درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی

درمان‌های مختلفی برای بیماری‌های نشیمنگاهی وجود دارد. همانطور که حتما می‌دانید معمولاً درمان‌های خانگی طرفدار بیشتری دارند‌. علت هم این است که عوارضی ندارند و شما بدون اینکه دچار سختی و مشکل شوید، این درمان‌ها را در پیش می‌گیرید. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم تا اگر دچار مشکل شدید، بتوانید آن را برطرف کنید. پس با ما همراه باشید.

منظور از درمان‌های خانگی چیست؟

در مورد درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی اول باید منظورمان را از این نوع درمان‌ها مشخص کنیم. درمان خانگی یعنی درمانی که تمام امکاناتش در خانه موجود است. زمانی که شما به پزشک مراجعه می‌کنید و دارو می‌گیرید، درمان پزشکی، دارویی و شیمیایی به حساب می‌آید اما درمانی که با مواد طبیعی داخل خانه انجام دهید، درمان خانگی است که گاهی اوقات تأثیر بسیار زیادی هم می‌تواند داشته باشد.

درمان‌‌های خانگی برای بیماری‌های نشیمنگاهی

اکنون به بخش اصلی ماجرا رسیدیم و میخواهیم درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی مانند درمان هموروئید، آبسه مقعدی یا کیست مویی را برایتان توضیح دهیم.

فیبر مصرف کنید

مصرف فیبر

زمانی که شما به مشکلاتی مانند بواسیر یا هموروئید دچار می‌شوید، معمولاً خشکی بدن این موضوع را تشدید می‌کند. اگر بدن تان رطوبت کافی داشته باشد، بواسیر برطرف خواهد شد. پس در صورتی که به وجود بواسیر در خود شک کرده‌اید، فیبر استفاده کنید که معده و روده شما راحت کار کند، پاکسازی انجام شود و خونریزی بواسیر برایتان به وجود نیاید. بعد از مدتی شاید ببینید که بواسیرتان خود به خود درمان شده است.

کمپرس گرم  بگذارید

از دیگر روش‌های خانگی برای بیماری‌های نشیمنگاهی این است که شما از کمپرس گرم استفاده کنید. اگر به دنبال درمان کیست مویی هستید، بدانید که استفاده از کمپرس گرم، چند بار در روز می‌تواند دردتان را بهبود ببخشد، زیرا گرمایی که حاصل میشود، درد و التهاب به خاطر کیست مویی را برطرف می‌کند. فقط کافی است یک دستمال تمیز را درون آب گرم بخیسانید و آن را به اندازه چند دقیقه روی ناحیه‌ای قرار دهید که کیست مویی در آن به وجود آمده است.

اب بنوشید

یکی از راحت‌ترین و موثرترین درمان‌های خانگی هموروئید، نوشیدن فراوان آب است. در واقع مصرفِ آب زیاد در طول روز باعث می‌شود که بدن از حالت خشکی دربیاید و مدفوع راحت‌تر دفع شود.

جوش شیرین  استفاده کنید

جوش شیرین را می‌توانید برای درمان آبسه مقعدی استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری نمک مخلوط کنید، سپس کمی آب به آن اضافه نمایید و بعد که شبیه به خمیر شد، آن را با یک پنبه یا گوش پاک‌کن برداشته و به محلی که آبسه اتفاق افتاده است، بزنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را در همان حالت نگه ‌دارید. زمانی که می‌خواهید دستمال را بردارید، کمی آن را فشار دهید تا خمیر کاملا ً در محلی که آبسه اتفاق افتاده، تخلیه شود. وقتی که این کار را می‌کنید، از عفونت جلوگیری می‌شود و آبسه هم تخلیه می‌گردد.

ورزش و پیاده‌روی کنید

در مبحثِ درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی باید در مورد ورزش و پیاده روی هم صحبت کنیم. شما حتما باید ورزش و پیاده روی را در برنامه روزانه خود جای دهید. ورزش و پیاده روی باعث می‌شود که جریان خون در بدنتان حرکت کند و از مشکلاتی مانند بواسیر؛ آبسه و موارد اینچنینی جلوگیری خواهد شد. حتی کیست مویی هم به خاطر نشستن زیاد و بی تحرکی اتفاق می‌افتد. اگر هم به کیست مویی دچار شده‌اید، با پیاده‌روی و ورزش می‌توانید آنها را تسکین بدهید و اگر خفیف هستند، آنها را درمان کنید.

داخل آب گرم بنشینید

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان این سه مورد که اصلا کار هم سختی نیست، نشستن داخل آب گرم است. آب گرم پوستتان را آرام می‌کند، التهابات را کم می‌کند و مشکلاتی مثل بواسیر را سریعتر بهبود می‌بخشد. فقط کافیست که ۲۰ دقیقه داخل آب تمیز و گرم بنشینید تا لخته‌های خونی پاکسازی شوند و حس بهتری پیدا کنید.

روغن نارگیل استفاده کنید

یکی از این روش‌هایی که می‌توانید برای بهبود مشکلات مختلف مثل بواسیر استفاده کنید و جزو درمان خانگی برای بیماری های نشیمنگاهی به حساب می‌آید، استفاده از روغن نارگیل است. در واقع روغن نارگیل مصارف دارویی زیادی دارد که برای درمان هموروئید هم می‌توانید از این روغن استفاده کنید. به این صورت که روغن نارگیل را مستقیم روی ناحیه مورد نظر بزنید و آن را با آب شستشو دهید و با احتیاط با یک دستمال نرم، به آرامی خشک کنید. چند بار در طول روز این کار را تکرار کنید. این روش برای کیست مویی هم بسیار تاثیرگذار است.

