بسیاری از بریدگی های انگشتان را می توان به راحتی در خانه درمان کرد. با این حال، اگر بریدگی لایه‌های عمیق پوست، چربی یا استخوان را نشان دهد، اگر عفونی باشد، یا اگر رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب آسیب دیده باشد، ممکن است به کمک پزشکی نیاز باشد.

از بین انواع آسیب های انگشت، بریدگی یا خراش انگشت ممکن است شایع ترین نوع آسیب انگشت در کودکان باشد.

این نوع آسیب نیز می تواند به سرعت اتفاق بیفتد. هنگامی که پوست انگشت می شکند و خون شروع به فرار می کند، دانستن اینکه چگونه باید پاسخ دهید، کلید اطمینان از بهبود ایمن بریدگی است.

بسیاری از بریدگی ها را می توان به راحتی در خانه درمان کرد. اما اگر عمیق یا طولانی است، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا بخیه ها ضروری هستند یا خیر.

درمان آسیب انگشت بریده و زمان مراجعه به Doctorhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

به طور کلی، برشی که به اندازه کافی پهن باشد تا لبه ها به راحتی به هم فشار نیاورند، نیاز به بخیه دارند.

یک لحظه وقت گذاشتن برای بررسی آسیب و تمیز کردن آن در صورت لزوم به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا سفر به اورژانس (ER) لازم است یا خیر.

نحوه درمان انگشت بریده

شما اغلب می توانید یک بریدگی جزئی را در خانه با تمیز کردن زخم و پوشاندن آن درمان کنید. برای مراقبت صحیح از آسیب خود این مراحل را دنبال کنید:

 1. زخم را تمیز کنید. به آرامی محل بریدگی را با پاک کردن خون یا کثیفی با آب کمی و صابون مایع ضد باکتری رقیق شده تمیز کنید.
 2. با پماد آنتی بیوتیک درمان کنید. یک کرم آنتی بیوتیک بدون نسخه (OTC) مانند باسیتراسین را به دقت روی بریدگی های جزئی بمالید. اگر برش عمیق یا گسترده است، به اورژانس مراجعه کنید.
 3. زخم را بپوشانید. برش را با یک پانسمان چسب یا سایر پانسمان های فشاری و استریل بپوشانید. انگشت را خیلی محکم نبندید تا جریان خون کاملا قطع شود.
 4. انگشت را بالا ببرید. سعی کنید تا حد امکان بدن آسیب دیده را بالای قلب خود نگه دارید تا خونریزی متوقف شود.
 5. فشار وارد کنید. یک پارچه تمیز یا بانداژ را محکم در اطراف انگشت نگه دارید. فشار ملایم علاوه بر افزایش ارتفاع ممکن است برای توقف خونریزی مورد نیاز باشد.
بیشتر بخوانید
کرم های روده: علائم، درمان، علل، بهبودی

عوارض و اقدامات احتیاطی

بریدگی جزئی که به سرعت تمیز و پوشانده می شود باید به درستی بهبود یابد. برش های بزرگتر یا عمیق تر ممکن است بیشتر طول بکشد. آنها همچنین بیشتر مستعد ابتلا به برخی عوارض هستند.

عفونت

اگر انگشت عفونی شد، در اسرع وقت به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. ممکن است نیاز به درمان بیشتر از جمله آنتی بیوتیک باشد.

علائم بریدگی عفونی عبارتند از:

 • ناحیه اطراف بریدگی قرمزتر است یا رگه های قرمز در نزدیکی زخم ظاهر می شود
 • انگشت ۴۸ ساعت پس از آسیب همچنان به تورم ادامه می دهد
 • در اطراف محل بریدگی یا دلمه چرک ایجاد می شود
 • درد پس از آسیب هر روز بدتر می شود

خون ریزی

بریدگی که پس از بالا بردن دست و اعمال فشار به خونریزی ادامه می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از آسیب دیدن رگ خونی باشد. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از اختلال خونریزی یا عارضه جانبی مصرف داروهایی مانند رقیق‌کننده‌های خون برای بیماری قلبی باشد.

چه زمانی باید به دنبال کمک اضطراری بود

برخی از بریدگی های انگشت نیاز به درمان پزشکی مانند بخیه دارند. اگر فکر می کنید بریدگی جدی تر از آن است که بتوان به طور موثر در خانه درمان کرد، به اورژانس یا مراقبت های فوری مراجعه کنید. انجام این کار می تواند احتمال عوارض را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
اسید سیتریک چیست و آیا برای شما مضر است؟

آسیب انگشت بریده یک اورژانس پزشکی است اگر:

 • برش لایه‌های عمیق پوست، چربی زیر جلدی یا استخوان را نشان می‌دهد.
 • لبه های برش به دلیل تورم یا اندازه زخم نمی توانند به آرامی روی هم فشرده شوند.
 • بریدگی روی یک مفصل است و احتمالاً رباط‌ها، تاندون‌ها یا اعصاب آسیب دیده است.
 • پارگی بیش از ۲۰ دقیقه به خونریزی ادامه می دهد، یا به سادگی با بالا رفتن و فشار، خونریزی را متوقف نمی کند.
 • یک جسم خارجی مانند یک تکه شیشه در داخل زخم وجود دارد. (اگر چنین است، آن را به حال خود رها کنید تا زمانی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بتواند آن را بررسی کند.)

