تومور را بتوان احساس کرد، اولین علامت معمولاً یک توده جدید در پستان است که قبلاً وجود نداشت. در مورد سرطان سینه بیشتر بخوانید.

تخمدان ها اندام های کوچک و بادامی شکلی هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. آنها محل تولید تخم هستند. سرطان تخمدان می تواند در چندین قسمت مختلف تخمدان رخ دهد. در مورد سرطان تخمدان بیشتر بخوانید.

بیشتر علائم درد شکم و حساسیت سینه پس از دوره قاعدگی یا با گذشت زمان از بین می رود. با این حال، اگر علائم شما به طور مداوم به مدت دو هفته ادامه یابد یا اگر درد شکم شما افزایش یافته یا بر توانایی شما در خوردن و نوشیدن تأثیر می گذارد، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر این علائم با تب همراه باشد، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی است.

بیشتر بخوانید
آیا اسهال صبحگاهی طبیعی است؟

در صورت داشتن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • دردهای قاعدگی که زندگی شما را برای چند روز مختل می کند
  • ترشح خونی یا قهوه ای از نوک پستان شما
  • تغییر توده در بافت سینه شما
  • ناتوانی در خواب یا انجام کارهای روزانه به دلیل علائم شما
  • از دست دادن کنترل بر حرکات مثانه یا روده
  • توده های یک طرفه در بافت سینه شما
  • تست بارداری خانگی مثبت

پزشک شما ممکن است آزمایش هایی مانند ماموگرافی یا سونوگرافی را برای ارزیابی ناهنجاری های بافت سینه توصیه کند.

این اطلاعات یک خلاصه است. اگر مشکوک به مراقبت فوری هستید، به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

درمان‌های درد شکم و حساسیت پستان به علل زمینه‌ای می‌پردازد. اگر از داروهای ضد بارداری یا هورمون استفاده می کنید، پزشک ممکن است تنظیم دوز هورمونی را برای کاهش حساسیت سینه توصیه کند. داشتن یک سینه بند مناسب و بدون سیم مفید است. این می تواند در صورت نیاز برای کمک به کاهش حساسیت سینه ها، به خصوص درست قبل از شروع قاعدگی، پوشیده شود.

مراقبت در منزل

خوردن یک رژیم غذایی سالم، اجتناب از چربی و نمک اضافی و نوشیدن آب فراوان می تواند به کاهش موارد ناراحتی شکمی کمک کند. مایعات حاوی کافئین، از جمله قهوه و چای، ممکن است به ناراحتی معده شما کمک کنند.

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن می توانند به کاهش دردهای ناشی از قاعدگی کمک کنند. یک حمام گرم یا یک پد گرم کننده که در قسمت پایین شکم قرار می گیرد نیز می تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید
چگونه یک دلبستگی ناامن را بهبود دهیم

اگر درد شکم شما باعث تهوع می شود، نوشیدن یک نوشیدنی حاوی الکترولیت در حین خوردن غذاهای نرم و ملایم مانند سس سیب و کراکر ممکن است به رفع علائم کمک کند. اگر حالت تهوع همراه با درد شکم دارید، باید تست بارداری خانگی بدهید.

یک سبک زندگی سالم می تواند به جلوگیری از برخی از دردهای شکمی و علائم حساسیت سینه کمک کند. با این حال، از آنجا که این علائم اغلب به تغییرات هورمونی طبیعی در بدن مربوط می شود، اقدامات پیشگیرانه کمی وجود دارد که می توانید انجام دهید. اگر علائم شما شدید است با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.