بررسی اجمالی

وقتی اصطلاح “درد مفاصل” را می شنوید، ممکن است به آرتریت فکر کنید. آرتریت می تواند باعث درد و تورم یا التهاب در مفاصل (مناطق محل تلاقی استخوان های بدن) شود.

اما آرتریت تنها علت احتمالی درد مزمن نیست. عدم تعادل هورمونی نیز ممکن است به درد مفاصل کمک کند. این عدم تعادل گاهی اوقات در افرادی با تستوسترون پایین اتفاق می افتد که اغلب به آن “T پایین” می گویند.

پزشک شما می‌تواند ارزیابی کند که آیا درد شما با T پایین، آرتریت یا یک وضعیت پزشکی نامرتبط مرتبط است یا خیر.

علائم شایع T پایین

T پایین زمانی ایجاد می شود که سطح تستوسترون در بدن کاهش یابد. این هورمون جنسی از نوع اصلی خود در بدن مردان است. مطابق با دستورالعمل های انجمن اورولوژی آمریکااگر سطح تستوسترون شما کمتر از ۳۰۰ نانوگرم در دسی لیتر (ng/dL) خون باشد، تستوسترون پایین ممکن است تشخیص داده شود.

درد مفاصل: آیا تستوسترون پایین علت آن است؟

در حالی که روند طبیعی پیری می تواند منجر به کاهش تدریجی تستوسترون شود، طبیعی نیست که در یک دوره کوتاه کاهش قابل توجهی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید
بونیون : برآمدگی استخوانی روی مفاصل انگشت شست پا علائم و علل

برخی از رایج ترین علائم T پایین عبارتند از:

  • خستگی مفرط
  • از دست دادن میل جنسی
  • ناباروری
  • اضطراب
  • افسردگی
  • بزرگ شدن سینه
  • افزایش وزن

تستوسترون علاوه بر نقشی که در سیستم تناسلی مردان دارد، به حفظ سلامت استخوان ها نیز کمک می کند.

وزن و درد مفاصل

آرتریت به دلیل درد مفاصل شناخته شده است، اما به اشکال مختلف و با دلایل مختلف ظاهر می شود. دو شکل اصلی آرتریت استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند. RA یک بیماری خود ایمنی است. OA به مرور زمان به دلیل ساییدگی و پارگی مفاصل شما ایجاد می شود.

در حالی که ممکن است همزمان T پایین و آرتریت داشته باشید، مشکلات تستوسترون بعید است که باعث RA شود. اگر T پایین شما منجر به افزایش وزن بیش از حد شود، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به OA باشید.

هنگامی که درد به دلیل افزایش وزن بیش از حد رخ می دهد، ممکن است در هر نقطه ای که استخوان هایتان به هم می رسند، آن را تجربه کنید. درد مفاصل به احتمال زیاد در زانوها، لگن و کمر رخ می دهد. برخی از افرادی که آرتروز دارند در انگشتان پا، مچ دست و انگشتان نیز درد دارند.

بیشتر بخوانید
چگونه درد لثه را سریع تسکین دهیم

T پایین و پوکی استخوان

یکی از خطرات طولانی مدت T پایین پوکی استخوان است. برخلاف آرتریت، پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان‌های شما شکننده می‌شوند. تستوسترون تراکم استخوان را حفظ می کند، بنابراین T پایین ممکن است به پوکی استخوان کمک کند.

بر اساس موسسه ملی آرتریت و بیماری های اسکلتی عضلانی و پوستیپوکی استخوان را می توان با استفاده از تست تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) شناسایی کرد. این آزمایش می تواند تراکم استخوان شما را با اعداد تراکم استخوان طبیعی مقایسه کند.

هرچه تراکم استخوان شما از حد معمول انحراف بیشتری داشته باشد، پوکی استخوان شدیدتر و ثابت تر است.

حفظ تراکم استخوان برای جلوگیری از از دست دادن توده استخوانی و شکستگی های احتمالی مهم است. بر خلاف درد مفاصل، درد ناشی از پوکی استخوان معمولا تنها زمانی رخ می دهد که دچار شکستگی استخوان شوید.

همچنین ممکن است به دلیل ضعیف شدن مهره ها کمردرد را تجربه کنید. بهبودی از شکستگی ها می تواند دردناک باشد. در حالی که این می تواند شبیه درد مفاصل باشد، درد ناشی از پوکی استخوان مانند آرتریت نیست.

بیشتر بخوانید
پونکسیون کمری (تپ ستون فقرات)

درمان T کم و درد مفاصل

درمان جایگزینی تستوسترون رایج ترین درمان برای T پایین است. این درمان توسط پزشک به شکل قرص یا به عنوان چسب یا ژل موضعی تجویز می شود.

هورمون درمانی به بهبود میل جنسی و انرژی کم کمک می کند و می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد. با گذشت زمان، مدیریت وزن و کاهش فشار مفاصل دردناک برای شما آسان تر خواهد بود.

با این حال، این درمان ها بدون خطر نیستند. هورمون درمانی برای مردانی که سابقه سرطان پروستات دارند توصیه نمی شود زیرا این سرطان هورمون محور است.

در حالی که درمان‌های T پایین ممکن است به بهبود تراکم استخوان و مدیریت وزن کمک کنند، اما درد مفاصل را در محل تسکین نمی‌دهند.

اگر به طور منظم درد مفاصل را تجربه می کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تسکین سریعتر انجام دهید. استامینوفن و ایبوپروفن دو مسکن رایج بدون نسخه هستند که می توانند به کاهش درد آرتریت کمک کنند. آنها همچنین در قدرت نسخه ارائه می شوند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد سندرم مکعب باید بدانید

ورزش منظم می تواند با تقویت عضلات اطراف مفاصل به پیشگیری از درد مفاصل در آینده کمک کند.

چشم انداز

درد مفاصل و T پایین لزوماً به هم مرتبط نیستند، اما ممکن است هر دو را به طور همزمان داشته باشید. مردان چاق نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به OA ناشی از فشار بیش از حد روی مفاصل هستند.

بعید است که درمان های T پایین به تنهایی درد مفاصل را تسکین دهند. احساس بهتر معمولاً شامل درمان درد مفاصل و T پایین است. اما شما می توانید با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی مناسب برای نیازهای شما همکاری کنید.