فوریت های پزشکی

اگر بریدگی آنقدر شدید است که خطر قطع شدن انگشت وجود دارد، در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید.

اگر بخشی از انگشت واقعا بریده شده است، سعی کنید قسمت بریده شده را تمیز کنید و آن را در یک پارچه مرطوب و استریل بپیچید. در صورت امکان آن را در یک کیسه پلاستیکی ضد آب که روی یخ قرار داده شده است به اورژانس بیاورید.

درمان پزشکی برای بریدگی عمیق تر

هنگامی که به اورژانس، کلینیک مراقبت های فوری یا مطب پزشک می رسید، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی زخم را بررسی می کند و از شما یک تاریخچه پزشکی سریع و لیست علائم می خواهد.

درمان معمولاً با روشی به نام دبریدمان شروع می شود. این تمیز کردن زخم و حذف بافت مرده و آلودگی است.

بخیه ها اغلب بریدگی های عمیق یا پهن را درمان می کنند. برای بریدگی‌های کمی کوچک‌تر، ممکن است پزشک شما از نوارهای چسبنده قوی و استریل به نام Steri-Strips استفاده کند.

اگر نیاز به بخیه باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما فقط به تعداد مورد نیاز برای بستن صحیح زخم می زند. برای برش انگشت، این ممکن است به معنای دو یا سه بخیه باشد.

بیشتر بخوانید
گلیسیرین گیاهی چیست؟ موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

اگر آسیب زیادی به پوست وارد شده باشد، ممکن است نیاز به پیوند پوست داشته باشید. این یک روش جراحی است که شامل استفاده از پوست سالم از نقاط دیگر بدن برای پوشاندن زخم است. پیوند پوست در حین بهبود با بخیه در جای خود نگه داشته می شود.

اگر اخیراً واکسن کزاز تزریق نکرده اید، ممکن است در زمان درمان زخم به شما تزریق شود.

بسته به شدت زخم و تحمل درد شما، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است مسکن‌های مسکن تجویز کند یا به شما توصیه کند داروهای OTC مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) مصرف کنید. یکی دو نوع مسکن را در روز اول یا دو روز پس از آسیب دیدگی مصرف کنید.

مراقبت های بعد از بردین انگشت

اگر بریدگی انگشت را در خانه درمان کرده‌اید و هیچ نشانه‌ای از عفونت یا مشکلات خونریزی وجود ندارد، می‌توانید اجازه دهید تا بهبودی خود را طی کند. آسیب دیدگی را بررسی کنید و دو بار در روز پانسمان را عوض کنید، یا اگر خیس یا کثیف شد، بیشتر اوقات پانسمان را عوض کنید.

اگر بریدگی در عرض ۲۴ ساعت شروع به بهبودی نکرد یا علائم عفونت را نشان داد، به زودی از پزشک کمک بگیرید.

اگر بریدگی بعد از چند روز به خوبی بهبود یافت، می توانید پانسمان را بردارید. سعی کنید تا جایی که ممکن است محل را تمیز نگه دارید تا بریدگی به طور کامل بهبود یابد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به شما توصیه کند که یک آتل کوتاه روی انگشت آسیب دیده بپوشید تا از حرکت یا خم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. حرکت بیش از حد می تواند بهبود پوست آسیب دیده را به تاخیر بیندازد.

بیشتر بخوانید
داروهای پیشگیری از سرماخوردگی که توسط علم ثابت شده است

شفا از انگشت بریده

یک بریدگی جزئی ممکن است فقط چند روز طول بکشد تا بهبود یابد. در برخی موارد، ممکن است دو تا چهار هفته تا آسیب به طور کامل بهبود یابد طول بکشد.

برای جلوگیری از سفتی و حفظ قدرت عضلانی انگشت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است برخی از تمرین‌ها و فعالیت‌های دامنه حرکتی مانند نیشگون گرفتن و گرفتن را توصیه کند، پس از شروع فرآیند بهبودی.

بهبود زخم‌های بزرگ‌تر یا عمیق‌تر که نیاز به جراحی دارند می‌توانند شش تا هشت هفته طول بکشند اگر تاندون ها یا اعصاب آسیب دیده باشند ممکن است زمان بهبودی طولانی تری لازم باشد.

قرار ملاقات های بعدی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما لازم است تا مطمئن شوید که زخم به درستی بهبود می یابد.

همه زخم ها نوعی زخم بر جای می گذارند. ممکن است بتوانید با تمیز نگه داشتن زخم و استفاده از پانسمان تمیز، ظاهر جای زخم روی انگشت خود را کاهش دهید.

استفاده از ژل نفتی (وازلین) یا روغن‌های ضروری در روغن حامل ممکن است به حداقل رساندن جای زخم کمک کند.

خلاصه

آسیب بریده شدن انگشت می تواند به سرعت و بدون هشدار اتفاق بیفتد. برای کمک به حفظ استفاده از انگشت، تمیز کردن زخم و درمان آن بسیار مهم است.

در صورت بریدگی بزرگتر، سفر به اورژانس یا یک کلینیک مراقبت فوری برای درمان فوری ممکن است به شما کمک کند تا از برخی عوارض ناخوشایند و دردناک جلوگیری کنید. همچنین سلامت و ظاهر انگشت شما را تضمین می کند.