بررسی اجمالی

بافت لثه به طور طبیعی نرم و حساس است. این بدان معنی است که بسیاری از چیزها می توانند باعث درد لثه شوند. ممکن است بین دندان‌هایتان، بالای برخی از دندان‌هایتان یا تمام لثه‌هایتان درد احساس کنید. در برخی موارد، ممکن است آن را فقط در پشت دهان خود احساس کنید.

لثه‌های دردناک می‌توانند خونریزی یا متورم شوند، اگرچه همیشه علائم قابل مشاهده ندارند. صرف نظر از علت درد لثه ها، ممکن است متوجه شوید که درد هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن بدتر می شود. ممکن است در صورت استفاده از دهانشویه های خشن، به ویژه دهانشویه حاوی الکل، درد بیشتری احساس کنید.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد علل احتمالی لثه درد بیشتر بدانید.

شرایط بهداشت دهان و دندان

التهاب لثه

ژنژیویت یک نوع خفیف از بیماری لثه است که نسبتاً شایع است. باعث التهاب، قرمزی و تحریک لثه‌ها، به‌ویژه در امتداد انتهای دندان‌ها می‌شود. التهاب لثه می تواند باعث پارگی و خونریزی لثه شما به راحتی شود و باعث درد شود.

درد لثه: علل پشت دهان، بین دندان ها ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

سایر علائم التهاب لثه عبارتند از:

 • عقب رفتن لثه
 • لثه های حساس
 • بوی بد دهان
 • لثه هایی که پف کرده به نظر می رسند

التهاب لثه معمولاً به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مانند عدم استفاده از نخ دندان یا مسواک زدن کافی ایجاد می شود. در حالی که این یک بیماری جدی نیست، می تواند به سرعت به شکل جدی تر بیماری لثه تبدیل شود. بهتر است در اسرع وقت آن را درمان کنید. در بیشتر موارد، یک تمیز کردن حرفه ای دندان و یک برنامه منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید علائم شما را برطرف کند.

بیشتر بخوانید
زبان سیاه چیست؟

برفک

برفک دهان یک عفونت قارچی است که بر دهان شما تأثیر می گذارد. این شامل رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا. این همان قارچ مسئول عفونت های قارچی واژن است. برفک دهان در نوزادان، افراد مسن و افرادی که زمان زیادی را در بیمارستان می گذرانند شایع است.

برفک با لکه های سفید روی زبان یا داخل گونه مشخص می شود. برخی از مردم این لکه ها را شبیه پنیر کوفته توصیف می کنند. گاهی اوقات، این لکه‌ها می‌توانند به لثه‌ها، لوزه‌ها یا سقف دهان شما سرایت کنند. اگر آنها به لثه شما برسند، ممکن است کمی درد یا سوزش احساس کنید.

برفک دهان با داروهای ضد قارچ درمان می شود. اینها معمولاً به اشکال مختلفی از جمله قرص، قرص پاستیل و دهانشویه وجود دارند.

فکر می کنید ممکن است برفک دهان داشته باشید؟ در مورد شش علامت دیگر بخوانید کاندیدا رشد بیش از حد

پریودنتیت

پریودنتیت شکل جدی تری از بیماری لثه مداوم است که می تواند از ژنژیویت درمان نشده ایجاد شود. این یک عفونت ناشی از تجمع پلاک است که به بافت و استخوان های نگهدارنده دندان شما حمله می کند. این باعث می شود لثه های شما عقب بروند و دندان های شما لق شوند.

در حالی که پریودنتیت معمولا به کندی ایجاد می شود، پریودنتیت نیز می تواند به سرعت بروز کند. علامت اصلی آن درد لثه است و همچنین می تواند باعث:

 • لثه های متورم
 • لثه های قرمز یا بنفش
 • خونریزی لثه
 • آبسه لثه
 • فضاهای جدید بین دندان های شما به دلیل عقب نشینی لثه ها
 • درد هنگام جویدن
 • بوی بد دهان
 • تغییر نیش

درمان پریودنتیت به اشکال پیشرفته تمیز کردن دندان‌های حرفه‌ای به نام جرم‌گیری و کاشت ریشه نیاز دارد. هر دوی این ها به حذف باکتری ها از زیر لثه کمک می کنند. برای جلوگیری از عفونت دیگر باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم را پیگیری کنید.

بیشتر بخوانید
علت کمردرد پایین سمت راست چیست؟

علل در زنان

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی، از جمله تغییرات ناشی از برخی قرص های ضد بارداری و بلوغ، می تواند اثرات مختلفی داشته باشد. این تغییرات می تواند نحوه خون رسانی بدن به لثه ها را تغییر دهد. این باعث می شود بافت لثه شما در برابر آسیب و تحریک حساس تر و آسیب پذیرتر شود.

