درماتیت پریوریال چیست؟ علائم، علل، تشخیص

درماتیت پریوریال یک بیماری پوستی است که با بثورات قرمز در اطراف دهان مشخص می شود. این یکی از انواع درماتیت است که یک اصطلاح عمومی برای توصیف تحریک پوست است. در لغت پریورال، پری به معنای اطراف و دهان به دهان اطلاق می شود.

درماتیت اطراف دهان شبیه آکنه است و اغلب با آن اشتباه گرفته می شود. اما این دو یکسان نیستند و با آنها متفاوت رفتار می شود. درماتیت اطراف دهان می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد، اما راه هایی برای مدیریت این بیماری وجود دارد.

علائم و نشانه های درماتیت پریوریال

پیتر لیو، پزشک متخصص پوست در بیمارستان نورث وسترن مموریال در شیکاگو، می‌گوید: افراد مبتلا به درماتیت اطراف دهان، بثورات قابل مشاهده در اطراف دهان خود دارند.

او می‌گوید: «معمولاً به صورت پاپول‌های قرمز کوچک یا برآمدگی‌هایی در اطراف دهان و گاهی نواحی بینی و چشم ظاهر می‌شود. برخلاف تحریک خفیف در این نواحی، این بثورات برای هفته‌ها و بعد از آن باقی می‌ماند.

Arielle Nagler، متخصص پوست در NYU Langone Health می گوید: علاوه بر این، درماتیت اطراف دهان اغلب با قرمزی و پوسته پوسته شدن همراه است.

او می گوید: «بیماران اغلب از خارش و سوزش شکایت دارند. از آنجایی که برخی از مواد موضعی می توانند درماتیت پری دهانی را تشدید کنند و درمان ها همگی با نسخه هستند، مراقبت های پزشکی توصیه می شود.

در موارد نادر، بثورات ممکن است در اطراف اندام تناسلی نیز ظاهر شوند. اگر در این ناحیه یا اطراف بینی یا چشم ها بثورات پوستی دارید، پزشک ممکن است آن را به عنوان درماتیت پریوریفیکال معرفی کند.
 در اینجا، “peri” به معنای “در اطراف” و “orificial” به یک دهانه اشاره دارد.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چه چیزی باعث درماتیت اطراف دهان می شود؟

در حالی که علت درماتیت اطراف دهان ناشناخته است، متخصصان پوست معتقدند برخی موارد ممکن است باعث ایجاد بیماری پوستی شود. این موارد شامل استفاده از استروئیدهای موضعی در اطراف دهان، از جمله استروئیدهای استنشاقی برای آسم، محصولات مراقبت از پوست، و تحریک ناشی از ماسک های صورت است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرص‌های ضد بارداری خوراکی و حتی خمیر دندان‌های حاوی فلوراید ممکن است باعث ایجاد این بیماری شوند.

بهترین درمان برای درماتیت اطراف دهان چیست؟
اولین قدم برای درمان درماتیت اطراف دهان، قطع استفاده از استروئیدهای موضعی در اطراف دهان و هرگونه محرک احتمالی محصولات مراقبت از پوست است. اگر این مراحل اولیه بثورات را از بین نبرد، پزشک ممکن است درمان های موضعی یا آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز کند.
سریع ترین راه برای درمان درماتیت اطراف دهان چیست؟
هیچ درمان تایید شده ای به طور خاص برای درماتیت اطراف دهان توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وجود ندارد. اما قطع استفاده از استروئیدهای موضعی و سایر محرک‌های اطراف دهان و پیروی از برنامه درمانی پزشک به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که وضعیت در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف می‌شود.
آیا درماتیت اطراف دهان خود به خود از بین می رود؟
در برخی موارد، درماتیت اطراف دهان خود به خود از بین می رود، اما معمولاً به کمک یک متخصص پوست نیاز است. حتی با درمان، درماتیت اطراف دهان ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا کاملاً از بین برود.
آیا باید درماتیت اطراف دهان را مرطوب کنم؟
برای افراد مبتلا به درماتیت اطراف دهان، متخصصان یک پاک کننده ملایم و بدون عطر و مرطوب کننده بدون عطر با SPF 30 را برای استفاده هر روز توصیه می کنند.