پوست انار استفاده کنید

این روش برای درمان آبسه مقعدی بسیار تأثیرگذار است. پوست انار را مقابل آفتاب قرار دهید و بعد از اینکه کاملا خشک شد، آن را آسیاب کنید. سپس مقداری از پودرِ به دست آمده را با یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو ترکیب کنید و خمیر را به ناحیه مورد نظر یعنی آبسه مقعدی بزنید و بعد از اینکه خشک شد، آن را بشویید.

از نمک اپسوم یا نمک فرنگی استفاده کنید

از دیگر روش‌های درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی این است که از نمک اپسوم استفاده کنید. منیزیمی که داخل این نمک وجود دارد، التهابات را برطرف کرده و درد را آرام می‌کند و چرک‌ها را از داخل کیست بیرون می‌آورد. بنابراین بهتر است که یک فنجان نمک را داخل آب گرم اضافه کنید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن بنشینید.

زردچوبه مصرف کنید

زردچوبه می‌تواند برای درمان کیست مویی و هموروئید یا بواسیر موثر باشد. به خاطر اینکه حاوی کورکومین است و خیلی‌ها برای درمان آبسه مقعدی از این روش استفاده می‌کنند. پودر زردچوبه را با آب مخلوط کنید و آن را به خوبی ترکیب کنید تا خمیری از آن به دست بیاورید. مقداری از خمیر را روی ناحیه آسیب‌دیده بزنید. باید صبر کنید تا خمیر خشک شود‌. بعد از اینکه خشک شد، آن را به طور کامل شسته و پاکسازی کنید. حتی می‌توانید آسیاب ریشه زردچوبه را هم استفاده کنید و به آرامی روی کیست فشار دهید. دو بار در روز تکرار کنید و تا هر زمان که لازم بود، این روش را ادامه دهید.

آلوورا را دست کم نگیرید

آلوورا

احتمالاً در روش‌های مختلف درمانی برای بیماری‌های متفاوت شنیده‌اید که آلوورا هم خواص زیادی دارد. بنابراین از دیگر درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی باید به آلوئه ورا اشاره کنیم. به خاطر اینکه خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی دارد و درد و سوزش را برطرف می‌کند. کافی است که ژل داخل آلوورای تازه را بردارید، به ناحیه مورد نظر بمالید، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد با آب شستشو دهید. می‌توانید ۳ تا ۴ بار در روز این کار را تکرار کنید.

لباس زیر مناسب بپوشید

شاید فکر کنید که این روش برای جلوگیری از بیماری‌های نشیمنگاهی مناسب نیست، اما سخت در اشتباهید؛ که این کار خودش یک روش خانگی برای درمان به حساب می‌آید. لباس زیر مناسب و جنس خوب می‌تواند درمان مشکلات نشیمنگاهی را تسریع کند اما لباس بی‌کیفیت باعث می‌شود که آن ناحیه مرطوب بماند، باکتری‌ها رشد کنند و مشکلاتی مثل هموروئید تشدید شود و درمانی اتفاق نیفتد.

پیاز خام استفاده کنید

پیاز یک گیاه میکروب‌کش است. برای درمان آبسه مقعدی، هموروئید و کیست مویی از این روش استفاده می‌کنند. به این صورت که پیازها را باید روی محل موردنظر مثلا روی آبسه قرار دهید. سپس یک دستمال تمیز بردارید و آن را ببندید. هر سه ساعت یکبار پیاز را تعویض کنید. یک بار در روز این کار را انجام دهید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا مشکلتان برطرف شود. پیاز خاصیت ضدعفونی دارد، گردش خون را به جریان در می‌آورد و التهابات را کم خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

با همه اطلاعات بالا متوجه شدید که درمان خانگی بیماری های نشیمنگاهی مانند مصرف فیبر و آب، استفاده از آلوورا، پیاز خام ، زردچوبه، نمک اپسوم، پوست انار، روغن نارگیل و جوش شیرین، اقداماتی مانند ورزش و پیاده‌روی، نشستن داخل آب گرم،  پوشیدن لباس زیر مناسب، کمپرس گرم و …، می‌تواند یک راه احتمالی برای خلاص شدن از مشکلات مختلف مانند بواسیر، کیست مویی یا آبسه مقعدی باشد و قطعی نیست. در صورتی که بعد از مدتی، بهبودی در وضعیت خود مشاهده نکردید، لازم است برای معاینه، هرچه سریعتر به یک پزشک متخصص مراجعه فرمایید. در صورتی که به نبال یک روش درمان سریع و بدون دردسر برای درمان بیماری نشیمنگاهی خود هستید، انجام لیزر در یک مرکز و کلینیک معتبر مانند کلینیک تخصصی درمان بیماریهای نشیمنگاهی نور می‌تواند روش مناسبی برای شما باشد، چرا که درمان شما در این کلینیک بدون درد و خونریزی انجام شده، نیازی به بستری نخواهد بود و سریع تر از دیگر روش‌های درمان، شما را به روال عادی زندگی بازمیگرداند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
بیشتر بخوانید
محصولات حفاظ‌های بتنی
دیدگاهتان را بنویسید