هورمون‌ها همچنین بر نحوه پاسخ بدن شما به سموم خاصی که توسط تجمع پلاک تولید می‌شوند، تأثیر می‌گذارند.

علائم اضافی مشکلات لثه مرتبط با هورمون عبارتند از:

 • لثه های قرمز
 • لثه های پف کرده
 • لثه های حساس
 • خونریزی لثه

اگر مشکوک به درد لثه مرتبط با هورمون هستید با دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند دارویی برای کمک به تنظیم هورمون های شما تجویز کنند یا نکاتی را در مورد نحوه مدیریت بافت حساس لثه به شما ارائه دهند.

بارداری

در دوران بارداری، هورمون‌های شما بیش از حد افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در دهان شود. افزایش پروژسترون می تواند بر نحوه برخورد بدن با سموم و باکتری های آزاد شده توسط پلاک تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

ژنژیویت بارداری یک بیماری شایع در زنان باردار است. افزایش جریان خون به لثه ها در نتیجه تغییرات هورمونی باعث تورم، تحریک و درد می شود. شما همچنین ممکن است تجربه کنید:

 • لثه های حساس
 • خونریزی لثه
 • لثه های قرمز
 • لثه های پف کرده و متورم
بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد تورم زبان بدانید

درد لثه مربوط به بارداری معمولا پس از زایمان از بین می رود و هورمون های شما به سطح قبلی خود باز می گردند. با این حال، هنوز مهم است که حداقل یک بار تمیز کردن حرفه ای دندان در دوران بارداری انجام شود. مراقبت بیشتر در مورد بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری نیز می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

یائسگی

یائسگی باعث تغییراتی در کل بدن، از جمله دهان شما می شود. پس از یائسگی، ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

 • تغییرات در طعم
 • احساس سوزش در دهان شما
 • حساسیت بیشتر به غذاهای سرد و گرم
 • کاهش بزاق منجر به خشکی دهان

بزاق مسئول مرطوب کردن دهان و از بین بردن سموم و باکتری های تولید شده توسط پلاک است. نداشتن بزاق کافی در دهان می تواند خطر ابتلا به پریودنتیت را افزایش دهد. همچنین می تواند حساسیت لثه های شما را افزایش داده و باعث درد و التهاب شود.

اگر احساس می کنید دهان شما خشک است، سعی کنید یک تکه یخ یا آب نبات سفت بدون قند بمکید تا رطوبت دهانتان افزایش یابد.

علل دیگر

زخم شانکر

آفت‌ها زخم‌های کوچکی هستند که می‌توانند روی زبان یا زیر زبان، داخل لب‌ها و گونه‌ها و در پایه لثه‌ها ایجاد شوند. آنها مانند نقاط سفید کوچک به نظر می رسند و تمایل دارند بسیار حساس باشند. آفت ها می توانند خود به خود یا به صورت خوشه های کوچک ظاهر شوند.

بیشتر آفت‌ها در عرض چند روز خود به خود از بین می‌روند. در عین حال، می توانید از یک درخواست استفاده کنید مسکن خوراکی برای بی حس کردن موقت ناحیه و تسکین درد.

بیشتر بخوانید
درد شکم و کاهش وزن ناخواسته

لوازم دندانپزشکی

وسایل دندانپزشکی مانند بریس، دندان مصنوعی، نگهدارنده و محافظ دهان همگی می توانند باعث تحریک لثه شوند. هنگامی که این دستگاه ها شکسته می شوند یا به درستی جا نمی شوند، می توانند باعث اصطکاک شوند که به بافت لثه ظریف آسیب می رساند. علاوه بر لثه‌های دردناک، ممکن است متوجه علائم یا اثری نیز بشوید که توسط دستگاه بر روی لثه‌های خود باقی مانده است.

تحریک لثه همچنین می تواند ناشی از مواد شیمیایی موجود در محصولاتی باشد که برای تمیز کردن یا استفاده از دستگاه دندانپزشکی خود استفاده می کنید. سعی کنید از محلول یا چسب تمیزکننده دیگری استفاده کنید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر. اگر این کار را نکردند، با دندانپزشک خود کار کنید تا تناسب دستگاه خود را بهبود ببخشید.

خلاصه

درد لثه چیزی نیست که بخواهید نادیده بگیرید. ژنژیویت و پریودنتیت زمانی قابل درمان هستند که زود تشخیص داده شوند. هرچه این شرایط طولانی‌تر درمان نشوند، بیشتر در معرض آسیب دائمی قرار می‌گیرید.

اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. از بازدیدهای سالانه برای تمیز کردن دندان غافل نشوید و مطمئن شوید که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

Source link