علل و عوامل خطر درماتیت پریوریال

علت درماتیت اطراف دهان ناشناخته است، اما عوامل متعددی ممکن است نقش داشته باشند.
در برخی موارد، به نظر می رسد که ارتباطی بین وضعیت پوست و استروئیدهای موضعی وجود دارد.
 درماتیت اطراف دهان معمولاً پس از استفاده از استروئیدهای موضعی ایجاد می شود و استفاده طولانی مدت از استروئیدهای موضعی شدت آن را افزایش می دهد.

دکتر لیو می گوید: «استفاده از استروئیدها در اطراف دهان – از جمله استروئیدهای استنشاقی برای آسم – یک محرک رایج در کودکان است.

در طول همه‌گیری COVID-19، متخصصان پوست در نتیجه استفاده از ماسک‌های صورت شاهد افزایش درماتیت اطراف دهان بودند. دکتر آنا لین-لون چین، استادیار پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، گفت که عمل او حاکی از افزایش موارد در طول همه گیری است.

او می گوید: «متاسفانه با قرار دادن ماسک، محیط متفاوتی ایجاد می کند. این مانع پوست در آن ناحیه را تغییر می دهد. به خصوص برای فردی که حساسیت بیشتری دارد یا مستعد ابتلا به این التهاب است، می تواند شروع به ایجاد این جوش ها کند.

لیو می گوید: در برخی موارد درماتیت اطراف دهان، یک محصول مراقبت از پوست یا حتی یک خمیر دندان خاص ممکن است مقصر باشد.

لیو می گوید که بیماری پوستی می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما کودکان و زنان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

چگونه درماتیت پریوریال تشخیص داده می شود؟

در بیشتر موارد، پزشک می تواند درماتیت پری دهان را با یک معاینه بصری ساده تشخیص دهد، اما گاهی اوقات ممکن است بیوپسی پوست انجام شود تا ببیند آیا ممکن است نوع دیگری از درماتیت باشد یا خیر.

بیشتر بخوانید
قارچ ناخن

لیو می‌گوید: «هر بثورات جدید به طور بالقوه ارزش جستجوی مراقبت‌های پزشکی را دارد، اما به‌ویژه راش‌های شدیدتر و مداوم‌تر نیاز به مراجعه دارند. “در حالی که چیزهای زیادی وجود ندارد که می تواند این را تقلید کند، گاهی اوقات عفونت های باکتریایی یا ویروسی می توانند مشابه باشند و باید به سرعت تشخیص داده شوند و درمان شوند.”

او خاطرنشان می‌کند که اغلب بیماران ابتدا به پزشک مراقبت‌های اولیه خود مراجعه می‌کنند، اما اگر بثورات به درمان پاسخ نمی‌دهد یا تشخیص آن نامشخص است، مراجعه به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره می‌تواند مفید باشد.

درمان و گزینه های دارویی برای درماتیت پریوریال

لیو می‌گوید هیچ درمان خاصی برای درماتیت اطراف دهانی مورد تایید FDA نیست. گاهی اوقات ممکن است خود به خود برطرف شود. با این حال برخی از افراد به کمک یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نیاز دارند. چندین روش وجود دارد که می توانید برای تسکین علائم استفاده کنید.

اولین قدم معمولاً متوقف کردن استفاده از کورتیکواستروئیدها از جمله کرم هیدروکورتیزون روی پوست است. همچنین ممکن است لازم باشد روال مراقبت از پوست خود را تغییر دهید و از یک پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید و به مرطوب کننده های بدون عطر و سایر محصولات روی بیاورید.

لیو می‌گوید برای مواردی که به این مراحل عملی پاسخ نمی‌دهند، متخصصان پوست معمولاً درماتیت اطراف دهان را به روشی مشابه روزاسه درمان می‌کنند.

او می‌گوید: «درمان خط اول یک درمان موضعی است که ممکن است برای روزاسه استفاده کنیم: کرم مترونیدازول (Flagyl) یا کرم ایورمکتین (Stromectol) که معمولاً دو بار در روز استفاده می‌شود. “گاهی اوقات من یک پاک کننده مبتنی بر گوگرد را نیز اضافه می کنم.”

لیو می‌گوید: اگر این کار مؤثر نباشد یا شرایط شدید باشد، ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مانند داکسی سایکلین برای مدیریت مشکلات التهابی تجویز شود.

او می گوید: «در کودکان، گاهی اوقات ما به جای آن از آزیترومایسین یا اریترومایسین استفاده می کنیم. معمولاً به نظر می رسد چند هفته از این آنتی بیوتیک های ضد التهابی چرخه را می شکند.

عوارض درماتیت پریورال

عوارض زیادی با درماتیت اطراف دهان همراه نیست، اگرچه اگر درمان نشوید، بثورات پوستی ممکن است بدتر شوند. همچنین افزایش تحریک قبل از بهبودی پس از قطع مصرف استروئید موضعی طبیعی است.

با این حال، مهم است که دارو را از سر نگیرید مگر اینکه توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز شود. با گذشت زمان و با درمان مناسب، بثورات معمولا بهبود می یابند.

لیو می‌گوید: «درماتیت پریورال عموماً خوش‌خیم است و معمولاً خود محدود می‌شود، اگرچه می‌تواند ناراحت‌کننده، ناخوشایند باشد و می‌تواند برای چندین ماه در برخی موارد و حتی سال‌ها برای برخی بیماران باقی بماند».

تحقیقات و آمار: چند نفر به درماتیت پریوریال مبتلا هستند؟

هیچ اطلاعات دقیقی در مورد تعداد افرادی که مبتلا به درماتیت اطراف دهان هستند وجود ندارد، اما متخصصان پوست گزارش می دهند که این نسبتاً شایع است.

این بیماری در زنان ۲۰ تا ۴۵ ساله شیوع بیشتری دارد.
چین می‌گوید: «این می‌تواند تا حدی به این دلیل باشد که زنان با مشکلات پوستی خود به متخصص پوست مراجعه می‌کنند، بنابراین ممکن است همه مردان را نگیریم.

درماتیت اطراف دهان در افراد با پوست روشن بیشتر از افرادی که پوست تیره تر دارند دیده می شود. اما Chien هشدار دیگری را اضافه می کند: “بثورات، التهاب و قرمزی روی پوست در پوست آمریکایی آفریقایی تبار دشوارتر است، بنابراین گاهی اوقات ممکن است تشخیص در آن جمعیت نادیده گرفته شود.”

درماتیت اطراف دهان نیز در کودکان گزارش شده است، بدون اینکه تفاوت معنی داری در جنسیت یا نژاد در بین بچه ها دیده شود.

شرایط مرتبط و علل درماتیت پریوریال

بیماران مبتلا به درماتیت اطراف دهان گاهی اوقات ممکن است دچار روزاسه شوند، یک بیماری پوستی که باعث ایجاد برجستگی های قرمز در وسط صورت، از جمله بینی می شود.Chien می‌گوید: «از نظر بالینی، درماتیت اطراف دهان و روزاسه بسیار شبیه به نظر می‌رسند و در جمعیت‌شناسی مشابه رخ می‌دهند و ممکن است این دو با هم همپوشانی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
چرا مچ پاهای من خارش دارند؟

Chien اشاره می کند که درماتیت اطراف دهان نیز ممکن است شبیه آکنه باشد، اما معمولاً تفاوت های آشکاری وجود دارد.

او می‌گوید: «علاوه بر برجستگی‌ها و جوش‌های قرمز رنگ، که می‌تواند بسیار شبیه درماتیت اطراف دهان باشد، آکنه کلاسیک باید دارای دانه‌های سرسیاه و سرسفید باشد که در درماتیت اطراف دهان نمی‌بینیم، زیرا بیشتر یک فرآیند کاملاً التهابی است.» .
پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه